2022.07.03: Czupel i Magurka Wilkowicka (Beskid Mały)

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2911
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

2022.07.03: Czupel i Magurka Wilkowicka (Beskid Mały)

Postautor: Tępy dyszel » 2022-07-31, 12:12

Trasa: Tresna Zapora (325) - Czernichów Urząd Gminy (315) - Czupel (930) - Magurka Wilkowicka (909) - rozstaje pod Sokołówką (814) - Łysa przełęcz (570) - Bielsko Biała Leszczyny (360)

Maksymalne przewyższenie: 615 m
Suma wzniesień: ok. 730 m
Dystans: 15,0 km
Całkowity czas wycieczki: 4 h.

Mapka trasy:

Obrazek
Źródło:
https://en.mapy.cz/zakladni?x=15.625233 ... 022514&z=8

Krótka, półdniowa wycieczka po terenie dobrze znanym ale w innej kombinacji szlakowej. Wejście na Czupel dosyć krótkim wariantem, przez co szlak niebieskie mogę uznać za dosyć mozolny.
Zapora w Tresnej - zaczyna się obiecująco.

Obrazek

Nad Czernichowem w ostrym słońcu m. in. grzbiet Żaru, Kiczera, Jaworzyna i Kościelec.

Obrazek

Obrazek

Upał, wilgoć, powietrze ,,mamlate" tj. przejrzystość słaba ale coś tam widać. Np. otoczenie Kotliny Żywieckiej z okolic Suchego Wierchu.

Obrazek

Nie wiem jakim cudem ale na Czupel dochodzę w 1 h. 15 min. od wyjścia z Tresnej, tj. o godzinę szybciej niż wynikało to z mapy i szlakowskazu - pewnie ,,oboje" błądzą. I co równie dziwne, jestem sam. Niestety młodnik na Czuplu podrósł już na tyle, że z widoków ,,nici"

Obrazek

Tu też raczej pustawo - Magurka Wilkowicka ze schroniskiem. Sympatyczny obiekt.

Obrazek

Wiem, była już relacja z tegorocznej Magurki Wilkowickiej ale...co z tego....Widoki nadal ,,mamlate" choć już owa ,,mamlatość" nieco mniejsza.

Kotlina Żywiecka, Skrzyczne i pasmo Baraniogórskie. Beskid Żywiecki tylko w mglistym zarysie.

Obrazek

Magura i Klimczok.

Obrazek

Zejście do Bielska-Białej w stylu lekko pojebanym ;) tj. trawersując Rogacza do Łysej Przełęczy - w tych miejscach nie byłem nigdy a warto. Choćby dla oryginalnego ujęcia na Bielsko - Białą czy Łysą Górą (po lewej).

Obrazek

Łysa Przełęcz - nie spodziewałem się niczego ciekawego po tym miejscu. Niesłusznie. Do tego trafiło się sensowne światło (słońce za plecami) co potwierdzają Sokołówka i Gaiki od nietypowej strony ;)

Obrazek

Obrazek

W końcu pokazuje się Skrzyczne (z lewej) bez chmur. Magura, Klimczok i Szyndzielnia też występuje.

Obrazek

Jak powszechnie wiadomo, nazwa Czupel jest bardzo rzadko spotykana w Beskidach. Wobec tego macie tu....Czupla ale nie tego na którym byłem ale tego znad Straconki.

Obrazek

Droga ekspresowa S1 z nieznanej mi wcześniej perspektywy.

Obrazek

Trochę niedosytu pozostało, spodziewałem się jednak dużo lepszej przejrzystości powietrza. Za dobrze nie wyszło ale źle też nie, także wypad na plus :D

Składam kondolencje wszystkim, którzy przeczytali tą relację.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-07-31, 12:29

Ostatnio Mały mocno eksplorowany ...
Co dalej ?
I z jakiego powodu te kondolencje?
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2911
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2022-07-31, 12:38

Po tej dacie były kolejne wycieczki ale dwóch na pewno nie opiszę i nie pokażę. B.Mały eksplorowany bo w miarę łatwy dojazd komunikacją zbiorową. Kondolencje za przeczytanie, bo ja siebie samego nie jestem w stanie czytać ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości