głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Takie ciekawostki ze świata.

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
bluejeans

Takie ciekawostki ze świata.

Postautor: bluejeans » 2015-04-03, 12:30

Gdyby świat był wioską, w której mieszka 100 osób, to:

http://shinee-on-you.tumblr.com/post/115263962285

Fajnie i prosto pokazane. Wychodzi na to, że żyjemy w świetnych warunkach (gdyby ktoś nie wiedział).
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8392
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2015-04-03, 12:40

bluejeans pisze:Wychodzi na to, że żyjemy w świetnych warunkach (gdyby ktoś nie wiedział).


nieprawda, przecież dzisiejsza Polska to kraj zacofany i więzienie gorsze niż za PRL. Tak przynajmniej słyszałem. Jeden kandydat na prezydenta nawet się wybierał do "wypędzonych do Anglii". To straszne, że ludzi wypędzają za granicę.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-03, 12:44

A tyś widział, że tylko 1% ludzi na świecie ma skończone studia? Pomyśl, jak zawyżamy tę statystykę:)
W sumie niektóre rzeczy mnie zaskoczyły. Podobnie, jak ilość ludzi posiadających komputer, albo info, że niemal połowa ludzi na świecie jest zniewolona.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-04-03, 13:10

bluejeans pisze:A tyś widział, że tylko 1% ludzi na świecie ma skończone studia? Pomyśl, jak zawyżamy tę statystykę:)
A ich poziom? Gdyby nie Giertych i jemu podobni (drastycznie obniżone wymogi, aby wykazać się statystyką) oraz subwencje oświatowe, to budżet miałby niższy deficyt, a tak koło się nakręca:
- uczelnie wypuszczają bezroboli (czytaj idiotów),
- ci pseudointelektualiści bez pracy, coś muszą ze sobą zrobić, więc oddają się pseudonauce,
- ci pseudonaukowcy muszą coś publikować (głupot nigdy za wiele), ale i móc się udzielać naukowo (muszą być chętni do studiowania, więc znów trzeba obniżyć wymogi),
- tych pseudointeligentów trzeba utrzymać (subwencja oświatowa na 1 studenta wynosi średnio > 10 tys. zł).
Nie wiem, czy już (a może za kilka lat) trudno będzie spotkać mgr matematyki z umiejętnością tabliczki mnożenia, a za 10 lat z doktoratem, a trochę później i z profesurą :(
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-03, 13:29

Aż 24% ludzi na świecie nie ma prądu. Miłym zaskoczeniem jest, że tylko 14% nie potrafi czytać.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-04-03, 13:37

bluejeans pisze:Miłym zaskoczeniem jest, że tylko 14% nie potrafi czytać.
Ważniejsza byłaby informacja, jaki odsetek osób spośród umiejących czytać, potrafi zrozumieć czytany tekst.
bluejeans pisze:niemal połowa ludzi na świecie jest zniewolona.
Czyżby analizowano tylko osoby o specyficznych upodobaniach? ;)
Ostatnio zmieniony 2015-04-03, 13:38 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/

Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8392
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2015-04-03, 13:44

bluejeans pisze:A tyś widział, że tylko 1% ludzi na świecie ma skończone studia?


to akurat mnie nie dziwi - jednak na świecie nie funkcjonuje model Polski, gdzie studiuje niemal każdy kto może, w setkach śmiesznych uczelni, a te państwowe tak obniżyły loty, że szkoda gadać. W krajach cywilizowanych studia to przywilej osób inteligentnych (a tam gdzie są one płatne to jeszcze bogatych albo takich, którzy na dzień dobry chcą mieć wieloletni kredyt), jest masa krajów z jedną uczelnią wyższą na miliony mieszkańców.

bluejeans pisze:Podobnie, jak ilość ludzi posiadających komputer

ale mają smartfony :D Też mi się wydawało, że więcej osób będzie miało kompa, zwłaszcza Azja powinna to ciągnąć, ale jednak nie... nie mniej liczba osób z komórkami na pewno jest większa, teraz już na zagubionych afrykańskich wioskach ludzie je mają i, ponoć, obok plastikowych naczyń to wynalazek, które najbardziej zrewolucjonizował życie tych ludzi...

bluejeans pisze:albo info, że niemal połowa ludzi na świecie jest zniewolona.

przecież Polska też jest zniewolona, posłuchać ludzi na ulicach czy forach, o TV nie mówiąc :D

bluejeans pisze:Aż 24% ludzi na świecie nie ma prądu

a tu sądziłem, że więcej osób nie ma prądu... podobnie jak z umiejętnością czytania
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-03, 14:37

Pudelek pisze:to akurat mnie nie dziwi - jednak na świecie nie funkcjonuje model Polski, gdzie studiuje niemal każdy kto może, w setkach śmiesznych uczelni, a te państwowe tak obniżyły loty, że szkoda gadać. W krajach cywilizowanych studia to przywilej osób inteligentnych (a tam gdzie są one płatne to jeszcze bogatych albo takich, którzy na dzień dobry chcą mieć wieloletni kredyt), jest masa krajów z jedną uczelnią wyższą na miliony mieszkańców.
No nie jest tak, jak mówisz. W krajach wysoko rozwiniętych mają ogromny problem, by zachęcić młodych do studiowania (włączając tych inteligentnych). Problemem jest brak motywacji, ponieważ po co się uczyć, jak system zapewnia to, co człowiekowi do życia niezbędne. Trzeba pamiętać, że ludzie potrzebują de facto niewiele do życia i to w sumie zdrowe podejście:)
A, i brak wykształcenia dotyczy również wielu miliarderów;)

Tu kilka faktów, co do poziomu edukacji w Polsce:
(bo ja jednak wolę FAKTY;)
http://forsal.pl/artykuly/795349,raport ... iecie.html

[edit] Dorzucę jeszcze to, żeby nie było wątpliwości:
http://forsal.pl/artykuly/763134,rankin ... i-usa.html

Pudelek pisze:ale mają smartfony :D Też mi się wydawało, że więcej osób będzie miało kompa, zwłaszcza Azja powinna to ciągnąć, ale jednak nie... nie mniej liczba osób z komórkami na pewno jest większa, teraz już na zagubionych afrykańskich wioskach ludzie je mają i, ponoć, obok plastikowych naczyń to wynalazek, które najbardziej zrewolucjonizował życie tych ludzi...
Azja jest wielka :) ale nowoczesnych wysokorozwiniętych państw wiele tam nie ma. Korea Południowa, Japonia, Singapur, kilka głównych miast Chin (Pekin, Szanghaj, Hong Kong), coś tam próbuje nadgonić tłamszony przez Chiny Tajwan, może jeszcze główne miasta Indii (może coś pominęłam).
Reszta jest daleko w tyle i nawet z nabyciem komórki mieliby problem.
A w Afryce są całe połacie miejsc, gdzie nawet komórki nie mają zasięgu, a co tu mówić o necie;)

Pudelek pisze:przecież Polska też jest zniewolona, posłuchać ludzi na ulicach czy forach, o TV nie mówiąc :D
No tak, no tak;) Ciekawi mnie jedno - gdyby tak ze 30 lat temu postawiono Polaków przed drzwiami z napisem "nowa Polska", za którymi byłaby Polska, którą znamy dzisiaj, i powiedziano im: "jeśli podoba wam się taki kraj, wystarczy przejść przez te drzwi" - ilu z nich by z tej możliwości nie skorzystało. ;)
http://forsal.pl/artykuly/806651,rzasa- ... olski.html

Pudelek pisze:a tu sądziłem, że więcej osób nie ma prądu... podobnie jak z umiejętnością czytania
Ja też myślałam, że analfabetów będzie więcej. Czyli pozytywne zaskoczenie:)
Ostatnio zmieniony 2015-04-03, 14:53 przez bluejeans, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8392
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2015-04-03, 15:07

bluejeans pisze:No nie jest tak, jak mówisz. W krajach wysoko rozwiniętych mają ogromny problem, by zachęcić młodych do studiowania (włączając tych inteligentnych). Problemem jest brak motywacji, ponieważ po co się uczyć, jak system zapewnia to, co człowiekowi do życia niezbędne.


przecież własnie jest dokładnie tak jak mówię - w Polsce na studia idzie cała masa, a gdzie indziej niewielki procent. Tak niewielki, że muszą ludzi do tego zachęcać i tam mgr może być coś wart, a u nas tyle ile papier na tym wydrukowany :D

A te teksty o najlepszej edukacji na świecie według jakiś tam danych to sobie daruj (Blue bardzo wierzy w to, co wypisują w internecie ;) ) - wystarczy mi kontakt z obecnymi wykładowcami, nauczycielami, absolwentami, studentami i uczniami żeby stwierdzić, iż poziom się mocno obniżył, a w niektórych kwestiach to jest po prostu żałosny... skoro jest tak świetnie, to czemu to Polacy szturmują zachodnie uczelnie a nie odwrotnie? W Polsce najwięcej zagranicznych studentów to Ukraińcy i te okolice, głównie z Erasmusa. natomiast mało słychać o tłumach Azjatów walących do nas drzwiami i oknami. Oni wolą wybrać uczelnie amerykańskie, brytyjskie czy niemieckie.

Niedouczone dziecko z podstawówki idzie do gimnazjum (największa porażka systemu polskiej edukacji), potem niedouczone idzie do liceum, wreszcie taki niedouczony ładuje się na studia, które kończy i często potem niedouczony uczy dzieci w szkole. Koło się zamyka, społeczeństwo coraz durniejsze, łatwiej trzymać to wszystko za mordę i wmawiać, że białe jest białe, a czarne czarne :D

bluejeans pisze:A w Afryce są całe połacie miejsc, gdzie nawet komórki nie mają zasięgu, a co tu mówić o necie;)

są, zwłaszcza na pustyniach ;) natomiast dość często spotykam się z relacjami osób w Afryce, że przyjeżdżają na zadupie, a tu jest chałupka z panelem słonecznym i ludzie ładują swoje komórki :D
Ostatnio zmieniony 2015-04-03, 15:13 przez Pudelek, łącznie zmieniany 2 razy.
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-03, 15:19

Pudelek pisze:A te teksty o najlepszej edukacji na świecie według jakiś tam danych to sobie daruj (Blue bardzo wierzy w to, co wypisują w internecie ;) ) - wystarczy mi kontakt z obecnymi wykładowcami, nauczycielami, absolwentami, studentami i uczniami żeby stwierdzić, iż poziom się mocno obniżył, a w niektórych kwestiach to jest po prostu żałosny...
Skoro mimo to zajmujemy tak wysokie miejsce, to pomyśl, jaki poziom panuje na innych uczelniach na świecie;)
Pomijam tu prestiżowe uczelnia całego świata, bo gdyby przeliczyć je na procenty, to wyszedłby pewnie jakiś długi ułamek dziesiętny.


Pudelek pisze:są, zwłaszcza na pustyniach ;) natomiast dość często spotykam się z relacjami osób w Afryce, że przyjeżdżają na zadupie, a tu jest chałupka z panelem słonecznym i ludzie ładują swoje komórki :D
Mój przyjaciel mieszka tam od ponad 20 lat, ostatnio zafundował sobie solary na dachu i od jakiegoś roku może sobie komórkę naładować u siebie;)
Ale poza domem i pobliskim (o 2h drogi od domu) miasteczkiem, zasięgu ta komórka nie ma ;>


Przerażające jest, że jedna na 100 osób umiera z głodu, a 20 na 100 głoduje.
Ostatnio zmieniony 2015-04-03, 15:55 przez bluejeans, łącznie zmieniany 2 razy.
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-03, 18:24

El Hierro - cud ekologii i energetyki. Wyspa produkuje prąd tylko z wody i wiatru

Na Kanarach Hiszpanie stworzyli wyspę niezależną od świata. Energetycznie. To przykład wykorzystania naturalnych żywiołów - wody i wiatru. W przyszłości dołączy do nich podwodny wulkan.

El Hierro (czyt. jerro) jest pierwszą, w stu procentach niezależną energetycznie wyspą świata. Należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich, żeby wytworzyć prąd nie musi importować ropy ani węgla. Całą, potrzebną jej 11 tysiącom mieszkańców energię produkują wiatr i woda. Nowopowstałe elektrownie oddano właśnie do użytku.

Projekt powstał przed siedemnastoma laty. Postanowiono wtedy, że na wyspie zostanie zbudowana hydroelektrownia. Zaraz potem zdecydowano, że do produkcji prądu zostaną wykorzystane również wiejące tam wiatry i na najwyższych wzniesieniach El Hierro ustawiono turbiny wiatrowe.

Dzięki inwestycji, wyspa nie musi importować ropy naftowej, która wcześniej napędzała elektrownię i rocznie emitowała do atmosfery 19 tysięcy ton CO2.
[link źródłowy: http://forsal.pl/artykuly/787295,el-hie ... iatru.html ]

Jak się chce, to się da:)
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-04, 23:16

Poszukujesz świętego spokoju? Oto 10 najbezpieczniejszych krajów na świecie
http://forsal.pl/galerie/854325,zdjecie ... iecie.html

W tych krajach śmierć czyha na ulicy. Oto najbardziej niebezpieczne państwa świata
http://forsal.pl/galerie/837696,zdjecie ... jecia.html

Najlepsze aplikacje mobilne dla podróżników
http://forsal.pl/galerie/836200,zdjecie ... nikow.html
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-14, 02:46

9 najlepszych stron internetowych, na których nauczysz się wszystkiego za darmo
http://forsal.pl/galerie/809213,zdjecie ... darmo.html

Gdyby ktoś lubił poszerzać swoją wiedzę i coś tam:)
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8392
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2015-04-14, 12:01

Tobie chyba płacą za reklamę tego portalu, który zresztą ma najbardziej paskudną formę - slajdowisko, aby zyskać więcej kliknięć :P Gdyby nie miał eliminatora slajdów to nawet bym nie czytał :P
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
bluejeans

Postautor: bluejeans » 2015-04-14, 14:06

To mój ulubiony portal informacyjny (co pewnie da się zauważyć;)
Artykuły zamieszczone na nim zwykle są długie i rozbudowane, ale nie mam śmiałości tych długich tutaj wrzucać;) Slajdy są łatwe i szybkie, więc każdy może zerknąć nie czując, że stracił czas.
Na dobrą sprawę każdy może się dorzucić z czymś ciekawym, Ty też:)

A, i już kiedyś miałam Ci to wrzucić (a'propos naszej wcześniejszej wymiany zdań), ale jakoś za każdym razem zapominałam. To dam teraz:
http://forsal.pl/artykuly/809523,obecny ... -temu.html

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości