Sassongher - tylnymi drzwiami na symbol Corvary

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
Artur Białek
Posty: 23
Rejestracja: 2021-08-01, 15:51

Sassongher - tylnymi drzwiami na symbol Corvary

Postautor: Artur Białek » 2021-09-05, 15:26

Cześć wszystkim. Ostatnio pisałem o rumuńskich Bucegach, dziś chciałbym podzielić się kilkoma zdjęciami z Dolomitów, a konkretnie ze szlaku na Sassonghera (2665 m n.p.m). Góra popularna – kto był, pewnie kojarzy. Większość osób decyduje się jednak na wejście od strony Colfosco i powrót tą samą drogą. Znacznie mniej popularny jest szlak z miejscowości La Villa. A oto jak się przedstawia:

Na początek musimy dotrzeć do schroniska Gherdenacia (2050 m n.p.m.), co ułatwia wyciąg krzesełkowy z miasteczka, który zawozi do podnóża skalnej ścian i skraca naszą podróż o niecałą godzinę. Stamtąd do schroniska możemy udać się trzema wariantami – jeden obchodzi ściankę z lewej strony, drugi z prawej (krótkie ubezpieczenia, ale bez trudności), trzecim jest nowa ferrata Les Cordes – o której mogę powiedzieć tylko tyle, że jej wycena to około B/C. A, no i nie jest zaznaczona na większości map. Niezależnie od wariantu w jakieś 40-50 minut dochodzimy do Rifugio (oznaczenia mogą wskazywać „Utia” – podwójne nazewnictwo jest tu na porządku dziennym), które jest położone na wypłaszczeniu powyżej pokonanej ścianki i gwarantuje szerokie panoramy na potężny mur grupy Fanes i jej najwyższych szczytów – Sasso delle Dieci (Zehner), Piz Lavarella, Conturines. Zdjęcie poniżej.

Obrazek

A tak z kolei prezentuje się otoczenie Sassonghera (o ile czegoś nie pomieszałem to ten płaski pośrodku):

Obrazek


Szlak (nr 5 w terenie) jest przyjemny, ścieżka jest łatwa w nawigacji i niespecjalnie stroma. Po pokonaniu niewielkiego progu znajdujemy się w pustej dolince (nieco wyżej po naszej prawej stronie przebiega okrężna trasa w głąb płaskowyżu Puez), z której wychodzimy, kierując się na lewo żlebem. Z daleka wygląda na dość stromy, ale w rzeczywistości nie przedstawia żadnych trudności. Następnie zaczynamy trawers masywu Para dai Giai, który od grani Sassonghera oddziela dolina Juel.

Obrazek

Obrazek

Na trasie znajduje się też krótki odcinek ubezpieczony – łatwy, ale w trakcie mojej wizyty jeden z prętów, do których mocowana jest lina, nie trzymał się zbyt pewnie. A specyfika tego odcinka zachęcała do „oparcia” się na linie.

Obrazek

Z tego miejsca wyłania się fantastyczna panorama na wieże w otoczeniu Sassonghera.
A my już zupełnie łatwą ścieżką kierujemy się w stronę przełęczy.

Obrazek

Obrazek


Z przełęczy możemy podziwiać jedyny w swoim rodzaju krajobraz Selli powyżej Passo Gardena (jednej z najważniejszych komunikacyjnych przełęczy w Dolomitach).

Obrazek

A to widok na pokonaną trasę.

Obrazek


Następnie do góry miejscami stromą, nieco sypiącą się ścieżką.

Obrazek


Aż do momentu, kiedy dojdziemy do sztucznych ubezpieczeń. Nie jest tego dużo – 5-10 minut w górę, większość ludzi nie miała sprzętów do ferrat. Czy warto? Każdy musi sam zadecydować. Trudności (A/B) moim zdaniem przypominają Zawrat, ale trzeba pamiętać, że wracamy tą samą drogą, więc będziemy musieli je pokonywać także schodząc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Liny szybko się kończą i pozostaje nam podejście łatwym zboczem. Panoramy są wyjątkowe, zdjęcia nie są w stanie tego niestety oddać. Tym niemniej kilka fotografii na zachętę.
Fanes:

Obrazek

Na pierwszym planie Sella. Z prawej Sassolungo.

Obrazek


Grupa Puez z nietypowymi krajobrazami

Obrazek

To zdjęcie lepiej oddaje charakter skalnego płaskowyżu. W tle iglice Odle.

Obrazek

To by było na tyle. Jeśli ktoś jedzie w Dolomity po raz pierwszy i dysponuje doświadczeniem "tatrzańskim", to nie musi długo szukać - w pogodny dzień widoków i wrażeń na Sassongherze nie zabraknie.

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-09-05, 18:42

Fajnie jest zobaczyć "świeżą krew" na forum. Zdjęcia z potencjałem, przynajmniej z tego co widzę na laptopie na wakacjach.

laynn

Postautor: laynn » 2021-09-05, 19:27

Ech, te rejony mi się podobają :) pięknie!

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2021-09-05, 19:52

Ależ tam jest pięknie! :o-o
Duże góry, z którymi mi jakoś ciągle nie po drodze :(
Super warunki. Gratuluję i zazdroszczę ;)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-09-06, 07:10

Dobry.

Fajny debiut forumowy :) Po dłuższym przebywaniu w takich górach człek może osiwieć :D Mogliby te skały trochę przemalować.

Raz w życiu byłem w Dolomitach. Sprocket - do boju !
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Artur Białek
Posty: 23
Rejestracja: 2021-08-01, 15:51

Postautor: Artur Białek » 2021-09-06, 19:22

Dolomity polubiłem chyba najbardziej - tam odnajdzie się każdy - osoba zupełnie początkująca, "ferratowiec", alpinista czy szukający przygody obieżyświat.

Duża ilość wysokich przejezdnych przełęczy + infrastruktura sprawiają, że wyśmienite panoramy można odkryć nawet bez specjalnego wysiłku, a jednocześnie ruch turystyczny skupia się tylko na konkretnych trasach. Wystarczy odbić i człowiek już jest w innym świecie.