Góry Opawskie w prima aprilis

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10956
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2017-04-07, 20:17

W rejonie Magurek są już uprawy, młodniki. Na Skrzycznym i Baraniej to w zasadzie kwestia ostatnich lat (na Skrzycznym chyba trzech i dalej są posusze do usunięcia).
Myślę, że nie ma się co martwić, na pewno będzie obsadzone, tym bardziej że nie ma logicznego sensu zostawiania tak dużych powierzchni bez lasów.
Poza tym nie jest to bezpieczne, spływ powierzchniowy z takiego łysego obszaru, w dodatku o sporym nachyleniu, to są porządne wezbrania-co z resztą widać na Sole w okresie burzowym.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8403
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-04-07, 20:25

Skrzyczne to nie wiem, ale na Baraniej to chyba z dycha już stuknęła, jak zaczęli wycinkę.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10956
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2017-04-07, 20:58

Na zdjęciu z 2010 jeszcze trochę lasu jest na Baraniej.

Obrazek

Tak było między Magurkami, po lewej jeszcze las (częściowo już martwy) w 2010.

Obrazek

A tak przedwczoraj :-)

Obrazek

Na M.Radziechowskiej w 2010 widac już młode świerki

Obrazek

Przedwczoraj tak to wyglądało

Obrazek

Powolny proces.
O to że nie obsadzą Baraniej bym się nie martwił, bo na pewno będzie tam sadzony las, ale to jest czasochłonne, kosztowne i trzeba cierpliwości
Miałbym sporo zdjęć do porównania ale to w cholere szukania :rol
Ostatnio zmieniony 2017-04-07, 21:04 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8403
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-04-08, 10:00

Znów sadzą tam świerki? Przecież tyle się mówiło, że kornik atakuje właśnie te drzewa i nowy las ma być różnorodny, a oni znów sadzą monokulturę? Specjalistą nie jestem, ale to trochę dziwne...

Na Magurce jak ostatni raz szedłem to było jeszcze częściowo zalesione i ten szlak był nudny jak flaki z olejem a teraz ponoć dość widokowo ;)

A co do Baraniej - spodziewałem się, że tam jest gorzej, ale w grudniu byłem przyjemnie zdziwiony, że jednak sporo drzew zostało.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10956
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2017-04-08, 20:44

Sądzę, że maja dobrze przemyślane co sadzić, u nich sie nie robi nic z przypadku i jest planowane na wiele lat do przodu, z resztą widziałem tam tez sporo jarząbu. No ale zobaczymy.

Na Baraniej najgorzej było z początku, jak to wszystko się sypało. Wtedy widok był wręcz szokujący. Teraz to już tylko trzeba korzystać z widoków jakie są (i póki są), bo całkiem niezłe. :-)
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

Postautor: Robert J » 2017-04-09, 22:51

Pudelek pisze:te wycinki takimi sektorami to już widziałem tam dwa lata temu. Najwyraźniej taki był długofalowy plan ogałacania.

Tak właśnie w Czechach działa długofalowy plan ogałacania :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości