Nowy podział

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Nowy podział

Postautor: Piotrek » 2019-05-20, 21:31

Chyba nam to na forum umknęło (a w każdym razie nie pamiętam), ale obowiązuje nowy zatwierdzony podział Polski na regiony fizycznogeograficzne.
Mozna ściągnąć z netu warstwy albo podejrzeć na Geoserwisie, bo tam wstawili.

http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?exte ... D309D00E06
Ostatnio zmieniony 2019-05-20, 21:32 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.

laynn

Postautor: laynn » 2019-05-20, 21:54

Mnie się na pierwszy rzut oka podoba. Coś nowego, np Beskid Żywiecko-Kysucki, czy Żywiecko-Orawski. I są nowe pasma, wydzielone, jak Pasmo Pewelsko-Krzeczkowskie... :)

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2019-05-20, 22:11

I Jałowiec wrócił "do domu" :-)
Ten podział jest już klepnięty i obowiązujący, więc chyba trza się przyzwyczajać ... do następnego razu :D

laynn

Postautor: laynn » 2019-05-20, 22:15

Mnie jedynie jakoś Lubomir cały czas nie pasuje, ale w sumie to patrząc na mapę, muszę to w terenie oblukać, czy mi bardziej pod Wyspowy, czy Makowski podchodzi.

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2019-05-20, 22:20

Nie ma czegoś takiego jak "zatwierdzony podział", bo nie ma instytucji władnej określać, gdzie jakie pasmo się kończy, a gdzie jakie zaczyna. Na pewno nie jest tym żadna Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Podziały są i będą się zmieniać, więc takim kuriozum jak Beskid Żywiecko-Orawski przejmować się nie będę :)

Równie dobrze mogą zadyrektorować, że np. Sosnowiec leży na Śląsku ;)

Nota bene ten podział to zmodyfikowana wersja Kondrackiego, z tą większą różnicą, że w przypadku Żywieckiego i Makowskiego dostosowali się do wydań mapowych :D

PS>według autorów tego czegoś to mamy teraz dwa Beskidy Żywieckie. Genialne! :lol
Ostatnio zmieniony 2019-05-20, 22:26 przez Pudelek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2019-05-20, 22:22

I wszystkie korony gór poszły się ciąć - trzeba zaczynać od nowa ;)

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2019-05-20, 22:26

Chyba nie - twórcy tej "Korony Gór Polski" nie uwzględniali Kondrackiego tylko swoje własne widzi-misie które podchodzi pod ten tutaj podział.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

laynn

Postautor: laynn » 2019-05-20, 22:30

Szkoda, że Beskidu Śląskiego nie podzielili na dwa ;)

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2019-05-20, 22:32

Nie podzielili, ale trójstyk już w Beskidzie Śląskim nie leży, przynajmniej od polskiej strony :P

Miłośnicy Taterek się ucieszą: do Wysokich i Zachodnich doszły... Reglowe :D

Kolejny kwiatek: schronisko Szwajcarka i okoliczne skałkowe szczyty według nowego podziału to już nie Rudawy Janowickie ale Kotlina Jeleniogórska :lol
Ostatnio zmieniony 2019-05-20, 22:47 przez Pudelek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2019-05-21, 08:49

Pudelek pisze:Nie ma czegoś takiego jak "zatwierdzony podział", bo nie ma instytucji władnej określać, gdzie jakie pasmo się kończy, a gdzie jakie zaczyna....

Gra słówek ;)
Zrobiono zmianę, tak jak kiedyś Kondracki wprowadził i jak pewnie kiedyś znów coś pozmieniają. Wygląda to wszystko dziwacznie (przynajmniej w przypadku BŻ :rol ) ale jednak nie zajmowali się tym turystyczni blogerzy czy internetowe omnibusy lecz ludzie w temacie. Poza tym podział ma dużo więcej zastosowań niż tylko przewodniki turystyczne czy relacje :-) i najwyraźniej przyszedł czas na korektę.
Nawet w wikipedii można se coś o tym poczytać https://pl.wikipedia.org/wiki/Regionali ... zna_Polski

Kwestia tylko, czy to dla zwykłego turysty ma jakieś znaczenie ? :-)
Był Beskid Wysoki, potem Żywiecki, teraz Zywiecko-Kysucki, a to wszystko jeden huj :D

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2019-05-21, 08:57

a to wszystko jeden huj :D


Ja rozumiem, że Paulina uczy matematyki a nie języka polskiego ale i tak mi wstyd za Ciebie.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
dakOta
Posty: 1040
Rejestracja: 2014-01-01, 02:24
Lokalizacja: Kraków

Postautor: dakOta » 2019-05-21, 10:54

sprocket73 pisze:I wszystkie korony gór poszły się ciąć


Pomyślałam to samo.

Piotrek pisze:Wygląda to wszystko dziwacznie


Tak i mnie się wydaje, przy czym nie chodzi mi o merytorykę, tylko o sam fakt wprowadzania "dobrych zmian".

Piotrek pisze:ale [...] zajmowali się tym [...] ludzie w temacie.


Zwykle mam co do tego wątpliwości.

Piotrek pisze:Kwestia tylko, czy to dla zwykłego turysty ma jakieś znaczenie ?


Dla mnie i tak Żywiecki będzie Żywieckim. I już.

Piotrek pisze:to wszystko jeden huj :D


Absolutnie się zgadzam.
Zawsze trzeba iść. Jak się nie ma gdzie - tym bardziej.

Awatar użytkownika
kristoff73
Posty: 606
Rejestracja: 2019-05-15, 20:47
Lokalizacja: ST SD KGR TK SB

Postautor: kristoff73 » 2019-05-21, 13:21

Ważne, że Łupków leży w Beskidzie Niskim!!! Wydawało mi się, że w kwietniu byłem w Bieszczadach... Choć, trzeba przyznać, czułem się tam jak w BN :-)

Awatar użytkownika
vidraru
Posty: 2503
Rejestracja: 2017-01-27, 18:44
Lokalizacja: Kęty
Kontakt:

Postautor: vidraru » 2019-05-21, 15:43

Hmm, Beskid Niski zaczyna się tuż za Nowym Sączem.. ok... Znikły Góry Bialskie, Góry Stołowe są w dwóch miejscach... Ostatnio podczas majówkowego wypadu w Sudety zastanawialiśmy się nad tym całym podziałem w tamtych rejonach - Czesi czy Słowacy nazywają swoje góry inaczej, my też, nie wiem, kto nad tym ostatecznie panuje, ale i tak zawsze będzie burdel. Tak jak ze szczytami do KGP, gdzie nie wszystkie są najwyższe w danym paśmie (wiem, musiał przebiegać szlak itede), ale jest to i tak jeden wielki bałagan.

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2019-05-21, 16:29

Piotrek pisze:Nawet w wikipedii można se coś o tym poczytać https://pl.wikipedia.org/...raficzna_Polski

ale jako ciekawostkę, bo Wikipedia stosuje podział Kondrackiego ;)

Piotrek pisze:Poza tym podział ma dużo więcej zastosowań niż tylko przewodniki turystyczne czy relacje i

a niby jakie? :-o Przecież to nie są jednostki administracyjne, więc nie będzie według nich dzielona kasa. Takie podziały nie mają praktycznie żadnych zastosowań poza tym, że można przybić gdzieś tabliczkę albo napisać o tym książkę. Czy ktoś zwraca uwagę że dane miasto jest położone np. na Wyżynie Śląskie czy może w Chełmie?

Ważne, że Łupków leży w Beskidzie Niskim!!!

ale Chatka w Łupkowie leży już w Bieszczadach :lol

Czesi czy Słowacy nazywają swoje góry inaczej,

podział gór w regionie przygranicznym czesko-polskim w większości się pokrywają, różnice nie są zbyt duże, to zazwyczaj tylko kwestia nazewnictwa. To, że nazywają swoje góry inaczej to nic dziwnego, w końcu posługują się innym językiem ;)

Tak jak ze szczytami do KGP,

KGP przecież od zawsze było inicjatywą własną prywatnych osób, więc ciągle mnie dziwi, jak wiele ludzi traktuje listę KGP jako wyrocznię...

Znikły Góry Bialskie, Góry Stołowe są w dwóch miejscach...

To też żadna nowość, u Kondrackiego też już to było. Góry Bialskie wyróżniało właśnie KGP , według podziału należą do Gór Złotych. Zresztą Czesi także ich nie "widzą", więc właściwie nie wiadomo czemu KGP je nagle kiedyś "odkryło"

Ogólnie z tego co tu widać, w Sudetach na razie nie dostrzegam wyraźnych zmian, jedynie w Beskidach (tfu, Karpatach).
Ostatnio zmieniony 2019-05-21, 16:41 przez Pudelek, łącznie zmieniany 6 razy.