Jankova i Skalky - mniej znana Mała Fatra

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Jankova i Skalky - mniej znana Mała Fatra

Postautor: Sebastian » 2021-09-25, 17:28

Obrazek

Wycieczka na Skalky i Jankovą była pierwszą z ośmiu, jakie udało mi się odbyć w czasie dwutygodniowego pobytu we wrześniu w Terchovej. Miejscowość ta, położona u stóp Krywańskiej Małej Fatry, ma genialne położenie, zwłaszcza dla posiadaczy samochodów -oprócz licznej sieci atrakcyjnych szlaków wiodących po górach bezpośrednio nad Terchovą, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów pozwalających na dojazd samochodem w godzinę (ewentualnie z małą dokładką) znajduje się mnóstwo innych ciekawych pasm górskich: Wielka Fatra, Góry Strażowskie, Góry Choczańskie, Niskie Tatry, co otwiera niemal nieograniczone możliwości eksploracyjne. W związku z tym, choć mój wrześniowy wyjazd do Terchovej to już mała tradycja i zawitałem tam po raz szósty w ciągu 10 lat, to nadal mam możliwość odbywania stamtąd wycieczek w nowe miejsca, co bardzo lubię.

Wycieczka opisana w niniejszej relacji, jak na fatrzańskie standardy jest dość łatwa: niewiele przewyższeń, brak dużych stromizn charakterystycznych dla słowackich gór: na odległości 15,7 km mam do pokonania tylko 678 metrów przewyższenia. Na początek wakacji w sam raz.

mapa: https://en.mapy.cz/s/boposolube

Wycieczkę rozpoczynam w dolinie znajdującej się na wschód od miejscowości Rajecka Lesna. Znajduje się tam schronisko Chata Ziar. Przy nim jest płatny parking – parkowanie kosztuje 3 EUR, ale można sobie odliczyć tę kwotę od zamówienia w bufecie. Uiszczam opłatę, a z posiłku skorzystam w drodze powrotnej.

Obrazek

Początkowy odcinek wiedzie niebieskim szlakiem. Mijam znajdujący się po prawej stronie położony na stromym zboczu wyciąg orczykowy. Sam wyciąg oraz znajdujący się na dole budynek wyglądają na nieużywane i niszczejące od lat. Za wyciągiem skręcam w prawo i idę żółtym szlakiem Doliną Siroką. Spotykam grupkę leśniczych, ostrzegają mnie o mieszkających tu niedźwiedziach. Turystów tu jak na lekarstwo, więc trzeba uważać na misie.

Obrazek

Obrazek

Po fragmencie wiodącym po odkrytym terenie ścieżka znika w lesie przy miejscu, gdzie łączą się dwa potoki górskie. Ścieżka będzie prowadzić wzdłuż jednego z nich dość głębokim i ciekawym wąwozem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po fragmencie drogi wiodącym wzdłuż potoku ścieżka wspina się dość mocno w górę na Vricanske Sedlo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Vricanske Sedlo

Z przełęczy czerwonym szlakiem wiodącym z Klaka aż na północny skraj Luczańskiej Małej Fatry podążam na Skalky. Na razie idę lasem, ale wg mapy i zdjęć, które widziałem w internecie, na wierzchołku tej góry znajduje się rozległa, o podłużnym kształcie polana widokowa.

Obrazek
pierwszy widok na Klak

Obrazek

Na przełęczy pełno przekwitłych już ostów, z rzadka widać ich fioletowe kwiaty, dominują przekwitłe i białe „dmuchawce".

Obrazek

Obrazek

Na szerokiej polanie wierzchołkowej, zgodnie z nazwą góry, sporo skałek. Widoki szerokie, 360 stopni, choć na północną stronę lekko ograniczone drzewami. W zachodnią stronę charakterystyczny kształt góry Klak.

Obrazek
panorama od zachodu na północ

Obrazek
na południu się chmurzy

Obrazek
szczytowe skałki

Obrazek

Przejrzystość powietrza nie powala, ciężko o dalekie górskie wieloplany, ale wystarczy podnieść głowę nieco wyżej...

Obrazek

Obrazek
Klak

Obrazek

Obrazek
na horyzoncie Velka Luka

Obrazek

Obrazek

Okazuje się, że najwyższy punkt na Skalkach dopiero przede mną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
obowiązkowe fotki przy słupku

Schodzę w stronę Jankovej.

Obrazek

Obrazek
w stronę Wielkiej Fatry

Obrazek
Duta Skala

Ścieżka na chwilę znika w lesie, ale po chwili wychodzi na długą podłużną polanę dochodzącą aż na szczyt Jankovej. Trawy są tu już mocno pożółkłe, ale drzewa dopiero zaczynają łapać jesienne kolorki.

Obrazek

Obrazek
pomiędzy Skalkami a Jankovą


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Klak chowa się już za drzewami

Obrazek
przed Jankovą

Obrazek

Z Jankovej świetnie widać Wielką Fatrę, niestety dziś przejrzystość nie rozpieszcza. Na szczęście wcześniej wyszło słońce i zrobił się bardzo przyjemny wrześniowy dzień. Zadzieranie głowy do góry również przynosi efekty.

Obrazek
Wielka Fatra

Schodzę z Jankovej czerwonym szlakiem, a potem niebieskim wracam pod Chatę Ziar. Ze skrzyżowania szlaków na Sedle Pod Uplazem można leśną drogą przejść do widokowych polan przy Ciernym Potoku, ale tego dnia droga jest strasznie zabłocona i rozjeżdżona, niestety muszę odpuścić bezszlakowe wędrówki.

Obrazek

Obrazek

Dolina potoku Lesnianka, którą prowadzi niebieski szlak, to tereny rekreacyjne: sporo tu domków letniskowych, co chwilę przejeżdżają rowerzyści.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Przy drodze znajduje się gejzer. Jest zaznaczony na mapie, chyba jest to obiekt naturalny, bo jaki sens miałoby budowanie sztucznej konstrukcji w tym miejscu?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Chacie Ziar jem obiad wykorzystując wcześniejszą opłatę parkingową. W przedsionku Chaty wisi mapa Luczańskiej Małej Fatry z zaznaczonymi miejscami, gdzie widziano i sfotografowano niedźwiedzie, wiszą też inne zdjęcia misiów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu kończę wycieczkę pieszą. Trasa na Skalky i Jankovą to nie jest z pewnością pierwsza liga fatrzańskich szlaków, ale jest ciekawa i dla kogoś, kto już zwiedził najciekawsze miejsca Małej Fatry znajdujące się w zasadzie w jej krywańskiej części, a chce zobaczyć coś nowego, jest interesującą propozycją. Pokazuje też, jaką mnogością interesujących szlaków dysponują Słowacy.

Na tym podsumowaniu w zasadzie można by zakończyć relację, ale przecież ja jeszcze muszę wrócić do Terchovej, a mam do przejechania 55 km przez piękne tereny słowackich gór. W związku z tym jako podsumowanie numer dwa oraz zachętę dla odwiedzenia tych miejsc przedstawiam wam kilka zdjęć z trasy, gdzie wystarczyło stanąć autem na poboczu, wyjść z niego i zrobić zdjęcie.

Obrazek
Rajecka Lesna - widok na Klak

Obrazek
Rajec - Velka Luka na horyzoncie

Obrazek
Zbynov - bezimienny pagórek

Obrazek
Rajeckie Teplice - skałki przy drodze

Obrazek
Teplicka nad Vahom - widok na Małą Fatrę z kładki pieszo-rowerowej

Obrazek
Varin - Wielki Krywań i Białe Skały

Obrazek
Terchova (stacja benzynowa) - skalki Sokolia

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-09-25, 17:50

Zaczyna się dobrze :)

laynn

Postautor: laynn » 2021-09-25, 18:49

Fajne polany.
Ile razy się w lesie oglądałeś za miśkami :zso :) :?

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-09-25, 19:05

laynn pisze:Ile razy się w lesie oglądałeś za miśkami :zso :) :?

Mniej więcej tyle samo, co Sprocket w Nizkich :)

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2021-09-25, 19:38

Sebastian pisze:Mniej więcej tyle samo, co Sprocket w Nizkich

czyli ani razu :)

laynn

Postautor: laynn » 2021-09-25, 19:44

Ja tam bym się rozglądał. Chciałbym mu zrobić zdjęcie :)

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-09-26, 20:17

Ciekawe miejsca :). Nieodległy Klak znam ale ta część zupełnie mi obca.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-10-07, 09:56

Obrazek

Typowe drzewo z horrorów :D

Mój plan na 2022 - nadrobić zaległości w Małej Fatrze.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu