Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Pieninki Skrzydlańskie po raz drugi

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pieninki Skrzydlańskie po raz drugi

Postautor: Sebastian » 2020-06-14, 17:45

Obrazek

Rok temu, praktycznie o tej samej porze roku, zawitałem po raz pierwszy w to piękne miejsce. Teraz przyszła pora na powtórkę wycieczki tym samym szlakiem. Zastanawiałem się, czy jest sens umieszczać na forum relację z miejsca, gdzie byłem rok temu i to również w czerwcu, ale po przejrzeniu zdjęć z drugiej wycieczki uznałem, że warto.

link do mapy online: https://en.mapy.cz/s/mavazoguno

Rozpoczynamy wędrówkę przy skrzydlańskim „rynku”. Czarny szlak wiedzie początkowo lekko w górę asfaltową drogą, by dość niespodziewanie dla nieznających trasy skręcić w lewo w las. Początek leśnej ścieżki jest słabo widoczny, mimo oznakowania skrętu szlaku na słupie energetycznym łatwo go przeoczyć.
Pierwszy etap szlaku wiedzie lasem. Widać, że ścieżka jest mało popularna: jest porośnięta trawą i mchem. Przechodzimy obok wierzchołka Worecznika i wychodzimy na pierwsze widokowe miejsce: polanę między Worecznikiem a Ostrą Górą. Fajne na tym szlaku jest to, że leśnych odcinków jest bardzo mało, większość trasy wiedzie otwartymi przestrzeniami. Na polanie znajduje się pole rumianku, jego ilość i prostokątny kształt pola sugerują jakąś rumiankową plantację.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pomiędzy Worecznikiem a Ostrą Górą

Czarny szlak przechodzi przez przełączkę, po drodze pojawia się na chwilę wierzchołek Lubogoszcza i znowu znika na krótki odcinek w lesie.

Obrazek
pierwszy widok na Lubogoszcz

Za lasem ścieżka wychodzi na pola i łąki przysiółka na Roli. Lubię takie wiejsko-górskie pejzaże, zawsze mi się kojarzą z okolicami schroniska pod Bereśnikiem, gdzie kiedyś często jeździłem.

Obrazek
Lubogoszcz i pasmo Lubomira

Za przysiółkiem szlak skręca w prawo, pod Dalną Górę, ale warto po raz pierwszy zboczyć ze szlaku i podejść kawałek ścieżką zmierzającą w dół, w stronę Stróży. W tym miejscu trzeba się rozejrzeć, bo jest ono bardzo urokliwe i fotogeniczne. Widok na bezimienne pagórki po drugiej stronie drogi Stróża – Porąbka i na pojedyncze drzewa na pierwszym planie urzeka. To miejsce najbardziej mi się kojarzy z Pieninami, a dokładnie mówiąć, przypomina mi okolice Jaworek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
w lewo na Dalną Górę

Obrazek
w drodze na Dalną Górę

Obrazek
pola i łąki na rozstajach

Przechodząc pod Dalną Górą zanurzamy się na chwilę w chaszczowisku przysiółka Kozy, przypominającym dzikie ostępy Beskidu Niskiego.

Obrazek

Szlak wiedzie z przysiółka Kozy w dół, pomiędzy zabudowania. My idziemy bezszlakowo ścieżką prowadzącą lekko w górę, w prawo od szlaku. Wychodzimy na piękną łąkę pod bezimienną górą 626m. W czerwcu trawa rośnie tam po pas. Z łąki mamy piękne widoki na Beskid Wyspowy pokryty wiosenną zielenią. Jest ostre przedpołudniowe słońce, na razie dominuje błękitne bezchmurne niebo, które w dalszej części wycieczki pięknie pokryje się obłokami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Łopień i Mogielica

Schodzimy w dół do Porąbki, mijamy rolnika pracowicie obrabiającego pole motyką.

Obrazek

Obrazek

W Porąbce zmieniamy szlak na czerwony szlak cysterski, prowadzący drogą do Skrzydlnej, a następnie przez Ciecień do Szczyrzyca. Odcinek szlaku do Skrzydlnej wiedzie cały czas asfaltową drogą, ale widoki jakie się z niego rozpościerają, w pełni to rekompensują. Po niewielkim podejściu, z którego po raz pierwszy widać Pieninki Skrzydlańskie „z dalsza”, szlak prowadzi kawałek wzdłuż nieczynnej linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz. Tory są zardzewiałe, widać że jeżdżą tam jedynie nieliczne składy będące atrakcją turystyczną.

Obrazek
Pieninki Skrzydlańskie

Obrazek
Śnieżnica

Za nieczynnym oczywiście przystankiem kolejowym szlak skręca w prawo i droga łagodnie opadając w dół prowadzi nas do Skrzydlnej. Ten odcinek jest szalenie widokowy – na prawo Pieninki Skrzydlańskie, na lewo Lubogoszcz, pasmo Lubomira, i Ciecień, przez chwilę wystaje Luboń Wielki, wszystko to poprzetykane łąkami i polami uprawnymi. Fantastyczne widoki. Na chwilę schodzimy z asfaltowej drogi, idziemy kawałek łąką po lewej stronie, wychodzimy na mały pagórek z pojedynczym drzewem rosnącym u szczytu. Wysokie po pas trawy falują w rytm wiatru. Robimy dłuższy postój. Ja podziwiam dookólne widoki i robię zdjęcia.

Obrazek
Ciecień

Obrazek

Obrazek
Ciecień

Obrazek
Lubogoszcz i Wierzbanowska Góra

Obrazek
wiosna w pełni

Obrazek
panorama Beskidu Wyspowego

trochę detali:

[img]https://lh3.googleusercontent.com/pw/ACtC-3cTDKyD3YKpoJqzSpywnTzrH1dtK18UX3LVz6Acx108lpvR3iUSIJKByCWGDjVcCJ4WB6t9A7xUZJuVxs38xrA3qjWzpkaKAJL1YzwmOztNKazPKDQikpsF3whOEROkYdM9VkvFN_jhqavQ5uq0_zdG=w795-h530-no?authuser=1\[/img]

Obrazek

Obrazek

Dalszy odcinek trasy nie traci na jakości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod koniec drogi pojawia się widok na Skrzydlną. Widać bryłę nowego kościoła, typową dla beskidzko-podhalańskiego budownictwa sakralnego.

Obrazek

Obrazek
Śnieżnica

Naszą wycieczkę kończymy w miejscu startu, przy skrzydlańskim „rynku”. Po jego jednej stronie stoi nowy kościół, a po drugiej stronie stary, drewniany i zaniedbany.

Obrazek

Obrazek

Liczymy osoby, które spotkaliśmy na szlaku (była to sobota): jedna para spotkana pod Dalną Górą i tyle…. Fajnie, że są jeszcze piękne miejsca w Beskidach niezadeptane masowym ruchem turystycznym
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2020-06-14, 20:23

Piękne krajobrazy. Kolejny raz relacja z tych okolic i chyba mocniej się muszę zainteresować :-)
Mógłbyś wrzucić jaką mapkę z trasą, żeby się orientacyjnie zapoznać z terenem.

Będzie zdjęcie miesiąca !
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2020-06-14, 20:28

Link do mapy jest na początku relacji
laynn

Postautor: laynn » 2020-06-14, 20:28

Przecież jest na początku postu mapka.
Nudny już ten błękit ;) mnie zaś przychodzi do głowy pytanie, jak tam jest jesienią?
Ostatnio zmieniony 2020-06-14, 20:32 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2020-06-14, 20:35

Spoko, trafiłem na nią chwilę po poście. Zazwyczaj najpierw oglądam, później czytam ;)
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2020-06-14, 20:59

laynn pisze:Przecież jest na początku postu mapka.
Nudny już ten błękit ;) mnie zaś przychodzi do głowy pytanie, jak tam jest jesienią?


Temu to nie dogodzisz ;) Następna relacja będzie ze śladową ilością błękitu, poważnie mówię.

Myślę, że jesienią jest tam zajebiście.
laynn

Postautor: laynn » 2020-06-14, 21:01

Wybredny jestem :D i błękit mi się źle kojarzy ;) właśnie skóra mi schodzi z rąk. Z twarzy zeszła :lol
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5644
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2020-06-14, 23:49

Kusisz tymi Pieninkami nieustannie ;)
Pięknie!
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1058
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2020-06-15, 08:45

jak zawsze piękne zdjęcia i miejsca! :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Toke
Posty: 28
Rejestracja: 2020-02-10, 16:29
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: Toke » 2020-06-15, 08:51

Pięknie tam !
I niedaleko - na jednodniówkę idealnie, trzeba wpisać w plan. :)
Piękne zdjęcia.
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-06-15, 17:45

Chmury w drugiej części dnia rzeczywiście zrobiły dobrą robotę. Ciekawie wygląda Lubogoszcz na jednym ze zdjęć: ciemna zieleń, jaśniejsza plama światła i brązowy czubek. Jeszcze nie jest zielono, czy też drzewa przymarzły w czasie zimnego maja?
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2020-06-15, 18:23

Nie mam pojęcia, ale moją uwagę bardziej zwróciła ta łysinka od południowej strony.
Ostatnio zmieniony 2020-06-15, 18:35 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9557
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2020-06-15, 18:36

Zdjęcia piękne zielone, pełne wiosny :) wyróżniłbym gościa z kopaczką, dla niego proza życia i chleb powszedni, a dla ciebie fajny temat na fotę, która ma w sobie to coś ...
marekw
Posty: 3767
Rejestracja: 2014-06-18, 18:04
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postautor: marekw » 2020-06-16, 07:26

Niedawno Wiolcia teraz Seba ,oj kusicie tymi Pieninkami.Pięknie tam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości