Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Postautor: Dobromił » 2014-04-07, 09:29

Ave o poranku.

Jak to rzeklem niedawno znajomi wciągneli mnie w plan zdobycia najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Słowacji. Młodzi jesteśmy, dzielni jesteśmy, zawzięci jesteśmy - uda się. Kiedyś ale uda się nam to przejść. Tym razem padło na Beskid Śląsko Morawski, graniczne pasmo słowacko - czeskie. Ale tak jakoś wyszło, że wyszlismy na dwie góry leżakujące na terenie Czech. Na Słowację przyjdzie czas, a w niedzielę był czas na ser i piwo. W schronisku. Bardzo eleganckim. Bo raz jest czas na leżakowanie w Chacie na Potrójnej, a raz jest czas na bycie obsłużonym przez kelnera w eleganckim barze w schronisku. Ponieważ elegancki turysta, taki jak ja i wielu innych z tego Forum, potrafi się odpowiednio zachować tu i tam. Amen i ave.

Celem dnia okazały się góry o nazwach Radhoszcz ( 1129 m ) i Radegast ( 1105 m). I tak wyszło, że na jednym, turystycznym ogniu, udało mi się upiec dwie pieczenie mitologiczne. Otóż na Radhoszczu występują elementy mitologii chrześcijańskiej, a na Radegaście mitologii słowiańskiej. W postaci kaplicy i dwóch rzeźb. Na jednej z rzeźb występowali tzw. święci. Cyryl i jego Metody.
Dialog pod rzeźbą:

- Łukasz, który to jest ten Cyryl?
- Kubeczku drogi, to ten obok Metodego.

Za rzeźbą stoi kaplica pod wezwanie tych dwóch. Ładna - skromna, mała, spokojna i sympatyczna. Czyli inna niż typowy obiekt sakralny w naszym kraju. Druga rzeźba - z niejakim Radogastem ( albo Radegastem ) mieszka na wzgórzu Radegast. Taka miła piwna nazwa. Ten typek z kolei wygląda na wojowniczą postać - dzierży na rogu kaczkę.

Na Radohoszcza szliśmy zielonym szlakiem na Hreben Radhost a potem w lewo na niebiesko do schroniska i elementów mitologicznych. Następnie wróciliśmy na tą Przełęcz, poszliśmy zobaczyć słowiańskiego boga i zeszliśmy na żółto w stronę chatki leżące na Skalikowej Łące. Trwa remont, lokal jest nieczynny. Następnie kombinacją zielonego szlaku i pozaszlaku ( moje czujne oko wypatrzyło ukryte w lesie wychodnie skalne, dotarliśmy do szosy, wzdłuż której dotarlismy do Becvy, z której rozpoczęliśmy szlak. Dzień był mglisty i chmurzasty. Trochę szkoda bo pierwszy raz tam bylismy i zawsze warto zobaczyć coś nowego górskiego.

To by było na tyle.
Ostatnio zmieniony 2014-04-07, 12:23 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2014-04-07, 10:08

A jak wyglądają w tej chwili schroniska na przełęczy Pustewny ?
Pytam bo tutaj również pojawiła się informacja o pożarze, a to takie piękne schroniska.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-04-07, 10:28

Basia Z. pisze:A jak wyglądają w tej chwili schroniska na przełęczy Pustewny ?


To to ?

Obrazek

Jak to to jest bez śladów zniszczeń.
Mirek

Postautor: Mirek » 2014-04-07, 10:36

To to jest,ale Basi chodziło chyba o pożar tego drewnianego hotelu.Mamenka chyba się nazywa.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2014-04-07, 10:37

Spaliło się podobno (nie całe) schronisko Libušín na samej przełęczy Pustevny (przy szosie). Na moim zdjęciu to po lewej:


Obrazek


Schronisko na Twoim zdjęciu to Horský hotel Radegast, jadłam tam pyszny "Vyprażany syr" z piwem oczywiście marki Radagast.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-04-07, 10:41

Basia Z. pisze:jadłam tam pyszny "Vyprażany syr" z piwem oczywiście marki Radagast.


Jak i ja :)

Obok tych z Twego zdjęcia nie przechodziliśmy... bo pomyliłem miejsce ... :ops
Ostatnio zmieniony 2014-04-07, 12:24 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-04-07, 12:32

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-04-07, 12:36 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2014-04-07, 12:52

Dobromił pisze:Dialog pod rzeźbą:

- Łukasz, który to jest ten Cyryl?
- Kubeczku drogi, to ten obok Metodego.


A który to Metody? ;)

W Łodzi też jest Radegast... http://www.lodzjews.org/root/form/pl/radegast/
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
maurycy
Posty: 910
Rejestracja: 2013-11-17, 09:25
Lokalizacja: Bielsko okolice

Postautor: maurycy » 2014-04-07, 13:39

Dobromirze czyżby ta z lekka kościelna trasa dostala ci się na pokutę za ostatni
zlot Chimalaja ? :P . Ciekawe co mi sie dostanie :rol .

A tak pro po nazwa góry Radegast kojarzy mi się z calkiem niezłym czeskim piwem o tej samej nazwie :)
easy rider
Mirek

Postautor: Mirek » 2014-04-07, 13:52

Dobrze Ci się kojarzy ,bo jest takie piwo. :DD
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2014-04-07, 13:55

maurycy pisze: dostala ci się na pokutę za ostatni
zlot Chimalaja ?


Nie. Pokutę dostał tylko użytkownik cep.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2014-04-07, 14:05

maurycy pisze:A tak pro po nazwa góry Radegast kojarzy mi się z calkiem niezłym czeskim piwem o tej samej nazwie :)


Jest odwrotnie - nazwa piwa pochodzi od nazwy góry, a nazwa góry od imienia słowiańskiego boga piorunów, którego posąg (o ile pamiętam XIX-wieczny) tam się znajduje (na fotce Dobromiła jest).

Piwo warzone jest w browarze w miejscowości Nošovice bardzo niedaleko stamtąd.

Browar można zwiedzać:

http://www.radegast.cz/pl/prohlidka-pivovaru-radegast/
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2839
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2014-04-07, 16:55

Dobromił pisze:Kubeczku

:blu2

Dobromił pisze:( moje czujne oko wypatrzyło ukryte w lesie wychodnie skalne

Nieco więcej takich skałek jest na niezbyt odległym szczycie Knehyne. W rezerwacie, poza szlakiem ale ścieżka bardzo wyraźna.

Iva pisze:A który to Metody?

Ten obok Cyryla.

Zdjęcia mi się spodobały. Natomiast sama część tekstowa relacji, już nie - brak ,,danych technicznych" i informacji czy były kości, kicające, futrzaste i latające.
Ostatnio zmieniony 2014-04-07, 16:56 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10915
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-04-07, 20:09

W końcu wszedłeś na szlak odnowy moralnej.
...ale tereny ładne i urozmaicone, chętnie też bym to zobaczył.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2014-04-07, 20:29

Ładną wiosnę już ustrzeliłeś na "polankowych" zdjęciach.

I jak Ci się te góry spodobały? Bo ostatnio byłam tam dwa razy i, jak na mój gust, za dużo iglaków, a za mało widoków.
Za to na Twojej trasie kiedyś miałam mgłę i zero widoków, a spod Cyryla i Metodego widzę, że fajna panoramka jest.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości