Do trzech Mincolów sztuka

Relacje z gór całego świata, niepasujące do pozostałych działów.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Do trzech Mincolów sztuka

Postautor: Dobromił » 2024-04-28, 14:55

Dobry wieczór.

Nie jednej górze Mincol na imię. Miałem okazję poznać takowe w Małej Fatrze i Magurze Orawskiej. Przyszedł czas na trzeciego.

Znajomi kończą Koronę Gór Słowacji. Korzystam z zaproszenia i początkiem kwietnia wyruszam na trzydniową górską przygodę. Każdy krok na turystycznym szlaku w ciągu tych trzech dni był dla mnie nowością. Bardzo się z tego cieszę.

Walkę z Koroną rozpoczynamy od ataku na Góry Czerchowskie ( Cergov ). Jesteśmy we wschodniej Słowacji, w regionie Szarysz. W tym ustrojstwie są też : Beskid Niski i Pogórze Ondawskie. Je też na tej wyprawie odwiedzimy.

Ale na razie jesteśmy w Górach Czerchowskich.

Ruszamy w pięć osób 5 kwietnia 2024 roku. W piątek czyli kolejny raz jest to wyprawa na "piątkę". Nasza trasa wiedzie nas przez prawie 35 pasm górskich. Ma się ten rozmach, nie ? Co by Was nie za bardzo zamęczać informacjami o nich to zamieszczę tylko zdjęcia z Tatrami, Pieninami i Gorcami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kierujemy się na wschód. Tam kiedyś na pewno była cywilizacja ale trochę się zrujnowała - pierwszym celem dnia był zamek Kamenica. Znaczy się to co z niego zostało ...

Wikipedia :

"Zamek Kamenica (słow. Kamenický hrad) – ruiny zamku w miejscowości Kamenica w północno-wschodniej Słowacji. Znajdują się na zbudowanym ze skał wapiennych wzgórzu Zámok (725 m), u zachodnich podnóży Gór Czerchowskich.

Zamek wzniesiony został w XIII wieku, prawdopodobnie w 1248 r., w ramach szerokiej akcji budowania murowanych dzieł obronnych, podjętej przez króla Węgier Belę IV po najeździe "tatarskim" z lat 1241-1242. W I połowie XVI w. zamek wraz z umocnieniami został rozbudowany w stylu renesansowym. W 1556 r., w czasie walk o koronę węgierską, został zdobyty przez wojska cesarskie Ferdynanda I Habsburga i po zdobyciu zburzony. W 1811 r. materiał skalny i pozostałe jeszcze resztki zamku wykorzystano do budowy miejscowej gorzelni. Pozostały tylko resztki wieży. Obecnie dokonano częściowej rekonstrukcji zamku i całe wzgórze zamkowe udostępniono do zwiedzania, wykonując sieć ścieżek.

Z Kamenicy do ruin zamku prowadzi znakowana ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi. Szczyt wzgórza zamkowego jest bezleśny i dzięki temu jest on bardzo dobrym punktem widokowym. Panorama obejmuje Góry Czerchowskie, Góry Lewockie i Spišsko-šarišské medzihorie z jego miejscowościami."

Parkujemy obok kościoła ( paskudnie pomalowany na żółto ) w miejscowości Kamenica. Tam, na tablicy informacyjnej, jest więcej o historii zamku.

Idziemy przez miejscowość i docieramy do ścieżki edukacyjnej na wzgórze Zamok. Jest tam miła bramka na powitanie.

Tak z dołu prezentuje się część wzgórz i ruin. Na drugim zdjęciu fajnie prezentują się naturalne skały wzgórza.

Obrazek

Obrazek

Rzut oka na okolicę.

Obrazek

Obrazek

Ostatnie metry podejścia na wzgórze.

Obrazek

Kolejny widok na okolicę.

Obrazek

Ha ! Zdobywcy ruin ! ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rów ten wygląda na stworzony ręką rycerską.

Obrazek

Słowacja się radośnie chmurzy.

Obrazek

Tyle zostało po wspaniałym ustrojstwie obronnym.

Obrazek

Obrazek

Ponoć tak wyglądał za czasów świetności.

Obrazek

Oddajemy zamek w całości i ruszamy na górski etap wyprawy.

Pa !

Obrazek

Czwórka młodzieżowa.

Obrazek

Musiało to pięknie lata temu wyglądać.

Obrazek

Pięknie to wycięli.

Obrazek

Wchodzimy na delikatne wzgórze, z którego tak prezentuje się Zamok z ruinami.

Obrazek

Wchodzimy w las. Mieszany.

Obrazek

Tak sobie patrzę po okolicy i widzę coś białego.

Obrazek

Czas na pierwszy odpoczynek górski. To Bukova, 903 m.

Obrazek

Powiem Wam - widoki mnie zauroczyły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wg Wiedzących widać było m.in. Bieszczady.

Po posiłku ruszamy dalej.

Obrazek

Bardzo ładny szpaler drzewny. Przypomina mi kolumny w gotyckich katedrach.

Obrazek

Mijamy coś o nazwie Kalinov, 870 m, i spotykamy drzewo dość stare z oblicza.

Obrazek

W tych górach trochę trudno o miejsce do schronienia. Idziemy obok "rodzynka" - Utulnia pod Mincolem, 1010 m. Ponoć na 20 osób.

Obrazek

Przed nami dość stromy odcinek na wprost. Pokonujemy go i wchodzimy na grań. Idziemy w prawo i przed nami pojawia się przedwierzchołek ( ? ) Mincola.

Obrazek

Jako, że jest całkowicie bezdrzewny to daje rewelacyjne widoki. Widok na pół - lewo.

Obrazek

Wyglądają na Bielskie.

Obrazek

Odcięte jak od noża.

Obrazek

Widok w tył.

Obrazek

Przed nami ostatnia prosta.

Obrazek

Po lewej mamy jeszcze Niżne.

Obrazek

Z rozpędu przekraczam wierzchołek.

Obrazek

Oto on - Mincol, 1 157 m, najwyższy szczyt Gór Czerchowskich. KGS zbliża się do końca.

Obrazek

Czas na najmilszą część wyprawy - leżenie.

Leżenie z widokami na np. Pieniny.

Obrazek

Na coś innego.

Obrazek

Na Jaworzynę Krynicką.

Obrazek

Obrazek

Znalazłem oparcie w postumencie ( prawie stuletni osobnik ). Jest on ozdobiony herbami trzech miast – siedzib powiatów, których granice stykają się na wierzchołku Minčola: Bardiowa, Starej Lubowli i Sabinova oraz herbem stolicy kraju preszowskiego - Preszowa.

Obrazek

Co powiecie o kolorach ?

Obrazek

Wracamy na przedwierzchołek.

Obrazek

Dalej równo wycięte.

Obrazek

Tajemnicze budynki po lewej ... ;)

Obrazek

Szerzej patrząc.

Obrazek

W tle Mincol.

Obrazek

Pożyteczne ustrojstwo - tablica z opisem widoków.

Obrazek

Do auta wracamy inną trasą.

Obrazek

Mijamy Lazy, 1 088 m i Sedlo Zdiare, 970 m.

Przerąbane.

Obrazek

Dla odmiany - szkółka leśna.

Obrazek

A kuku ! Znowu musimy odpoczywać.

Obrazek

Idziemy dalej i znajdujemy się znowu pod zamkiem. Tylko, że z drugiej strony. Szturm prowadzi Taś.

Obrazek

Czy patrzy na nas "Człowiek z Wysokiego Zamku" ?

Obrazek

Groza.

Obrazek

Jednak odpuszczamy szturm na ruiny. Niech sobie stoją.

Obrazek

Auto stało na czterech kołach. To ważne ponieważ przed nami była droga do Wysowej - Zdrój. Tam była nasza kwatera na najbliższe dwie noce.

I tak to piwerwszy z trzech szczytów do KGS zdobyty. Do tego zamek i piękne widoki na wiele pasm. Chyba nigdy w życiu na jednej wycieczce nie widziałem i Bieszczad i Tatr.

W takim razie - Baś, Goś, Kub i Taś - dziękuję za zaproszenie.

Jedziemy na kwaterę.

Zamek nas żegna.

Obrazek

Po rozłożeniu się na kwaterze robimy wieczorek zapoznawczy. Uzdrowisko nam służyło.

Dobranoc.

P.s. Część dalsza opowieści nastąpi w innym dziale - wkraczamy w Beskid Niski. Albo w Pasmo Busov ...
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 15:59 przez Dobromił, łącznie zmieniany 11 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2024-04-28, 18:25

No, powiem Ci że zrobiła na mnie ta wycieczka wrażenie, wszystko wygląda zachęcająco :o-o

Trochę daleko na jeden dzień ...

Naprawdę ładnie !

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5633
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2024-04-29, 08:14

Dobromił pisze:Każdy krok na turystycznym szlaku w ciągu tych trzech dni był dla mnie nowością. Bardzo się z tego cieszę.
Wspaniale! :)

Bardzo widokowe tereny. Przyjemne. Wzbudziły we mnie chęć, żeby też tam kiedyś pojechać. Może się spełni...

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5933
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2024-04-29, 09:12

Zajebista wycieczka. Wiadomo - zagranica. Te skałki pod Mincolem nazywają się Bradlove Pasmo. Kolory takie sobie. Czy napisanie "Wiedzący" z dużej litery to nawiązanie do Sapkowskiego?

Awatar użytkownika
maurycy
Posty: 908
Rejestracja: 2013-11-17, 09:25
Lokalizacja: Bielsko okolice

Postautor: maurycy » 2024-04-29, 10:26

Spoko tereny :lol
Byliście popatrzyć jak jest w środku szałasu pod Mincolem?
Aha, obok Mincola na mapie wypatrzyłem szczyt Hyrova (pisane przez samo h) . Zaraz skojarzyło mi się z naszą Chyrową z Niskiego 😁

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2024-04-29, 11:03

Adrian pisze:No, powiem Ci że zrobiła na mnie ta wycieczka wrażenie, wszystko wygląda zachęcająco :o-o


Czy dalej jesteś w szoku ? ;)

Adrian pisze:Naprawdę ładnie !


Tak. Sielankowa i piękna wycieczka. Tak jeszcze dodam dla osób "lubiących samotność w górach" - nikogo nie spotkaliśmy.

sprocket73 pisze:Wzbudziły we mnie chęć, żeby też tam kiedyś pojechać.


W pobliżu są uzdrowiska ...

Sebastian pisze:Te skałki pod Mincolem nazywają się Bradlove Pasmo.


W rzeczy samej ;)

Sebastian pisze:Czy napisanie "Wiedzący" z dużej litery to nawiązanie do Sapkowskiego?


A tak. Jakoś takoś tkwi to we mnie.

maurycy pisze:Byliście popatrzyć jak jest w środku szałasu pod Mincolem?


Nie. Z rozpędu od razu ruszyliśmy w stronę szczytu.

maurycy pisze:z Niskiego


I on się pojawi.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu