Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Wieści z gór

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2023-08-22, 22:25

Nie wiem, idąc w poszukiwaniu ofiary wypadku chyba nie przeglądałbym szczegółowo zawartości plecaka i nie liczyłbym forsy.
Ostatnio zmieniony 2023-08-23, 06:31 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-23, 05:36

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi?

Czy chodzi Ci o to, aby niedźwiedzie do zoo odstawić


Do ZOO absolutnie nie.

TPN powinien zapewnić bezpieczeństwo turystą, a teraz co chwila wyświetlają mi się filmy lub artykuły jak to misie mijają o metry turystów albo ich gonią, pewnie to widzisz na FB.
W końcu ktoś zginie albo mocno ucierpi bo nikt nie reaguje.
Nie wiem co mają zrobić z misiami, to już oni muszą wymyślić.
Bezpieczeństwo ludzi przedewszystkim ...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2023-08-23, 06:31

Moim zdaniem TPN powinien się jednak zajmować głownie bezpieczną egzystencją misiów. Wcale się nie zdziwię, jeżeli np. zamkną czasowo szlak doliną Jaworzynki, jeśli sytuacja się powtórzy.
Awatar użytkownika
Izabela
Posty: 789
Rejestracja: 2019-07-26, 08:31

Postautor: Izabela » 2023-08-23, 07:01

Piotrek pisze:Jak dla mnie takie opisy zdarzenia nic nie zmienią. Wypadki bywały i niestety bywać będą.
Z pewnością nieszczęśliwa ofiara tego wypadku nie zakładała, że coś jej się stanie. bo nikt tak nie zakłada idąc w góry. W dodatku opis wyposażenia, ubioru sprawia wrażenie, że jednak nie był to klapkowicz po piwie, który się bezmyślnie stoczył-czego prędzei można się spodziewać, lecz świadoma pobytu w górach osoba.
Czy opis zbyt szczegółowy? Drastyczny? itp?
Nie ma znaczenia, bo niewiele on zmieni.
To tak jak z fajkami-zawsze było wiadomo że szkodzą. Czy drastyczne zdjęcia na opakowaniach coś zmieniają? Nie, kto ma kurzyć ten kurzy dalej ;)

Tu w opisie, jak dla mnie, to jedynie kwestia czy wypada to tak opisywać, bo przecież ktoś bliski może przeczytać, a to miłe nie jest.



Dokładnie o tym samy pomyślałam, że raczej chodzi o to, że pewnych rzeczy pisać nie wypada.
Ja w sytuacjach trudnych się spinam i muszę takową ogarnąć. Po takim przeżyciu raczej bym wcale tej sytuacji nie opisała, bo pewne rzeczy muszę poukładać w głowie...
Jednak każdy na stres, strach reaguje inaczej.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-23, 08:01

Prezes pisze:Moim zdaniem TPN powinien się jednak zajmować głownie bezpieczną egzystencją misiów. Wcale się nie zdziwię, jeżeli np. zamkną czasowo szlak doliną Jaworzynki, jeśli sytuacja się powtórzy.


Może być i tak ...

Ja mam na uwadze zdrowie i bezpieczenstwo ludzi, jeżeli to będzie jedyne rozwiązanie w tej sytuacji, no cóż ...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
laynn

Postautor: laynn » 2023-08-23, 10:24

Adrian pisze:TPN powinien zapewnić bezpieczeństwo turystą, a teraz co chwila wyświetlają mi się filmy lub artykuły jak to misie mijają o metry turystów albo ich gonią, pewnie to widzisz na FB.

Nie widzę, bo nie śledzę wątków z Tatrami.
Mam podobne zdanie do Prezesa. Uważam, że w Parku Narodowym to interes niedźwiedzi powinien być nadrzędnym nad człowiekiem, bo park służy do ochrony przyrody.
Skoro włączyli czołówki, to szli po zmroku, co jest zabronione w okresie letnim, czemu to już wiadomo.
Ps nie wiem czy widzieliście jak się zachować trzeba przy spotkaniu z niedźwiedziem (nie misiem):
https://www.youtube.com/watch?v=0U5_gbZ8giw&t=48s
a nie uciekać.

Co do bezpieczeństwa ludzi. Tu znowu dochodzimy do spraw związanych z przepisami, zakazami i zdrowym rozsądkiem. Potem się dziwimy, że wprowdza się różne zakazy, stawia tablice czy strażnika, co tak naprawdę nic nie daje.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-08-23, 21:27

Adrian pisze:
TPN powinien zapewnić bezpieczeństwo turystą, a teraz co chwila wyświetlają mi się filmy lub artykuły jak to misie mijają o metry turystów albo ich gonią, pewnie to widzisz na FB.
W końcu ktoś zginie albo mocno ucierpi bo nikt nie reaguje.
Nie wiem co mają zrobić z misiami, to już oni muszą wymyślić.
Bezpieczeństwo ludzi przedewszystkim ...


Tylko jak zapewnić to bezpieczeństwo?. Przecież nie ogrodzą szlaków ekranami czy pastuchami pod prądem.
Niedźwiedzi też nie wytłuką, nie przesiedlą (bo gdzie?), bo to już by całkowicie wypaczyło ideę powoływania parku narodowego.
Mogą oczywiście dla dobra zwierząt i bezpieczeństwa ludzi pozamykać sporą część TPNu ale wtedy to by się dopiero zaczęły rozruchy.

Tu nie ma wyjścia które by wszystkie problemy z misiami załatwiło.
No chyba że zostawią ze 3 sztuki i zamkną w zagrodzie pokazowej ;)

Tak na marginesie to niedźwiadki żyją nie tylko w Tatrzańskim PN. Można mieć kontakt choćby w B.Żywieckim, Śląski, Małym....
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8376
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2023-08-23, 22:43

Adrian pisze:Bezpieczeństwo ludzi przedewszystkim ...

niech ludzie przestaną chodzić po terenach niedźwiedzi, a będą bezpieczni. To bardzo proste ;)
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-24, 05:29

Piotrek pisze:
Adrian pisze:
TPN powinien zapewnić bezpieczeństwo turystą, a teraz co chwila wyświetlają mi się filmy lub artykuły jak to misie mijają o metry turystów albo ich gonią, pewnie to widzisz na FB.
W końcu ktoś zginie albo mocno ucierpi bo nikt nie reaguje.
Nie wiem co mają zrobić z misiami, to już oni muszą wymyślić.
Bezpieczeństwo ludzi przedewszystkim ...


Tylko jak zapewnić to bezpieczeństwo?. Przecież nie ogrodzą szlaków ekranami czy pastuchami pod prądem.
Niedźwiedzi też nie wytłuką, nie przesiedlą (bo gdzie?), bo to już by całkowicie wypaczyło ideę powoływania parku narodowego.
Mogą oczywiście dla dobra zwierząt i bezpieczeństwa ludzi pozamykać sporą część TPNu ale wtedy to by się dopiero zaczęły rozruchy.

Tu nie ma wyjścia które by wszystkie problemy z misiami załatwiło.
No chyba że zostawią ze 3 sztuki i zamkną w zagrodzie pokazowej ;)

Tak na marginesie to niedźwiadki żyją nie tylko w Tatrzańskim PN. Można mieć kontakt choćby w B.Żywieckim, Śląski, Małym....


No właśnie sedno w tym że nie ma dobrego rozwiązania, a tragedia wisi w powietrzu ...

Jak spaliśmy na Gańczorce, to się śmialiśmy że miś jak poczuje kiełbasę to przyjdzie :lol

Zagroda żubrów w Bieszczadach jest do około ogrodzona grubymi rurami i prądem, bo nie tylko żubry, ale miś tez lubi tam przyjść 😉
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-24, 05:31

Pudelek pisze:
Adrian pisze:Bezpieczeństwo ludzi przedewszystkim ...

niech ludzie przestaną chodzić po terenach niedźwiedzi, a będą bezpieczni. To bardzo proste ;)


Niestety nie wchodzi w grę, bo nie będzie dutków, a tu kasa jest najwazniejsza ;)
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2023-08-24, 08:19

Adrian pisze:No właśnie sedno w tym że nie ma dobrego rozwiązania, a tragedia wisi w powietrzu ...

Bez przesady… Kiedy ostatnio odnotowano atak niedźwiedzia na turystę na szlaku?
Bo odwrotnie owszem pamiętam, grupa ludzi zatłukła małego niedźwiadka w Chochołowskiej.

Znacznie większym zagrożeniem dla ludzi są wypadki komunikacyjne podczas powrotów z Zakopanego.
Ostatnio zmieniony 2023-08-24, 08:20 przez Prezes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-24, 09:15

Prezes pisze:
Adrian pisze:No właśnie sedno w tym że nie ma dobrego rozwiązania, a tragedia wisi w powietrzu ...

Bez przesady… Kiedy ostatnio odnotowano atak niedźwiedzia na turystę na szlaku?
Bo odwrotnie owszem pamiętam, grupa ludzi zatłukła małego niedźwiadka w Chochołowskiej.

Znacznie większym zagrożeniem dla ludzi są wypadki komunikacyjne podczas powrotów z Zakopanego.


Oby tak zostało ...
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8376
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2023-08-24, 11:23

Adrian pisze:Niestety nie wchodzi w grę, bo nie będzie dutków, a tu kasa jest najwazniejsza

nie o to mi chodziło. Jeśli ludzie chcą być bezpieczni, to powinni siedzieć w domu. Za progiem czai się tyle niebezpieczeństw.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
laynn

Postautor: laynn » 2023-08-24, 12:41

A w domu to półką po łbie nie można oberwać? ;)

Nigdzie nie jesteśmy bezpieczni... ;)
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-24, 13:08

" Zostań w domu, bądź bezpieczny "

Zamykamy TPN i uwolnić misie :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości