głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Literatura pseudofaktu

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Literatura pseudofaktu

Postautor: Malgo Klapković » 2013-09-14, 12:42

Hej
czyta ktoś tu książki? ;) Wiem, że czytacie :)
Może mi coś polecicie, ostatnio zaczytuję się w książkach napisanych w stylu biografii, dzienników, ale z pewnością są nieco fabularyzowane, mianowicie chodzi mi o coś w stylu "Carycy" Alpsten Ellen oraz "Kochanic króla" Phillippy Gregory. Nie muszą być oczywiście czasy XVI w., może być wcześniej, może być później. Acha i może być też coś w stylu intryg religijnych i takich tam :) Moja biblioteka niestety wpadła na dramatyczny pomysł ułożenia książek wg narodowości autora, nie jestem maniaczką książkową, gorzej: nie zapamiętuję raczej autorów, także znalezienie czegoś ciekawego (a raczej odpowiadającego moim oczekiwaniom) stało się niezwykle trudne.
Czytacze - pomóżcie :)
Ostatnio zmieniony 2014-03-26, 16:40 przez Malgo Klapković, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TNT'omek
Posty: 2517
Rejestracja: 2013-08-14, 16:27
Lokalizacja: Beskid Mały
Kontakt:

Postautor: TNT'omek » 2013-09-14, 19:58

Z pseudofaktu, jak piszesz, mogę ze spokojnym sumieniem zaproponować , coś co jest nawet w górskim klimacie :)
"We władaniu cieni" naprawdę fajne...można się popłakać...
A jak się chcesz posikać to Hanna Bakuła napisała serię autobiograficzną o Hani Bani. Rozrywka pierwsza klasa!
in omnia paratus...
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2013-09-14, 20:21

Oki, zapiszę sobie do kajetu :)
Awatar użytkownika
TNT'omek
Posty: 2517
Rejestracja: 2013-08-14, 16:27
Lokalizacja: Beskid Mały
Kontakt:

Postautor: TNT'omek » 2013-09-14, 20:32

a z literatury faktu to cokolwiek! Jacka Hugo Badera
Polecam kolegę Jacka, bo jest niesssamowity :D
Obrazek
in omnia paratus...
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2013-09-14, 21:54

TNT'omek pisze:a z literatury faktu to cokolwiek! Jacka Hugo Badera
Polecam kolegę Jacka, bo jest niesssamowity :D


"Biała Gorączka" - jedna z moich ulubionych książek.
W ogóle bardzo lubię reportaże.

W temacie - co to jest "pseudo fakt" ?
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2013-09-14, 21:59

Nazwałam ten temat w taki sposób, bo poniżej jest temat Literatura faktu, mi natomiast chodzi o powieści fabularyzowanego faktu ;) no czyli taki pseudofakt.
Przepraszam, czasami zdarza mi się popłynąć z nazywaniem rzeczy i dzisiaj mam chyba kumulację ;)
Awatar użytkownika
TNT'omek
Posty: 2517
Rejestracja: 2013-08-14, 16:27
Lokalizacja: Beskid Mały
Kontakt:

Postautor: TNT'omek » 2013-09-14, 22:02

mnie pasuje takie nazewnictwo :) wogóle lubię i często robię różne skróty myślowe, które są słowotwórcze ;)
in omnia paratus...
lucyna

Re: Literatura pseudofaktu

Postautor: lucyna » 2013-09-15, 09:43

Malgo Klapković pisze:Hej
czyta ktoś tu książki? ;) Wiem, że czytacie :)

Czytacze - pomóżcie :)

Proszę mnie tu nie obrażać, prawdziwy człowiek gór książek nie czyta, a na forach walczy z takimi co to książki promują :D Ja nie czytam, tylko kolekcjonuję. Ładnie wyglądają na półce. :lol
Polecam świetne powieści Komudy, szczególnie te których jednym z głównych bohaterów jest pierwsza szabla Ziemi Sanockiej, a i Rzeczpitej czyli Jacek nad Jackami Dydyński. Możesz zacząć od "Diabła Łańcuckiego". Jak Ci się nie spodoba hmmm jeszcze z czymś podobnym nie spotkałam się. Z naszych bieszczadzkich możesz w ciemno brać oba tomy świetnej książki Krzysztofa Potaczały "Bieszczady w PRL-u", to hicior http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=121
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2013-09-15, 11:55

Mogę Ci polecić następujące tytuły (jeśli nie muszą to być koniecznie czasy zamierzchłe :P )
"Katarzyna Wielka. Gra o władzę" Ewy Stachniak
"Sergiusz, Czesław, Jadwiga" Marii Nurowskiej (jedna z moich ulubionych autorek)
"Nieoficjalnie" wywiad Anity Werner z Cimoszewiczem (co prawda nie w formie powieści :P ale świetnie się czyta)
Lise Dion "Tajemnica niebieskiego kufra" (tematyka II wojny światowej)
Umberto Eco "Cmentarz w Pradze"

To na razie tyle (jak coś mi jeszcze się przypomni z tego co czytałam, to napiszę ;) ). Ja akurat czytam bardzo różne rzeczy, bo nie lubię zamykać się w jednej tematyce ;) Jeśli będziesz chciała przeczytać dobry kryminał, możesz też się do mnie zgłosić :P
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2013-09-15, 12:48

Wielkie dzięki, to teraz mam już listę na kilka miesięcy :-)

edit:
Ewę Stachniak zostawię sobie na później, bo niedawno czytałam "Carycę", która mówi o tym samym, także muszę trochę pozapominać i poczytać coś innego. W necie wyszperałam, że całkiem ciekawie pisze Renata Czarnecka o czasach polskiego królewskiego dworu ("Królowa w kolorze karminu" i kolejne części), także trochę się napaliłam na te książki, ale w bibliotece u mnie ich nie ma, może jak już będę miała lepszą sytuację finansową, to po prostu sobie zakupię ;) Niestety lubię kupować książki ;) Do tego stopnia, że nawet nie nadążam z ich czytaniem, wiele wciąż czeka na swoją kolej, ale korzystam teraz z tego, że mam czas pójść do biblioteki, więc wypożyczam...
Ostatnio zmieniony 2013-09-15, 17:18 przez Malgo Klapković, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2013-09-15, 21:58

Malgo Klapković pisze: Niestety lubię kupować książki ;) Do tego stopnia, że nawet nie nadążam z ich czytaniem, wiele wciąż czeka na swoją kolej, ale korzystam teraz z tego, że mam czas pójść do biblioteki, więc wypożyczam...


Mam bardzo podobny "problem" ;) Książki kupuję i czytam nałogowo ;) Poza tym pracuję w bibliotece, więc mam jeszcze "gorzej", bo nieustannie jestem wodzona na pokuszenie :D
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2013-09-16, 08:06

Basia Z. pisze:
TNT'omek pisze:a z literatury faktu to cokolwiek! Jacka Hugo Badera
Polecam kolegę Jacka, bo jest niesssamowity :D


"Biała Gorączka" - jedna z moich ulubionych książek.
W ogóle bardzo lubię reportaże.


Kolejna książka Badera ma być o tragedi pod Broad Peakiem. A książki Badera to najlepsza literatura o dawnym ZSRR.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2013-09-16, 09:34

Dobromił pisze:
Kolejna książka Badera ma być o tragedi pod Broad Peakiem. A książki Badera to najlepsza literatura o dawnym ZSRR.


"Białą Gorączkę" mieliśmy w domu, ale mój mąż podarował swoim znajomym z Nalczika, aby pokazać jak to dawny ZSRR jest widziany oczyma kogoś z zewnątrz.

Ciekawa byłabym książek o Ukrainie, ale napisanych przez kogoś kto umie tak obserwować.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2481
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2013-09-16, 17:46

Ale z tego, co mówicie to Jacek Hugo Bader pisze literaturę faktu, więc robi nam się tematyczny miks, już się zastanawiam czy nie lepiej byłoby zlepić te dwa tematy w całość (Literatura faktu i Literatura pseudofaktu).
Mnie dzisiaj dopadł szał w bibliotece :ok2 Wypożyczyłam 6 książek :o-o autorstwa Noah Gordona o małżeństwie rabina z chrześcijanką, Philippy Gregory (2 części o dworze angielskim), Marka Bieńczyka pt. "Tworki" (to o moich okolicach :D ) i jeszcze 2 inne. Mam na przeczytanie 30 dni, także czas start... :D Zaczynam od Żydów!
Awatar użytkownika
TNT'omek
Posty: 2517
Rejestracja: 2013-08-14, 16:27
Lokalizacja: Beskid Mały
Kontakt:

Postautor: TNT'omek » 2013-09-16, 20:43

w Tworkach jest ten sławny dom wariatów ??
in omnia paratus...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości