Jesienny spacer po Wzgórzach Strzegomskich, 16-10-2022 r.

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Jesienny spacer po Wzgórzach Strzegomskich, 16-10-2022 r.

Postautor: tomp » 2022-10-19, 18:12

Wzgórza Strzegomskie należą do regionów, które odwiedzam bardzo często i chętnie. Wszak jako strzegomianin z pochodzenia po prostu czuję taką potrzebę. Ale też staram się zachęcać innych do odwiedzania tego obszaru. A październik to dobry czas, aby wybrać się tam na pieszą wędrówkę. Co też uskuteczniłem rodzinnie w piękną październikową niedzielę.

Ponieważ w perspektywie miałem noszenie nosidła z brzdącem, który jednak swoje już waży, wybrana przez nas trasa nie była zbyt długa. I oczywiście dostosowana również do możliwości kondycyjnych malucha, kiedy jednak zechce odciążyć ramiona i plecy starego ojca.

Jako punkt startu obieramy obrzeża Żółkiewki. Samochód zostawiamy w lasku przy ostatnich zabudowaniach wsi, u stóp Żelazowskiej Góry. Nie zamierzamy jednak zdobywać zalesionego szczytu tego powulkanicznego wzniesienia. Warto jednak zaznaczyć, że na jego południowo-wschodnim stoku znajduje się niewielki stary kamieniołom z odsłaniającymi się częściowo słupami bazaltowymi. Niestety coraz bardziej giną one pod naporem przyrody... Mijamy więc Żelazowską Górę bokiem, kierując się na północ brzegiem lasu, a potem polami ku niebieskiemu szlakowi i wzgórzu Jedlice.

Obrazek

Po wyjściu z lasu odsłaniają się ładne widoki na Wzgórza Strzegomskie. Po wschodniej stronie uwagę zwracają przede wszystkim dwa bardzo charakterystyczne wzniesienia: bazaltowa Krzyżowa Góra (353 m n.p.m.), uważana za najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich, oraz Góra Zwycięstwa (Skalnik), nadgryziona przez potężny kamieniołom granitu „Graniczna”.

Obrazek

Obrazek

Po stronie zachodniej z kolei możemy popatrzeć na granitowe wzgórza w sąsiedztwie Rogoźnicy, Kostrzy i Borowa, również mocno naznaczone działalnością górniczą.

Obrazek

Obrazek

Przed nami zaś wznosi się granitowe wzgórze Jedlice, na szczyt którego niespiesznie zmierzamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na skrzyżowaniu polnych dróg docieramy do niebieskiego szlaku, którym będziemy się przemieszczać jakiś czas. Wchodzimy do jesiennego lasu i po chwili zaczynamy forsować południowy stok Jedlic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wzniesienie to nie ma wybitnych walorów widokowych, jednak momentami da się dostrzec co nieco.

Obrazek

Zalesiony szczyt również nie oferuje szerokich panoram, ale niewielka polana zachęca do przycupnięcia. Latem kusi dzikimi czereśniami…

Zejście z Jedlic jest nieco bardziej strome niż podejście. Szlak wije się wśród drzew. W końcu wychodzimy z lasu w pobliżu Rogoźnicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Około 1 km przed nami wznosi się Krowiarka – wzgórze, na stokach którego znajduje się jedno z najbardziej ponurych na Dolnym Śląsku. To kamieniołom obozu Gross-Rosen, kamienne piekło.

Obrazek

Obrazek

Niebieski szlak dochodzi do polnej alei obsadzonej drzewami owocowymi. Chwilkę spędzamy na zbieraniu i kosztowaniu starych odmian jabłek. Pychota!

Obrazek

Owocowymi alejami zmierzamy już z powrotem ku naszemu samochodowi, podziwiając po drodze sudecką panoramę…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

laynn

Postautor: laynn » 2022-10-19, 20:37

Krzyżowa i Skalnik się bardzo fajnie prezentują.
A ostatnie zdjęcie, mam kilka takich. Ja zaś często "baranowałem" młodą. Z ulgą przyjąłem moment, gdy stała się za ciężka :lol

tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Postautor: tomp » 2022-10-19, 20:57

Moja mała za nic w świecie nie chce siedzieć na barana. Za to chętnie korzysta z nosidła. Tak czy inaczej najpiękniejszy moment wędrówki z dzieckiem w tym wieku jest wtedy, gdy można wreszcie pozbyć się balastu z pleców :)

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-10-19, 22:26

Udana prezentacja terenów :)

Ładne zdjęcia.

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2022-10-20, 11:12

Lubię relacje z bliskich mi terenów.

Niebieski Szlak Jawor - Strzegom ma 26km, dobry plan na wycieczkę.


A sama Krzyżowa Góra jest u mnie w TOPCE panoram na sudety :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Postautor: tomp » 2022-10-20, 17:58

Szlak ze Strzegomia przeszedłem kilkukrotnie. Najpiękniej jest na przełomie kwietnia i maja, gdy zakwitają drzewa owocowe wzdłuż polnych alei. A Krzyżówka rzeczywiście jest świetna. A przy okazji warto zajrzeć też na sąsiednią Górę św. Jerzego i stary kamieniołom bazaltu.

tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Postautor: tomp » 2022-10-20, 17:58

Dzięki :)

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-10-20, 19:26

Fajne sa takie trasy pełne starych sadów czy alei owocowych drzew! Az mi sie zamarzyło takie kwaśne dzikie jabłuszko! Pogorza sudeckie mają sporo takich miejsc! W Kaczawskich kiedys uzywalismy na czereśniach!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

włodarz
Posty: 2687
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2022-10-21, 19:23

tomp pisze:Wzgórza Strzegomskie należą do regionów, które odwiedzam bardzo często

A ja niestety wręcz przeciwnie. Cieszy mnie więc twoja relacja :-)

tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Postautor: tomp » 2022-10-21, 22:10

A ja niestety wręcz przeciwnie. Cieszy mnie więc twoja relacja :-)[/quote]

W takim razie zachęcam Cię do odwiedzenia okolic Strzegomia i samego Strzegomia...

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-10-23, 23:57

Z przyjemnością poczytuję wpisy na Waszej stronie, szczególnie te z wycieczek o geologicznym zabarwieniu. Dobrze wchodzą :)
A dodatkowo to zazwyczaj ciekawe trasy, takie nieoklepane, nawet powiedziałbym że zagadkowe :-)

tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Postautor: tomp » 2022-10-24, 17:28

Piotrek pisze:Z przyjemnością poczytuję wpisy na Waszej stronie, szczególnie te z wycieczek o geologicznym zabarwieniu. Dobrze wchodzą :)
A dodatkowo to zazwyczaj ciekawe trasy, takie nieoklepane, nawet powiedziałbym że zagadkowe :-)


Dzięki. To miłe, że ktoś czyta nasze teksty na agatowcach :) Chcielibyśmy pisać więcej i częściej, ale życie doczesne ma swoje ograniczenia...

Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 367
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Postautor: Lidka » 2022-10-26, 17:59

tomp pisze:bazaltowa Krzyżowa Góra (353 m n.p.m.), uważana za najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich

Ta wysokość chyba coraz bardziej kusi :-o Dodatkowo te owocowe aleje... W Strzegomiu byłam raz, chyba ze 2 lata temu i poza tym, że samo miasto jest cudne, to jeszcze wyczailismy fajny tani bar :) Plam na wiosenny weekend powoli powstaje :)
Ostatnio zmieniony 2022-10-26, 17:59 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-10-26, 18:23

Lidka pisze:to jeszcze wyczailismy fajny tani bar


Czy moglabys rozwinąc tą mysl? :)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..

tomp
Posty: 70
Rejestracja: 2022-01-30, 15:42
Lokalizacja: Strzegom/Wrocław
Kontakt:

Postautor: tomp » 2022-10-26, 18:59

Lidka pisze:
tomp pisze:bazaltowa Krzyżowa Góra (353 m n.p.m.), uważana za najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich

Ta wysokość chyba coraz bardziej kusi :-o Dodatkowo te owocowe aleje... W Strzegomiu byłam raz, chyba ze 2 lata temu i poza tym, że samo miasto jest cudne, to jeszcze wyczailismy fajny tani bar :) Plam na wiosenny weekend powoli powstaje :)


Krzyżowa Góra warta jest zdobycia choćby ze względu na to, że stanowi kapitalny punkt widokowy na Sudety. Do tego jej szczyt jest bardzo fotogeniczny :)