Beskid Żywiecki w najlepszej postaci: Grojec, Pilsko, Diabla

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-01-17, 21:27

...w Sopotni Wielkiej. Przy okazji zwiedziłem mały wodospad w tej miejscowości

Musze Ci powiedzieć Coldman, że nie doceniłeś owego wodospadu. Toż to najwięszy wodospad w Beskidach :-)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-01-17, 21:28

A tak w ogóle to Grojec gdzie leży ? W Makowskim ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-01-17, 21:34

Piotrek pisze:
...w Sopotni Wielkiej. Przy okazji zwiedziłem mały wodospad w tej miejscowości

Musze Ci powiedzieć Coldman, że nie doceniłeś owego wodospadu. Toż to najwięszy wodospad w Beskidach :-)


To żeś teraz mnie zaskoczył, aż sprawdziłem w google. Pora wracać w Sudety :D

Dobromił pisze:A tak w ogóle to Grojec gdzie leży ? W Makowskim ?


No i teraz wyjdzie na jaw mój ukryty cel.
Grojec leży w Kotlinie Żywieckiej i jest najwyższym jej szczytem :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-01-17, 21:36

Obecnie ponoć w Beskidzie Żywiecko-Orawskim.

A wcześniej... chyba nigdzie nie był tak konkretnie przypisany, bo przeróżni autorzy omijali temat pisząc "ostaniec denudacyjny"

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-01-17, 21:40

Tak to fachowcy porysowali granice

Obrazek

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-01-17, 22:11

Piotrek pisze:Tak to fachowcy porysowali granice

[url=https://images91.fotosik.pl/641/0dd85a2f0d83dc77.jpg]Obrazek[/URL]


Kwestia dodania masywu Grojca do Kotliny to z pewnością kwestia dyskusji. Ciekawy jestem jak to działa. Kulturowo, historycznie, regionalnie byśmy to włączyli do pasma, tak jak zresztą są wytyczone granice Żywca, na rzece za Grojcem, ale od strony topografii, to już jest lipa.
Przykładowo granica mezoregionów powiedzmy jest w miarę sensowna w tych regionach patrząc na mapę fizyczną.

Kotlinę Kłodzką też tak wydzielili kiedyś się tak ciągła między górami, jak każdy kojarzy, a teraz zrobili kółko wokół Kłodzka, a reszta na południe to Rów Górnej Nysy
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-01-18, 14:14

laynn pisze:Spójrz w lustro...no też właśnie o sobie piszę.


"laynn napisał/a:
Zazdroszczę tej niewiadomej, tej nowości, którą odkrywasz w każdej wycieczce. Twoje wycieczki są takie z powiewem świeżości, której większości na tym forum brak, a za którą ja strasznie tęsknię."

Aha ... Czyli Ty jesteś "większość ". No dobrze ...

A w temacie poważniejszym czyli dyskusji na temat włączenia Grojca do Kotliny to bardzo proszę - piszcie.
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 14:15 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-01-18, 18:16

Dobromił pisze:A w temacie poważniejszym czyli dyskusji na temat włączenia Grojca do Kotliny to bardzo proszę - piszcie.

Nie ma o czym pisać - sprawa jest oczywista. Kotlina ze swej natury nie charakteryzuje się "najwyższym szczytem" tylko "największym dołem". Jak góra może być kotliną? Postradaliście rozumy?

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-01-18, 18:26

sprocket73 pisze:"największym dołem"


Brzmi intrygująco.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-01-18, 20:42

sprocket73 pisze:
Dobromił pisze:A w temacie poważniejszym czyli dyskusji na temat włączenia Grojca do Kotliny to bardzo proszę - piszcie.

Nie ma o czym pisać - sprawa jest oczywista. Kotlina ze swej natury nie charakteryzuje się "najwyższym szczytem" tylko "największym dołem". Jak góra może być kotliną? Postradaliście rozumy?


Ten Pan dobrze gada, polać mu :D Choć subiektywnie, chciałbym, żeby było inaczej.
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 20:43 przez Coldman, łącznie zmieniany 1 raz.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-01-18, 21:24

Coldman pisze:
Kwestia dodania masywu Grojca do Kotliny to z pewnością kwestia dyskusji. Ciekawy jestem jak to działa. Kulturowo, historycznie, regionalnie byśmy to włączyli do pasma, tak jak zresztą są wytyczone granice Żywca, na rzece za Grojcem, ale od strony topografii, to już jest lipa.
Przykładowo granica mezoregionów powiedzmy jest w miarę sensowna w tych regionach patrząc na mapę fizyczną.



Gminy, miasta, powiaty, województwa to jednak podział administracyjny, organizacyjny i nie musi on mieć żadnego związku z kulturą, regionem czy historią. To podział kompetencji władz lokalnych.
Często może wydać się nie logiczny ale krótko mówiąc chodzi o to żeby Kowalski wiedział, gdzie udać się do swojego urzędu żeby złożyc wniosek na 500+, a urząd wiedział gdzie postawić parkomaty żeby Kowalskiego złupić :)

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-01-18, 22:11

Piotrek pisze:
Gminy, miasta, powiaty, województwa to jednak podział administracyjny, organizacyjny i nie musi on mieć żadnego związku z kulturą, regionem czy historią. To podział kompetencji władz lokalnych.
Często może wydać się nie logiczny ale krótko mówiąc chodzi o to żeby Kowalski wiedział, gdzie udać się do swojego urzędu żeby złożyc wniosek na 500+, a urząd wiedział gdzie postawić parkomaty żeby Kowalskiego złupić :)


Tak zgoda, o tym właśnie też pisałem, a w temacie koron dodałem link do metod regionalizacji.

A jeszcze jedno:

Nie wiem czemu, ale czytałem się i nasłuchałem się opinii, że popsuli, wycieczkę po browarze w Żywcu dodając dużo technologii ,brakuje tak jak kiedyś pełnego przedstawienia procesu warzenia piwa i różnorodność piw do zakupu znikoma.
Tak w sumie przez te słuchy przełożyłem wycieczkę do tego miejsca, zrobię to kiedyś z kimś w towarzystwie.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-01-18, 22:17

Przyznam się, że w tym muzeum nigdy nie byłem... Jakoś mi zeszło :rol

laynn

Postautor: laynn » 2023-01-18, 23:21

Dobromił pisze:Czyli Ty jesteś "większość ". No dobrze ...

No w końcu to odgadłeś. Uff nie muszę już tego tłumaczyć.