Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Kościeliska po przejściach

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Kościeliska po przejściach

Postautor: Dobromił » 2014-03-03, 08:47

Ave o poranku.

Kościeliska jaka jest każdy wie. Długa, raz szeroka, raz wąska, z drzewami po bokach. Zmieniło się to.

Ostatnio Basia pisala na temat dramatu przyrodniczego jaki miał tam miejsce. Mi rzuciły się w oczy ( podaczas ostatniego pobytu w Tatrach ) straszliwie ogołocone z drzew zbocza przy wejście w Kościeliską w Kirach. Kierowany ciekawością udałem się tam. Tym razem nie z Prezesem ( nawet Mu nie wspomniałem, że tam planuję udać się w niedzielę, znam Jego reakcję na Kościeliską :D ) tylko z kumplem z Żywca, o rzadko u nas spotykanym imieniu Łukasz. Towarzysz ten chwycił bakcyla górskiego.

O 7.05 ruszamy z kopyta w stronę Korbielowa. Pogoda ok. Słowacja wita nas tubylcami na chodnikach i mgłą nad chodnikami. Ale my wierzymy w prognozy pogody. I słusznie. Jak o 8.40 wtaczamy się na parking obok Harnasia to mamy słoneczną wiosnę w pełni. I od razu szok :

Obrazek

tak wygląda wzgórze nad Harnasiem. Swoją drogą ładna skała na szczycie.

Z opisu Basi wynikało, że o wiele bardziej ucierpiała prawa ( patrząc od Kir ) strona Kościeliskiej. To fakt :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

O wiele wcześniej widać Bystrą, zbocza wyglądają jak w Beskidzie Śląskim. Co do "Zbójnickiej" Kapliczki - remont jest spowodowany tym huraganem ?

Odcinek do mostku na Mroźną też wygląda strasznie. Tu widać, że drzewa latały równo. Uszkodzone są też znane z wielu zdjęć wszczepione w siebie drzewa:
Obrazek

Zamknięte są szlaki do Chochołowskiej i na Stoły. Przy kolejnym zwężeniu doliny ( tak do okolic Turni Okręt ) są wystawione tabliczki z ostrzeżeniem o latających Czestmirach i skałach. Okolica wygląda tak:

Obrazek

Patrząc po zboczach można wypatrzeć turniczki i skały wcześniej ukryte z adrzewami:

Obrazek

Przechodzimy obok wyjścia z Mroźnej i docieramy na Pisaną. Tu jest raczej mało oznak dramatu poza zboczami Raptawickiej:
Obrazek

Zasiadamy na ławie, herbatka, krakersy, sms na Pragę, dysputy towarzyskie. Następnie ruszamy dalej, celem jest schronisko:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ten odcinek jest mniej zniszczony, chociaż przy samym schronisku musiało być "weselej" - tuż przy wejściu do schroniska zostały złamane trzy drzewa.

W schronisku ( pustawym ) spędzamy około pół godziny, pakujemy się i ruszamy w stronę Mylnej. Łukasz będzie tam pierwszy raz, Łukasz będzie tam 14 raz. A bo lubię :D

Droga do Okien Pawlikowskiego wyglądała tak ( wcieliłem się w Żebrowskiego z wiadomej sceny ):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-03-03, 09:39 przez Dobromił, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 565
Rejestracja: 2013-11-12, 13:18

Postautor: Tomasz » 2014-03-03, 09:52

Na przedostatnim zdjęciu jesteś taki romantyczny, jakby "Tatrami urzeczony" ;)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-03-03, 09:56

Tomasz pisze:Na przedostatnim zdjęciu jesteś taki romantyczny, jakby "Tatrami urzeczony" ;)


"Urzeczenie" zostawiam dla osobników uduchowionych. I teoretyków górskich.

P.s. Jak zdrowie , SZD ?
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5643
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2014-03-03, 10:01

Po pierwsze gdzie ten krokus, który niby widziałeś?
Po drugie co zrobiłeś tym "zakochanym drzewom" w Kościeliskiej?
Po trzecie na przedostatniej fotce znajduje się osoba bardzo podobna do mnie - proszę się nie podszywać!
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2014-03-03, 10:31

No no.. rozpizd w drzewostanie przepotężny.

Złoniemile, to przedostatnie zdjęcie - rozważny i romantyczny. Jak wieszcz się prezentujesz.. dekadent :)
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2014-03-03, 10:56

O kurcze... ależ zmienił się krajobraz w Kościeliskiej.

Widzę, że w Tatrach już wiosna na całego. Ale ja Wam mówię - śnieg będzie jeszcze padał ;)

sprocket73 pisze:Po pierwsze gdzie ten krokus, który niby widziałeś?


No właśnie, gdzie?
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2014-03-03, 11:17

Iva pisze:Ale ja Wam mówię - śnieg będzie jeszcze padał ;)

Pewnie około listopada..
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-03-03, 11:39

sprocket73 pisze:Po pierwsze gdzie ten krokus, który niby widziałeś?


Iva pisze:No właśnie, gdzie?


Oto kwieć : Obrazek

Co do zdjęcia w Pawlikowskim - pod nikogo się nie podszywam, jestem poważny i rozważny.

P.s. Śniegi spadną w lipcu.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-03-03, 11:46

W jaskini spotkaliśmy ludzi ( czworo ) i nietoperze ( stado ). Wampiry słodko spały.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 565
Rejestracja: 2013-11-12, 13:18

Postautor: Tomasz » 2014-03-03, 12:35

P.s. Jak zdrowie , SZD ?


Dziękuję, jakoś leci bez wiekszych kontuzji, tylko dlatego że nigdzie nie chodzę.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-03-03, 12:43

Tomasz pisze:tylko dlatego że nigdzie nie chodzę.


To szykuj się. Jak Zdziczały da sygnał to ruszamy na odnogi Zimnika.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-03-03, 13:57

Po wyjściu na świat kolejny szok. Miejsce w pobliżu wyjścia z Mylnej było zawsze dziko zarośnięte i bez widoków. A teraz :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek.P
Posty: 70
Rejestracja: 2013-09-13, 11:15
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Postautor: Tomek.P » 2014-03-03, 16:21

W niedługim czasie planuje wyjazd w Tatry i właśnie miałem w planach wycieczkę na Stoły. Trzeba to zmienić. Przez Iwaniacką da się przejść?
https://picasaweb.google.com/109771017774908094590
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-03-03, 19:49

O, krokusiki się pojawiają :-) Mnie pewnie znów jakoś minie cały ich wysyp, jak co roku.

Zamyśleniem swym i romantyczną nutą znów żeś mnie zaskoczył :)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-03-04, 07:05

Tomek.P pisze:Przez Iwaniacką da się przejść?


Nie wiem. Ale przy schronisku nie widziałem żadnych tablic zakazujących. To ważny szlak więc pewno szybko go udrożnili.

Piotrek pisze:Zamyśleniem swym i romantyczną nutą znów żeś mnie zaskoczył


Ucz się Chamie.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości