głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

a propo's Wyborów, polityki, Unii, standardów, ISO itd

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
Mirek

Postautor: Mirek » 2017-07-17, 10:06

Malgo Klapković pisze:Mój Ślązak w domu goda co innego ;)
tylko że ceper ma rację, tu na Śląsku spotyka się nazwiska niemieckie czeskie jak i polskie.Wystarczy w bloku przejrzeć listę lokatorów , pamiętam z pracy na kopalni gdy kierownik dzielił pracę .to samo jest z nazwiskami.A propo mojego nazwiska jest ono bardzo popularne w kraju, wyszukiwarka nazwisk na Śląsku znalazła tylko dwie lokalizacje,jedno to Wodzisław Śląski. :D
Ostatnio zmieniony 2017-07-17, 10:09 przez Mirek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2017-07-17, 10:16

Spoko, każdy pewnie ma swoją opcję, akurat u Arka podkreślają polskość, a to Ślązacy z dziada pradziada.
Mnie bardziej interesuje ta kwestia Łemków, jak to z nimi naprawdę jest.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-07-17, 14:29

Generalnie Łemkowie to nie Ukraińcy, więc nie wiem co ma z tym wspólnego Wołyń? W okresie międzywojennym Ukraińcy próbowali nawet Łemków ukrainizować, było bardzo dużo konfliktów między nimi, nawet masowe nawroty Łemków na prawosławie, bo cerkiew grekokatolicka była zbyt ukraińska dla Łemków. Sami Łemkowie zresztą też padali ofiarą napadów UPA jako zbyt mało ukraińscy i zbyt propolscy.

Akcja Wisła wyczyściła tereny nie tylko z Ukraińcow, ale też z Bojków i Łemków, którzy właśnie z Ukraińcami mieli się często na bakier. Oberwali generalnie przypadkowo, bo ówczesna władza miała właśnie takie pogląd jak Ty: mówią po rusku i chodzą do cerkwi, więc Ukraińcy. To tak jakby powiedzieć, że ze względu na język, wyznanie i alfabet Polacy są Słowakami :lol

A to że prezydent wspiera Watrę to bardzo dobrze, wreszcie coś pożytecznego zrobi oprócz wyklękiwania się przed facetami w kieckach ;). A propos jeszcze samej Watry to nie wszystkim Łemkom się podoba, bo zarzucają ich organizatorom zbytnią ukraińskość :lol
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-07-17, 14:33

Malgo Klapković pisze:Tak sobie myślę, że ten nasz naród (polski) tak ciągle się użala nad tymi mniejszościami,


Malgo Klapković pisze:Nie podoba mi się, że obecnie tak włazimy w tyłek Ukraińcom.


Poproszę o przykłady. Tak z trzy na przykład.

P.s. Gdyby nie te "mniejszości" to kultura Polski byłaby na poziomie lekko niskim, a już na pewno byłaby mniej ciekawa. Zresztą działa to tak samo w prawie każdym kraju Europy
Ostatnio zmieniony 2017-07-17, 14:34 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-07-17, 14:47

Musze się wybrać na 54-ty TKB (Woodstock już stracony), by urozmaicić swą kulturę o folklor beskidzki.
Może załapię się na końcówkę, bo w planach mam inne ukulturalnianie się. :P
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2017-07-17, 15:31

Pudelek, dzięki za wyjaśnienie, tak myślałam, że na Ciebie będzie można liczyć ;) No właśnie im dalej idę w lekturę, tym bardziej rozumiem Łemków jako Ukraińców i czekałam aż mi to ktoś wyjaśni.
Nawiązałam do Wołynia, bo myślałam, że Łemki są ukraińskie a tu wszystko jest dużo bardziej skomplikowane.
Ukraińskie ubogacenie mijam dosyć często na ulicy, jest ciekawie.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-07-17, 16:08

Wśród Łemków oczywiście są obecne sympatie czy deklaracje proukraińskie, ale raczej w mniejszości, a przynajmniej kiedyś były one w mniejszości (dziś, zwłaszcza wśród Łemków na Ziemiach Wyzyskanych, mogło się to pozmieniać).

Jakiś tam fachowiec określił Łemków jako Rusinów, którzy nie zdążyli zostać Ukraińcami ;). Na Słowacji nadal Rusini z tego samego kręgu mieszkają w wioskach Beskidu Niskiego.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2017-07-17, 21:19

To jeszcze taki żarcik sytuacyjny ze wspomnianej książki:
Umarł stary Żyd, puka do furty niebieskiej:
-Gdzie się urodziłes? - pyta święty Piotr
-Na Węgrzech
-A gdzie chodziłeś do szkoły?
-W Czechosłowacji
-A gdzie się ożeniłeś?
-Na Węgrzech
-A gdzie umarles?
-W Związku Radzieckim
-To idź sobie, tutaj nie potrzebujemy takich obieżyświatów
-Ależ święty Piotrze, ja przez całe życie nie ruszalem się z Użgorodu!
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-07-19, 18:47

Od wielu lat chciałbym znaleźć uczciwego prokuratora i sędziego, bo to najbardziej zdegenerowana i skorumpowana kasta. Może po przeprowadzeniu zmian przez PiS (nie jestem ich wielbicielem) w Sądzie Najwyższym nastanie czas wymierzania sprawiedliwości ... dla byłego wymiaru sprawiedliwości i innym przestępcom. Żadnego stanu spoczynku (pseudoemerytura), lecz pod pręgierz. Chętnie sprałbym batem dupę oszustowi-miliarderowi (w zanadrzu mam też inne atrakcje na oku), w drugiej kolejności roszczenia.
Mam cichą nadzieję, że kiedyś spełni się chociaż w łagodnej wersji sylwestrowe życzenie: a-propos-wyborow-polityki-unii-standardow-iso-itd-vt2218,2805.htm#76780
Mam też wersję mniej łagodną.
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/

Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
telefon 110
Posty: 2046
Rejestracja: 2014-09-20, 22:32

Postautor: telefon 110 » 2017-07-21, 10:25

Komisja Europejska wyznaczyła kolejne parytety:
http://telewizjarepublika.pl/absurdalny ... 51497.html

Dlaczego nie wyznaczyli parytetów pomiędzy pasywami a aktywami ?
Człowiek z nad rzeki Leny był pasywem ...
https://gloria.tv/article/3r3qwdRbnJ7HCLYL84KQP1uCG
.....i skończyło się to odchyleniem trockistowskim.
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2017-07-23, 11:37

Malgo Klapković pisze:Tak sobie myślę, że ten nasz naród (polski) tak ciągle się użala nad tymi mniejszościami,


Dobromił pisze:P.s. Gdyby nie te "mniejszości" to kultura Polski byłaby na poziomie lekko niskim, a już na pewno byłaby mniej ciekawa. Zresztą działa to tak samo w prawie każdym kraju Europy


Malgo odnośnie tych mniejszości, które w zasadzie były większościami;)
Gdyby nie chora duma polskiej szlachty, która doprowadziła do wybuchu wojny domowej,
to wschodnie granice Polski wyglądały by obecnie mniej więcej tak:
Obrazek

A nasz herb wyglądał by być może tak:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-07-23, 11:37 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2017-07-23, 11:44

Dobromił pisze:Gdyby nie te "mniejszości" to kultura Polski byłaby na poziomie lekko niskim, a już na pewno byłaby mniej ciekawa. Zresztą działa to tak samo w prawie każdym kraju Europy

Do najbardziej zapomnianych mniejszości należą np Olędrzy, którzy w większości byli mennonitami.
Na samym moim Mazowszu zamieszkiwali około 200 wsi, po IIWŚ zostali wypędzeni przez ówczesną władzę, która uznała ich za ukrytą opcję niemiecką.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-07-23, 11:52

Vlado pisze: to wschodnie granice Polski wyglądały by obecnie mniej więcej tak:

nie sądzę ;) W XIX wieku tak czy siak pojawiłby się nacjonalizm, który spowodowałby wzrost świadomości narodowej na Kresach i dążenia do samodzielności. Zapewne nie byłoby aż tak krwawych jatek ciągnących się od XVII aż do XX wieku, lecz wątpię, by różnorodne etniczne i religijnie i do tego bardzo rozległe państwo byłoby w stanie przetrwać do współczesności w tej formie. To jest właściwie możliwe tylko i wyłącznie przy trzymaniu "mniejszości" za mordę ;)
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2017-07-23, 13:20

Pudelek pisze:To jest właściwie możliwe tylko i wyłącznie przy trzymaniu "mniejszości" za mordę ;)

A ja myślę, że od tego trzymania na mordę urodziły się nacjonalizmy;)
http://wyborcza.pl/1,75410,19043800,mor ... tak-w.html


A tak z innej bajki:
Co PiS przepchnął przez Sejm, kiedy zajmowaliśmy się sądami
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... adami.read
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8393
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-07-23, 13:24

A ja myślę, że od tego trzymania na mordę urodziły się nacjonalizmy;)

nie tylko. Nacjonalizmy nie pojawiły się przecież tylko wśród mniejszości, ale także większości. To konsekwencja rozwoju społeczeństwa, niestety lub stety, i wzrostu ogólnego poziomu inteligencji ludzi.

Trudno tu w ogóle prorokować jak mogłaby wyglądać historia tej części Europy bo na to składa się zbyt dużo różnych czynników, ale opcja z Polską od morza do morza jest, moim zdaniem, stanowczo zbyt optymistyczna :D

A tak z innej bajki:

Polacy to taki dziwny naród, któremu władza podnosi podatki, a oni się cieszą :-o
Ostatnio zmieniony 2017-07-23, 13:26 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości