Góry Leluchowskie

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
darkheush
Posty: 2626
Rejestracja: 2013-07-07, 16:39
Kontakt:

Postautor: darkheush » 2022-12-12, 21:34

Adrian pisze:nietoperze pomogły cerkwi i to się liczy

Nie tylko tej w Dubnem Adrian. Z tego co wiemy, to lista jest dłuuuuuuuga. Leluchów, Blechnarka, o ile dobrze kojarzę kościół w Sękowej... z miejscem gniazdowania spotkaliśmy się również na Roztoczu.
Adrian pisze:no może poza tymi modłami

Daleko mi do zabobonów, jednak jak się słucha tego typu opowieści Pani Przewodnik w Takim miejscu, to coś w tym musi być :D

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-12-12, 21:46

darkheush pisze:
buba pisze:a jak? :)

Pod dachem cerkwi zalęgły się podkowce małe, gatunek ściśle chroniony, jednak było ich zbyt mało, by Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro-natura” zajmujące się zliczaniem populacji, zadecydowało o dofinansowaniu. Wówczas wierni z Leluchowa, gdzie nietoperz już sponsorował cerkiew powiedzieli księdzu z Dubnego, żeby się modlił o te podkowce i co się stało – w ciągu roku kolonia rozrosła się z kilku do kilkudziesięciu sztuk, dzięki czemu można było uznać stanowisko! Widocznie modły się opłaciły, bo cerkiew ma nowy dach i odnowioną część polichromii. (stan na 2019)


A to ci ciekawa historia! A jak robili nowy dach to atmosfera remontu nie zaszkodziła tym nietoperzom? Bo nietoperze zazwyczaj chetniej zasiedlają stare, zapomniane strychy, niz takie gdzie wyją wiertarki a potem wszystko jest szczelne i wali świeżą farbą... Czy to jakies nowoczesne nietoperki i tutaj chetnie sie wprowadzily rowniez do wyremontowanego mieszkanka??
Ostatnio zmieniony 2022-12-12, 21:48 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
darkheush
Posty: 2626
Rejestracja: 2013-07-07, 16:39
Kontakt:

Postautor: darkheush » 2022-12-12, 22:17

buba pisze:Czy to jakies nowoczesne nietoperki i tutaj chetnie sie wprowadzily rowniez do wyremontowanego mieszkanka??

Raczej te nowoczesne ;)

Sorry Sebastian za off-topa w Twojej relacji ;)

Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2022-12-28, 18:04

Bardzo pomysłowa i ładna pętla. I tereny niszowe, rzadziej uczęszczane, a piękne.
Cerkiew w Dubnem rzeczywiście jest rewelacyjnie położona, mam nawet podobne zdjęcie, ale z wiosny.

Obrazek

Obrazek

Byłam jednak nieco za późno i białe kwiaty z drzewka obok cerkwi już opadły.

A te tereny to rzeczywiście koniec świata. Nie na darmo SDM śpiewał "W Leluchowie, miła, zaczyna się koniec świata"...