28.04.17-03.05.17 Wołowskimi Górami gdzieś pomiędzy wioskami

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
laynn

Postautor: laynn » 2017-05-08, 18:31

Jak zwykle fajna ta Wasza majówka.
W czwartek byliśmy w Oravskim Podzamczu i też puścili z tych głośników skoczna muzę :D .
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8420
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-05-08, 18:38

Po muzyce puszczali nie tyle zapowiedzi pociągów (to było na dworcu), ale jakieś ogłoszenia paraf... gminne i oferty kupna oraz sprzedaży ;) Jeśli ktoś chciałby się wyspać np. po nocce to i tak o 9.30 miał pobudkę, ale wtedy wszyscy Cyganie byli już dawno na nogach :lol
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6186
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2017-05-08, 20:27

Fajne te cyganskie klimaty tzn. zawsze podobaja mi sie na zdjeciach, ale od kiedy polecialy za skodusia kamienie, a nawet dwa trafily, to odnosze sie do Cyganow z duza rezerwą i wole omijac ich osady ;)

Dobry mialas pomysl na pocykanie zdjec z pociagu!

Stacyjka przeklimatyczna!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2017-05-08, 20:30

Pudelek pisze:Po muzyce puszczali nie tyle zapowiedzi pociągów (to było na dworcu), ale jakieś ogłoszenia paraf... gminne i oferty kupna oraz sprzedaży


Ja aż tak bardzo się nie wsłuchiwałam ;D Wystarczająco mnie uderzyła po uszach poprzedzająca je muzyka ;) W sumie słyszeliśmy to to nawet u góry ;)

buba pisze:Dobry mialas pomysl na pocykanie zdjec z pociagu!


Pomysł wspólny, więc pewnie jeszcze jakieś inne zdjęcia zobaczysz ;)

buba pisze:odnosze sie do Cyganow z duza rezerwą i wole omijac ich osady ;)


Ja też, więc przejście przez Mniszek w poniedziałek wzbudziło we mnie pewne obawy, ale na szczęście ani wtedy, ani we wtorek nikt nas nie zaczepił!
Ostatnio zmieniony 2017-05-08, 20:32 przez nes_ska, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Awatar użytkownika
trotyl
Posty: 1042
Rejestracja: 2015-01-06, 00:12
Lokalizacja: Warka

Postautor: trotyl » 2017-05-08, 21:34

Psa się przestraszyli :)
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2017-05-08, 22:12

Cyganie chyba wszędzie mają takie destrukcyjne predyspozycje :-)
Na mojej ulicy mieszkali (bawiliśmy sie razem z rówieśnikami, jak to dzieciaki na ulicy), to do ruiny doprowadzili piętrowy dom. Miasto dało im drugi, mniejszy ale porządnie wyremontowany-po roku dechy w oknach, chlew wokół budynku, totalna demolka.
A roboty to żaden z nich nigdy nie miał, pierdzieli w fotele całymi dniami na socjalu.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8420
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-05-08, 22:23

W słowackich pociągu czytałem gazetę, jak to dostali nowo wyremontowany dom, ale w innej gminie, bo wójt chciał się pozbyć kłopotu. Pozostali ludzie oburzeni, bo białym nikt domu za darmo nie da, a tamci zrobili syf, napłodzili dzieciaków i im się należy. Oczywiście nikt nie pracuje, ale wszyscy prześladowani i dyskryminowani.

W wiadomościach to tak średnio połowa informacji była o jakiś cygańskich burdach, w jednym przypadku to wezwali jakieś mocno uzbrojone jednostki policji, bo się cała wioska tłukła ;)

Słowacy nie muszą brać do siebie "uchodźców", mają dość podobnej hołoty u siebie od dawna...
Ostatnio zmieniony 2017-05-08, 22:24 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2017-05-08, 22:37

No, cóż... robią z domów rudery właśnie dlatego, że nie chce im się pracować i sprzedają wszystko, co nadaje się do sprzedania.

Te domy wcześniej należały do Słowaków? Jak to się stało, że przeszły w posiadanie Cyganów? Socjal czy zawłaszczenie? Tam w Mniszku przecież cała jedna strona ulicy była cygańska. Na pewno sobie tego nie wybudowali;p
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8420
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-05-08, 22:53

Zazwyczaj Cyganie dostali domy po jakiś mieszkańcach którzy wyjechali z kraju albo ich wywieźli. Mówię o tych w centrach miejscowości, bo swoje rudery budują zazwyczaj na obrzeżach.

Mnisek był kiedyś wioską niemiecką (to historyczny Spisz). W 1930 roku na 2088 mieszkańców było 1905 Niemców. Więc pewno stąd te domy w miarę zadbane w centrum i jeszcze musi gmina o nie trochę dbać ;)
Ostatnio zmieniony 2017-05-08, 23:09 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-05-09, 00:34

Pudelek pisze:Cyganie
Niepoprawnie politycznie - to są Romowie.
nes_ska pisze:Socjal czy zawłaszczenie?
A czym się różni miejscowy od Roma? Zawsze prowadzą bezstresowe życie, zaś w ich języku nie występuje słowo praca. W Zgierzu pod Łodzią pracownica komunalki z łzami w oczach mówiła mi, że tutejsi miejscowi otrzymali (było to jakieś 12-15 lat temu) urządzone mieszkania w wyższym standardzie, niż sama mieszka. Po 6 miesiącach kompletna ruina...
Mam radykalne poglądy, muszę się wielce hamować, więc napiszę tylko 3 słowa: bat, chleb i woda. Nie tylko dobra zmiana to takie Janosiki, które okradając ludzi pracy rzucają miejscowym ochłapy w postaci 500+, zaś w planach mieszkanie plus. O ile jest realny sens jako wsparcie dla rodzin pracujących o niskich dochodach, to dla gorszego sortu są to pieniądze wyrzucone w błoto.
nes_sko, co z płytą? Macie jakieś przeboje? Dla zdjęć praktyczniejszy jest pendrive niż CD/DVD.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8420
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-05-09, 09:23

ceper pisze:Niepoprawnie politycznie - to są Romowie.

nie każdy Cygan jest Romem, natomiast każdy Rom jest Cyganem. Wbrew narzucanej wersji te dwa wyrażenia nie oznaczają tego samego.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6186
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2017-05-09, 10:04

Pudel- a na czym polega roznica miedzy Romem a Cyganem? bo zawsze myslalam ze to synonimy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8420
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2017-05-09, 14:21

Cygan jest pojęciem szerszym i zawiera w swojej nazwie również grupy nie będące Romami. Przy czym zdecydowana większość europejskich Cyganów to Romowie ;) Ale np. Cyganów albańskich już nie wszyscy nazywają Romami.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2017-05-09, 21:27

ceper pisze:nes_sko, co z płytą? Macie jakieś przeboje? Dla zdjęć praktyczniejszy jest pendrive niż CD/DVD.


Był pendrive ;) Podobno już dotarł. Chciałam nagrać muzykę z megafonów, ale mam raptem 5 sekund, bo za późno włączyłam, więc... przebojów żadnych!
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-05-12, 08:15

Z całej mitycznej majówki jeden dzień spędziłem w górach - w Wielkiej Fatrze, w bardzo dobrym towarzystwie. Jak wracaliśmy to też rzuciły nam się w uszy dźwięki z megafonów.

P.s. Na koniec odwiedziliśmy Vlkolinec.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości