Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Zielona wiosna z plecakiem w Beskidzie Żywieckim: Muńcuł i R

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-11-06, 12:48

Sebastian pisze:
buba pisze:Prawda. Zarąbiste foty! :) Jakby jeszcze z opisem kto po co i dlaczego - to juz był by miodzio na maxa! :D

Nie czytasz relacji ze zlotów :diab


Zazwycaj czytam, ale moze mi cos umkneło. Np. historia pierwszej foty pozostaje dla mnie tajemnicą :P
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-11-06, 12:55

buba pisze:Np. historia pierwszej foty pozostaje dla mnie tajemnicą :P

Obawiam się, że dla niektórych osób ze zdjęcia też ;)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14481
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-06, 12:57

Seb - będziemy tam 20 listopada.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-11-06, 13:07

Dobromił pisze:Seb - będziemy tam 20 listopada.

Będziemy robić rekonstrukcję?
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9554
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-06, 14:08

To było błogosławieństwo na szczycie świętej góry :D
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-11-06, 19:35

Adrian pisze:To było błogosławieństwo na szczycie świętej góry :D


Pasuje! I brzmi calkiem prawdopodobnie! ;)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1058
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2022-11-08, 10:34

Sebastian pisze:Mlada Hora "Chyż u Bacy". Rok 1992, wyjazd krakowskiego oddziału PTT


I to najbardziej lubię w forach górskich! O coś zapytam i dostaję odpowiedź ze starym materiałem fotograficznym! ;)
Sebastian dzięki za zdjęcia i wzbogacenie mojego wpisu! to już 30 lat temu, świetnie oddają klimat tamtych czasów. :) Jesteś gdzieś na tych zdjęciach ? :P

buba pisze:Dzieki! Z twojego opisu i zdjec wynika, że to calkiem fajne miejsce!
A chatkowy coś opowiadał czemu myśliwi opuscili to miejsce? Bylismy tam 7 lat temu i mysliwi zdawali sie tam byc bardzo zadomowieni.

Koło myśliwskie upadło, chatkę przejęło nadleśnictwo, ktoś przez jakiś czas tam pomieszkiwał. Potem opustoszała i nadleśnictwo chciało ją zburzyć i wtedy SKPS zainteresowało się miejscem i przejęło chatkę.

Pięknie, tak mógłby wyglądać mój każdy poranek!😍

buba pisze:O matko! codziennie o 4:30????

Latem takie poranne wstawanie to sama przyjemność, zimą o 4:30 jest noc więc nie ma sensu :P

W ciągu kilku lat w polskich górach powstało 14 takich obiektów: 12 w Beskidach i 2 w Sudetach.

buba pisze:Ojoj! To nie wiedzialam ze az tak duzo! To strasznie mało ich przetrwalo do dzisiejszych

Nie no zdecydowana większość przetrwała: :)
Sudety: Schronisko na Przełęczy Okraj, Bacówka pod Trójgarbem - nie istnieje
Beskidy: istniejące: Bacówka na Hali Rycerzowej (B. Żywiecki), Bacówka na Krawcowym Wierchu (B. Żywiecki), Bacówka na Maciejowej (Gorce), Bacówka nad Wierchomlą (B. Sądecki), Bacówka pod Bereśnikiem (B Sądecki) Bacówka w Bartnem (B. Niski) Bacówka pod Małą Rawką (Bieszczady), Bacówka Jaworzec (Bieszczady),
Bacówka na Jamnej (Pogórze Ciężkowickie), Bacówka na Brzance (Pogórze Ciężkowickie) - dwie ostatnie istnieją, ale nie wiem czy działają jako schronisko. Ktoś wie?
Nieistniejące: Bacówka na Lubaniu (Gorce) - spaliła się.

buba pisze:O patrz! To o tej tez nie wiedzialam! Masz moze fotke ze środka dostepnego pomieszczenia?

Mam:
Obrazek

i zapach starego konserwowanego drewna

buba pisze:och jak ja kocham taki zapach! i latem taki aromatyczny chłód starych kaplic
Fajny tez ten dom z oszkloną werandą! Nadał by sie na chatkę! :)

Też go bardzo lubię i chłonę jak jest okazja :P
To co kupujemy stary domek i robimy swoją chatkę? :P

Przechodzę przez Urówkę czyli… Karpacką Strefę Mocy (na tablicy wyjaśnienie co to)

buba pisze:A co to było? Bo za małe literki, nie moge przeczytac.

W skrócie: są podobno takie miejsca w Beskidach o "specyficznych właściwościach energetycznych" gdzie dochodzi do wahań pola magnetycznego a w konsekwencji prowadzi do to zagubienia się, błądzenia, utraty orientacji turystów i mieszkańców. Ktoś się tam zgubił? :P A może przyczyną tych błądzeń były %? :D

buba pisze:Pozazdroscic, ze takie trasy mozesz robic na spokojnie, odpoczynkowo, chłonąc świat wokół. Dla mnie 18 km w dzien po górach to juz raczej w kategorii solidna wyrypa, gdy mało widzę wokół... Czasem mi bardzo brakuje tych dalszych zasięgów...

Piotrek pisze:36 km w 2 dni to w sam raz, żeby sobie po prostu iść nieśpiesznie i cieszyć się otoczeniem. Tym bardziej, że trasę zrobiłeś bardzo ładną :-)

Dla mnie trasa do 20 km to taka idealna, spokojna, gdzie mam czas na wszystko. Połazić, zmęczyć się, odpocząc, podziwiać widoki powylegiwać się na trawie, wypić piwo w schronisku czy coś zjeść. Oczywiście pod warunkiem, że mam cały dzień i długi dzień. Więc ta wyprawa była można powiedzieć takim ideałem, gdzie był czas na wszystko ;)

Sebastian pisze:
Dobromił pisze:Dawid - w Twoim wykonaniu to nawet Beskid Żywiecki jest piękny.

Dawid, musisz tera jechać w Śląski!

Bo Beskid Żywiecki jest piękny! :P
a Śląski w tym roku coś omijałem, tylko go nieco musnąłem miesiąc temu ;)

Dobromił pisze:Czy na Muńcole znalazłeś wyryte napisy na szczytowych skałach ?

Nie znalazłem. W którym miejscu, bo nie przypominam sobie nam skałek?
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14481
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-08, 11:52

opawski1 pisze:W skrócie: są podobno takie miejsca w Beskidach o "specyficznych właściwościach energetycznych" gdzie dochodzi do wahań pola magnetycznego a w konsekwencji prowadzi do to zagubienia się, błądzenia, utraty orientacji turystów i mieszkańców.


Trzeba u Kariki zamówić horror beskidzki.

opawski1 pisze:W którym miejscu, bo nie przypominam sobie nam skałek?


To takie bardziej skalne zagłębienie. Jak znajdę zdjęcia to wkleję.

P.s. Co do bacówek to przez straszliwą mgłę pamiętam jak parokrotnie gościł u nas w domu Edward Moskała. On i mój ojciec pochodzą z pobliskich miejscowości w gminie Trzebinia.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-11-08, 15:43

opawski1 pisze:Bacówka nad Wierchomlą (B. Sądecki), Bacówka pod Bereśnikiem (B Sądecki)


Te tez??? Ale mają zupełnie inny ksztalt! Nie taki trójkącik

To co kupujemy stary domek i robimy swoją chatkę? :P


Ma to rozne zalety ale ma tez jedną ogromna wadę - przywiazuje czlowieka do jednego miejsca.

W skrócie: są podobno takie miejsca w Beskidach o "specyficznych właściwościach energetycznych" gdzie dochodzi do wahań pola magnetycznego a w konsekwencji prowadzi do to zagubienia się, błądzenia, utraty orientacji turystów i mieszkańców. Ktoś się tam zgubił? :P A może przyczyną tych błądzeń były %? :D


A rozumiem! To czesto przy chatkach studenckich są takie miejsca mocy! Na Lasku swego czasu to pamietam ze ciagle sie ktos gubil np. szedl do kibla i nie mogl wrocic, bo go zaklinalo pole magnetyczne! :D
Ostatnio zmieniony 2022-11-08, 15:46 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5961
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-11-08, 17:00

opawski1 pisze:Jesteś gdzieś na tych zdjęciach ? :P


Jestem i to na kilku, szukaj ;) Jest tam też mój tata, to już trudniejsza zagadka.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14481
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-08, 17:23

Dobromił pisze:opawski1 napisał/a:
W którym miejscu, bo nie przypominam sobie nam skałek?


To takie bardziej skalne zagłębienie. Jak znajdę zdjęcia to wkleję


Takie coś.


Obrazek



Obrazek


Obrazek
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 367
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Postautor: Lidka » 2022-11-08, 18:12

Bacówka na Jamnej (Pogórze Ciężkowickie)- obecnie jest w rękach prywatnych, bardzo rozbudowana i nie jest kompletnie schroniskiem.
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
laynn

Postautor: laynn » 2022-11-08, 20:43

opawski1 pisze:Bacówka na Jamnej (Pogórze Ciężkowickie), Bacówka na Brzance (Pogórze Ciężkowickie) - dwie ostatnie istnieją, ale nie wiem czy działają jako schronisko. Ktoś wie?

Nie byłem na Brzance, byłem i nawet spałem na Jamnej, ale to było wiosną, w nią obyło otwarte, a jak spaliśmy, to w budynkach obok, typowe pensjonaty. Sama Bacówka na noc została zamknięta, nie wiem jak to latem jest.

buba pisze:Te tez??? Ale mają zupełnie inny ksztalt! Nie taki trójkącik

więcej informacji tu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bac%C3%B3wka_(schronisko)#Kluby_zwi%C4%85zane_z_bac%C3%B3wkami

Wyjątkiem jest Bacówka nad Wierchomlą, która mieści się w spichlerzu przeniesionym ze Złockiego oraz Bacówka pod Bereśnikiem, gdzie jej budynek wzniesiono z wykorzystaniem i przebudową istniejącej tam wcześniej drewnianej chaty.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości