Rogata Skała - Góry Strażowskie

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Rogata Skała - Góry Strażowskie

Postautor: Sebastian » 2021-11-11, 21:04

Obrazek

Sprocket73 w komentarzu do mojej relacji z Cerenovej Skaly i Pravnaca napisał, że Słowacja ma taką cechę, że w dowolnym miejscu oddalonym od znanych atrakcyjnych miejsc, też jest atrakcyjnie i do tego pusto. Naprawdę możne zakładać to w ciemno, nawet jak z mapy okolica nie wydaje się szczególnie interesująca. Jedną z takich wycieczek opisuję w niniejszej relacji. Moim celem jest Rohata Skala (Rogata Skała) znajdująca się w Górach Strażowskich na Słowacji.

Pasmo to jest położone na zachód od Luczańskiej Małej Fatry. Większość tamtejszych wierzchołków jest zalesiona, ale na wielu z nich znajdują się widokowe wychodnie skalne. Najbardziej znanym miejscem w tych górach są Sulowskie Skały. Góry Strażowskie są położone dość daleko do granicy polsko-słowackiej, jestem tam czwarty raz, ale wszystkie wycieczki miały miejsce podczas wakacji w Terchowej na Małej Fatrze oddalonej od Gór Strażowskich o około godzinę jazdy samochodem.

mapa: https://en.mapy.cz/s/rematevade

Zaplanowana przeze mnie trasa nie domyka się w pętlę, więc po raz kolejny wspomagam się swoim rowerem, który zostawiam przypięty przy przystanku autobusowym w Mojtinie. Rzut oka na rozkład jazdy (bardzo skromny) potwierdza, że bez roweru byłoby ciężko. Z Mojtiina jadę samochodem pod przystanek autobusowy znajdujący się przed kamieniołomem. Tam obok przystanku jest miejsce do zaparkowania na trzy-cztery samochody. Stamtąd idę bezszlakowo na przełęcz Mraznica. Pewien niepokój wzbudzają we mnie dwa samochody ciężarowe przygotowane do zwózki drewna wjeżdżające w tę samą stronę lasu, gdzie ja się wybieram. Na szczęście potem kierują się w stronę lasu, a ja polanami idę w stronę Mraznicy. Jesiennie tu, a poranek jest jeszcze rześki. Sympatyczne połączenie. Po drodze mijam kilka chatek, stado krów z pasterzem mieszkającym w starej przyczepie, niewiele tego.

Obrazek

Obrazek
poza szlakiem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Vrsatske Bradla w Białych Karpatach i chyba fajny „pastwiskowy” zielony szlak do Koseckego Podhradia.

Obrazek

Obrazek

Z przełęczy na Rogatą Skałę i inne punkty skalne prowadzi żółty szlak schodzący potem do Mojtina, ja jednak na początku go omijam, ponieważ wiedzie on leśną drogą, a ja idę przez ładne i widokowe łąki nad doliną potoku Mraznica. Pewnie te łąki są czyjąś prywatną własnością, poza tym jest tam prowadzony wypas, czego namacalne dowody tkwią w trawie, więc dlatego szlak prowadzi lasem. W połowie września jesień dociera tu bardzo powoli.

Obrazek
Za Rohatou (tak się nazywa góra)

Obrazek
zimowit jesienny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rohata

Obrazek
Ostra Malenica, Rohata

Obrazek
Maly i Velky Manin, Ostra Malenica, Rohata, Za Rohatou

Obrazek
Maly i Velky Manin

Obrazek

Opuszczam już te widokowe łąki i lasem podchodzę na pierwszy punkt widokowy — wychodnię skalną znajdującą się przed Rogatą Skałą. Widać stamtąd jak na dłoni przełęcz Mraznica i te łąki, którymi szedłem wcześniej.

Obrazek
Stupicie i przełęcz Mraznica

Obrazek

Obrazek
Rohata

Rogata Skała to najwyższy punkt na dzisiejszej trasie. Skała jest spora, pod jej szczytem jest kilkanaście metrów wspinaczki po skale, wspieranej w jednym miejscu krótkim łańcuchem

Obrazek

Na szczycie skały jest metalowy krzyż (góra bez krzyża na Słowacji się nie liczy, hehe). Kolejny postój widokowo-fotograficzno-gastronomiczny.

Obrazek

Obrazek
panorama z Rogatej Skały

Obrazek
Vapec, Baske, Zihlavnik, Holazne

Obrazek
początek dzisiejszej wycieczki

Obrazek
przełęcz Mraznica

Obrazek

Obrazek
Vrsatske Bradla

Obrazek

Obrazek
Vapec, Zihlavnik, Holazne

W rejonie Rogatej Skały znajdują się cztery punkty widokowe, trzy na szlaku lub tuż przy nim, czwarty w pewnej odległości - idzie się na niego ścieżką na początku dość wyraźną, potem z elementami chaszczowania, ale warto, ponieważ z tego punktu fajnie widać Rogatą Skałę.

Obrazek

Trzeci punkt - z widokiem na strażowskie lasy.

Obrazek

Obrazek

Czwarty punkt - z widokiem na Rogatą Skałę.

Obrazek
Kaliste, Butkov, Tlsta Hora

Obrazek
Rogata Skała

Teraz schodzę do Mojtina. Żółty szlak omija zarośnięty wierzchołek Za Rohatou i skręca w lewo do lasu i potem do wsi, ja jednak opuszczam znakowaną ścieżkę i bezszlakowo idę przez podmojtińskie łąki.

Obrazek
Javorina, Strazov

Obrazek
Sokolie, Javorina, Gabrisskie Vrchy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Suchy Vrch

Obrazek
Mojtin

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mojtin sprawia wrażenie wymarłej wsi, nawet sklep/knajpa są na głucho zabite deskami i to najwyraźniej od dłuższego czasu. Nie ma tu co robić poza powrotem na kwaterę. Idę do przystanku autobusowego, odpinam rower i zjeżdżam w dół do miejsca, gdzie zaparkowałem auto. Za mną fajna wycieczka, zwłaszcza dla turystów z eksploracyjnym zacięciem, lubiących zejść ze szlaku i z oczywistych miejsc turystycznych, takich na naszym ukochanym forum. Na szczęście nie spotkałem żadnego niedźwiedzia.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-11-13, 10:53

Chyba wszystkim umknęła ta relacja.

Nieznane tereny, wyglądają sielsko i spokojnie, choć widzę że jedno podejście było solidne 😉

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-11-13, 11:25

A były żmije ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-11-13, 20:09

Piękna trasa pięknie pokazana :-)
Słowacy to mają te góry jakoś bardziej różnorodne. Mam na myśli rzeźbę terenu, taki mix wszystkiego wszędzie.

laynn

Postautor: laynn » 2021-11-14, 10:54

Mało znane rejony dla mnie. Ktoś, gdzieś, ;) wspominał, że na Słowackie góry to życia braknie...a szkoda. Piękny kraj.

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-11-14, 11:59

laynn pisze:Mało znane rejony dla mnie. Ktoś, gdzieś, ;) wspominał, że na Słowackie góry to życia braknie...a szkoda. Piękny kraj.


Sebastian pisze: Tak, Słowacja to kraj usiany górami i chyba trzeba by mieć dwa życia, żeby wszystkie zwiedzić.


To pisałem ja, Jarząbek - co ciekawe też we wpisie z Gór Strażowskich, sprzed trzech lat: strazow-vt4861.htm

laynn

Postautor: laynn » 2021-11-14, 16:34

O, pamiętam, że i Witek się na nie powoływał, stąd już nie pamiętałem, kto je napisał.

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-11-14, 16:35

Myślę, że to może być Wiolcia, ona też jest zafascynowana Słowacją.

Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2021-11-16, 19:54

Sebastian pisze:Myślę, że to może być Wiolcia, ona też jest zafascynowana Słowacją.

:) Święta prawda.
Piękne są łąki na tym szlaku... Myśmy jeszcze poszli na Malenicę, ale nie byliśmy na kilku punktach widokowych, które zaznaczyłeś. Mapy w komórce to jednak przydatna rzecz.

Vision

Postautor: Vision » 2021-11-18, 22:00

Do tej Słowacji to chyba wiele osób ma słabość. ;) Ja też uwielbiam, nawet jeszcze jako niepełnoletni młodzieniec, marzyło mi się tam zamieszkać na stałe. :)

Piękne tereny pokazałeś i kawał fajnych górek. :)