Góra Włodarz okiem Coldmana

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Góra Włodarz okiem Coldmana

Postautor: Coldman » 2021-12-13, 22:18

Cześć

Tym razem wybrałem się w trochę mniej znane szczyty Sudetów.
Zimowe warunki zagościły na dobre w górach, ekwipunek zimowy pełny.
Przygodę zacząłem od gór Kruczych, które są zachodnią częścią gór Kamiennych. Zaparkowałem przy granicy i ruszyłem. Początkowo strasznie zmarzłem, na szczęście pierwsze podejście załatwiło sprawę.
Obrazek

Obrazek

Z gór był ładny widok na Lubawkę.
Obrazek

Ogólnie mała afera jest, bo ktoś na tym szlaku jak i tych diademowych w okolicy poprzybijał obrazki szkalujące PIS xD
Obrazek
Sam szczyt Szeroka 842m n.p.m jest trzywierzchołkowy. Ja miałem wyznaczoną trasę do tego pierwszego, a oczywiście karteczka z oznaczeniem była na tym ostatnim. Bez mapy bym tego nie ogarnął.
Obrazek

Obrazek
Śniegu było sporo, a najgorszy był poukrywany lód, nie obyło się bez upadku. W ogóle podczas całego wyjazdu, zawsze skracałem szlaki, albo po jakiś dróżkach, albo korzystając z małego zalesienia :D
Trasa:https://mapa-turystyczna.pl/route/pnuz

Kolejną górą do zdobycia był Jański Wierch 697m n.p.m położony w górach Jastrzębich.
Parking znów przy granicy, koło kościoła św. Michała.
Obrazek

Ten szlak mogę polecić każdemu, po krótkim podejściu w lesie wchodzimy na grań i możemy podziwiać piękne widoki i formacje skalne.
Obrazek
Schodząc lekko ze szlaku natrafiamy na Studánka pod Jánským vrchem.
Miejsce do biwakowania i czerpania ze źródełka.
Obrazek
Widoki ze szczytu niemrawe przez padający śnieg.
Obrazek

Obrazek
Idąc w dół tak, wędruję i była skała, można ją było minąć z dwóch stron, stwierdziłem, że pójdę tą bardziej płaską i węższą, przechodzę patrzę, a tu taka jama. Genialne schronienie, trochę się bałem, że coś mi wyskoczy, ale wszedłem prawie do końca.
Obrazek

Obrazek
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/pnuy

Po drodze na Róg jechałem koło Domu Tkaczy w Chełmcach Śląskich, myślałem czy się zatrzymać, ale czas gonił.

Szlak na Róg króciutki, widok na góry Kruczę i Karkonosze przesłonięty niepogodą.
Obrazek

Droga oczywiście na skróty, sam szczyt bardzo płaski :D Z powrotem mój skrót okazał się być trochę nietrafiony, bo musiałem iść przez iglaki.

Obrazek
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/pnuw

Ostatnim celem na dzień była Lesista Wielka. Parking kulturka z kostki. Jednak potem było znacznie gorzej. Szlak poryty przez maszyny do wycinki. Spotkałem na drodzę 2 gości, a zaraz potem średnio zagaszone ognisko, kołki drewna rozkopane, niby się tylko zażyło...
Obrazek

Pomyliłem szlak poszedłem według rozjeżdżonej drogi, potem znowu musiałem ścinać trasę. Widoków praktycznie brak, na szczycie dobrze, że jest ten schron, szybko się posiliłem i ruszyłem na dół, czas gonił.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


W połowie drogi na dół szedłem już z czołówką.
Jestem pod koniec patrzę, a jeden z pozostawionych pinków się ładnie rozpalił, chwilę się ogrzałem i uciekałem z miejsca, żeby sobie przypału nie zrobić.
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/pel9

Nocleg miałem w schronisku Orzeł w Górach Sowich.
Obrazek
Jakiś typ próbował tam wjechać samochodem jednak na ostatnich metrach nie podołał i nawet pchanie nic nie dało :D
Samo schronisko polecam, w pokojach czysto, ciepło, przytulnie. Łazienka w dobrym standardzie, w barze impreza. Ja wypiłem dwa piwa sowie i wróciłem do pokoju.

Kolejnego dnia ruszyłem podbić Górę Włodarz 911m n.p.m, ale najpierw odwiedziłem
Kompleks Włodarz - Największy obiekt projektu „RIESE”
Obrazek
Tutaj macie opis dla bardziej zainteresowanych http://wlodarz.pl/homepage-2/opis-obiektu/
W ogóle nie wiedziałem, że takie coś istnieje dopiero przygotowując się do wycieczki trafiłem na to. Było warto, wejście za 30zł z przewodnikiem, na początku film, a potem chodzenie po korytarzach. Niewątpliwą atrakcją jest przepłynięcie łódką przez kawałek zalanej części obiektu. Całość trwała godzinkę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu, udałem się na Włodarza. Oczywiście nie mogłem sobie darować ścięcia trasy :D
Obrazek

Obrazek
Widok na Waligórę



Przyszedł czas na wierzchołek. https://mapa-turystyczna.pl/route/pnuk O Szczyt z ciekawą formacją skalną, gdzie można było podziwiać Waligórę, Chełmiec, Borową czy Trójgarb.
Obrazek

Obrazek

Schodziłem już normalnie szlakiem (w tym miejscu idzie GSS) przez przełęcz Marcową.
Obrazek
O Trójgarbie słyszałem dużo i w końcu przyszła na niego pora. Ogólnie gdzieś mi znikł link do nawigacji na parking i tak na szybko patrzę na mapie skąd najbliżej, kojarzyłem, że można gdzieś bliżej podjechać. Kawałek asfaltu było a potem to już droga w lesie, no tak ładnie się zapuściłem na Trójgarb od wsi Witkowa, co najlepsze, żadnych zakazów nie było po drodze. Wróciłem się i dojechałem tam gdzie trzeba w ruinach Bacówki pod Trójgarbem.
Obrazek

Szlak dosyć ciekawy choć bez widoków.
Obrazek

Obrazek
Ciekawa konstrukcja wieży przyciąga wzrok.
Obrazek

Tyle było z tego wejścia na Trójgarb :D Chcecie widoków to idźcie do Opawskiego przedwiosenne-gory-walbrzyskie-trojgarb-i-chelmiec-vt5651.htm
Obrazek
Przynajmniej jest motywacja, żeby tam wrócić.

Podsumowanie:
Przebyte pieszo: 29km
Przebyte autem: ok. 550km
Przewyższenia: 1700m
Zdobytych szczytów Diademu Gór Polski: 6
Ostatnio zmieniony 2021-12-13, 22:20 przez Coldman, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2021-12-13, 22:25

Chyba ktoś kimał na Marcowej, bo wiata tak fajnie opatulona plandeką! :)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-12-14, 05:39

To trafiłeś warunki widokowe i pogodowe :lol

Podziemia fajne, na pewno od wody nieźle pizgało?

laynn

Postautor: laynn » 2021-12-14, 08:43

Ja jednak wolę wchodzenie i zrobienie pętelki, niż takie hurtowe zdobywanie szczytów.

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2021-12-14, 13:21

Adrian pisze:To trafiłeś warunki widokowe i pogodowe :lol

Podziemia fajne, na pewno od wody nieźle pizgało?


Wlaśnie nie, w środku aż za ciepło w zimowym ekwipunku.


laynn pisze:Ja jednak wolę wchodzenie i zrobienie pętelki, niż takie hurtowe zdobywanie szczytów.


Jeśli mogę to robię pętlę, tutaj w kilku wypadkach tak było, narysuje i wyślę potem. Ogólnie mi szkoda czasu na robienie wycieczki całodniowej na takie szczyty. To nie Tatry :D

włodarz
Posty: 2687
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2021-12-14, 20:27

Coldman pisze:ekwipunek zimowy pełny

Coldman pisze:Śniegu było sporo, a najgorszy był poukrywany lód, nie obyło się bez upadku.

Jednak niepełny, raczków zabrakło :)

Coldman pisze:Idąc w dół tak, wędruję i była skała, można ją było minąć z dwóch stron, stwierdziłem, że pójdę tą bardziej płaską i węższą, przechodzę patrzę, a tu taka jama. Genialne schronienie, trochę się bałem, że coś mi wyskoczy, ale wszedłem prawie do końca.

Wiesz w co wszedłeś? To miejsce nazywa się Medvědí doupě

Coldman pisze:Po drodze na Róg jechałem koło Domu Tkaczy w Chełmcach Śląskich

W Chełmsku Sląskim

Kompleks Włodarz - Największy obiekt projektu „RIESE”

Ale Osówka jest lepsza :-)

Coldman pisze:od wsi Witkowa

Od wsi Witków

laynn pisze:Ja jednak wolę wchodzenie i zrobienie pętelki, niż takie hurtowe zdobywanie szczytów.

Są dwie szkoły, falenicka i otwocka :)

laynn

Postautor: laynn » 2021-12-14, 20:40

włodarz pisze:Są dwie szkoły, falenicka i otwocka

Albo ja raczej już na prawdę jestem...może nie stary, co w końcu dorosłem? ;) Bo w sumie, kiedyś to też biegiem, napić się i dalej leciałem. Więc Coldmanie jeszcze z kilkanaście lat i spowolnisz.
Póki co korzystaj z sił ;)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-12-15, 07:05

włodarz pisze:Wiesz w co wszedłeś? To miejsce nazywa się Medvědí doupě
włodarz pisze:W Chełmsku Sląskim

włodarz pisze:Ale Osówka jest lepsza

włodarz pisze:Od wsi Witków


Profesor Włodarz : Siadaj ! Bardzo dobrze, minus trzy !

;)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-12-16, 12:04

Bardzo ciekawy wypad, pomimo tej smętnej pogody.
Fajne "przelotówki" sobie organizujesz :ok , wychodzą z tego urozmaicone wyjazdy.

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2021-12-19, 23:45

No to proszę to moje małe pętelki
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Piotrek pisze:Bardzo ciekawy wypad, pomimo tej smętnej pogody.
Fajne "przelotówki" sobie organizujesz :ok , wychodzą z tego urozmaicone wyjazdy.


Tak to wynika z Diademu Gór Polski i jest spoko. Jak braknie książeczek to zacznie się kombinowanie. Na pewno będe szukał jakiś dłuższych tras.
Ostatnio zmieniony 2021-12-19, 23:46 przez Coldman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-12-20, 06:45

Zawsze możesz utworzyć swój diadem, korone, berło, cokolwiek. Np. ze szczytami w przedziale 1000-1050 m n.p.m. Albo szczyt na które podchodzi się od wschodniej strony :)

Myślmy z Dobromiłem mieli kiedyś zamysł, że jak nam się znudzi szukanie skał to zaczniemy łazić potokami w górę, po kolei każdy jeden.
I to by już nie było chaszczowanie a woderowanie :D