Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Się dzieje

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2021-11-19, 19:01

włodarz pisze:Prezes, daj już spokój z tą gruźlicą , polio i odrą. Szczepionkę na te choroby przyjmujesz i masz z bani na całe życie. A szczepionka na covid to jak szczepionka na grypę, tylko zrobiona na łapu capu.


COVID - podobnie jak grypa - często mutuje, dlatego całkiem możliwe, że nie da się na razie zrobić szczepionki "na całe życie". Dało się natomiast (póki co) zrobić taką, która bardzo znacząco redukuje ryzyko, że zajmiesz w szpitalu miejsce ludziom, którzy go potrzebują.
Uważam, że rozwiązanie singapurskie też jest bardzo dobre. Proszę bardzo, przymusu nie ma.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-11-19, 23:54

A mi wskoczyło skierowanie na 3 dawkę.
I teraz dylemat co z tym zrobić, bo ponoć nie można być z covidem żeby się zaszczepić. Generalnie czuję się zajebiście ale być może mam (ostatnio kontakt z 2 osobami które jak się okazało mają), a przed szczepieniem nie testują. Nic przeciw szczepieniom nie mam ale jednak nie chciałbym fiknąć z powodu nie sprawdzenia mnie przed zaszczepieniem - a nie sprawdzają.
Druga sprawa to ta 3 dawka. Wcześniej miałem Johnsona, czyli jedno kłucie więc teraz jak, dadzą mi pół dawki? Albo jedną innego producenta?.
Niby można lekarza zapytać z tym, że przy obecnym chaosie i taśmowym podejściu do pacjenta nie ma pewności, czy otrzymam rzetelną odpowiedź :rol
Wenat1567
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-19, 18:59

Postautor: Wenat1567 » 2021-11-19, 23:56

No jestem w szoku, że już 3 dawka jest.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9775
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-11-20, 11:27

Znawcy tematu !

Dostałem smsa o takiej treści

"Dziekujemy, ze jestes wsrod zaszczepionych! Od 07.02 mozesz zapisac sie na dawke przypominajaca i wydluzyc o rok Twoj certyfikat. Wiecej na stronie szczepimysie "

To oznacza że jak nie wezmę tej dawki uzupełniającej, to mój certyfikat będzie nieważny?
Vision

Postautor: Vision » 2021-11-20, 12:00

Adrian pisze:To oznacza że jak nie wezmę tej dawki uzupełniającej, to mój certyfikat będzie nieważny?


Owszem i tak...

Adrian pisze:wydluzyc o rok Twoj certyfikat.


co roku... (chyba, bo tak wynika z tej treści)

Tzn. teraz jak nie weźmiesz trzeciej dawki, to i tak masz ważny przez rok od przyjęcia drugiej dawki. A nie do tego 7 lutego, bo chyba później się szczepiłeś?

Ozdrowieńcem też się jest tylko przez 180 dni. Dwa tygodnie temu straciłem właśnie ważność swojego certyfikatu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9775
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-11-20, 14:28

Vision pisze:
Adrian pisze:To oznacza że jak nie wezmę tej dawki uzupełniającej, to mój certyfikat będzie nieważny?


Owszem i tak...

Adrian pisze:wydluzyc o rok Twoj certyfikat.


co roku... (chyba, bo tak wynika z tej treści)

Tzn. teraz jak nie weźmiesz trzeciej dawki, to i tak masz ważny przez rok od przyjęcia drugiej dawki. A nie do tego 7 lutego, bo chyba później się szczepiłeś?

Ozdrowieńcem też się jest tylko przez 180 dni. Dwa tygodnie temu straciłem właśnie ważność swojego certyfikatu.


A to chuje.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-11-20, 21:16

A są jakieś zapisy/przepisy mówiące o ważności szczepionki przez rok czy to tylko takie gadanie?
W sensie ogólnoświatowym - że np. na granicy mi paszport sprawdzą i nie wpuszczą bo mi termin ważności minął :rol
Vision

Postautor: Vision » 2021-11-20, 21:30

Piotrek pisze:A są jakieś zapisy/przepisy mówiące o ważności szczepionki przez rok czy to tylko takie gadanie?


Przepisy są:

Czym jest Unijny Certyfikat COVID (UCC)
Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje osoba, która:

otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane jest pełne szczepienie, a certyfikat jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki lub przez 365 dni od daty przyjęcia szczepionki przypominającej) lub
otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub
wyzdrowiała po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).


Poza tym powinieneś mieć datę ważności na certyfikacie w formie papierowej. Ja taką na swoim miałem. Tyle, że ja miałem certyfikat niemiecki i nie po szczepieniu, tylko jako ozdrowieniec. Ale data ważności tam wyraźnie widniała.

Wtedy też po zeskanowaniu kodu QR, przez różne aplikacje do tego. Było widać, że certyfikat jest ważny, na zielono znaczkiem oznaczony, teraz mam już czerwony znaczek, że stracił ważność. Więc chyba działa to dobrze.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-11-20, 21:37

Poza tym powinieneś mieć datę ważności na certyfikacie w formie papierowej

Faktycznie. Muszę go poszukać albo na IKP sprawdzić :). Ale z tego co pamiętam to do połowy maja przyszłego roku mam spokój.

Tak myślę, że skoro ludziom waźności paszportów miną, to tak jakby znów byli niezaszczepieni. 3 dawkę przypuszczam przyjmie mniej osób, więc i automatycznie procent zaszczepionych (bo jak termin upłynie to tak jakby się znów było nie szczepionym) zacznie spadać.

Z kolei po 3 dawce znów się może okazać, że jednak i ona będzie na rok i tak bez końca się to może ciągnąć. Bo niby ona ma być przypominająca ale uj wie jak to bedzie :rol
Vision

Postautor: Vision » 2021-11-20, 21:51

Piotrek pisze:Z kolei po 3 dawce znów się może okazać, że jednak i ona będzie na rok


Tzn. ona już jest przewidziana na rok, a w niektórych krajach na 9 miesięcy. Pisze o tym wyraźnie w smsie u Adriana, że po prostu przedłużasz certyfikat na rok.

Wychodzi też na to, że czym później się zaszczepisz tą kolejną dawką, tym dłużej będziesz mieć to ważne, bo:

Twój Unijny Certyfikat COVID będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9775
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-11-20, 22:15

To jest chore, mówiąc delikatnie.

Teraz nas będą co roku zmuszać do szczepienia!?

Jawne granie w uja.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6092
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-11-20, 22:32

Adrian pisze:To jest chore, mówiąc delikatnie.

Teraz nas będą co roku zmuszać do szczepienia!?

Jawne granie w uja.


Na razie nikt cię nie zmusza.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9775
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-11-20, 22:42

Sebastian pisze:
Adrian pisze:To jest chore, mówiąc delikatnie.

Teraz nas będą co roku zmuszać do szczepienia!?

Jawne granie w uja.


Na razie nikt cię nie zmusza.


Zaszczepiłem się z jakiś tam swoich powodów i wychodzi na to, że zostałem zrobiony w uja, bo moje szczepienia jest gó..o warte, nie będzie paszportu, nie będzie wyjazdów za granicę polski. I tak mogą do końca moich dni, albo się zaszczepisz albo siedzisz w domku :lol
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6092
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-11-20, 22:46

Ja dzięki szczepieniu mogłem pojechać we wrześniu na dwa tygodnie na Słowację i to jest niezaprzeczalny plus. A póki co większość obostrzeń w Europie dotyczy niezaszczepionych.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1266
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2021-11-21, 00:02

U mnie jest tak kijowo, że zaszczepiłem się przed wakacjami, no to teraz będę musiał zrobić tak samo jak marzą mi się Rohacze xD
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 254 gości