Mogielica przez Łopień (Beskid Wyspowy)

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Mogielica przez Łopień (Beskid Wyspowy)

Postautor: Tępy dyszel » 2023-05-17, 18:15

Trasa: Tymbark stacja benzynowa (448) - Kapliczka św. Huberta (940) - Łopień (961) - przeł. E. Rydza-Śmigłego (696) - Mogielica (1170) - Polana u Błazka (789) - Słopnice Królewskie (599) - Świstak (550) - Tymbark stacja benzynowa (448)

Dystans: 22,0 km
Maksymalne przewyższenie: 722 m
Suma wzniesień: ok. 1.125 m

Mapka i profil wycieczki:

Obrazek

Obrazek

Raz na ,,ruski " rok wypada zmienić pasmo. Możliwości komunikacji zbiorowej w tym zakresie (głównie z racji odległości) są liche, więc sam sobie je poprawiłem ;)

Grupa Łopienia od dawna ,,chodziła" mi po głowie. Ale sam w sobie byłby celem zbyt krótkim czasowo i kilometrowo. Ale od czego jest mapa (niezmiennie preferuje papierowe) i głowa....więc ,,zapętliłem" Łopienia z Mogielicą.

Zaczynam na stacji na literę ,,M" przy DK28, już nieco powyżej samego centrum Tymbarku. Jest tu niewielki ale bezpłatny parking.

Obrazek

Szybko i sprawnie opuszczam wyżej położone przysiółki Tymbarku z pewnym niemiłym z początku ,,psim motywem". Ale im wyżej, tym trójka ,,krwiożerczego" zwierza bardziej mnie zaakceptowała. Psy w końcu wyczuły moją szlachetność ;)

Sama droga po wejściu do lasu przybiera formę szerokiego trawersu, w sumie niezbyt stromego. Mi podejście się podobało - las dziki, stoki po lewej i prawej strome. Po nagłym skręcie w lewo, robi się bardzo mrocznie - nie kojarzę, abym przedtem szedł w tak ciemnym lesie.

Pierwsza dłuższa przerwa nieopodal kapliczki św. Huberta, będąca w zasadzie domkiem myśliwych. To już Łopień Środkowy.

Obrazek

Od tego momentu grzbiet staje się płaski do samego szczytu. W końcu wkraczam na Łopień ,,zasadniczy".
Miejsce jest bardzo fajnie zagospodarowane turystycznie. Jest wiata, stoły, ławy, tablica edukacyjna.

Obrazek

Początkowo widokami z Łopienia jestem bardzo rozczarowany. Ze szczytowej polany są one bardzo mocno ograniczone. Polana jest zbyt...płaska ;)

Obrazek

Z ,,marsową" miną czytam, co widnieje na tablicy edukacyjnej. Dzięki temu moje rozczarowanie szybko zamienia się w radość.
,,Widny Zrąbek" - co prawda poza szlakiem ale bardzo łatwo trafić.

Gorce z ,,Widnego Zrąbka"

Obrazek

Kapitalnie prezentują się stąd Ćwilin, Lubogoszcz (?) i Śnieżnica. Było warto zdobyć Łopień !

Obrazek

Kolejnym etapem jest Mogielica. Żeby na nią wejść, trzeba uprzednio zejść. Schodzę na przeł. Edwarda Rydza-Śmigłego. Przełęcz jest dosyć szeroka, stanowi równocześnie połączenie drogowe Jurkowa i Słopnic.

Wątek patriotyczny.

Obrazek

Cel główny widoczny po raz pierwszy.

Obrazek

Ale i tak co rusz obracam się za siebie. Oto uzasadnienie.

Obrazek

Pasmo Łopienia-stamtąd zszedłem.

Obrazek

Podejście na Mogielice dało nieco ,,w czajnik" ale nie było źle ;)

Polana Wyśnikówka - kilkanaście minut przed szczytem Mogielicy. To dopiero ,,support" do tego co będzie dalej ;)

Gorce jak stały jak stoją. Tam jeszcze zima trzyma.

Obrazek

Beskid Wyspowy m. in. z Ćwilinem, Śnieżnicą, jak i też z Luboniem Wielkim (w głębi z lewej).

Obrazek

Jest piknie !

22 kwiecień, tuż pod samym szczytem śnieg leżakuje ale nie był kłopotliwy.

W miarę nowa wieża na Mogielicy.

Obrazek

Czas przetestować to ,,ustrojstwo" ;)

W kierunku wschodnim - m. in. Modyń (?) i pasmo Łososińskie (?)

Obrazek

Pólnocno-zachodnim.

Obrazek

Południowo-zachodnim. Gorce, grupa Jasienia i kultowa Hala Stumorgowa.

Obrazek

Z lewej w oddali Gorc (?)

Obrazek

Na szczycie jest dosyć gwarno. Wszakże miejsce, widoki i pogoda zachęcają.

Ale wystarczy zejść kawałek w kierunku Słopnic i przy krzyżu papieskim też nieźle. A nawet bardzo dobrze. Gorc i Lubań po lewej - obecni.

Obrazek

Bez większych mecyi schodzę do Słopnic.
Mogielica z polany u Błazka wygląda niepozornie.

Obrazek

Słopnice Królewskie też mają swojego Grojca czyli Świerczka.

Obrazek

Żeby domknąć ,,pętle" nie pozostaje mi nic innego niż obejść Łopień Wschodni stosunko nisko położonym trawersem. Na tym odcinku ,,pada" mi bateria od aparatu (zapomniałem zabrać zapasową) ale tuż przed końcem, nad samym Tymbarkiem udało się ,,wydusić" dosłownie 1 zdjęcie - oddające piękno tutejszej przyrody.

Obrazek

Podsumowując - kolejny udany dzień. Pogodowo, widokowo, pasmowo, odświeżenie pamięci z miejsca już znanego wcześniej (Mogielica) i poznanie zupełnie nowych (wszystko pozostałe).

Dobranoc.

P.s.
Dobromił pisze:Tępy dyszel napisał/a:
Suma wzniesień: ok. 665 m


Mogło być lepiej.


Czy podana z kolej w tej relacji, suma wzniesień jest wystarczająca ? ;)
Ostatnio zmieniony 2023-05-17, 18:20 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-05-17, 19:19

Tępy dyszel pisze:22 kwiecień,


Machałem Ci tego dnia łapą z Lubania.

Tępy dyszel pisze:Czy podana z kolej w tej relacji, suma wzniesień jest wystarczająca ?


Bądź poważny. 666 metrów to jest to !


Obrazek

12 godzin na Turbacz. Tak - to mój cel.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9528
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-05-17, 22:01

Miło wspominam te tereny, choć mocno dostaliśmy tam w tylek z wielkimi plecakami i namiotem.
Też schodziliśmy do Słopnic i tam czekaliśmy na busa do Limanowej dość długo ...
A jak wchodziłeś do Słopnic, trzeba było skręcić w lewo i doszedłbyś do sklepu, nas tam tubylec zaprowadził.

Ale teraz patrzę, że my szliśmy czerwonym do Słopnic, a Ty odbiłeś na Tymbark ...

Fajna odskocznia, raz na "ruski" rok, oby więcej takich skoków w bok !
Ostatnio zmieniony 2023-05-17, 22:04 przez Adrian, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-05-17, 22:27

Zapanowała moda na Łopień ;)
Fajną pętelkę zrobiłeś.

Tępy dyszel pisze:W kierunku wschodnim - m. in. Modyń (?) i pasmo Łososińskie (?)

Modyń z prawej, a z lewej Ostra i Cichoń, pasmo Łososińskie poza kadrem.
Ostatnio zmieniony 2023-05-17, 22:39 przez sprocket73, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2023-05-17, 22:40

sprocket73 pisze:Zapanowała moda na Łopień ;)

Jakoś się nie mogę przekonać do tej góry.

Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1058
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2023-05-20, 13:28

Chyba robiłeś taką samą trasę jak ja 8 lat temu. Wtedy jedyny raz byłem na Łopieniu, wiaty szczytowej nie pamiętam, płaskiej polany też. Jednie tą widokową z panoramą na Ćwilin, stał tam też krzyż.
Mimo, że kwiecień to u Ciebie brązowo jak marcu... ale w tym roku wiosna była słaba, wegetacja jest opóźniona :)
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-05-20, 23:31

No ciekawe jaki to będzie widok z wieży na Stumorgową, jak już tam postawią co coś co jest niby pewne.... :-/
Ostatnio zmieniony 2023-05-20, 23:31 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2023-05-27, 09:21

Dobromił pisze:Bądź poważny. 666 metrów to jest to !

Szlakiem papieskim.

Sebastian pisze:Jakoś się nie mogę przekonać do tej góry.

A byłeś tam ?

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2023-05-27, 10:38

Tępy dyszel pisze:A byłeś tam ?

No właśnie się nie mogę przekonać, żeby tam iść.