głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Wieści z gór

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6052
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2023-08-16, 14:23

Nowa wieża i już konserwują :(
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2884
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2023-08-22, 15:53

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9684
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-22, 16:07

Ciekawe jak długo to potrwa, ta farsa z misiami, które coraz śmielej ładują się między ludzi ...
TPN czeka aż ktoś zginie albo zostanie pokiereszowany i dopiero w tedy ma zamiar zareagować?
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2884
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2023-08-22, 16:16

Bądź poważny.
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2023-08-22, 17:50

Ten misiek w zasadzie jest u siebie. Nie ma powodu, żeby mu jakoś dokuczać. A szanowni państwo prawdopodobnie (skoro włączali czołówki) po nocy, (latem zdaje się w TPN nie wolno) włóczyli się u miśka na dzielni, czyli na własne ryzyko.
Ostatnio zmieniony 2023-08-22, 17:59 przez Prezes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9684
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-22, 19:11

Bardziej mi chodzi oto, że misiki są już tak blisko, że w zasadzie można się położyć i czekać ...
Albo misie albo ludzie, albo dobro zwierzątek albo dutki, a TPN luuuubi dutki :lol
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-08-22, 19:34

Na FB relacja kolesia, który jako pierwszy dotarł do ofiary wypadku w Tatrach Zachodnich.
https://www.facebook.com/groups/tatroma ... 9945195426

Mirek Freebest
Piszę do Was, aby podzielić się tragicznym doświadczeniem z niedzieli, z prośbą o zachowanie bezpieczeństwa w górach!!!
Razem z grupą znajomych byliśmy w niedzielę w Tatrach Zachodnich po stronie słowackiej. Szliśmy trasą z parkingu Pod Spalenou przez Predny Salatin, Salatin i Spalena, a poźniej Rohacska Doliną z powrotem na parking.
Do Salatina wycieczka była rewelacyjna. Pogoda bardzo sprzyjająca do wędrówki. Nastrój grupy bardzo fajny z drobnymi wyjątkami. Na Salatinie zrobiliśmy sobie przerwę. Dziewczyny przebrały się w sukienki. Zrobiliśmy świetną sesję fotograficzną, choć w niekompletnej grupie. Do tego dobry posiłek. Po prostu żyć i czerpać garściami.
Przy zejściu do przełęczy mój nastrój irracjonalnie siadł i myślałem że jak czegoś natychmiast nie zrobię to mnie rozwali od środka. To było takie uczucie niepokoju, strachu, bezradności. Asekurowałem wtedy jedną dziewczynę. Powiedziałem jej że potrzebuję czasu dla siebie. Poszła w kierunku grupy, która szła przed nami. Ja pobiegłem z powrotem na Salatina, zbiegłem, posiedziałem nad przepaścią, włączyłem muzykę z komórki (co prawie mi się nie zdarza w górach!!!), aby tylko odciągnąć myśli. Porobiłem zdjęcia. Kilka z nich było z okolic godziny 13tej, po czym postanowiłem dołączyć do grupy.
Grupa nie była zbyt daleko. Czekała za przełęczą, ale jeszcze przed podejściem na Spalena. Okazało się że rozmawiali z parą Słowaków i o 12:55 ich współtowarzyszka spadła w przepaść w Dolinę Głęboką. Przekazałem klucze od samochodu współtowarzyszom i ruszyłem do akcji ratunkowej, z nadzieją... Każde przebyte w przepaść metry obdzierały mnie ze złudzeń. Szedłem po śladach. Najpierw kijek, później but, rękawiczka, kawałki ubrań. Po około 100m pojawiła się krew. Zacząłem się śpieszyć i zaliczyłem nawet niekontrolowany zjazd z około 3m, gdzie nabawiłem się kontuzji. Później znalazłem plecak, dobrze wyposażony w ubranie, jedzenie, picie, niezbędny sprzęt, około 100EUR i dokumenty. Słowaczka, 58 lat. Na następnym ukosie, tak po 200m, w żlebie dotarłem do ciała. Sprawdziłem puls na szyi i rękach. Niestety nie dawała żadnych oznak życia. Zakryłem ją ubraniem, które było mocno pozdzierane, aby utrzymać godność człowieka. Prawa noga od kolana w dół trzymała się chyba tylko na skórze. Ręce w nienaturalny sposób ułożone, wielokrotnie połamane. Ciało w większości siwe od udarzeń, pocięte. Chwyciłem ją za włosy, aby odwrócić i spojrzeć w oczy z nadzieją na oznakę życia. Niestety. Czaszka potwornie zmasakrowana...
Po około 30min przyleciał helikopter słowackiej górskiej służby ratunkowej, któremu zasygnalizowałem lokalizację. Z ratownikiem razem ułożyliśmy ciało do transportu. Lekarka która zjechała później potwierdziła braki oznak życia.
Po zabraniu ciała, a w kolejnym kroku ratownika i lekarki, dałem znać grupie, że znalazłem ciało i akcja ratunkowa dobiega końca po czym wróciłem bez przeszkód na górę.
Zaasekurowałem grupę podczas wejścia na Spalena i zejścia, a gdy byliśmy już w bezpiecznym miejscu w Dolinie Spalonej musiałem kolejny raz odreagować emocje i samotnie pobiegłem pozaszlakowo na szczyt pod Spaloną. W pierwszym napotkanym strumyku zmyłem krew kobiety i swoją z ciała, ubrania i butów.
Nawet dzisiaj jak o tym piszę to mam obrazy w pamięci.
Piszę do Was, abyście na siebie uważali. Góry są piękne, ale bywają niebezpieczne. Zachowajcie zdrowy rozsądek
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9684
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-22, 19:47

Czy tak szczegółowy opis był konieczny?
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-08-22, 20:12

Myślę, że taki opis jest bardziej wartościowy, niż lakoniczny oficjalny komunikat. Bardziej działa na wyobraźnię i daje do myślenia. Ponieważ szedłem tamtędy niedawno aż trudno było mi uwierzyć, że tam gdzieś można spaść. Na podstawie komentarzy i opisu na stronie HZS zidentyfikowałem, że to musiało być dokładnie to miejsce:

Obrazek

Obrazek

Ta kobieta nie odpadła od ściany i była już po przejściu strefy z łańcuchami w stronę Salatina. Z relacji świadka wynika że potknęła się o własny kijek na ścieżce bezpośrednio przy ostatnich łańcuchach. Spadła 200m w żleb.
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2023-08-22, 20:22

Dziwny jak dla mnie jest ten opis. Też uważam, że za mocno rozwinięty o te szczegóły. I ta policzona kwota EUR plecaku, w takich okolicznościach?
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9684
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-08-22, 20:53

Prezes pisze:Dziwny jak dla mnie jest ten opis. Też uważam, że za mocno rozwinięty o te szczegóły. I ta policzona kwota EUR plecaku, w takich okolicznościach?


Dokładnie oto mi chodzi, ten detaling rzeczy nieistotnych ...
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-08-22, 21:14

Owszem, opis jest dziwny. Ale czy nie myślicie, że mogło to nim konkretnie wstrząsnąć?
laynn

Postautor: laynn » 2023-08-22, 21:18

Adrian pisze:Bardziej mi chodzi oto, że misiki są już tak blisko, że w zasadzie można się położyć i czekać ...
Albo misie albo ludzie, albo dobro zwierzątek albo dutki, a TPN luuuubi dutki

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi?

Czy chodzi Ci o to, aby niedźwiedzie do zoo odstawić?

taki opis jest

Nie wiem jak Wy byście zareagowali na taką sytuację, ale ja pewnie bym był w ciężkim szoku, np rok temu przy mnie, starsza pani stojąca przede mną zemdlała, upadając i rozwalając głowę. Ja byłem bardzo zestresowany, cały momentalnie mokry ze stresu. Może tak to przeżywał ten facet? Szok?
Ostatnio zmieniony 2023-08-22, 21:21 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10939
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-08-22, 21:41

Jak dla mnie takie opisy zdarzenia nic nie zmienią. Wypadki bywały i niestety bywać będą.
Z pewnością nieszczęśliwa ofiara tego wypadku nie zakładała, że coś jej się stanie. bo nikt tak nie zakłada idąc w góry. W dodatku opis wyposażenia, ubioru sprawia wrażenie, że jednak nie był to klapkowicz po piwie, który się bezmyślnie stoczył-czego prędzei można się spodziewać, lecz świadoma pobytu w górach osoba.
Czy opis zbyt szczegółowy? Drastyczny? itp?
Nie ma znaczenia, bo niewiele on zmieni.
To tak jak z fajkami-zawsze było wiadomo że szkodzą. Czy drastyczne zdjęcia na opakowaniach coś zmieniają? Nie, kto ma kurzyć ten kurzy dalej ;)

Tu w opisie, jak dla mnie, to jedynie kwestia czy wypada to tak opisywać, bo przecież ktoś bliski może przeczytać, a to miłe nie jest.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości