głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

25 III 2022 Javorovy czyli z cyklu :JA TU DAWNO NIE BYŁEM.

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Mirek

25 III 2022 Javorovy czyli z cyklu :JA TU DAWNO NIE BYŁEM.

Postautor: Mirek » 2022-03-27, 11:41

Kilka uwag na początek.
1-Komunikacja masowa w Czechach jest opanowana do perfekcji,nasza komunikacja ma sie tak do ich jak nasza piłka nożna z 3 ligi do ekstraklasy angielskiej lub Niemieckiej.
2-Maski tu już zniesiono wcześniej,wsiadając do pociągu jak idiota jedyny występuję w masce.Reszta uwag potem..Szczyt JAVOROVY, dla ciekawych leży w Beskidzie Śląsko-Morawskim.Jak do większości schronisk w tym rejonie można dojechać autem.Więc od początku, granicę przekraczam w miejscowości Gołkowice-Zavada.Przy przejściu wita mnie taki widok;
Obrazek
W mam tylko tyle czasu by wysiąść z pociągu i dojść na przystanek autobusowy,już na mnie czeka.

Obrazek
Trzyniecka huta, kiedyś jedna z najwiekszych w Europie.


Obrazek
Wysiadam w miejscowości Tyra, szlak zaczyna się 100 metrów od przystanku.

Obrazek

Obrazek
Szlak od początku pnie się stromo pod górę, będzie tak do końca czyli ok,3,5 km.

Obrazek
Koty chyba mnie lubią, ten wyraźnie okazuje wyrazy sympatii.

Obrazek
Po drodze widzę sporo domków letniskowych tutaj znanych pod nazwą CHALUPA.Pozwalam sobie przy jednej z nich na krótki odpoczynek.

Obrazek
Wkraczam w piękny bukowy las,Dochodzę do źródełka jakich sporo się spotyka w Czeskich Beskidach.

Obrazek

Obrazek
Po ok, 2 godzinach zbliżyłem się znacznie do chaty na Javorovym,mijam górną stację kolejki.Pierwszy cel coraz bliżej.

Obrazek

Obrazek
Widoki z chaty nie za bardzo, to i owo jednak widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MIREK-ZDOBYWCA. :haha

Obrazek
Kilka fot ze środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tak jak wspominalem widoki dupy nie urywają, ale już gorzej bywało.W chacie wysyłam info do Adriana o sukcesie , chata Javorovy zdobyta. :haha


Obrazek

Obrazek
Ruszam do głównego celu jakim jest JAVOROVY, byłem tu kilka razy ale wejść na szczyt nie dane mi było.

Obrazek
Lądowisko dla helikoptera jak informuje tabliczka.

Obrazek
W drodze na szczyt coś nie coś widać.


Obrazek
Szlak na szczyt,

Obrazek
I wreszcie na miejscu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kawa z termosu smakuje wybornie,wafelek Alek też.

LOTNIK, KRYJ SIĘ. :usm

Obrazek
No i czas by wracać do cywilizacji, ruszam na Gutske Sedlo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
I kolejna uwaga,Już kiedyś wędrując na tutejszych szlakach widziałem a właściwie nie widziałem ,ŚMIECI.W Czeskich Beskidach sporo jest tzw, miejsc odpoczynkowych z wiatami, ławeczkami itp,lecz koszy na śmieci nie ma.Nie ma także smieci,ani tu ani nigdzie indziej na szlaku.Wiecie sami jak na naszych krajowych sytuacja wygląda.Z Gutskiego Sedla to już ło rzut beretem do miejscowości Guty do przystanku mestska hromadna doprava.Po drodze na pożegnanie chata Javorovy ukazuje sie w całej krasie.

Obrazek

Obrazek
Guty i cywilizacja co raz bliżej.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
No i koniec przygody na dzisiaj,ale wiem że jeszcze tu wrócę.Tu i wszędzie gdzie byłem już i gdzie nie byłem.To końcowy akcent wycieczki.Guty Konecna.

Obrazek

Obrazek
Tu mam kwadrans do odjazdu autobusu.Tambylcy nawiązują ze mną rozmowę, słyszeli że rozmawiam przez telefon po polsku.I nawiążę do uwagi nr.1.
Mój powrót jak i dojazd do tylko kwestia przesiadek,przesiadam się z paciągu na autobus, z autobusu na inny autobus.Najdłuższa przesiadka trwała AŻ 20 minut w Karvinie,nasi włodarze powinni uczyć się od sasiadów z zagranicy.A ja już planuję nastepny wyjazd w te strony.To by było na tyle i dziekuję za uwagę. :usm
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8392
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2022-03-27, 12:13

Mirek pisze:Jak do większości schronisk w tym rejonie można dojechać autem

czyli tak jak w Polsce. Jedyne znane mi schronisko bez dojazdu autem to Szczeliniec (poza Tatrami)

Mirek pisze:Maski tu już zniesiono wcześniej,wsiadając do pociągu jak idiota jedyny występuję w masce.

w komunikacji nadal obowiązują

Warto dodać, że schronisko na Javorovym jest najstarsze w Beskidach Zachodnich
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
laynn

Postautor: laynn » 2022-03-27, 12:30

Komunikacji, choć póki co nie miałem okazji z niej korzystać, to zazdroszczę Czechom. Po naszej stronie to jest jedna wielka dupa.
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-03-27, 12:44

Pudelek pisze:
Mirek pisze:Jak do większości schronisk w tym rejonie można dojechać autem

czyli tak jak w Polsce. Jedyne znane mi schronisko bez dojazdu autem to Szczeliniec (poza Tatrami)

Mirek pisze:Maski tu już zniesiono wcześniej,wsiadając do pociągu jak idiota jedyny występuję w masce.

w komunikacji nadal obowiązują

Warto dodać, że schronisko na Javorovym jest najstarsze w Beskidach Zachodnich

Może i obowiązują, widać Czesi to generalnie olewają.Nawet w autobusach komunikacji miejskiej. :haha
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8392
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2022-03-27, 12:50

Jak byłem w połowie marca u Pepików to też się zdarzało, że właziłem jako jedyny w maseczce do autobusu, ale szybko się dostosowałem do sytuacji ;)

Swoją drogą logika znowu tu kuleje: mogę chuchać i kichać na sąsiada np. w kinie, ale już nie w pociągu i taksówce.
Ostatnio zmieniony 2022-03-27, 12:57 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9681
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-03-27, 16:34

Ooo na szczycie jakiś nowy obelisk z napisem, wygląda fajnie, trzeba się wybrać I zobaczyć osobiście :)
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-03-27, 16:52

Tak jak mówiłem mimo kilkukrotnego pobytu na Chacie też nigdy tam nie byłem. :usm A tak przy okazji pochwalę się kolejnym znaleziskiem.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1221
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2022-03-27, 23:34

Ciekawy ten Obelisk, nieźle to wymyślili.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-03-27, 23:49

Ale dojazd autem w góry to przyjemność sama w sobie i dodatkowe emocje ;)
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-03-28, 07:48

Coldman pisze:Ciekawy ten Obelisk, nieźle to wymyślili.
Duzo się je teraz spotyka,na przyklad Cieślar. :DD
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10939
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-03-28, 22:15

A to że na obelisku Javorovy jest napis PTTS Beskid Śląski, to ma jakąś historie związaną z Polakami?
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-03-28, 22:41

Piotrek pisze:A to że na obelisku Javorovy jest napis PTTS Beskid Śląski, to ma jakąś historie związaną z Polakami?
A tak jest tam taki napis, poszukałem i znalazłem.
https://www.ptts-beskidslaski.cz/
Ostatnio zmieniony 2022-03-28, 22:43 przez Mirek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9681
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-03-29, 05:30

Piotrek pisze:A to że na obelisku Javorovy jest napis PTTS Beskid Śląski, to ma jakąś historie związaną z Polakami?


Przecież to nasze jest ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10939
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-03-29, 09:38

Ok, link od Mirka pomógł, chyba poskładałem sobie to do kupy :)
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-03-29, 11:29

Piotrek pisze:Ok, link od Mirka pomógł, chyba poskładałem sobie to do kupy :)
Służę pomocą zawsze i o prawie każdej porze. :DD

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości