Czynna ochrona przyrody w Dolinie Chochołowskiej

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Awatar użytkownika
kamiltatry
Posty: 353
Rejestracja: 2013-09-29, 04:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Czynna ochrona przyrody w Dolinie Chochołowskiej

Postautor: kamiltatry » 2015-07-18, 20:18

Trochę zdjęć z 17 lipca 2015. W Dolinie Chochołowskiej trwa intensywna gospodarka leśna zwana propagandowo "czynną ochroną przyrody" i/lub przywracaniem składu lasu pierwotnego. Nawet w pobliżu głównego szlaku ciężko nie zauważyć "naprawiania lasów" przy pomocy traktorów, ciężarówek, drwali i pił spalinowych. Da się też zauważyć obecność samochodów dostawczych i osobowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnie zdjęcie stanowi niezłe podsumowanie "czynnej ochrony przyrody" w TPN :lol (i to nie tylko w ramach Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi w Witowie - wystarczy pozwiedzać sobie regle TPN od rejonu Nosala po Łysą Polanę, a można się przekonać, że tam też trwa intensywne "naprawianie" lasów).

Z kolei w nocy 15/16 lipca też dokonałem ciekawych obserwacji. Ostatnie oznaki cywilizacji to były hałasy psów dochodzące z okolic Polany Huciska (z dziwnym oświetleniem tamże) i Polany Chochołowskiej oraz samochód osobowy po godz. 22 (następną oznaką cywilizacji była 1 osoba zbiegająca z Wołowca dopiero w okolicy godz. 8 rano). Jak widać w Tatrach Polskich pieszy ruch w nocy jest niemile widziany (na tyle niemile, że informacja o nocnej "godzinie policyjnej" zajmuje zaszczytne 1 miejsce w internetowym "komunikacie turystycznym" TPN), a tymczasem samochody nic nie szkodzą. "Równiejszym" wolno wszystko. Ciekawa jest też "intensywność" zwalczanego zjawiska - w sezonie letnim (środek lipca) można przejść sobie całą noc w Tatrach nie spotykając po drodze innych turystów. Idąc Doliną Chochołowską w jej początkowej części mijałem parę (lub max kilkanaście) osób kończących swe wyprawy, przy czym wtedy szedłem jeszcze bez latarki, bo nie było ciemności. Natomiast w okresie "od zmierzchu do świtu" spotkałem 0 pieszych turystów i 1 samochód osobowy.

Dodam, że idąc w nocy na Trzydniowiański Wierch tabliczkę ostrzegającą przed wycinką lasu zauważyłem tuż poniżej strefy górnej granicy lasu (czyli "naprawianie" lasów Tatr Polskich obejmuje nie tylko regiel dolny, który zgodnie z propagandowymi teoriami powinien zostać "naprawiony", lecz również regiel górny i to w jego najwyższych partiach).
Ostatnio zmieniony 2015-07-18, 20:31 przez kamiltatry, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Re: Czynna ochrona przyrody w Dolinie Chochołowskiej

Postautor: Vlado » 2015-08-05, 15:37

kamiltatry pisze:W Dolinie Chochołowskiej trwa intensywna gospodarka leśna zwana propagandowo "czynną ochroną przyrody" i/lub przywracaniem składu lasu pierwotnego. Nawet w pobliżu głównego szlaku ciężko nie zauważyć "naprawiania lasów" przy pomocy traktorów, ciężarówek, drwali i pił spalinowych.

Bez względu na to, jak bardzo to się nam wszystkim nie podoba, ten las i tak będzie wycięty, bo po to został posadzony.
Jeśli przeczeka się odpowiedni moment, to te drzewa skończą jak podobne monokultury w Sudetach i Beskidach.
Ważne jest co TPN z tym zrobi teraz, czy znowu zostanie posadzony las, którego wycinkę będą oglądały nasze dzieci.
Ostatnio zmieniony 2015-08-05, 15:38 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.