Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Beskid Żywiecki klasycznie: Hala Rysianka i Festiwal Danielk

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8376
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Beskid Żywiecki klasycznie: Hala Rysianka i Festiwal Danielk

Postautor: Pudelek » 2018-09-17, 14:44

Pod koniec sierpnia ruszyłem w Beskid Żywiecki. W Ujsołach odbywał się Festiwal Danielka (przy chatce o tej samej nazwie) i zaczynał się w piątek. Ja jednak postanowiłem wybrać się dzień wcześniej, zwłaszcza, że na czwartek zapowiadano piękną pogodę, a w weekend miało wszystko rąbnąć...

Żywiecki to jeden z moich ulubionych Beskidów. Po Śląskim to właśnie w nim stawiałem swoje pierwsze górskie kroki, jeszcze z rodzicami. I choć dużo się w nim zmieniło od tego czasu (zazwyczaj na minus) to zawsze chętnie tam wracam.

Po roboczej nocce ledwo przytomny telepię się pociągami do Żywca. Robię zakupy i przesiadam się na busik do Żabnicy. Miejscowość ta do końca życia będzie mi się kojarzyć z wycieczką szkolną z liceum, kiedy to grasowaliśmy po wiosce, a nauczycielka w panice biegła do najbliższego sklepu z prośbą, aby nie sprzedawano nam alkoholu ;). Zastanawiam się ilu z moich ówczesnych kolegów i koleżanek chodzi jeszcze dzisiaj po górach, ale podejrzewam, że prawie nikt...

Wychodzę na ostatnim przystanku w Skałce. W pobliżu znajduje się hybryda agroturystyki z restauracją (choć w internecie mocno się zastrzegają, że restauracją nie są) i tam kieruję pierwsze kroki, bo upalne południe najlepiej przetrwać w cieniu. Brackie dostaję w odpowiednim kufelku :).
Obrazek

Po schłodzeniu zarzucam plecak, ale udaje mi się przejść ledwie kilkaset metrów, bowiem przy skrzyżowaniu działa przyjemny sklep. Nie opieram się pokusie i kupuję piwo na wynos, aby posiedzieć sobie z widokiem na potok. Nawet zastanawiałem się, czy nie wskoczyć do wody, co czyniły niektóre rodziny...
Obrazek

Wokół sklepu pełno zaparkowanych samochodów. Obok turystów korzystających z najłatwiejszego szlaku dojściowego do schroniska pojawia się też grupa robotników, którzy odpoczywają po ciężkim dniu.
Obrazek

Około 14-tej zaczynam wędrówkę. Jak już pisałem - czarny szlak to najszybsze i najprostsze dojście na Halę Boraczą. Spora część po asfalcie, kiedyś nawet podczas schodzenia złapałem na nim stopa :D.

Zaraz na początku drogi po prawej stronie widać drewnianą kaplicę z 1951 roku. Podobno to "kaplica zakochanych", ale żadnych tam nie widziałem.
Obrazek

Potem jest nudno jak flaki z olejem. Mozolnie prę do góry oblewany przez fontanny potu.
Obrazek

Po trzech kwadransach docieram na Halę Boraczą. Tu wreszcie czuć górską przestrzeń.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podchodzę do schroniska. Wybudowane przez Żydów nigdy nie było wzorem elegancji, a teraz poobijane deskami zostało jeszcze upiększone ogromną, drażniącą reklamą pewnej wody z "dekalogiem turysty". Numer XI powinien brzmieć "nie obrzydzaj gór swoich".
Obrazek

Robię godzinną przerwę.
Zawsze przyjemnie posłuchać innych turystów. Jedna grupa dyskutuje o bolesnych okresach. O dziwo, najwięcej do powiedzenia ma płeć męska. Jakaś starsza młodzież omawia napierdzielanie się pod Sejmem, ale trudno wyczuć, po której jest stronie, choć najprawdopodobniej raczej im wszystko zwisa. Wreszcie ekipa najbardziej zaawansowana wiekiem opowiada o sobie jako o zdobywcach Śnieżki: "Wjechaliśmy kolejką od czeskiej strony najdalej jak się dało i potem zaczęło się wspinanie!".
Obrazek
Obrazek

Po lewej Romanka, po prawej Rysianka i Lipowska.
Obrazek

Zastanawiałem się którędy iść dalej, ale w końcu leń podpowiedział mi szlak zielony.
Obrazek

Kiedyś biegł on całkowicie w lesie, ale od czasu wycinek większa część posiada walory widokowe. Na pierwszym zdjęciu znowu Romanka. Na drugim horyzont zajmuje Beskid Mały. Na trzecim Hala Boracza z odległości.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A w takich okolicznościach zarządziłem krótki postój.
Obrazek

Wreszcie dołażę do szlaku żółtego, który prowadzi przez kilka hal.
Obrazek

Dzisiaj przechodzę tylko przez jedną - Halę Lipowską.
Obrazek

Co my tu widzimy? Niewiele, bo widoczność sięga około 50 kilometrów. Po lewej ledwo majaczą Tatry. Po prawej samotna wystająca góra - Wielki Chocz.
Obrazek

Na zbliżeniu Mała Fatra - Stoh, Rozsutec i Chleb (35-40 kilometrów).
Obrazek

Pierwsze spojrzenie na Babią Górę.
Obrazek

Schronisko na Hali Lipowskiej. Zamawiam piwo i siadam na dworze. Z otwartego okna na piętrze słyszę podniecony głos nastolatka: "Wiedzieliście, że Adolf Hitler miał problemy z przewodem pokarmowym?". Ja nie wiedziałem...
Obrazek

Został mi jeszcze krótki odcinek na Halę Rysiankę. Część ludzi nadal się dziwi, że schroniska znajdują się tak blisko siebie, tymczasem w Republice Czeskiej oraz w Sudetach wcale nie jest to rzadkie zjawisko. A konkurencja jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.
Obrazek

Zbliża się zachód słońca, więc przyroda nabiera kolorów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pilsko w pełnej krasie.
Obrazek

Na nocleg kwaterują mnie do Betlejemki. Trafiam do pokoju międzynarodowego: Polki-pielęgniarki wyjechały przed laty na Wyspy i czasem wracają w Beskidy z walijskimi mężami i dziećmi.

W piątkowy poranek jeszcze świeci słońce...
Obrazek
Obrazek

...ale po pół godzinie wyraźnie przybyło chmur.
Obrazek
Obrazek

Śniadanie mistrza czyli tradycyjna jajecznica. Żadnego alkoholu, tylko herbata z cytryną. Mniam :D.
Obrazek
Obrazek

Z każdym kwadransem przybywa szarego. Zastanawiam się kiedy zacznie padać? Na pewno ma lać cały jutrzejszy dzień, bo trąbią o tym wszyscy i część już odwołuje noclegi na sobotę.
Obrazek

Do schroniska na Lipowskiej schodzę wzdłuż paskudnej, kamiennej Drogi Krzyżowej. W bufecie spotykam moich współnocujących, którzy przyszli tu na śniadanie. Wkrótce zostaję tylko z jedną z pielęgniarek, która wolała napić się ze mną grzanego wina niż iść z rodziną do pokoju na Rysiankę :D. Gadamy o górach, życiu i o tym, że nikt ze znanych jej Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie wybiera się na stałe do Polski. Czyżby jednak rządowa propaganda o masowych powrotach kłamała??

Jadalnia wygląda jak kaplica - ilość elementów religijnych przebija niejeden kościół. "W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków". Pomijam głęboką mądrość tego stwierdzenia, ale czy chodzi o krzyże jako znaki?? A jesli ktoś chodzi bezszlakowo, to co ma zrobić?
Obrazek

Nie dziwię się, że futrzaka oślepiło.
Obrazek

Po wlaniu w siebie dwóch piw z browaru w Cieszynie i pożegnaniu z żalem pani pielęgniarki pora była wreszcie ruszyć tyłek w kierunku Ujsoł. Przecinam kolejne hale: Bieguńską, Motylkową i Redykalną.
Obrazek
Obrazek

Następnie szlak prowadzi przysiółkami Zapolanka i Kręcichłosty.
Obrazek
Obrazek

W tym ostatnim znajduje się chatka na Zagroniu. Nie podchodzę jednak do niej, ale przy odbiciu robię sobie ostatnią przerwę.
Obrazek

Zostało już mi tylko zejście do Ujsołów, lecz w którymś miejscu źle skręcam i znika mi czarny szlak. Nie ma to jednak większego znaczenia, bowiem wszystkie ścieżki prowadzą do doliny.
Obrazek

W Ujsołach spotykam się z Kaprem i we dwójkę stopem podjeżdżamy pod chatkę Danielka, gdzie wkrótce rozpocznie się Festiwal Danielka. Najważniejsza czynność to rozstawienie mojego tworu namiotopodobnego :D.
Obrazek

Zdążyliśmy w ostatnim momencie, potem zaczęło padać. Zresztą padało z przerwami do niedzieli, przez co klimat zrobił się bardzo wilgotny.

Festiwale piosenki turystycznej to specyficzne mikroświaty, na które jeździ to samo towarzystwo i wiele osób się zna. Spotkałem zatem znajome gęby, niektóre niewidziane krócej, inne dużej. Mimo kiepskiej aury zabawa była przednia. Przede wszystkim koncerty, ale też ogniska, gitary, mecz piłki nożnej. No i deszcz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W niedzielę rano nie czekałem już na ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy zespół, tylko ewakuowałem się o poranku, co zresztą uczyniło wiele osób.

Wakacje górskie 2018 zostały w ten sposób zakończone.
Obrazek
laynn

Postautor: laynn » 2018-09-17, 15:52

Przystanek przy tym sklepie, obok baru Alaska, to rejon, w który jeździłem zanim wróciłem do chodzenia po górach. Tylko spałem u górali, więc w połowie drogi/szlaku czarnego odbijaliśmy w prawo.
Nawet kiedyś spałem w wiacie przystankowej, choć tylko godzinę wieczorem ;)
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5643
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2018-09-17, 16:55

Pudelek pisze: A jesli ktoś chodzi bezszlakowo, to co ma zrobić?

Poza szlakami również spotykam krzyże - krzyż to uniwersalny znak, że jesteś na dobrej drodze...
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8376
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2018-09-17, 17:07

Fakt. Od razu można sięgać po portfel.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2836
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2018-09-17, 17:15

Pudelek pisze:Śniadanie mistrza czyli tradycyjna jajecznica. Żadnego alkoholu, tylko herbata z cytryną. Mniam

Nie wiem czy coś zmieniło się na przestrzeni ostatnich 2 lat, ale pierogi ruskie ze schroniska na sąsiedniej Hali Lipowskiej, to też mniam. Nad mniam ;)

Na zdjęciach (nawiasem pisząc, bardzo ładnych) jesieni jeszcze za bardzo nie widać...koniec sierpnia to za wczesna pora...
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8376
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2018-09-17, 18:00

Ruskich nie lubię ;) Nie chodzi bynajmniej o nazwę, ale co za dużo takiego sera to niezdrowo ;) Ale ogólnie ponoć na Lipowskiej jedzenie lepsze.

Jesieni faktycznie jeszcze wtedy nie było, raczej częściowo wypłowiała trawa od upałów.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2018-09-17, 19:20

Ileż się to człek musi nakombinować, by swe wyjście zakamuflować pod nazwami typu wyjście w góry, zlot lub jakiś tam festiwal. A cel przyświeca zawsze ten jeden. Szkoda wątroby. ;)
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Majka
Posty: 919
Rejestracja: 2014-07-30, 12:58
Lokalizacja: Beskid Mały/ Kraków

Postautor: Majka » 2018-09-18, 14:20

Na Lipowskiej jest super żarcie. Świetne są placki ziemniaczane ze zsiadłym mlekiem. Porcje duże. Fajnego też psiaczka tam mają. Wystrój jadalni natomiast powala. :lol Agro Alaska całkiem fajne miejsce i sympatyczny gospodarz z tego co pamiętam.
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8376
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2018-09-18, 14:32

Fakt, pies tam potężny :D W czwartek siedział na korytarzu i ciężko go było obejść, a jeszcze tam sobie warczał ;)
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2018-09-18, 17:48

O, widzę się, widzę się na meczu! :D To był co najmniej CIĘŻŻŻŻŻKI "poranek" :D
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2018-09-18, 18:40

Czyli raczej ból głowy, a nie gardła....
A może przyszalałaś - i jedno i drugie :)
mysia
Posty: 27
Rejestracja: 2013-08-04, 09:50
Lokalizacja: Bytom/Zawiercie
Kontakt:

Postautor: mysia » 2018-09-18, 19:31

Aj, mój ukochany szlak. W ten weekend robiłam niemalże bliźniaczą trasę.

A co do Boraczej - pewnie to przez sentymenty, ale biorę ją taką jaka jest. Nawet z tym schroniskiem, którego koneserów ze swieczką szukać.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2018-09-18, 20:01

Nocowałem swego czasu na Lipowskiej, może i posiada ona klimat, nie znam się na tym. :o-o
Degustowałem kolację i śniadanie. Byłem weekendowo, ale pieczywo mieli z poniedziałku. :zol
Zjadłem smaczny obiadek na Boraczej. Może to kwestia głodu, bo pościłem prawie 24h? :mys5
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/

Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2018-09-19, 21:37

mysia pisze: Nawet z tym schroniskiem, którego koneserów ze swieczką szukać.


Ja uwielbiam :). Kanciate schronisko mi nie przeszkadza, bo samo miejsce ma dla mnie sentymentalną wartość - pierwsza wycieczka bez rodziców, za to z kolegami. I nie do końca legalna ze względu na zbyt młody wtedy wiek :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości