głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Pogórze Kaczawskie

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
włodarz
Posty: 2696
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Pogórze Kaczawskie

Postautor: włodarz » 2015-12-27, 20:49

Drugi dzień Świąt postanowiliśmy spędzić gdzieś w pięknych okolicznościach przyrody. Wybór padł na Pogórze Kaczawskie. Udaliśmy się do wsi Muchów, by ścieżką dydaktyczną wejść na wzniesienie Mszana (475m), najwyższe w małym paśmie Muchowskich Wzgórz. Chcemy zobaczyć słupy bazaltowe w nieczynnym od dawna kamieniołomie.
Obrazek
Obrazek


Oraz wieżę widokową, z której nic nie widać.
Wybudowano ją w XIX w. a ponieważ wzgórze pozbawione było drzew jej 6 m wysokość gwarantowała znakomity widok na okolicę (w tym Góry Kaczawskie). Później drzewa urosły i całkowicie zasłoniły panoramę. Mimo to wieżę na początku XXIw. wyremontowano. W tym roku najwyższe partie Mszanej oraz sąsiedniej góry Obłogiej, objęto ochroną rezerwatową, jako rezerwat przyrody Mszana i Obłoga. I teraz wieża będzie sobie bezużytecznie stała w rezerwacie aż się nie rozpadnie.
Obrazek


Wróciwszy do Muchowa oglądamy ciekawą rotundę (podobno służyła jako lodownia).
Obrazek


A następnie pałac, w którym mieści się m.in. schronisko młodzieżowe.
Obrazek


W pałacowym parku zbudowano wiatę, w której mogą chyba zmieścić się wszyscy mieszkańcy Muchowa.
Obrazek


W pobliżu pałacu i rotundy (właściwie w Muchowie wszystko jest w pobliżu) stoją stare zabudowania. Bardzo mi się spodobała ta chata i gdyby dało się ją wyremontować wyglądałaby kapitalnie.
Obrazek


Udajemy się następnie w kierunku wsi Pomocne. Po drodze zatrzymujemy się koło Czartowskiej Skały.
To znakomity punkt widokowy, można dostrzec m.in. Izerskie, Wałbrzyskie, Sowie.
Obrazek


Już z jej podnóża mamy świetny widok na Góry Kaczawskie. Za nimi są też Karkonosze, widzimy Czoło, Skalny Stół i chyba Czarną Kopę. Reszta pasma schowała się pod warstwą chmur.
Obrazek


Ze szczytu skały jest widok na Ślężę.
Obrazek


I Sky Tower we Wrocławiu.
Obrazek


Kiedyś eksploatowano kamień na Czartowskiej Skale, pozostało takie wyrobisko.
Obrazek


Teraz jedziemy obejrzeć tajemniczego Rudigera. Przed Stanisławowem przypadkowo skręcamy pod bramę jednostki poszukiwawczo-ratowniczej działającej w strukturach Straży Pożarnej. Przy bramie wóz bojowy strażaków.
Obrazek


Po chwili jesteśmy jednak na stokach wzniesienia Rosocha. Oglądamy pozostałości ośrodka łącznośći? stacji radarowej? radiolokacyjnej? Nie wiadomo. Rosjanie zdobyli to miejsce i cały sprzęt wywieźli.
Obrazek


Teraz, nie licząc mnóstwa śmieci, budynek jest pusty.
Obrazek


Rudiger to bardzo dobry punkt widokowy na nizinę.
Obrazek


Widać też Grodziec.
Obrazek


Idziemy jeszcze na szczyt Rosocha (464m). Stoi tam obecnie chatka PTTK Marianówka. (Pagórek po prawej to ruiny dawnego schroniska).
Obrazek


Wracamy następnie do Pomocnego i jedziemy w kierunku Męcinki. Zatrzymujemy się przy leśnej drodze, którą docieramy na wzniesienie Dębnica (466m), na którym wg mapy znajdziemy ruiny wieży widokowej. No i znajdujemy, ale tylko takie, bowiem jak się okazało wieża była drewniana.
Obrazek


Jest tu jeszcze płyta z napisem, którego nie rozszyfrowałem.
Obrazek


Schodzimy z Dębnicy i kierujemy kroki na wzniesienie Górzec. Dawniej stał tu piastowski zamek, po którym pozostała tylko sucha fosa. W późniejszych wiekach, na miejscu zamku, postawiono kaplicę i zbudowanio Kalwarię.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Widoki są obecnie bardzo ograniczone. Tu widać wieś Męcinka, zbiornik wodny Słup i wyżej Legnicę.
Obrazek


Wracamy z wycieczki zadowoleni, dotlenieni i niezbyt zmęczeni o co przecież chodziło na tym świątecznym wyjeździe. Był też element zaskoczenia. Nie spodziewaliśmy się spotkać tylu ludzi, w tych, wydawałoby się, zapomnianych miejscach.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6145
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-12-27, 22:51

A następnie pałac, w którym mieści się m.in. schronisko młodzieżowe.


ale jajca! nie wiedzialam ze w Muchowie jest PTSM! przyda sie!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2016-01-01, 22:08

Włodarz pisze:I Sky Tower we Wrocławiu.

Musisz pokazać palcem, bo niedowidzę ;)

Pogórze Kaczawskie jest mi kompletnie nieznane, dzięki za inspirację;)
Ostatnio zmieniony 2016-01-01, 22:18 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.
włodarz
Posty: 2696
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2016-01-02, 20:13

Vlado pisze:Musisz pokazać palcem, bo niedowidzę ;)

No fakt, zdjęcie kiepskie, ale na linii horyzontu, w środku zdjęcia wystaje taka kreska. :-)
Vlado pisze:Pogórze Kaczawskie jest mi kompletnie nieznane, dzięki za inspirację;)

Proszę bardzo. I jest tam takich ciekawostek zdecydowanie więcej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości