Pilsko (Beskid Żywiecki)

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Pilsko (Beskid Żywiecki)

Postautor: Tępy dyszel » 2023-12-03, 09:27

Trasa: Korbielów (601) - Czarny Groń (1122) - Hala Miziowa (1270) - krzyż Basika (1380) - Pilsko (1557) - Kopiec (1391) - Hala Miziowa (1270) - Hala Górowa (1170) - Hala Uszczawne (1040) -przeł. Przysłopy (858) - Korbielów (601)

Dystans: 17,1 km
Maksymalne przewyższenie: 956 m.
Suma wzniesień: ok. 1.005 m

Dane techniczne:

Obrazek

Obrazek

Tym razem trafiłem na pogodny dzień. Więc z tym większą radością startuję spod ,,Smreka" w Korbielowie szlakiem zielonym.

Obrazek

Bywało stromo, dlatego w okolicach Hali Buczynka czas na zasłużony odpoczynek. Rzut okiem na grzbiet Soliska.

Obrazek

Widoki z Buczynki są pierwszorzędne, choć chmurzyska jeszcze ,,walczą" ;)

Obrazek

Hala Miziowa - kolejne zacności. Ustrojstwo ;) z prawej jeszcze nie ukazało się w całości.

Obrazek

Szeroko pojęty Beskid Żywiecki i w oddali Mały.

Obrazek

W takich okolicznościach przyrody za bardzo nie chce się nigdzie ruszać ale kolejne miejsca i cele czekają.

Opuszczam to cudne miejsce.

Obrazek

Żółtym szlakiem dochodzę do tzw. krzyża Basika. Żołnierza omyłkowo zastrzelonego w pierwszym dniu drugiej wojny światowej, przez polskich kolegów po fachu. Choć propaganda, szczególnie czasów słusznie minionych głosiła, że zabili go Niemcy.

Niestety, miejsce sprawia wrażenie zaniedbanego i dawno nie odnawianego. Napisy ledwo widać.

Obrazek

Do Pilska już niedaleko ale mam doskonały pretekst do częstego zatrzymywania się. Choćby przez Romankę i Skrzyczne w oddali.

Obrazek

Oto Pilsko - mimo znacznego jak na beskidzkie warunki przewyższenia (np. większego niż Giewont z Kuźnic) droga sama w sobie nie zmęczyła mnie tak bardzo, jak na wiele innych, niższych beskidzkich szczytów.

Obrazek

Pilsko jak powszechnie wiadomo, w partiach szczytowych jest mocno spłaszczone, dlatego też, żeby zrobić jakieś sensowne zdjęcie, trzeba co nieco się ,,pokręcić" :-)

Tajemnicze Mechy. Tam nie wolno ! W oddali zarys Niżnych Tatr i Małej Fatry.

Obrazek

Orawa i ,,morze"

Obrazek

Od sasa do lasa.

Obrazek

Na dalszym planie Kotlina Żywiecka i Beskid Mały.

Obrazek

Występuje też Skrzyczne i Magura z Klimczokiem.

Obrazek

I tym sposobem ponad godzina ,,jak z bicza strzelił" minęła. Nawet nie wiadomo kiedy.

Rzekomo nudna Babia Góra. Jej nudność polega głównie na tym, że w internecie jest ....nadmiar jej zdjęć. Więc i ja się dołożę ;)

Obrazek

Z Góry Pięciu Kopców.

Obrazek

Hala Cudzichowa po lewicy.

Obrazek

Wracam na Halę Miziową. Tak, jest też ,,ona"

Obrazek

Zbliżam się do Hali Uszczawne. Bardzo fajnej hali....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pilsko z Hali Uszczawne.

Obrazek

Nie odpoczywam długo, tym bardziej, że godzina odjazdu busa z Korbielowa się niebezpiecznie zbliża a poza tym widać z zachodu nadciągające już chmury.

Obrazek

Taka to była wycieczka. Tak się złożyło, że z powodów prywatnych (jak najbardziej pozytywnych) było ostatnią w tym sezonie.

W tym roku tych wycieczek było o 11 mniej niż w 2022, bardziej ,,monotematyczne" a co z tego ? Cieszę się tym co było a czekam do wiosny na to co będzie.

Z Bogiem !

P.s. Nie mam pewności ale chyba ,,fotosik" nie działa optymalnie. Na wszelki wypadek wciśnijcie ,,odśwież" ;)
Ostatnio zmieniony 2023-12-04, 16:22 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 2 razy.

marekw
Posty: 3748
Rejestracja: 2014-06-18, 18:04
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postautor: marekw » 2023-12-03, 09:44

Tępy dyszel pisze:Rzekomo nudna Babia Góra. Jej nudność polega głównie na tym, że w internecie jest ....nadmiar jej zdjęć. Więc i ja się dołożę ;)

:ok
Tępy dyszel pisze:P.s. Nie mam pewności ale chyba ,,fotosik" nie działa optymalnie. Na wszelki wypadek wciśnijcie ,,odśwież"

Pierdzieli się już ponad dwa tygodnie.Nawet odświeżanie niewiele daje.

laynn

Postautor: laynn » 2023-12-03, 11:21

Tępy dyszel pisze:Pilsko z Hali Uszczawne.

Babia.

Zrobiłeś prawie taką samą trasę jak ja rok temu - tylko w przeciwnym kierunku. Hala Uszczawne niezwykle urokliwa jest i jesienią.
Tępy dyszel pisze:Cieszę się tym co było a czekam do wiosny na to co będzie.

I to jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9527
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-12-03, 12:35

Babia nudna ? Nieeeee, ja bardzo lubię Babią, a w necie wcale nie tak dużo tych zdjęć ;)

Zrobiłeś mniej wycieczek ? Cholibka, a mnie się wydawało że Ty z gór nie schodzisz, relacje się sypały mocno :)

No to byle do wiosny !

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-12-04, 12:05

Tępy dyszel pisze:Z Bogiem !


Darz Bór !

Bardzo ładna wycieczka przez bardzo popularne szlaki. Tysiące ludzi tam chodzi, i bardzo dobrze.

Tępy dyszel pisze:W tym roku tych wycieczek było o 11 mniej niż w 2022


A mi wczoraj udało się ilościowo przebić rok poprzedni. Mimo bardzo negatywnych spraw prywatnych w tym roku.

Szanowny Tępawcze Dyszlowaty - wyczekuj roku 2024. Adminy, mimo, że są adminami, są na żywo w miarę sympatyczni. Inni też - ruszymy masowo. Choćby w Beskidy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2023-12-04, 16:24

laynn pisze:Tępy dyszel napisał/a:
Pilsko z Hali Uszczawne.

Babia.


Opis jest dobry, tylko złe zdjęcie wkleiłem ;)

Dobromił pisze:Szanowny Tępawcze Dyszlowaty - wyczekuj roku 2024. Adminy, mimo, że są adminami, są na żywo w miarę sympatyczni. Inni też - ruszymy masowo. Choćby w Beskidy.

Nadmieniam, że jestem Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej - strzeżcie się i bądźcie grzeczni.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9527
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-12-04, 16:34

Nadmieniam, że jestem Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej - strzeżcie się i bądźcie grzeczni.





Masz na to jakieś papiery ? :-o

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2023-12-04, 17:00

Bardzo dobra trasa. Babia jest fajna, ale Pilsko jest fajniejsze.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9527
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-12-04, 17:30

Sebastian pisze:Bardzo dobra trasa. Babia jest fajna, ale Pilsko jest fajniejsze.


Babia zdecydowanie fajniejsza, ale Pilsko ma lepszy widok na Tatry ;)

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2023-12-04, 17:48

Adrian pisze:Babia zdecydowanie fajniejsza, ale Pilsko ma lepszy widok na Tatry ;)

Chcesz się pokłócić? Pilsko ma znacznie lepszy widok na Niżne Tatry, Fatrę i są tam lepsze morza mgieł. Poza tym raz widziałem Pradziada z Pilska :P
Powiedziałem swoje.

Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12271
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2023-12-04, 20:35

Hmm, ja też chyba wolę Pilsko, lepsza perspektywa niż z Babiej. Chociaż z Babiej mam zajebiste wspomnienia, chocby te akcje nocowania we wiacie pod szczytem.

za pierwszym razem było nas 5, za drugim 2, ale zawsze było zajebiście

swoją drogą, chętnie bym się znów na takie cos wybrał.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-12-04, 20:49

Dyskusja o wyższości Babiej nad Pilskiem lub odwrotnie. Dajcie spokój :)

Tępy dyszel pisze:W tym roku tych wycieczek było o 11 mniej niż w 2022
Liczy się jakość, a nie ilość ;)

Dobromił pisze:A mi wczoraj udało się ilościowo przebić rok poprzedni
Gratulacje :)
Ja przebiłem rok poprzedni 29 października.

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2023-12-04, 21:03

sprocket73 pisze:Liczy się jakość, a nie ilość ;)

To dobrze, bo u mnie też słaby ilościowo rok, ale jakościowo nie jest źle (Rumunia, Niżne Tatry)

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-12-04, 22:01

sprocket73 pisze: Liczy się jakość, a nie ilość ;)



A przejście GSB, liczy się jako jakość czy ilość ? :D :D :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2023-12-04, 22:04

Coldman pisze:A przejście GSB, liczy się jako
jako jedna wycieczka się liczy ;)