głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

04.06.2016 - Jesenicka 60

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

04.06.2016 - Jesenicka 60

Postautor: Robert J » 2016-06-10, 15:00

Jesenicka 60 to długodystansowy rajd pieszy, który jest organizowany od 43 lat. Jest to też najbardziej znana tego typu impreza w okolicy mimo, że są starsze...
Na miejsce startu czyli do Jesenika docieram rowerem. Jestem kilka minut po 6, a jeszcze muszę swoje odstać w kolejce do zapisów. Udaje mi się natomiast załapać na wspólne zdjęcie ze znajomymi, którzy właśnie wyruszają na trasę. Wypełniam kartę zgłoszeniową i uiszczam opłatę startową w wysokości 10 koron tj. około 1,7 zł ! Dodatkowo jest możliwość bezpłatnego wypożyczenia kijków trekingowych.

Po zapisaniu się i otrzymaniu poglądowej mapki z kartą kontrolną niezwłocznie ruszam na trasę. Mam nadzieję dogonić znajomych w okolicy Rejvizu.

Obrazek

Narzucam dość wysokie tempo na asfaltowym odcinku do Detrichova dzięki czemu udaje mi się wyprzedzić sporo osób. Pogoda początkowo taka sobie. Słońca brak, a okoliczne najwyższe szczyty skryte są w chmurach.

Trasa do pierwszego punktu kontrolnego na Rejvizie wiedzie wyłącznie szlakiem koloru zielonego. W przeważającej części biegnie ona po asfalcie. Dobrze, że później tego asfaltu już niewiele będzie ;)

Obrazek

Obrazek

Na Rejvizie trzeba swoje odstać w kolejce do punktu kontrolnego. Na tym etapie jest jeszcze dość gęsto na trasie ;) Jest też bufet z owocami oraz z możliwością uzupełnienia wody. Pieczątka, zanotowanie czasu dotarcia i można ruszać dalej. Kawałek przed sobą widzę Pawła, ale zanim jeszcze zacznę gonić innych postanawiam wypić szybkie piwo w kiosku :D

Z Rejvizu trasa wiedzie już po szlaku żółtym w kierunku Kazatelnego. Kawałek dalej wyprzedzam znajomych. Pogoda robi się bardzo ładna i aż chce się wędrować !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od Opavskiej chaty pierwsze bardziej wymagające dziś podejście w paśmie Orlika. Krótki odcinek asfaltowy i zejście do skrzyżowania szlaków "pasmo orlika".

Obrazek

Obrazek

Następnie wymagający odcinek po zboczach Jeleni Loucky. Ta część szlaku miejscami bardzo podmokła i trzeba uważać by nie wpaść po kostki w grząskim terenie.

Obrazek

Od skrzyżowania Lysy vrch zejście na przełęcz Videlski kriz. Przerw nie robię. Nawet piwo piję ciągle idąc ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na przełęczy drugi punkt kontrolny i pora wejść na Malego Deda. Jest to najbardziej wymagający odcinek trasy. Wyprzedzają mnie pierwsi "biegacze", a mi pot zalewa oczy na tym podejściu. Jak oni mogą tam podbiegać ?

Obrazek

Obrazek

Rzednie las, a to znaczy że zaraz będzie koniec podejścia.

Obrazek

Schodzę do chaty Svycarna. W planie było wypić tu piwo, ale chyba większość uczestników o tym samym pomyślała. Za długa kolejka, więc idę dalej.

Obrazek

Obrazek

Teraz bardziej przyjemna część trasy. Jest płasko. Odbijam na szlak czerwony i przez Maly Jezernik wędruję po drewnianych kładkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już jakiś czas temu stawka wędrujących bardzo się rozciągnęła i niewiele osób widzę. Czasami tylko przemknie obok jakiś "biegacz". Za czerwonymi znakami trasa wiedzie w kierunku Cervonohorskiego sedla.

Trasa bardzo przyjemna i widokowa, więc często korzystam z ciągle trzymanego aparatu w dłoni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na przełęczy trwa budowa kładki dla pieszych i narciarzy ponad główną drogą. Planowe zakończenie przewidywane jest na jesień tego roku. Jesienią też ma być oddana do użytku remontowana droga na Kouty.

Obrazek

Obrazek

Przed hotelem CHS trzeci punkt kontrolny. Wpadam do hotelowej restauracji i wypijam szybkie piwo. Idę dalej w kierunku Vresovej studanki.

Obrazek

Obrazek

Pora przebić się przez Masyw Keprnika. Szlak czerwony jest jednym z ładniejszych w Jesionikach. Bardzo lubię tędy wędrować.

Obrazek

Schodzę na przełęcz pod Vresovą studanką i rozpoczynam długie podejście na najwyższy punkt dzisiejszej trasy - Keprnik. Dotarcie z CHS na szczyt zajmuje mi 1h20 min. To całkiem dobry czas.

Obrazek

Obrazek

Czuję się naprawdę dobrze dlatego też z Keprnika postanawiam już zbiegać. 18 minut później docieram do ostatniego punktu kontrolnego zlokalizowanego pod chatą na Seraku. Wypijam zimną Holbę i przede mną pozostaje już tylko zejście do widocznego w dali Jesenika.

Obrazek

Obrazek

Zbiegam z przerwami szlakiem żółtym. Czasami robię użytek z aparatu. Z Seraka do celu mam 12 kilometrów trasy. Nad Bobrovnik docieram w czasie trochę ponad 1h.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostaje mi przejście asfaltem do celu rajdu. Ostatnie kilometry pokonuję wspólnie z towarzyszem niedoli, którego doganiam przed obwodnicą Jesenika. Końcówka to już spokojny przemarsz przez miasto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trasa Jesenickiej 60 pokonana w czasie 10 godz. 04 minut. Całkiem nieźle. Zero obtarć, zero odcisków. Czuję się wyjątkowo dobrze. Odbieram dyplom za ukończenie rajdu i spokojnie zasiadam przy chłodnym piwku. Na najdłuższym dystansie udział wzięło 316 osób, a na wszystkich dystansach było łącznie 555 uczestników.

Tak mnie też naszło by następnym razem spróbować przebiec tą trasę i poprawić czas na tym dystansie. Pozostawię w domu jednak ciężki plecak ze sprzętem foto ;)

Galeria: https://plus.google.com/u/0/117901767401578298989/posts/Pn9CaS9DmmX?pid=6293470519975771346&oid=117901767401578298989
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2016-06-10, 16:35

Niezła trasa, ładne widoki, ale ja wolę setki ;)
Edit: z dojazdem i powrotem masz 110km, ale ja lubię setkę w sobotę, setkę w niedzielę ;)
Ostatnio zmieniony 2016-06-10, 16:37 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2016-06-10, 16:45

Masz zdrowie chłopie - świetny czas i jeszcze zdjęcia po drodze :chil1
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

Postautor: Robert J » 2016-06-10, 20:26

ceper pisze:Niezła trasa, ładne widoki, ale ja wolę setki ;)
Edit: z dojazdem i powrotem masz 110km, ale ja lubię setkę w sobotę, setkę w niedzielę ;)
No to w sobotę miałem setkę, a w niedzielę dwie setki :P

sprocket73 pisze:Masz zdrowie chłopie - świetny czas i jeszcze zdjęcia po drodze :chil1
Zwycięzca pokonał ten dystans w 6 godzin. Najlepsza kobieta w 6 godz. 37 min, więc mi trochę jeszcze brakuje i muszę się bardziej postarać następnym razem ;)
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2016-06-10, 21:27

Robert J pisze:Zwycięzca pokonał ten dystans w 6 godzin.

Niech pokaże zdjęcia, jak taki mocny ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości