Radochów i Pszczeli Szlak

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1285
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Coldman » 2024-10-04, 23:57

Cześć!

Miał to być zwykły wypad w góry, ale w obliczu powodzi postanowiłem pojechać tam gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc. Tak dobrze znam te tereny. Ciężko było patrzeć na rzeczy, które kiedyś wyglądały tak pięknie. Najgorzej było obrać konkretny kierunek, duży chaos informacyjny. Na szczęście udało mi się dogadać z typem i ruszyłem do wioski Radochów.

Kłodzko wyglądało jak miasto z II wojny światowej, na wioskach było trochę lepiej. Było nas z 40 osób z całej Polski i sprzątaliśmy tereny wokół. Nie mam wielu zdjęć, to nie był czas na takie rzeczy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zleciał cały dzień 08:00 - 17:00. Ja na kanapkach i na zupie musiałem znaleźć miejsce, gdzie mogę zjeść i się wykąpać. Postanowiłem pojechać do Schroniska Jagodna. Ciężko było się przebić na drugą stronę Kotliny, ale udało się przed zachodem słońca.
Gadam z gościem w kolejce po jedzenie, bo też był pomagać, podchodzi facet ze schroniska, a gość do niego, że ja też z pomocy. Dostałem nocleg i jedzenie za darmo. Bardzo miło ze strony schroniska :D
Po kąpieli i rozłożeniu namiotu poszedłem się przejść wokół schroniska, żeby przetestować mój nowy nabytek Nikkora 70-300
Oto Śnieżka z 76km
Obrazek

Posiedziałem później przy ognisku, pogadałem i planowałem następny dzień.
Obrazek



Poranek był zimny 4 stopnie, ja złożyłem namiot i spakowałem się w 20 minut i ruszyłem na wschód słońca na Orlice. Przed wyjściem na trasę okazało się, że nie wziąłem statywu spod ogniska, więc musiałem sobie poradzić bez.
Warunki były naprawdę super, do góry nie było wcale daleko.
https://mapa-turystyczna.pl/route/314rv
Obrazek

Wielka Desztna najwyższy szczyt Gór Orlickich
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sam wschód naprawdę kozacki, dawno na takim nie byłem :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście nie mogło obyć się bez zabawy z nowym nabytkiem :D
Wieża na Jagodnej
Obrazek

Śnieżnik
Obrazek

Błędne Skały
Obrazek

Obrazek

Twierdza Srebrna Góra (lekko na lewo od środka)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodząc w dół chciałem ucelować jakiegoś ptaszka z bliska, jednak jest to trudniejsze niż myślałem :D
Obrazek

Wieża widokowa Suszynka
Obrazek

Więcej planów to już chyba nie idzie złapać :D
Obrazek

W końcu mogę ustrzelić łysego w pełnej okrasie :D
Obrazek

Wróciłem na dół, oczywiście musiałem się wrócić do schroniska po statyw, na szczęście leżał w tym samym miejscu. Mocno kombinowałem, gdzie w końcu się udać. Wypatrzyłem na mapie, że na południe jest wieża widokowa Czerniec i można zrobić kółko, więc pojechałem w tamte nieznane mi rejony.
Trasa: https://mapa-turystyczna.pl/route/3ujh6

A jeszcze po drodze trafiłem na piękny krajobraz mgieł na rzece, co chwilę się zatrzymywałem autem, żeby zrobić inny kadr :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślałem, że to będzie jakiś dziki szlak przez las, jakieś ruiny zamku no i tam wieża, ale na dzień dobry spotkało mnie to:
Obrazek

Szlak Pszczół - pełno przystanków z tablicami informacyjnymi, ściankami, grami. Infrastruktura na bardzo dobrym poziomie, co chwilę jakieś ławeczki, parkingi dla rowerów. Ogólnie byłem w szoku, że na takim zadupiu tak jest porobione :D

Obrazek

Obrazek

Na trasie można było też zobaczyć w miarę dobrze zachowane ruiny Zamku Szczerba, który zakończył swój żywot już około XV wieku. Wszystko tutaj zarośnięte, nie ma za bardzo co oglądać.
Obrazek

Nic nie wskazywało tutaj na to, że były tu tak wielkie opady, może nurt strumyków był trochę większy.
Obrazek

Obiektyw do macro też by się przydał :D
Obrazek

Obrazek

Wszystko tu było nowe, nawet się trafiła kapliczka z zasilaniem słonecznym :D
Obrazek

Jaskinia Solna - największa w górach Bystrzyckich i chyba jedyna. Myślałem, że będzie mniejsza, ale dosyć urokliwe to miejsce. Oczywiście znowu zrobiona wielka wiatka z tablicami informacyjnymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szlak się zmienił na kolor czarny i gdzieś po drodze zgubił się mi ten szlak pszczół. Myślałem, że skończyły się atrakcje.
Obrazek

A tu na skrzyżowaniu dróg leśnych taka chata. Ogólnodostępna wiatka, największa jaką kiedykolwiek widziałem. Jest nawet otwarte piętro, gdzie są naszykowane haki do mocowania hamaków. Obok wiatki oczko wodne i przygotowane miejsce na ognisko. Dlaczego tutaj takie rzeczy porobili, a w innych popularniejszych miejscach bywa tak biednie :D
Obrazek

Obrazek

Niedaleko dalej wyłoniła się wieża widokowa na Czerńcu 890m n.p.m Wygląda na dość nową. Tutaj spotkałem pierwszych turystów, dwójkę Czechów na rowerach.
Obrazek

Widok na Masyw Śnieżnika
Obrazek

Jagodna
Obrazek

Bystrzyca Kłodzka (chyba)
Obrazek

Dalej ścieżką przez las, aż do wyjścia na piękną polankę.
Obrazek

A tu wieża na Śnieżniku i widać również schronisko :)
Obrazek

Najbardziej widokowy fragment trasy, tutaj nawet turyści się pojawili.
Obrazek

Obrazek

Końcówka niestety asfaltem, ale przystanek godny uwagi. Pomysłowo zrobione :D
Obrazek

To by było na tyle, już nie chciałem nic więcej kombinować. Na lokalnych drogach duże utrudnienia z przejazdem, a cała masa ludzi wracała do domów popołudniem. Na szczęście udało mi się przed nimi. Jeśli ktoś będzie się pytał o południowo-zachodnią część Ziemi Kłodzkiej, to od razu polecę mu tą trasę :D

Zdjęcia w pełnym rozmiarze: https://flic.kr/s/aHBqjBLkHE
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5773
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: sprocket73 » 2024-10-05, 08:42

Kompletna nieodpowiedzialność i narażanie nie tylko siebie, ale i służb, które były potrzebne gdzie indziej. Prosili, żeby ograniczyć aktywność w weekend po powodzi. Brak słów.

Dobra, żarty na bok. Pojechałeś pomóc i pewnie sam ten fakt spowodował u Ciebie satysfakcję z wykonania dobrego uczynku, a tu jeszcze nagroda w schronisku. Pewnie wiara w ludzi wróciła :)
Jak się ma nowy obiektyw, to na początku jest zabawa i radość z kadrów, których wcześniej nie dało się zrobić. Pomyśl o filtrze polaryzacyjnym, na długich ogniskowych ma same zalety.
Szlak pszczeli to chyba dla dzieci atrakcja ;)
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Sebastian » 2024-10-05, 11:54

Bardzo ładne połączenie przyjemnego z pożytecznym, chwali się, że pojechałeś pomóc. Nikkor 70-300 to potęga, nie wiem czemu poprzedni właściciel go sprzedał :P Zdjęcia z mgiełkami ze wschodu słońca bardzo mi się podobają, mam słabość do takich zdjęć, te mgiełki nad rzeką też bardzo fajne.
Nie wiem na jakich ustawieniach ISO robisz zdjęcia, ale przy długich zoomach warto zwiększyć czułość, żeby zdjęcia były nieporuszone, bo po 200-300 mm o to łatwo.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1285
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Coldman » 2024-10-05, 12:43

sprocket73 pisze:Kompletna nieodpowiedzialność i narażanie nie tylko siebie, ale i służb, które były potrzebne gdzie indziej. Prosili, żeby ograniczyć aktywność w weekend po powodzi. Brak słów.

Dobra, żarty na bok. Pojechałeś pomóc i pewnie sam ten fakt spowodował u Ciebie satysfakcję z wykonania dobrego uczynku, a tu jeszcze nagroda w schronisku. Pewnie wiara w ludzi wróciła :)
Jak się ma nowy obiektyw, to na początku jest zabawa i radość z kadrów, których wcześniej nie dało się zrobić. Pomyśl o filtrze polaryzacyjnym, na długich ogniskowych ma same zalety.
Szlak pszczeli to chyba dla dzieci atrakcja ;)


Gdyby tylko te służby były :| , sami prywatni ludzie w naszym okręgu działania. Akurat tam gdzie byłem to na miejscu potrzebowali ludzi z parą nóg i rąk i zdrowym kręgosłupem :D Gdybym wcześniej wiedział, że tak będzie to na pewno sam bym nie jechał.

Mam filtr polaryzacyjny, tylko on jeszcze bardziej obniża światło, więc nie ma łatwo :D

Sebastian pisze:Bardzo ładne połączenie przyjemnego z pożytecznym, chwali się, że pojechałeś pomóc. Nikkor 70-300 to potęga, nie wiem czemu poprzedni właściciel go sprzedał :P Zdjęcia z mgiełkami ze wschodu słońca bardzo mi się podobają, mam słabość do takich zdjęć, te mgiełki nad rzeką też bardzo fajne.
Nie wiem na jakich ustawieniach ISO robisz zdjęcia, ale przy długich zoomach warto zwiększyć czułość, żeby zdjęcia były nieporuszone, bo po 200-300 mm o to łatwo.


W moim obiektywie do bezlusterkowca pokazuje ładnie na ekranie pasek ostrości jak kręcisz kółkiem, tutaj teraz w tym tego nie ma i trzeba właśnie naprawdę uważać gdy się ostrzy. Oczywiście czas naświetlania to też ważna sprawa, ta wycieczka to był test.
Jak dobrze wiecie jestem fanem szukania w krajobrazie rzeczy dobrze mi znanych, stąd te przybliżenia na wierzchołki. To chyba jest moje główne zajęcie na wieżach widokowych :D Ostatnio do mojej aplikacji do rozpoznawania szczytów, dodali opcje pobierania map offline, więc coraz bardziej ogarniam. Na 300mm dostrzegam rzeczy, które bym gołym okiem nie zobaczył np. tutaj w relacji Twierdza Srebrna Góra albo Schronisko pod Śnieżnikiem.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Sebastian » 2024-10-05, 12:49

Coldman pisze:Na 300mm dostrzegam rzeczy, które bym gołym okiem nie zobaczył np. tutaj w relacji Twierdza Srebrna Góra albo Schronisko pod Śnieżnikiem.

Ja czasem mam odwrotnie, dopiero w domu na dużym ekranie dostrzegam rzeczy, których nie widziałem w plenerze w obiektywie.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1285
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Coldman » 2024-10-05, 12:57

Sebastian pisze:
Coldman pisze:Na 300mm dostrzegam rzeczy, które bym gołym okiem nie zobaczył np. tutaj w relacji Twierdza Srebrna Góra albo Schronisko pod Śnieżnikiem.

Ja czasem mam odwrotnie, dopiero w domu na dużym ekranie dostrzegam rzeczy, których nie widziałem w plenerze w obiektywie.


To ja akurat dostrzegam w domu brak ostrości i ogólnie, że ten kadr jest jakiś dupy, a wydawał się taki piękny :sm5


I te wieczne plamy na zdjęciach...
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Sebastian » 2024-10-05, 13:08

Coldman pisze:I te wieczne plamy na zdjęciach...

Jak zaczynasz zmieniać obiektywy, to niestety wpadają różne paprochy do wnętrza aparatu. Trzeba zainwestować w zestawy do czyszczenia matrycy, np. taki: https://www.cyfrowe.pl/green-clean-sc-6 ... ame-p.html
Awatar użytkownika
_laynn
Posty: 136
Rejestracja: 2024-08-10, 08:10

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: _laynn » 2024-10-05, 14:21

Brawo za pomoc.
Oraz za rejony, po których wędrowałeś.

Wycieczka, która pewnie dała Ci sporo satysfakcji - pomoc, fajne tereny i jeszcze z nowym szkłem. :)
włodarz
Posty: 2719
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: włodarz » 2024-10-05, 14:37

Bardzo ładnie, że pospieszyłeś z pomocą :brawo1
Kadry też ładne, ale
Obrazek to jest Szczeliniec Wielki a nie Błędne Skały :-)
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1285
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Coldman » 2024-10-05, 21:28

włodarz pisze:Bardzo ładnie, że pospieszyłeś z pomocą :brawo1
Kadry też ładne, ale
Obrazek to jest Szczeliniec Wielki a nie Błędne Skały :-)



Jednak muszę przeglądać apkę podczas obróbki, ale kurde robiłem gdzieś błędne skały.

Obrazek
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Re: Radochów i Pszczeli Szlak

Postautor: Adrian » 2024-10-05, 22:53

Robienie zdjęć to nie zabawa ;)

Właśnie dla tego nie lubię zmienić w terenie obiektywów, bo później matryca jest usmarkana jakimiś paprochami, lepiej obrobić wszystko jednym :lol

Ładnie to ogarnąłeś.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości