Tatry poza szlakiem - Lodowy Szczyt

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
telefon 110
Posty: 2046
Rejestracja: 2014-09-20, 22:32

Postautor: telefon 110 » 2019-12-03, 12:15

sprocket73 pisze:p.s.
a co ta dziewczynka ma napisane na kartce?


Zdaje się protest przeciwko hodowli zwierząt futerkowych (w tym przypadku koty).
https://www.google.com/search?q=Pussy+c ... 20&bih=947
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2019-12-03, 12:53

http://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/ ... trach,2846

Czy na zboczach Lodowego wypasały się kopytniki ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9749
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2019-12-03, 12:55

telefon 110 pisze:
sprocket73 pisze:p.s.
a co ta dziewczynka ma napisane na kartce?


Zdaje się protest przeciwko hodowli zwierząt futerkowych (w tym przypadku koty).
https://www.google.com/search?q=Pussy+c ... 20&bih=947


Biedne kotki :lol
Awatar użytkownika
telefon 110
Posty: 2046
Rejestracja: 2014-09-20, 22:32

Postautor: telefon 110 » 2019-12-03, 13:00

Szczęściem nie uwzięli się na pieski.

Co poniektórzy byliby zmuszeni do samotnego pozostawiania śladu węglowego w trakcie wycieczek tatrzańskich.

https://www.rp.pl/Ekologia/180539879-Tu ... slady.html
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2019-12-03, 13:41

Brakowało mi Twej troski nad losami świata.

I tak to temat o Lodowych bydlakach nabiera rozpędu. A jeszcze niedawno wróżono tu upadek Forum …

P.s. Mam dzisiaj do odebrania w księgarni : https://aros.pl/ksiazka/upadek-olbrzymo ... wspinaczek
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10956
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2019-12-03, 21:41

Erozja naturalna wywiera daleko bardziej niszczący wpływ niż ta powodowana ruchem turystycznym.


Ciekawe spostrzeżenie, choć trochę ... stawia na głowie istotę sprawy.
Jest to jednak wpływ naturalny i to właśnie dzięki temu wpływowi krajobraz jest jaki jest. Wszak góry, miejsca, obiekty przyrodnicze itp które chronimy (bo są piękne, wspaniałe, cenne) są właśnie efektem ciągłych i niszczycielskich sił. Bez nich nie było by tego co jest.
Tak w skrócie wielkim :-)
Ostatnio zmieniony 2019-12-03, 21:43 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
telefon 110
Posty: 2046
Rejestracja: 2014-09-20, 22:32

Postautor: telefon 110 » 2019-12-03, 22:18

Piotrek pisze:Jest to jednak wpływ naturalny i to właśnie dzięki temu wpływowi krajobraz jest jaki jest. Wszak góry, miejsca, obiekty przyrodnicze itp które chronimy (bo są piękne, wspaniałe, cenne) są właśnie efektem ciągłych i niszczycielskich sił. Bez nich nie było by tego co jest.


Ludzie również potrafią tworzyć spektakularne krajobrazy.
Przykładowo Grasberg Mine nieopodal Puncak Jaya.

https://www.google.pl/maps/@-4.055619,1 ... 592!8i1944
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12313
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2019-12-04, 08:11

Prezes pisze:proszę jednak o refleksję przed ich publikacją


Ciekawa dyskusja się rozwineła, no no..

Relacja dla mnie jest, jak każda inna. Nie uważam, żeby jej brak spowodował, ze w Tatry mniej ludzi pojedzie. To nieuniknione, że tam coraz więcej ludzi łazi, sami jesteśmy tego częścią jadąc tam, więc nie jesteśmy jacyś inni, lepsi.
A że szczyt bezszlakowy? No to co z tego? Każdy chyba ma trochę oleju w głowie i wie, gdzie może iść, a gdzie nie da rady.
Czy Panna Aga poszła z przewodnikiem czy nie, a kogo to obchodzi?

Co, zdewastowała przyrodę? Myślę, że nie.
Pytanie, czy idąc z przewodnikiem zdewastowałaby mniej terenu? Narobiłaby mniej szkód?
Myślę, że na taki Lodowy to idą ludzie świadomi. Tego, gdzie idą, tego, co robią. A teksty o dewastacji przyrody, gdy kilka kroków dalej masowo wycinają las to jest śmiech na sali.

Przykład? Zamknięty szlak na Bobrowiec, a cała Chochołowska i okolice powycinane w pizdu. Co, na Słowacji nie ma tego problemu?


Na marginesie, czytałem na tym skromnym, upadającym forum różne relacje... widywałem zdjęcia z rezerwatów ścisłych, choćby z okolic Szerokiej Jaworzyńskiej

I dlaczego wtedy nikt się nie odezwał? :o-o


Inna sprawa... Spójrzcie na temat może z innej strony. Narzekamy na to, że góry stały się ucywilizowane. Że kupa ludzi tam idzie. Że kolejki pobudowali. No i potem... sami z tych dobrodziejstw korzystamy.
Ostatnio zmieniony 2019-12-04, 08:18 przez sokół, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2019-12-04, 08:27

sokół pisze:Na marginesie, czytałem na tym skromnym, upadającym forum różne relacje... widywałem zdjęcia z rezerwatów ścisłych, choćby z okolic Szerokiej Jaworzyńskiej


Zdjęcia owszem ale na pewnie nie opis dojścia tam :) ;)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12313
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2019-12-04, 08:34

Akurat lepiej chyba zamieścić dobry opis wejścia na jakiś szczyt, podparty zdjęciami i omówieniem problemów technicznych, niż nie umieszczać go wcale, bo jak ktoś się zachęci na widoki szczytowe i pójdzie na pałę, to może sobie napytać biedy, a tak z opisu to przynajmniej w teorii może sobie ocenić i przekalkulować, czy dla psa kiełbasa.

Nie wiem, jak dla Ciebie, Łukaszu, ale dla mnie takie w miarę dokładne opisy trasy na jakiś bezszlakowy szczyt to spora gratka. I czytam to z naprawdę sporym zainteresowaniem. Ciekawi mnie sama droga w dane miejsce. Swego czasu bardzo fajne opisy robiła jedna w wiodących blogerek. I nie powiem, często czytałem te opisy.

I wiesz, może to dlatego, że kilka tras to może zrobiłem z tych "wymarzonych", ale znaczna ich część pozostała niezrealizowana, więc człowiek się spełnia czytając i oglądając czyjeś wypociny.

O rezerwatach się nie wypowiadam, bo to troszkę śliski temat, niemniej jak wyszukałem dokładne relacje z przejścia grani Tatr Bielskich to naprawdę, czytałem i oderwać się nie mogłem. Piękna sprawa.

A co do słuszności rezerwatu tam i polowań... To już naprawdę chyba inny temat.

natomiast póki co odnoszę się do wejść dozwolonych. Lodowy, Jaworowy, Ganek, Wysoka, Pośrednia Gran... Bardzo lubię takie relacje.
Ostatnio zmieniony 2019-12-04, 08:37 przez sokół, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2019-12-04, 10:34

sokół pisze: Lodowy, Jaworowy, Ganek, Wysoka, Pośrednia Gran...


Ha :) Na jednym z nich nie byłem. O pozostałych nawet kiedyś napisałem relacje.

sokół pisze: przejścia grani Tatr Bielskich


Przeszedłem w dużym odcinku. Nie napiszę o tym.

I tego się będę trzymał aż do turystycznej emerytury ( lub renty, człek nie młodnieje i nie zdrowieje z dnia na dzień ).
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Gór Ski
Posty: 484
Rejestracja: 2018-05-08, 11:14
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Gór Ski » 2019-12-04, 11:17

sokół pisze:Co, zdewastowała przyrodę? Myślę, że nie.
Pytanie, czy idąc z przewodnikiem zdewastowałaby mniej terenu? Narobiłaby mniej szkód?


A idąc legalnie na Lodowy czyli z Legitymacją KW i drogą powyżej III przyroda nie ucierpi

?
sokół pisze:Przykład? Zamknięty szlak na Bobrowiec, a cała Chochołowska i okolice powycinane w pizdu. Co, na Słowacji nie ma tego problemu?


W Chochołowskiej będąc w Listopadzie myślałem że jest zlot używanych aut do Prac Leśnych , w Słowacji też podobna Rozpierducha w Zachodnich
Gór Ski
Posty: 484
Rejestracja: 2018-05-08, 11:14
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Gór Ski » 2019-12-04, 11:23

sokół pisze:A co do słuszności rezerwatu tam i polowań... To już naprawdę chyba inny temat.


tak apropos w Polsce w rezerwatach ( Góry) jeszcze nie spotkałem żarcia rozsypanego żarcia pod Amboną a w Słowacji pełno

Dobromił pisze:sokół napisał/a:
Na marginesie, czytałem na tym skromnym, upadającym forum różne relacje... widywałem zdjęcia z rezerwatów ścisłych, choćby z okolic Szerokiej Jaworzyńskiej


Zdjęcia owszem ale na pewnie nie opis dojścia tam :)


Zdjęcia też mogą zachęcić ale też chodzę tu i ówdzie więc nie ma co krytykować .
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2894
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2019-12-04, 17:05

sokół pisze:Co, zdewastowała przyrodę? Myślę, że nie.

Akurat brak szlaków na niektóre szczyty/granie Tatr Słowackich, gdzie jeszcze w latach 60 ubiegłego prowadziły szlaki turystyczne, i ograniczanie ich dostępności pod pretekstem ochrony przyrody, to bełkot, jakich mało.
Ponoć jeden ,,zabłąkany" turysta robi więc więcej szkód niż ,,stado" np. powiązanych z pewnymi kręgami, myśliwych - wierzę w to, jak w Mateusza ;)
Na końcowym odcinku np. Doliny Cichej ciekawe rzeczy można ,,odkryć" ;)

Turysta pozaszlakowy, to turysta świadomy jak ma zachowywać w stosunku do przyrody.
To uzasadnienie w stylu ,,nie możecie bo...tak" ma większy sens ;)

Moim zdaniem - zagęszczenie szlaków turystycznych w Tatrach Słowackich, jest niewspółmiernie małe, w stosunku do ich powierzchni.

Ale np. jeśli chodzi o Tatry Polskie, uważam, że zagęszczenie szlaków jest wystarczające. I są miejsca, że aż...za bardzo....np. fragment grani od Liliowego do Suchej Przełęczy - gdyby nie było jednego ze szlaków zejściowych na Halę Gąsienicową, nic takiego by się nie stało....z Liliowego do Suchej Przełęczy jest przecież ,,rzut beretem"

Dobromił pisze:Ha Na jednym z nich nie byłem.


Obstawiam Ganek. W STS-ie ;) płacą 1,75 za każdą postawioną złotówkę.
Ostatnio zmieniony 2019-12-04, 17:06 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2019-12-04, 17:28

Tępy dyszel pisze:Turysta pozaszlakowy, to turysta świadomy jak ma zachowywać w stosunku do przyrody.

G... prawda.
Może w epoce przedinternetowej. Teraz możne jedynie powiedzieć, że średnio rzecz biorąc tak, ale chamstwo wkracza poza szlaki coraz śmielej.

Tępy dyszel pisze:Moim zdaniem - zagęszczenie szlaków turystycznych w Tatrach Słowackich, jest niewspółmiernie małe, w stosunku do ich powierzchni.

Jest wystarczające. Prywatnie mam utopijne marzenie o całkowitej likwidacji szlaków - wtedy niczego nie trzeba zakazywać, problem tłumów sam się rozwiąże.

Gór Ski pisze:tak apropos w Polsce w rezerwatach ( Góry) jeszcze nie spotkałem żarcia rozsypanego żarcia pod Amboną a w Słowacji pełno

Trudno zaprzeczyć, długo by pisać. Widziałem (nie napiszę, gdzie) perfekcyjnie zorganizowane stałe stanowisko nęcąco - strzeleckie. Ambona naprzeciwko wydrążonego pnia z umieszczonym w nim blokiem soli i dołka, w którym zbierała się woda.
Ale to nie jest usprawiedliwienie.
Łażenie w różne rejony to jedno. Idziesz, wracasz, zachowujesz dla siebie albo dzielisz się tym z kumplami. Nikogo dziwnego w ten sposób nie zachęcasz, doszedłeś tam najprawdopodobniej po latach zbierania doświadczeń, masz jakieś pojęcie o topografii i i wiesz, co robisz. Jak napiszesz o tym publicznie - nie masz żadnej kontroli nad tym, kogo do tego zachęcasz i komu ułatwiłeś wejście w rejony, w których nie powinien się znaleźć. Są niestety coraz częściej przykłady niepełnosprytnych trafiających w teren, z którego TOPR / HZS musi ich wyciągać, bo wrócić już nie potrafią. Jakoś mi się zdaje, że nie trafiają tam po lekturze WHP, tylko raczej właśnie WWW.
Ostatnio zmieniony 2019-12-04, 17:31 przez Prezes, łącznie zmieniany 2 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości