Wieści z gór

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Tatraman
Posty: 355
Rejestracja: 2015-06-05, 22:16

Postautor: Tatraman » 2016-02-02, 23:15

Już napisałem, że nie o inwestowanie chodziło, tylko o pozyskanie za marny grosz kury znoszącej złote jaja.

Wszelkiego rodzaju fobie uniemożliwiają rzeczową dyskusję ;)
PKL to nie górale ;)
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-02, 23:24

Kolejka była uprzednio własnością PKL (spółki Polskie Koleje Linowe, która powstała z podziału PKP) i to ta spółka ją sprzedała.

Ponawiam pytanie:

Nie pamiętam sytuacji dotyczącej sprzedaży kolejki, ale chyba PKL sprzedały ją w przetargu.
Czy nie ?
Ostatnio zmieniony 2016-02-02, 23:25 przez Basia Z., łącznie zmieniany 2 razy.
Tatraman
Posty: 355
Rejestracja: 2015-06-05, 22:16

Postautor: Tatraman » 2016-02-03, 00:00

Basiu, tak, zostały sprzedane w "przetargu", a sam proceder nie najgorzej chyba tutaj opisany:
http://www.mpolska24.pl/post/5693/jak-z ... owy-wierch

I jeszcze jeden głos, choć z ostatnim zdaniem się nie zgadzam:

https://www.youtube.com/watch?v=YHHpL2K3DGo
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-03, 00:06

Tatraman pisze:Basiu, tak, zostały sprzedane w "przetargu", a sam proceder nie najgorzej chyba tutaj opisany:
http://www.mpolska24.pl/post/5693/jak-z ... owy-wierch

I jeszcze jeden głos, choć z ostatnim zdaniem się nie zgadzam:

https://www.youtube.com/watch?v=YHHpL2K3DGo


Zdecydowanie wolałabym suche fakty od felietonu na temat.

Ale już sobie przypomniałam.
Kolejka została więc sprzedana w drodze przetargu spółce samorządów a dopiero ci zaprosili do siebie zagranicznego inwestora.

Co więc jest w tym nieprawidłowego lub niezgodnego z prawem ?
Tatraman
Posty: 355
Rejestracja: 2015-06-05, 22:16

Postautor: Tatraman » 2016-02-03, 00:25

Wybacz, że nie streściłem Ci felietonu mówiącego o "suchych faktach".

Rzeczywiście, wszystko odbyło się prawidłowo i zgodnie z prawem.

Jak najbardziej... a PiS szukający dróg odkręcenia to zwykłe oszołomy.

Ja też jestem oszołom, bo uważam, że wszystkich, którzy doprowadzili do sprzedaży kolejki, wyciągów, gruntów pod nimi powinno się powiesić za jaja na wszystkich podporach.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-03, 00:39

Tatraman pisze:Wybacz, że nie streściłem Ci felietonu mówiącego o "suchych faktach".

Rzeczywiście, wszystko odbyło się prawidłowo i zgodnie z prawem.

Jak najbardziej... a PiS szukający dróg odkręcenia to zwykłe oszołomy.

Ja też jestem oszołom, bo uważam, że wszystkich, którzy doprowadzili do sprzedaży kolejki, wyciągów, gruntów pod nimi powinno się powiesić za jaja na wszystkich podporach.


No i właśnie tak to teraz wygląda.
Odbyło się zgodnie z prawem, a teraz szuka się "dróg odkręcenia" i w końcu wyjdzie tak, że trzeba będzie płacić odszkodowania inwestorowi, który myślał, że jak coś kupił zgodnie z prawem - to to ma.

Ale że ten temat nie jest "polityczny" więc kończę dyskusję w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 00:40 przez Basia Z., łącznie zmieniany 1 raz.
Tatraman
Posty: 355
Rejestracja: 2015-06-05, 22:16

Postautor: Tatraman » 2016-02-03, 01:04

Ten temat jest bardziej polityczny, niż Ci się wydaje.
Bo widać w nim dwie wizje rzeczywistości: dobrze "umotywowanego" sprzedawania tego, co najświętsze dla narodu oraz uznawania, że pewne dobra, które stanowią o dumie, tożsamości, bezpieczeństwie, historii nigdy nie powinny być przedmiotem handlu. Te dwie wizje Polski ścierają się ze sobą na wielu płaszczyznach.

Popieram tych, którzy rozpoznają sprawę tak, by kolejki na powrót stały się polskie.
To będzie wiązało się z kosztami. Trzeba je ponieść. Ile kosztuje miejsce-symbol, gdzie masa ludzi zostawia swoje serce?
Albo mamy w sobie odrobinę dumy, albo w zniewolonych umysłach uznajemy, że przecież wszystko odbyło się zgodnie z prawem i w związku z tym odrzucamy od siebie nieznośny wysiłek myślenia o utraconej godności.
Ja nie mogę się pozbyć duchowego cierpienia w związku ze sprawą sprzedaży kolejki i gruntów w Parku NARODOWYM. Ale to dlatego, że jestem oszołom, co już w wielu miejscach forum podkreślaliśmy :)
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2016-02-03, 01:08

Tatraman pisze: Ale to dlatego, że jestem oszołom, co już w wielu miejscach forum podkreślaliśmy :)

Chciałbyś;) Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek, poza Tobą samym, używał wobec Ciebie tego określenia. ;)
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 01:08 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-03, 01:24

Tatraman pisze:Ten temat jest bardziej polityczny, niż Ci się wydaje.
Bo widać w nim dwie wizje rzeczywistości: dobrze "umotywowanego" sprzedawania tego, co najświętsze dla narodu


Kolejka na Kasprowy najświętszym dobrem NARODOWYM - bu ha ha, dawno się tak nie uśmiałam. To wrzód na parku narodowym. Cenna jest przyroda Tatr - i to jest prawdziwe dobro narodowe, a nie kolejka, która się przyczynia do niszczenia środowiska poprzez wywożenie na kopułę Kasprowego tłumów ludzi, którzy w inny sposób by się tam nie znaleźli.
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 01:25 przez Basia Z., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2016-02-03, 07:54

Basia Z. pisze:Kolejka na Kasprowy najświętszym dobrem NARODOWYM


Widzisz Basiu - do tej pory o tym nie wiedziałaś :) Tak, Tatramanie - należy odzyskać to dobro! A potem miejscowi pod stołem podzielą między sobą udziały. I będzie tak jak ma być - dutki zostaną u najświętszych ( pisząc w Twym stylu ) górali. Amen.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2016-02-03, 07:58

Basia Z. pisze:Kolejka na Kasprowy najświętszym dobrem NARODOWYM

Hasło na nowe wybory samorządowe.
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
Tatrzański urwis
Posty: 1405
Rejestracja: 2013-07-07, 12:17
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Tatrzański urwis » 2016-02-03, 08:02

Dobromił pisze: I będzie tak jak ma być - dutki zostaną u najświętszych
Dobromił pisze: górali.
Masz na myśli ,,sztywnoportkowców,,? :) .
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2016-02-03, 08:11

Tatrzański urwis pisze:Masz na myśli ,,sztywnoportkowców,,?


Tak.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2016-02-03, 08:17

Vlado pisze:
Tatraman pisze: Ale to dlatego, że jestem oszołom, co już w wielu miejscach forum podkreślaliśmy :)

Chciałbyś;) Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek, poza Tobą samym, używał wobec Ciebie tego określenia. ;)


Może Tatraman pisuje z kilku kont ? :D

Tatramanie - widać żeś stary, doświadczony górsko, wiedzę praktyczną masz dużą. Może choć raz napiszesz w takim razie coś o górach ? A nie tylko polityka, kościół ( w sumie to prawie to samo ), raz za czas lekkie podśmiewanie się z innych, itd. Możesz to dla nas zrobić ? To jest forum turystyczne :-) I Wy - Tatramanie, telefonie, Chłopcze ROBERCIE i kilku innych Naprawiaczy Świata zrozumcie to :) Albo oddalcie się w podskokach. Amen i ave.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-03, 08:49

Jeszcze wracając do tej nieszczęsnej kolejki, bo dyskutuję na ten temat i nie piszę o nikim, że jest oszołomem. Temat mnie interesuje.

Można o tym wyczytać w nawet w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_lin ... owy_Wierch.

W II Rzeczypospolitej też kwitło kolesiostwo i prywata. Inicjatorem budowy kolejki był Aleksander Bobkowski - zięć prezydenta Mościckiego. Kolejka została zbudowana ze złamaniem ówczesnego prawa.

Cytat z Wikipedii:

Budowa kolei wywołała żywą dyskusję społeczną, protestowali przeciwko niej, zaraz po ujawnieniu projektów w marcu 1934 roku, głównie działacze ochrony przyrody, choć oprócz Państwowej Rady Ochrony Przyrody przeciwne budowie były też 94 towarzystwa i instytucje naukowe i turystyczne. W odpowiedzi na rozpoczęcie budowy kolei i równoczesnego łamania obowiązującego wtedy prawa (rozporządzenia Prezydenta RP o ochronie lasów, o prawie budowlanym, ustawie o ochronie przyrody, ustawie o koncesjach na koleje i inne) do dymisji podała się cała ówczesna Państwowa Rada Ochrony Przyrody wraz z przewodniczącym Komitetu Ochrony Przyrody w Krakowie – prof. Władysławem Szaferem.


I tak ta kolejka powstała i do dziś szkodzi przyrodzie.
Przyrodzie, która jak podkreślam jest rzeczywistym dobrem narodowym, bo Tatry są jedyne na świecie i nimi się możemy szczycić a nie jakąś kolejką.

Ja osobiście jestem pragmatykiem i do słupów nie będę się przywiązywać. Nie uważam też aby kolejka powinna zostać teraz rozebrana (natomiast po jakimś czasie powinna umrzeć śmiercią techniczną i nie powinno się budować nic w jej miejsce).
Trzeba dążyć do tego aby jak najmniej szkodziła przyrodzie.

Dyrekcja TPN po długim czasie wzajemnych pretensji i podchodów wreszcie się dogadała z PKL (był w tym duża zasługa ówczesnego dyrektora TPN Pawła Skawińskiego) i każda zmiana we własności kolejki powoduje że cały ten proces "dogadywania się" trzeba rozpoczynać od nowa. Każdy kolejny właściciel chciałby rozszerzyć działanie kolejki (np. wwozić na szczyt Kasprowego więcej ludzi - możliwości techniczne są). Tymczasem są ograniczenia wynikające z "pojemności" szczytu Kasprowego - np. odprowadzania ścieków z górnej stacji, rozdeptywania ścieżek itp.

Nie mam pojęcia jak obecne zmiany własnościowe na to wpłyną ale osobiście uważam, że każde zmiany należy rozpatrywać w kontekście - co to przyniesie dla Tatr. Im kolejka mniej będzie szkodzić - tym lepiej.
Co przyniosą te obecne zmiany - nie wiem. Przy okazji najbliższego szkolenia w TPN - zapytam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości