głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Wieści z gór

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2016-02-03, 10:58

Tatraman pisze:Bo widać w nim dwie wizje rzeczywistości: dobrze "umotywowanego" sprzedawania tego, co najświętsze dla narodu oraz uznawania, że pewne dobra, które stanowią o dumie, tożsamości, bezpieczeństwie, historii nigdy nie powinny być przedmiotem handlu.


cytat roku :hah8

jeżeli kolejka na Kasprowy jest święta dla narodu i świadczy o jego dumie, tożsamości itp. to wypada mi tylko współczuć :lol :lol Mam nadzieję, że wchodzisz do wagonika na kolanach i w czystych butach?? :lol :lol

Tatraman pisze: Ile kosztuje miejsce-symbol, gdzie masa ludzi zostawia swoje serce?

kosztuje chyba dużo (48 złotych za wjazd? Jakim trzeba być frajerem aby tyle zabulić??), natomiast nie wiedziałem, że odbywały się tam jakieś operacje pobrania organów. Czy oprócz serca ludzie zostawiali tam jeszcze coś innego? Jakie są stawki za serce? Mniejsze czy większe, skoro wyciągnięto je podczas jazdy na Kasprowy?

Faktycznie, to brzmi jak słowa oszołoma.
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 11:20 przez Pudelek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2016-02-03, 11:10

Pudelek pisze:kosztuje chyba dużo (48 złotych za wjazd? Jakim trzeba być frajerem aby tyle zabulić??)
Pół godziny robisz, pół godziny wjeżdżasz /z przesiadką/ - to chyba sprawiedliwe? Nie dotyczy osób, które wnoszą do góry też szkło...
Przyjemność/wygoda/ kosztuje :)
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 11:11 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
telefon 110
Posty: 2046
Rejestracja: 2014-09-20, 22:32

Postautor: telefon 110 » 2016-02-03, 13:13

Dobromił pisze:
To jest forum turystyczne :-)



Etos, Ekologia, Ekumenizm ? :fajka

3 x E ?

Zróbmy chociaż referendum.


Wracając do meritum.
Kolejki linowe mają większy sens w zabudowie miejskiej. Np:

Obrazek

Proponuje przenieść kolejkę z Kasprowego do Żywca.
Na trasę Browary-Grojec.
Od razu poprawi się przepustowość - św.przepustowość.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2016-02-03, 13:27

telefon 110 pisze:Etos, Ekologia, Ekumenizm ?


Tak. Od lat wyznaję te zasady.

telefon 110 pisze:Proponuje przenieść kolejkę z Kasprowego do Żywca.
Na trasę Browary-Grojec.


Jestem za. Z przedłużeniem do Parku.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10939
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2016-02-03, 20:33

W sumie czemu nie? Na żarze mamy juz kolejkę tą z Gubałówki więc z Kasprowego można by puścić na Grojec. Oczywiście owijając go ze dwa razy :D

Tak w ogóle to nie wiem w czym problem-skoro McDonaldsa w Żywcu w trakcie otwarcia święcił proboszcz (albo biskup? juz nie pamiętam) to czemuż kolejka na Kasprowy nie miała by być Najświętszym Dobrem Narodowym??? ;)
Można by jeszcze jakieś świete odwierty przy okazji zrobić, bo teraz na to kasę dają, i mieli byśmy wszystko nasze, narodowe, święte.
A kto się nie zgadza ten nie Polak, nie katolik :! i basta.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-03, 23:08

Sytuacja trochę podobna do tej, jaka miał miejsce przy zejściu grupy turystów z Morskiego Oka.

http://24tp.pl/?mod=news&strona=1&id=31456

Kilkadziesiąt aut uwięzionych na asfaltowej drodze. Kierowcy zgłosili karambol

Turyści utknęli na oblodzonej jezdni na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Zgłosili karambol.


Do zderzenia ponad 20 samochodów na drodze prowadzącej z Rusińskiego Wierchu wyruszyli strażacy OSP z Białki i Bukowiny Tatrzańskiej. Przyjechały również trzy radiowozy.

Na miejscu okazało się, ze to nie żaden karambol, ani kolizja - samochody, w tym trzy autobusy, nie potrafiły przemierzyć kilkuset metrów oblodzonej jezdni.

Po chwilowych opadach marznącego deszczu drogę pokryła warstwa lodu, która okazała się nie do pokonania dla zaskoczonych warunkami turystów. Na miejsce przyjechała pługopiaskarka, która posypała drogę piaskiem.

Ruch w okolicy Rusinskiego Wierchu odbywa się już bez przeszkód.

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2016-02-03, 23:48

Zgłoszenie z fałszywą informacją jest karalne... ale zapewne nie i tym razem.
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 23:50 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6145
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2016-02-04, 00:13

A ja mam pomysl! moze by ta kolejke rozebrac? jeden problem mniej a obie strony sporu pogodzone :P

Zgłoszenie z fałszywą informacją jest karalne... ale zapewne nie i tym razem.


Tez tak zawsze myslalam.. ale teraz zaczynaja sie dziac takie rzeczy ze niedlugo uwierze w krasnoludki... :rol
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-04, 00:17

buba pisze:A ja mam pomysl! moze by ta kolejke rozebrac? jeden problem mniej a obie strony sporu pogodzone :P


No wiesz co. Chcesz rozebrać taką świętość narodową ?
Tatraman
Posty: 355
Rejestracja: 2015-06-05, 22:16

Postautor: Tatraman » 2016-02-04, 00:20

Wrócę jeszcze do poprzednich dywagacji.

Już…? poużywaliście sobie?
Widzę, że dyskusja spłaszczona do granic możliwości… no ale cóż… spróbujmy…

Basiu, piszesz: Kolejka została więc sprzedana w drodze przetargu spółce samorządów a dopiero ci zaprosili do siebie zagranicznego inwestora.
Co więc jest w tym nieprawidłowego lub niezgodnego z prawem ?


Pamiętam atmosferę ulgi, że udało się utrzymać kolejkę na Kasprowy (tak ogólnie) w polskich rękach. Bo przecież dogadały się gminy, etc. Taki był przekaz medialny. Za jakiś czas dopiero okazało się, że zainteresowane gminy dokonały „zakupu” z udziałem zagranicznej spółki. Przez czas jakiś media dochodziły co to za spółka, gdzie ma siedzibę, na jakich zasadach weszła w całe przedsięwzięcie. Na koniec dowiedzieliśmy się, że (w skrócie) Kasprowy Wierch w Tatrach, Gubałówkę w Zakopanem, Palenicę w Szczawnicy, Mosorny Groń w Zawoi oraz dziesiątki atrakcyjnych działek sprzedano kapitałowi z Luksemburga. Dla mnie jest to hańbiąca sprzedaż (za 215 mln zł), zwłaszcza, że sam Kasprowy generował zysk ponad 9 mln zł rocznie. Czyż w tej sytuacji dziwnym jest rozpoznawanie możliwości odkręcenia tego przekrętu dokonanego w świetle prawa?

Czy dalej dla Ciebie wszystko jest w porządku?

Dalej piszesz: Kolejka na Kasprowy najświętszym dobrem NARODOWYM - bu ha ha, dawno się tak nie uśmiałam.

Pytam więc: gdzie ja coś takiego napisałem?
Owszem, może niezbyt precyzyjnie zestawiłem dwa różne podejścia do zbywania majątku narodowego, ale mój wywód był w jakimś stopniu ogólności. Były w historii prywatyzacje, o których można powiedzieć, że sprzedano za marne grosze dla niektórych najświętsze dobra, bo były krwawicą i dorobkiem całych pokoleń. Co do samej kolejki i jej funkcjonowania w TPN mam zdanie tożsame z Twoim. Ale jest. Słowa „najświętsze dla narodu” w tym przypadku odnoszę doTatr, do symboliki Kasprowego, którego połacie zostały sprzedane razem z kolejką! Protestował przeciw temu Starosta Tatrzański Piotr Bąk:

"Ta zgoda na wniesienie nieruchomości i całego majątku PKL do PKG, która jest spółką z dominującym kapitałem zagranicznym, jest dla mnie zaskakująca. Majątek PKL jest rozległy, zwłaszcza ten najcenniejszy, w Tatrach. W moim przekonaniu minister Spraw Wewnętrznych wydał rozstrzygnięcie niezgdonie z prawem. Ustawa z 2001 roku o narodowym charakterze strategicznych zasosobów narodowych kraju mówi wyraźnie, że zasoby przyrodnicze parków narodowych nie podlegają przekształceniom własnościowym. A właśnie nieruchomości w Tatrach, skały, turnie i inne tereny, na których są budynki PKL, są cześcią tych zasobów przyrodniczych".

Poświęciłem Tatrom, najpiękniejszym górom świata, już 40 lat i nie będę pisał, czym dla mnie są. Tak jak zapewne dla wielu ludzi. Jak zapewne symboliczny Kasprowy i inne szczyty, na których zostawiamy kawałek siebie (serce).
Jakieś pieprzenie o wchodzeniu do kolejki na kolanach i oddawaniu organów jest po prostu żałosne. Wielu tu specjalistów od wdeptywania adwersarzy w ziemię, wyśmiewania. Ale tak się dzieje, kiedy brak rzeczowych argumentów w dyskusji, kiedy umysły zniewolone pogardą. Pełno urojonych mądrości, które nie pozwalają czytać ze zrozumieniem i dywagujących nad nienapisanym zdaniem.

Mówiłem o sobie z pewnym dystansem jako oszołomie (bo używano wobec mnie zastępczo innych słów) , ale o niektórych pewnie można by bez dystansu.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2016-02-04, 00:31

buba pisze: ze niedlugo uwierze w krasnoludki...

mój dziadek je widział jako dziecko w lesie. I ja mu wierzę :) Niestety, nie są one świętością narodową, więc nie każdy może je zobaczyć :-o
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2016-02-04, 07:53

Tatraman pisze:Słowa „najświętsze dla narodu” w tym przypadku odnoszę doTatr, do symboliki Kasprowego

Jaką Kasprowy ma symbolikę? Jak dla mnie wielogodzinne kolejki do kolejki, million ludzi na szczycie, knajpa.. I taka symbolikę zawdzięczamy właśnie tamtejszej "wyjeżdżalni".
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2016-02-04, 12:04

buba pisze:A ja mam pomysl! moze by ta kolejke rozebrac?

Można też zostawić kolejkę, a rozebrać Tatry :D Będzie masa materiałów pod budowę, starczy na wiele kościołów i tysiące pomników :lol

bton1 pisze:Jak dla mnie wielogodzinne kolejki do kolejki, million ludzi na szczycie, knajpa..

nie zostawiłeś tam serca ani nerki, więc nie jesteś godzien się wypowiadać...

bton1 pisze:Jaką Kasprowy ma symbolikę?

miejsca, które należy unikać szerokim łukiem
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2016-02-04, 12:38

Pudelek pisze:nie zostawiłeś tam serca ani nerki, więc nie jesteś godzien się wypowiadać...

Z nieukrywanym wstydem I żalem, ale.. muszę potwierdzić. Ale Ty, Pudel, nie jesteś lepszy!!!
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
laynn

Postautor: laynn » 2016-02-04, 12:43

Czyli skoro moje nogi tam stały to jestem święty? Jak papież?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości