Wielka Rycerzowa i jakiś tam grzbiet z wysoką wieżą !

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Wielka Rycerzowa i jakiś tam grzbiet z wysoką wieżą !

Postautor: Adrian » 2024-06-15, 20:12

Dobry wieczór.

W zeszłą sobotę w liczbie pojedynczej wyruszyłem na wspaniałą wyprawę ! Z miejscowości Vychylovka, Rycierky ruszyłem na fajnie wyglądający na mapach grzbiet, gdzieś po środku tego grzbietu miała stać wielka wieża, i to się zgadzało.
Po drodze były kwiatki i motylki, sama radość !
Wieża była wielka i z ładnymi widokami, chwilę sobie podziwiałem widoki i ruszyłem dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grzbietem miałem dotrzeć do niebieskiego szlaku na szczyt Svitkova (1082m), dotarłem :)
Mijając wieżę i idąc dalej, ścieżka się zwężała, robiła coraz ciaśniejsza, gęsta i bardziej zarośnięta aż w końcu zniknęła całkiem, a ja zostałem w czarnej dup.e, w butach chlupała woda, byłem mokry do pasa, przedzierałem się przez choinki i młode brzozy, aż w końcu wyszedłem na jakąś wolną przestrzeń ! mokry i podrapany ale ucieszony jak dziecko że w końcu się udało, a kiedy wszedłem na szlak to już w ogóle byłem szczęśliwy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ledwo wszedłem na szlak, spotkałem zasapaną parę, zaczynamy gadać i w tedy zrozumiałem co się tutaj dzieje, przede mną zajebi..ie strome i błotniste zejście, dupnie :D
Podchodząca grupka młodzieży coś psioczyła na swojego kolegę który ich tam zabrał, przez chwilę poczułem się staro, bo gówniarzeria mówiła mi dzień dobry, a jeden cham powiedział nawet do mnie przez pan ! ;)
Dotarłem na Sedlo Príslop, na małej polance po lewej stronie stoi fajna wiatka z kowbojskimi drzwiczkami, można by tam spokojnie zanocować …

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lecę dalej, szło się całkiem fajnie, na niebie zaczynało szybko przybywać chmur i światło raz było, raz gasło, a ja stałem czekając na jakiś fajny prześwit.
Pojawiła się stara bacówka, wiedziałem że do schroniska został kawałeczek, super.
Przy bacówce ludzi mało, pełna kultura, ja odpuszczam schronisko i idę prosto na Małą Rycerzową, po drodze jestem zachwycony odcieniami zieleni na Przełęczy Halnej, byłem w lekkim szoku jak ostre barwy zieleni mogą być, mocne i kontrastowe :o-o

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stoję sobie na górnej części Hali Rycerzowej i podziwiam widoki, jednocześnie czekając na jakieś prześwity słońca, żeby ładnie podświetliło trawę i drzewa, się wystałem jak widły w gnoju ! Jak odchodziłem to zaświeciło, wróciłem i zgasło, no jak żyć ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zszedłem na przełęcz, słońce falowało między chmurami, było pięknie !
Na podejściu pod Wielką Rycerzową ciągle odwracałem się za siebie, przystając co chwilę żeby pstryknąć szybko zmieniające się warunki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy kawałku starego wyciągu robię w końcu przerwę, rozsiadam się na murku, gotuję wodę na kawę i żeby zalać sobie gulasz w kubku, ściągam też przemoczone buty i skarpetki żeby chociaż trochę przeschły przed dalszą drogą.
Kawa zawsze smakuje wybornie w takich chwilach :)
Przede mną jeszcze powrót, który kawałek idę szlakiem i skręcam w las, ścieżki która miała być nie było, ale kawałek dalej pojawiła się "leśna autostrada" stroma i pełna ukrytych kamieni pod grubą warstwą liści, ale przynajmniej była wyraźna ścieżka :lol
Pojawiły się nawet jakieś prześwity z widokiem na długi grzbiet którym zaczynałem dzisiejszy dzień.
W końcu doszedłem do szutrówki, na mapie zaznaczono źródło wody, miałem nadzieję że tam będzie bo strasznie chciało mi się pić, a skończyła mi się woda …
Po drodze mijam całe tabuny Rumianu, jeszcze takiej ilości nie widziałem w jednym miejscu, kawałek dalej usłyszałem szum lejącej się wody, pysznej i bardzo zimnej wody :D
Mijam ostatnią polanę z widokiem na grzbiet, którym szedłem, długi jest …
Wchodzę do Vychylovki i ruszam asfaltem 2.5 km w dół, żegnają mnie przydomowe zwierzęta ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I taka to była wycieczka.

Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12271
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2024-06-15, 22:04

Nie wiem, skąd zaczerpnąłeś pomysł na tą pętlę, ale jest świetny! Od razu sprawdziłem, co i jak. Nie spodziewałbym się wieży po słowackiej stronie, bez szlaku. Byc może cos tam będą znaczyć w przyszłości?

Super wyjście, widzę dużo kwiotków robiłeś, więcej, niż zwykle chyba. Ładnie powychodziły.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-15, 22:49

sokół pisze:Nie wiem, skąd zaczerpnąłeś pomysł na tą pętlę, ale jest świetny! Od razu sprawdziłem, co i jak. Nie spodziewałbym się wieży po słowackiej stronie, bez szlaku. Byc może cos tam będą znaczyć w przyszłości?

Super wyjście, widzę dużo kwiotków robiłeś, więcej, niż zwykle chyba. Ładnie powychodziły.


Grzebałem po mapach i znalazłem wieżę (po słowackiej stronie jest ich mnóstwo, niektóre godne uwagi, inne małe i gówniane) byłem zaskoczony że taka wielka i ładna wieża stoi po środku niczego na zadupiu 😅 a że blisko Rycerzowej to uznałem że machnę pętelkę :)
Przez chwilę myślałem że to zejście na przełęcz to to którym Ty schodziłeś w zeszłym roku, ale Ty byłeś na Oszuście.

Po słowackiej stronie zawsze robię więcej kwiatków, bo jakoś mam wrażenie jest ich tam więcej niż u nas, często robię sporo kwiatków tylko nie wstawiam ;)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2024-06-16, 00:18

Prześledziłem trasę na mapie - pomysł świetny :ok
Schodząc od szczytu W.Rycerzowej, co jak piszesz że odbiłeś ze szlaku w drogę, to wychodzi mi że szedłeś wzdłuż rezerwatu Vychylovske skalie.
Interesuje mnie on, od dawna mam zamiar się tam wbić i te skały pooglądać :) ale zawsze jakoś z czasem krucho.
A może coś Ci się tam skalnego rzuciło w oko?
Ostatnio zmieniony 2024-06-16, 00:19 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-16, 07:20

Piotrek pisze:Prześledziłem trasę na mapie - pomysł świetny :ok
Schodząc od szczytu W.Rycerzowej, co jak piszesz że odbiłeś ze szlaku w drogę, to wychodzi mi że szedłeś wzdłuż rezerwatu Vychylovske skalie.
Interesuje mnie on, od dawna mam zamiar się tam wbić i te skały pooglądać :) ale zawsze jakoś z czasem krucho.
A może coś Ci się tam skalnego rzuciło w oko?


No właśnie, zapomniałem wspomnieć że schodziłem wzdłuż tego rezerwatu 😅 niestety skałek nie zauważyłem, ale skupiłem się żeby nie wywinąć orła : :lol

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5934
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2024-06-16, 10:03

Trasa bardzo ciekawie wytyczona. Iść w Beskid Żywiecki od słowackiej strony to taka, że użyję
"Ważnego Słowa", świeżość. Wieża faktycznie pośrodku niczego, a całkiem porządna, wysoka i z dobrymi widokami. Faktem jest że Słowacy mają po górach dużo wież, ale część z nich to takie pięciometrowe wypierdki z widokami niewiele różniącymi się od tych spod wieży, albo nie wychodzące poza poziom lasu. Wieża wygląda na nową, u nas w Polsce przy okazji budowy nowej wieży powstają jakieś ławeczki, tablica informacyjna itp., tu nie ma nic, może i lepiej - w końcu to wieża dla koneserów ;)
Dużo świeżej wiosennej zieleni. Zdjęć kwiatków dużo, w końcu to ta pora, ale w ogóle zdjęć dużo, dla mnie za dużo, rozpędziłeś się zanadto.
Patrzyłem na mapę i tu wielkie zaskoczenie - z Krakowa mam do Vychylovki lepszy czas dojazdu przez Orawę niż do Soblówki przez te męczące dojazdowo rejony Andrychowa, Suchej czy Żywca. Jeszcze raz okazało się, jakim znakomitym dojazdem w góry Słowacki jest droga przez Chyżne.
Zimą byłem z Kisielem na Rycerzowych, pamiętam widok na Svitkovą z Przełęczy Przysłop, robił wrażenie :)
Ostatnio zmieniony 2024-06-16, 10:06 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5633
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2024-06-16, 11:22

Nie będę oryginalny jak pochwalę pomysł na trasę.
Widzę rozwój górski. Jak odkryjesz uroki chaszczowania, to poczujesz wolność, dodatkowy wymiar gór, który sprawi, że staną się one znacznie większe i ciekawsze :)
Super sprawa! :)

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-16, 11:43

Sebastian pisze:Trasa bardzo ciekawie wytyczona. Iść w Beskid Żywiecki od słowackiej strony to taka, że użyję
"Ważnego Słowa", świeżość. Wieża faktycznie pośrodku niczego, a całkiem porządna, wysoka i z dobrymi widokami. Faktem jest że Słowacy mają po górach dużo wież, ale część z nich to takie pięciometrowe wypierdki z widokami niewiele różniącymi się od tych spod wieży, albo nie wychodzące poza poziom lasu. Wieża wygląda na nową, u nas w Polsce przy okazji budowy nowej wieży powstają jakieś ławeczki, tablica informacyjna itp., tu nie ma nic, może i lepiej - w końcu to wieża dla koneserów ;)
Dużo świeżej wiosennej zieleni. Zdjęć kwiatków dużo, w końcu to ta pora, ale w ogóle zdjęć dużo, dla mnie za dużo, rozpędziłeś się zanadto.
Patrzyłem na mapę i tu wielkie zaskoczenie - z Krakowa mam do Vychylovki lepszy czas dojazdu przez Orawę niż do Soblówki przez te męczące dojazdowo rejony Andrychowa, Suchej czy Żywca. Jeszcze raz okazało się, jakim znakomitym dojazdem w góry Słowacki jest droga przez Chyżne.
Zimą byłem z Kisielem na Rycerzowych, pamiętam widok na Svitkovą z Przełęczy Przysłop, robił wrażenie :)


Zdjęć więcej, bo doszły właśnie kwiatki i motylki ;)

Tam jest kawałek dalej kolejka wąsko torowa, był plan żeby tam jeszcze podejść, ale wyszło tylko na dobre, może innym razem ...
Kombinuję po mapach żeby znaleźć coś interesującego dla siebie, a że jakoś tak chodzenie zawsze po szlakach, w dodatku kiedy wiadomo że idą przez las i nic tam nie ma, to lepiej iść bez szlaku i skrócić sobie drogę :)



Nie będę oryginalny jak pochwalę pomysł na trasę.
Widzę rozwój górski. Jak odkryjesz uroki chaszczowania, to poczujesz wolność, dodatkowy wymiar gór, który sprawi, że staną się one znacznie większe i ciekawsze :)
Super sprawa! :)


Trochę się tego boję, tego chaszczowania :lol

Ale chodzenie poza szlakiem lubię, jeśli jest jakaś ścieżka, albo Stara droga leśna, jakoś tak przyjemniej i pusto 🙂

włodarz
Posty: 2686
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2024-06-16, 13:19

Ładne widoczki :-)

Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12271
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2024-06-16, 21:58

Adrian pisze:

Ale chodzenie poza szlakiem lubię, jeśli jest jakaś ścieżka, albo Stara droga leśna, jakoś tak przyjemniej i pusto 🙂


I to pisze koleś, co kilka lat temu był zaprzysięgłym przeciwnikiem łażenia bez szlaku, a pierwszy raz zboczył chyba... na wyrypie na Lipowski, o ile pamiętam. :o-o

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-17, 04:01

sokół pisze:
Adrian pisze:

Ale chodzenie poza szlakiem lubię, jeśli jest jakaś ścieżka, albo Stara droga leśna, jakoś tak przyjemniej i pusto 🙂


I to pisze koleś, co kilka lat temu był zaprzysięgłym przeciwnikiem łażenia bez szlaku, a pierwszy raz zboczył chyba... na wyrypie na Lipowski, o ile pamiętam. :o-o


Do wszystkiego trzeba dorosnąć, po za tym jak się w wielu miejscach było szlakiem, to później tak samo wychodzi, że poszedłbym ale może jakoś inaczej ;)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2024-06-20, 09:10

Wspaniała wycieczka. Jestem zachwycony. Cudowne pejzaże. Arcydzieła przyrody.

Oby tak dalej, a nawet jeszcze dalej.

Trzymaj się !
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-06-20, 09:44

Dobromił pisze:Wspaniała wycieczka. Jestem zachwycony. Cudowne pejzaże. Arcydzieła przyrody.

Oby tak dalej, a nawet jeszcze dalej.

Trzymaj się !


Dla Ciebie wszystko, nawet chaszczowanie :D

Zachwycony, jak to pięknie brzmi !

Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2024-06-20, 09:45 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2024-06-20, 19:10

Trzeba przyznać, że wariant bardzo ciekawy i oryginalny. Coś podobnego, dałoby się zrobić zaczynając i kończąc w Soblówce. Z tego co widzę na mapie internetowej szlaku prowadzącego grzbietem na wieżę nie ma, ale są zaznaczone...szlakowskazy.
Może szykują się do znakowania ? Docelowo wersja wieży turystycznej bez szlaku, trochę dziwna się wydaje.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2024-06-20, 19:39

Bo to może być wieża szpiegowska.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu