Biało-czerwona na szlaku

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
kerib
Posty: 7
Rejestracja: 2024-06-11, 17:32

Biało-czerwona na szlaku

Postautor: kerib » 2024-06-18, 20:50

Witam!

Trzy tygodnie temu schodząc ze Skrzycznego (niebieski szlak z Ostrego) spotkałem dwóch gości niosących sporych rozmiarów żerdź (długi cienki pień :)). Na moje pytanie co kombinują tajemniczo się uśmiechnęli.

Dwa dni później wchodząc na Skrzyczne (bywam często) zobaczyłem biało-czerwoną powiewającą kilkaset metrów poniżej szczytu. Taka „ingerencja” w naturalny krajobraz, ale mnie zupełnie nie przeszkadzała. Wręcz przeciwnie. I niby nic takiego, a jednak widok miły dla oczu i serducha. Zupełnie inny niż widok flagi na maszcie, urzędzie czy domu gdzieś w dolinie.

W ostatnią niedzielę minąłem młodego tatę, który wskazując na tę flagę tłumaczył coś swojemu maluszkowi. Usłyszałem tylko „biało-czerwona”. Całkiem fajne miejsce na minilekcję patriotyzmu – szczególnie w dzisiejszych niespokojnych czasach.

Może warto powielić ten pomysł w innych miejscach? Niekoniecznie tych „szczytowych” i widokowych i niekoniecznie na stałe (wystarczy na chwilę zrobienia fotki do wrzucenia do sieci). A wszystko oczywiście z poszanowaniem przyrody, przepisów (np. parki narodowe), zasad bezpieczeństwa (ta biało-czerwona pod Skrzycznem stoi w bezpiecznej odległości od szlaku) i samej flagi.

Ode mnie szacun dla autorów pomysłu!

Doceńmy, że możemy naszą flagę umieścić tam, gdzie chcemy. Taka możliwość nie jest dana raz na zawsze…

I jeszcze jedno… Fotkę z biało-czerwoną pod Skrzycznem wysłałem do ambasady Rosji (rusembpol@mid.ru) i Białorusi (poland@mfa.gov.by). Może tam też lubią góry :)

PS
Chciałem dodać fotki, ale cały czas error :-(

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2024-06-18, 21:08

Tutaj nie można wklejać zdjęć polskich flag, tylko inne, dlatego error.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5633
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2024-06-18, 21:20

Pudel, nie strasz nowego! ;)
kerib, serdecznie witamy na forum. Aby wklejać zdjęcia musisz zapłacić, akurat mamy składkę na hosting i domenę, zapraszam do odpowiedniego działu :)

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2024-06-18, 21:54

hej
Umieść na jakiś hostingu zdjęć i wyślij link, chętnie zobaczymy.
Opcja umieszczania zdjęcia prosto z forum aktualnie się wysypała Xd
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

kerib
Posty: 7
Rejestracja: 2024-06-11, 17:32

Postautor: kerib » 2024-06-18, 22:12


Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2024-06-18, 22:37

To sobie wymyślili :D
Ostatnio zmieniony 2024-06-18, 22:37 przez Coldman, łącznie zmieniany 1 raz.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5633
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2024-06-18, 22:58

Fajnie to wygląda.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-19, 05:43

Flaga na kiju, całkiem spoko pomysł, ale żeby łazić po górach i cykać wszędzie foty z flagą, to już chyba niekoniecznie, dla mnie to trochę tak jak wieszać na wszelakich imprezach (sportowych i nie tylko) flagi z napisami miejscowości, lekka profanacja ...

kerib
Posty: 7
Rejestracja: 2024-06-11, 17:32

Postautor: kerib » 2024-06-19, 16:48

Szanuję Twoje zadanie i kilka lat temu nawet bym się pod nim podpisał. Dzisiaj moje zdanie jest nieco inne. Ukraińcy na wschodzie swojego kraju płacą życiem za taką "lekką profanację" (możliwość zawieszenia swojej flagi nawet na kupie gruzów). My nie musimy płacić takiej ceny - i oby tak zostało...
Że zbyt patetycznie? Może... :)

A z tymi "flagami z napisami miejscowości" to wcale nie musi być tak jak piszesz.
Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnych rysunków. Zero dyskusji.
Jest jednak różnica między flagą a barwami narodowymi. Flaga różni się od barw narodowych tym, że ma określone proporcje (w Polsce to 5:8). Barwy narodowe natomiast mogą być dowolnej długości i szerokości - jedynie szerokość obu pasów musi być jednakowa.

"Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" (https://archiwum.mswia.gov.pl/pl/aktual ... pisow.html).

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-19, 17:19

kerib pisze:Szanuję Twoje zadanie i kilka lat temu nawet bym się pod nim podpisał. Dzisiaj moje zdanie jest nieco inne. Ukraińcy na wschodzie swojego kraju płacą życiem za taką "lekką profanację" (możliwość zawieszenia swojej flagi nawet na kupie gruzów). My nie musimy płacić takiej ceny - i oby tak zostało...
Że zbyt patetycznie? Może... :)

A z tymi "flagami z napisami miejscowości" to wcale nie musi być tak jak piszesz.
Na fladze państwowej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnych rysunków. Zero dyskusji.
Jest jednak różnica między flagą a barwami narodowymi. Flaga różni się od barw narodowych tym, że ma określone proporcje (w Polsce to 5:8). Barwy narodowe natomiast mogą być dowolnej długości i szerokości - jedynie szerokość obu pasów musi być jednakowa.

"Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" (https://archiwum.mswia.gov.pl/pl/aktual ... pisow.html).


To tylko moje zdanie, może inni będą zwolennikami pomysłu :)

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2024-06-19, 17:33

A mi się podoba umieszczanie na fladze swojej miejscowości, ale ja to jestem takim lokalnym patriotą. Czuje się takim mieszkańcem południowej wielkopolski.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2024-06-20, 19:04

Flagi w tego rodzaju miejscach nie kojarzę, czasem widziałem przy niektórych schroniskach.
Ale bywa też tak, szczególnie w kręgach politycznych, że ostentacyjne machanie flagą i nagminne epatowanie patriotyzmem, jest tylko zwykłą "zasłoną dymną" dla osobników o bardzo nieciekawej reputacji.

kerib
Posty: 7
Rejestracja: 2024-06-11, 17:32

Postautor: kerib » 2024-06-20, 19:19

Kurczę, nie pomyślałem, że ta flaga pod Skrzycznem może być jakąś "zasłoną dymną". Może rzeczywiście goście (autorzy) mają niecne zamiary i oznaczyli w ten sposób miejsce zrzutu dla "zielonych ludzików" lub np. kleszczy afrykańskich...
Trza uważać - wróg nie śpi!

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2024-06-20, 19:34

Komentujesz wpis, którego nie przeczytałeś.

kerib
Posty: 7
Rejestracja: 2024-06-11, 17:32

Postautor: kerib » 2024-06-20, 19:46

Tępy dyszel pisze:Komentujesz wpis, którego nie przeczytałeś.

Sorry, ale nie rozumiem.