Magura, Skała i Abrahamów (Beskid Żywiecki)

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Magura, Skała i Abrahamów (Beskid Żywiecki)

Postautor: Tępy dyszel » 2023-04-28, 18:54

Trasa: Cięcina (400) - Kaplica na Butorzonce (ok. 645) - Magura (891) - Skała (946) - Lachowe Młaki - Stacja turystyczna Słowianka (840) - Abrahamów (857) - Bukowina (511) - Węgierska Górka (410)

Dystans: 19,8 km
Maksymalne przewyższenie: 546 m
Suma wzniesień: ok. 670 m

Mapka wycieczki:

Obrazek

Profil:

Obrazek

Ostatnia wycieczka w zeszłym sezonie:
romanka-i-hala-magura-beskid-zywiecki-vt6375.htm

została przeze mnie bardzo sentymentalnie zapamiętana. Odkryłem dotychczas nieznany grzbiet Magury, choć się jak się okazało, nie do końca. Bo szlak zielony nie pokazał tego co szlak papieski, którym wówczas nie szedłem.

Nadszedł więc czas aby to nadrobić.

Szlak papieski przebiega przez Cięcinę. Pisząc delikatnie, w dolnej części jest fatalnie oznakowany. Idę więc czysto intuicyjnie, byle do góry.

Ponad ostatnimi zabudowaniami Cięciny robi się niezwykle ciekawe. Mam pretekst do odpoczynku. Parafrazując klasyka, lepiej mądrze stać, niż niemądrze iść.
Ukazuje się kapitalny widok na Glinne i schowaną w głębi lekko z lewej, zimową Baranią Górę. Pogoda dopisuje....

Obrazek

Po niezbyt długim czasie, w zasadzie totalnie przypadkowo napotykam szlak papieski. Niedaleko od niego znajduję się kapliczka na Butorzonce - dosyć solidnie zabudowana.

Obrazek

Cytując za wikipedią:

,,Początki kaplicy wiążą się z obchodami Millenium chrztu Polski. W roku 1965 w miejscach w [i]rejonie Magury pojawiło się kilka małych, zawieszonych na drzewach kapliczek, wyrzeźbionych przez jednego z mieszkańców, który w ten sposób dziękował Matce Boskiej za uratowanie zdrowia. Jedna z tych kapliczek umieszczona na świerku, przy polanie Butorzonka, zaczęła być otaczana przez mieszkańców szczególną czcią, a jeden z nich zaczął się nią opiekować. Do kapliczki zaczęli też przychodzić okoliczni mieszkańcy, aby się pomodlić. Dalszy los kaplicy wiąże się z inicjatywą kilku mieszkańców Cięciny, którzy postanowili wybudować kapliczkę z kamienia i drewna o wymiarach ok. 30 m2. Rozpoczęto ją budować w 1971 roku, jednak władze zaplombowały teren budowy. Nie zniechęciło to jednak inicjatorów i kaplicę zaczęto budować potajemnie.

Kaplica jest wykonana przez rzemieślników z okolicy. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został namalowany na płótnie przez malarza Władysława Szymańskiego. Pierwszą Mszę św. w nowej kaplicy odprawiono 18 lutego 1979 roku w intencji narciarzy biorących udział w zawodach narciarskich o Puchar Magury. W roku 1984 biskup Albin Małysiak dokonał poświęcenia kaplicy, a 29 kwietnia 1989 roku przybył tu kardynał Franciszek Macharski i wziął udział w liturgii słowa wraz z kapłanami z parafii w Cięcinie


Od tego momentu oznakowanie ,,papieskie" jest znacznie lepsze. Brak wątpliwości orientacyjnych.
A sam szlak w drodze już bezpośrednio na szczyt Magury, znacznie przybiera na stromiźnie ale są też miejsca ,,wypłaszczone" także szło się bardzo dobrze.

I w końcu to, na co czekałem. Mamy to oczywiście Kotlinę Żywiecką, z lewicy grupę Czupla i Magurki Wilkowickiej, bardziej na środku Żar, a po prawej pozostałe ,,ustrojstwa" Beskidu Małego w tym grupa Jaworzyny. Piknie !!!

Obrazek

Skrzyczne i....Magura czyli ,,nie jednemu psu Burek" ;)

Obrazek

Po prawicy z kolei rzekomo nudna Babia Góra.

Obrazek

Odpoczywam w takich ładnych okolicznościach przyrodniczo-sakralnych. To właśnie jest szczyt Magury.

Obrazek

Zmierzam w kierunku Skały - z tej dalszej perspektywy widać, jak potężne (jak na beskidzkie warunki) są Romanka (z lewej) czy Rysianka z Lipowską. Tam jeszcze zima....pogoda się psuje ale dramatu nie ma....

Obrazek

Zza pleców - bliskie okolicy Skały.

Obrazek

Czyżby ,,czeski błąd" w wysokości ? ;)

Obrazek

Schodzę w cywilizowany sposób (tj. bez ,,wywinięcia orła" co zdarzyło się w podejściu na Magurę) do stacji turystycznej Słowianka. Mimo dobrej pogody, o dziwo, pustki są.

Obrazek

Mam awersję do śniegu w wersji turystycznej (za wysokie progi na moje nogi) więc zamiast w kierunku Romanki czy Rysianki, zwrot w tył i czas na długi grzbiet Abrahamowa i Grapy, obniżający się ku Węgierskiej Górce.

Nie szedłem nim ,,wieki". Myślałem że co nieco pamiętam jak wtedy było....a gdzie tam. Szybko i ponownie przekonuję się, że Romanka to nie ,,ośla górka"

Foto z osiedla Abrahamów.

Obrazek

Od Hali Pawlusiej, poprzez Rysiankę, Boraczy i Redykalny Wierch po Suchą Górę (?). Dobra pogoda jest, przestrzenne piękne widoki są. Czegoś chcieć więcej ? A choćby pań w legginsach - najlepszy wynalazek ludzkości. Były.....więc czegoż chcieć więcej ;)

Obrazek

Prusów znad Grapy ,,poorany" wycinkami pod przyszłe trasy narciarskie. Też bardzo widokowa góra - polecam.

Obrazek

Barania Góra. Dominanta kierunku zachodniego.

Obrazek

Magura i Skały - stamtąd wracam.

Obrazek

Nad Cięciną. Ładnie !

Obrazek

Schodzę ze szlaku i zmierzam na Bukowinę, na której nigdy nie byłem. Duży błąd, bo miejsce oferuje zajebiste dookolne widoki. Z wątkiem historycznym.

Obrazek

Kilkanaście metrów od jej szczytu znajduje się schron bojowy ,,Wyrwidąb". Ten jest raczej mniejszy od drugiego ale za to w miarę mało....zaśmiecony.

Obrazek

Ten drugi tj. ,,Wąwóz" jest niestety bardzo zaniedbany i zaśmiecony + ,,efekty" wizualne i zapasowe tego, co ludzie powinni robić w domu albo w ustronnym miejscu w lesie...

Obrazek

Obrazek

Obiekty ciekawe historycznie, same w sobie warte zwiedzenia ale po gruntownym ich uporządkowaniu i przede wszystkim rozpropagowaniu bo w terenie praktycznych informacji na ich temat w zasadzie brak. A szkoda. Chyba nacisk ,,promocyjny" położono na ,,Wędrowca" leżakującego już na dole.

Do pociągu mam ponad godzinę więc się nie śpieszę. Tracę a w zasadzie zyskuje upływające minuty w zacnym towarzystwie baraniogórskich ,,przyległości" ;)

Obrazek

To był bardzo dobry i owocny dzień! Straty pogodowe i widokowe sprzed tygodnia, odrobione z nawiązką :)

Dobranoc.

laynn

Postautor: laynn » 2023-04-28, 20:40

Dziękować za pokazanie tej trasy. Mam ja na oku i zastanawiałem się nad tą częścią, której nie znam, tj od Skały przez Abramów. Widzę, że warto - dziękować :)

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9527
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-04-28, 21:46

Skała i polany za nią są fajne, w ogóle Skała to specyficzne miejsce, warto to zobaczyć ...

Fajna trasa :)

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2023-04-29, 00:18

Bardzo fajna i pomysłowa trasa. Mało oklepana, a w ciekawe zakątki prowadzi.
Hala Magura jest idealna pod latawca - to tak na marginesie ;)
A i pogoda jak widzę, bardziej turystyczna niż ostatnio Ci się trafiła :ok

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-04-29, 10:57

Piękny niedźwiedź.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

włodarz
Posty: 2687
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2023-04-29, 16:58

Tępy dyszel pisze: A choćby pań w legginsach - najlepszy wynalazek ludzkości.

Nie widać zdjęcia :)

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-04-29, 20:25

Nowy obraz pod krzyżem. Kiedyś był taki:

Obrazek

Ktoś tam aktywnie działa ;)

laynn

Postautor: laynn » 2023-05-02, 06:55

włodarz pisze:Nie widać zdjęcia

No właśnie!

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2023-05-02, 16:11

Dup na forum ogólnodostępne wstawiać nie będe😉 tym bardziej, że w relacji jest wątek "maryjny". P.s. Bardzo ciekawy krój maja też spodnie turystyczne marki "Salewa"

włodarz
Posty: 2687
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2023-05-05, 23:15

Tępy dyszel pisze:Dup na forum ogólnodostępne wstawiać nie będe😉


Smuteczek :lol