W upalny dzień, szukałem Orla cień ;)

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

W upalny dzień, szukałem Orla cień ;)

Postautor: Adrian » 2022-07-25, 15:21

:) Cześć i czołem!

Zaledwie jeden dzień przerwy dzielił mnie od kolejnej tatrzańskiej wycieczki, ta druga była spontanicznym zbiegiem okoliczności.
Już dłuższy czas planowałem, że pójdziemy z bratem na Orlą Perć, brat w góry chodzi sporadycznie z powodu braku czasu, ale kiedy udaje mu się wygospodarować jakąś chwilę, to co jakiś czas wędrujemy gdzieś całą ferajną, lub tak jak tym razem, we dwójkę :)
Poprzednia wspólna wycieczka w Tatry miała miejsce w 2019 roku, byliśmy wówczas na Przełęczy pod Chłopkiem, to była udana wycieczka, tym razem było podobnie …
Trasa: https://en.mapy.cz/s/busukuroko
Przed nami zapowiedziany upalny czwartek, jeszcze czuję ból nóg po wtorku, a znowu stoję na tatrzańskiej ziemi i znowu będę macał skałę ;)
5.30, podnosi się szlaban wjazdowy na parking w Palenicy Białczańskiej, po 10 minutach wchodzimy na szlak i ruszamy pod Wodogrzmoty Mickiewicza.
Mój brat nie był jeszcze w D5SP, więc dla niego same nowości, fajnie być gdzieś pierwszy raz, poznawać wszystko od zera, widzieć i macać wszystko po raz pierwszy, czułem się jak stary tatrzański wyga przy kimś, kto jest w tych miejscach pierwszy raz ;)
Lecimy zielonym w stronę Siklawy, marsz idzie nam sprawnie, bo przy mostku jesteśmy ponad pół godziny szybciej, jest dobrze.
Krótka przerwa na karmienie, pogaduchy z chłopakami z Gdańska i ruszyliśmy dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W oddali słychać łomot kilofów, chwilę później okazuje się, że to nasz powrotny szlak jest remontowany, tu zaczyna się lekka spina, chłopaki z Gdańska chcieli iść na Kozi, nie poszli.
My rozważaliśmy zmianę planów, może Szpiglasową Przełęcz, albo z Zawratu pójdziemy na Świnicę, opcje awaryjne były, gdyby się okazało że na Zawracie wisi jakieś info, że czarnym szlakiem nie zejdziemy …
Gdańsk został, my ruszyliśmy na przełęcz z nadzieją, że wszystko się uda, w końcu ekspedycja została zorganizowana w konkretnym celu, nie jakieś tam pitu pitu ;)
Słońce przygrzewa niemiłosiernie, jest gorąco i duszno, im prędzej dojdziemy, tym prędzej będzie chłodniej …
Na przełęczy ludzi w sam raz, każdy ma swój kawałek podłogi, żeby się zorganizować przed dalszą drogą, część osób rusza w lewo, zobaczyć Świnicę, my skręcamy w prawo, Orla Perć czeka ! Buzują w nas lekkie nerwy i chęć do działania :) "nocniki" na łeb i lecimy !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwszym miejscem gdzie serce zaczyna mocniej pracować jest Zmarzła Przełęcz Wyżnia, przy poprzedniej wizycie w tym miejscu nieświadomy niczego minąłem Homunculusa, który już chyba nie zagląda na nasze forum …
Ogólnie odczucia mojego brata podczas przechodzenia Tej części Perci, były bardzo podobne do moich, kilka miejsc gdzie pojawia się adrenalina i nerwy przyspieszające puls, cała reszta ? Po prostu przyjemna wycieczka.
Kolejny raz minąłbym słynny kamień na Orlej, gdyby nie pani, która nas zagadnęła, że jak to, nie robimy sobie foty przy kamieniu ? Oczywiście zagadaliśmy się i mało brakowało ;)
Kozia Przełęcz, to jest to ! Drabinka, łańcuchy i klamry, używanie wszystkich napędów na raz w takich miejscach jest wskazane, rączki i nóżki pracują pełną parą :D
Tu poznajemy Michała z Zawiercia, sympatyczny kolega, zrobiłem mu zdjęcia jego telefonem podczas schodzenia po słynnej drabince, cieszył się, bo miał super pamiątkę :)
Od tego momentu szliśmy już razem, Michał zaproponował nam świetną propozycję, żebyśmy poszli z nim do Granatów, tam zeszli do jego samochodu, a on nas później podrzuci na parking do Palenicy, kusząca propozycja …
Stanęliśmy twarzą w twarz z Kozim Wierchem, najwyższy w całości w Polsce.
Poprzednim razem wyłaniał się z przechodzącej mgły, robiąc wrażenie gigantycznej i przerażającej góry !
Bez mgły … no cóż, jest normalny i już tak nie przeraża ;)
Dotarliśmy na wierzchołek, tutaj dłuższy popas, przysiada się lekko zakręcony gość i zaczynają się rozmowy :)
Na koniec grzecznie dziękujemy Michałowi za propozycję, żegnamy się i ruszamy czarnym szlakiem w dół, ku Dolinie Pięciu Stawów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdyby się okazało, że zejście czarnym szlakiem jest niemożliwe z powodu remontu, wtedy byśmy pewnie skorzystali z pomysłu Michała i poszli dalej w bój, a tak nasza przygoda z Orlą powoli się kończyła, z każdym krokiem oddalaliśmy się od przepaści i żelastwa …
Ruszyliśmy w stronę schroniska, ludzi nawet kulturalnie, tak w sam raz ;) wbijamy do schroniska, kupujemy po limonkowo - miętowym Radlerze, którego wypijamy szybko, żeby nie zdążył się nagrzać i ruszamy z powrotem w stronę mostku, ponieważ postanowiliśmy że będziemy schodzić tak jak weszliśmy, czyli zielonym obok Siklawy.
Chwilę później okazało się, że to była dobra decyzja, ponieważ przy zejściu z Orlej źle stanąłem i coś się stało w prawym kolanie, źle postawiłem i skręciłem za bardzo, ból był z minuty na minutę coraz większy, problem ze schodzeniem narastał, aż w końcu musiałem założyć usztywniacz na kolano, całe szczęście noszę go ze sobą od kilku lat, od kiedy miałem kłopoty z kolanem, dobrze że był w plecaku :lol
Usztywnienie pomogło na tyle, że mogłem kontynuować schodzenie, jakoś się szło …
Idąc po woli byłem świadkiem jak Słowak niosący dziecko w nosidełku, poślizgnął się i poleciał na plecy, całe szczęście nosidełko które miał, było dobrej firmy i elastyczny pałąk odbił go prawie na proste nogi, ja już widziałem rozwaloną głowę malutkiej dziewczynki :o-o na szczęście nic się nie stało, skończyło się na lekkim płaczu, chyba bardziej ze strachu, to było ekstremalne doznanie zobaczyć coś takiego.
Po takich przygodach, to już chyba dojdziemy cali i zdrowi do celu, po drodze zaliczam jeszcze moczenie nóżek w lodowatej wodzie i 3 kilometry asfaltu na dobicie :lol
Wycieczka udana, noga na drugi dzień bolała, intensywne smarowanie lekko pomogło, no i leżenie przez cały dzień ;)
Brat niestety musiał iść do roboty, współczuję, przerabiałem to nieraz i ciężkie to były chwile.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I taka to była wycieczka.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.

marekw
Posty: 3748
Rejestracja: 2014-06-18, 18:04
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postautor: marekw » 2022-07-25, 15:55

Pogoda siadła piękna,ludzi za dużo nie widać.Kusicie tymi Tatrami,chyba się wybiorę w sierpniu z moimi dziewczynami.Używasz filtra czy w jakimś programie niektóre zdjęcia tak nasycone?

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-07-25, 17:46

Pięknie nasycone kolorki. Nikon cały? Jak sobie poradziłeś z noszeniem aparatu na łańcuchach?

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-07-25, 18:59

marekw pisze:Pogoda siadła piękna,ludzi za dużo nie widać.Kusicie tymi Tatrami,chyba się wybiorę w sierpniu z moimi dziewczynami.Używasz filtra czy w jakimś programie niektóre zdjęcia tak nasycone?


To był bardzo udany wypad, chociażby pod kątem ilości ludzi, ja byłem mocno zaskoczony, zaledwie garstka ludzi na szlaku :)
Tak używam filtra polaryzacyjnego, przy obróbce też czasami się dużo zmienia, muszę bardziej się skupić na przyszłość 😉 chcąc wyciągnąć coś z kiepskiego zdjęcia ... No i oczywiście zależy na czym oglądasz i jak jest ustawione, bo na kompie jest inaczej, a na telefonie jest bardziej nasycone .

Pięknie nasycone kolorki. Nikon cały? Jak sobie poradziłeś z noszeniem aparatu na łańcuchach?


Parę razy klepłem o skałę, mam przy plecaku takie mocowanie do kijków i w zasadzie przekładałem obiektyw i zaciskałem, mocowanie jest na wysokości klatki, więc idealnie.
Źle się chodzi z lustrzanką pp takich szlakach, mnie to przeszkadzało mocno, bo niby musisz się skupić, ale pilnujesz żeby czasem aparatem nie klepnąć, bo on ważny jest :D
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-07-25, 20:08

Adrian pisze:Krótka przerwa na karmienie
karmienie piersią? zabraliście niemowlaka na Orlą???

Adrian pisze:Tu poznajemy Michała z Zawiercia, sympatyczny kolega
w górach czasem rodzi się miłość :)

Fajnie jest na Orlej, choć są miejsca za trudne dla piesków :(

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-07-25, 20:11

sprocket73 pisze:Fajnie jest na Orlej, choć są miejsca za trudne dla piesków :(

Rozwiązaniem jest smycz ;)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-25, 21:13

marekw pisze:Pogoda siadła piękna,ludzi za dużo nie widać.Kusicie tymi Tatrami,chyba się wybiorę w sierpniu z moimi dziewczynami.Używasz filtra czy w jakimś programie niektóre zdjęcia tak nasycone?


Fajna ta Ołła Pełć. Kiedyś się przejdę.

Panie Marku, panie Adrianie i pozostałe Bydlaki Forumowe ! A może by zrobić Masowy Wymarsz Pierwszej Kadrowej w jakąś słowacką dolinę ? Bez trudności, widoki zacne , bydlę czterołapiaste też wejdzie.

Co Wy na to ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-07-25, 21:14

Dobromił pisze:
marekw pisze:Pogoda siadła piękna,ludzi za dużo nie widać.Kusicie tymi Tatrami,chyba się wybiorę w sierpniu z moimi dziewczynami.Używasz filtra czy w jakimś programie niektóre zdjęcia tak nasycone?


Fajna ta Ołła Pełć. Kiedyś się przejdę.

Panie Marku, panie Adrianie i pozostałe Bydlaki Forumowe ! A może by zrobić Masowy Wymarsz Pierwszej Kadrowej w jakąś słowacką dolinę ? Bez trudności, widoki zacne , bydlę czterołapiaste też wejdzie.

Co Wy na to ?


Demianowską proponuję, tam jest dużo barowej infrastruktury.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-07-25, 21:16

Wszystko piękne, kolory też ale mnie się najbardziej podoba ta wyrazistość na zdjęciach, ich głębia.

A to ujęcie... no jak z Władcy Pierścieni krajobraz :---/ Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-07-25, 21:17

Piotrek pisze:Wszystko piękne, kolory też ale mnie się najbardziej podoba ta wyrazistość na zdjęciach, ich głębia.

To głębia 12-bitowych RAW-ów ;)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-25, 21:17

Nie Sebastianie ! Wejdziemy w bramy Tatr z czystym sercem i w trzeźwości. I tak wrócimy.

P.s. Pić będziemy w ukryciu i w podgrupach.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 21:18 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-25, 21:20

Piotrek pisze:Wszystko piękne, kolory też ale mnie się najbardziej podoba ta wyrazistość na zdjęciach, ich głębia.

A to ujęcie... no jak z Władcy Pierścieni krajobraz :---/ Obrazek


Ha ! Byłem wczoraj na tych szczytach w głębi :)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-07-25, 21:48

Dobromił pisze:Nie Sebastianie ! Wejdziemy w bramy Tatr z czystym sercem i w trzeźwości. I tak wrócimy.

P.s. Pić będziemy w ukryciu i w podgrupach.

To może Ciemnosmreczyńska?

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-07-25, 23:39

Piotrek pisze:Wszystko piękne, kolory też ale mnie się najbardziej podoba ta wyrazistość na zdjęciach, ich głębia.

A to ujęcie... no jak z Władcy Pierścieni krajobraz :---/ Obrazek


Szczerze mówiąc, to jedno z najlepszych zdjec tego dnia :lol

Dobromile, działaj w tym kierunku, jest szansa ... :)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-26, 07:04

Sebastian pisze:To może Ciemnosmreczyńska?


Ta pod Cubryną ? Toż to z kilkanaście km w jedną stronę ... Tam jest tyle wiat po drodze , że daleko nie zajdziemy ...

Adrian pisze:Dobromile, działaj w tym kierunku, jest szansa ... :)


Proszę bardzo, działanie zaczynam !
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu