Na Żar. I parę innych.

Relacje z Pienin, Gór Świętokrzyskich i innych polskich gór...
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Na Żar. I parę innych.

Postautor: Dobromił » 2022-07-01, 20:40

Dobry wieczór.

Dzień po wąchaniu kwiatków w Beskidzie Żywieckim poczułem żar od Żaru. Był to mocny żar - w końcu w Pieniny jest kilka metrów drogi.

Ruszamy z Prezesem KG Zdobywcy - czyli to taki wyjazd służbowy. Prezes udaje się na spacer rowerowy, ja na spacer nożny.

Nawet nie pamiętam , o której ruszyliśmy. Chyba w okolicach 3 w nocy 29 maja tego roku. Albo troszkę później ...

Nic to. Tatry już stały.



Obrazek


Obrazek

W okolicach 7.10 Prezes wystawia mnie w okolicy zamku w Niedzicy. zamku na dawnym pograniczu polsko - węgierskim. Obecnie muzeum, hotel, piękne miejsce. Obiekt bardziej "węgierski" niż "polski". Obecnie to i tak nie ma zbyt dużego znaczenia - świat jest mądrzejszy ( no może poza paroma na wschodzie ... ).


Obrazek


Obrazek

Wkraczam na czerwony szlak i ruszam na przygodę z Pieninami Spiskimi.

Po prawej, nad Zbiornikiem Czorsztyńskim ( sztuczne bydle, kilka wsi macha łapkami z dna ), prezentuje się zamek w Czorsztynie. Obiekt bardziej "polski" niż "węgierski". Obecnie to i tak nie ma zbyt dużego znaczenia - świat jest mądrzejszy ( no może poza paroma na wschodzie ... ).


Obrazek

Za mną Pieniny.


Obrazek

Po lewej Tatry Bialskie i Wysokie.


Obrazek

Gorce nad zamkiem. Zbiornik pod zamkiem.


Obrazek

Czy to jest skała Bartuśka ?


Obrazek

Do hymnu ! Widać Rysy.


Obrazek

Ha !


Obrazek

Łąkowe Tatry.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Szlak trochę się podnosi, Żar się zbliża.


Obrazek

Na szczycie, 883 m najwyższy szczyt Pienin Spiskich, spotykam podążającego z przeciwka Prezesa.

Rzut oka na wodę.


Obrazek


Obrazek

Idziemy dalej w przeciwne strony.

Przechodzę trochę za szlak i z wąskiego grzbietu podziwiam Tatry.


Obrazek

Wracam i bardzo ostro zakręcam na ekumeniczny szlak szlakowy i staczam się między drzewami w stronę Jurgowskich Stajni.

Pojawiają się zabudowania.


Obrazek

Chmury się strzępią.


Obrazek


Obrazek

Nogi moje wprowadziły mnie do Dursztyna ( nazwa ponoć od niemieckiego określenia twardej skały ) .

Trochę tu dziwnie ... ;)


Obrazek

Idę dalej, koni nie widać.

Pojawia się za to skrót na Świnicę.


Obrazek

Idę przez moje ulubione łąki w stronę Granderusa ( 795 m ) . Wysokość nijak ma się do zalet tegoż osobnika.


Obrazek

Szybki skok w Bialskie.


Obrazek

A po lewej trawki, kwiatki, wzgórki i Pieniny.


Obrazek

Turystka poddrzewna. Jest to jedna z pięciu osób jakie spotkałem tego dnia na szlaku. Szkoda że tak mało. Góry dla turystów !


Obrazek

Tatry, Przełęcz Trybska i Łapsze Wyżne.


Obrazek

I tak to ścięło Wysoką, Rysy i inne.


Obrazek

No to pa, Granderus. Idę w lewo pięknym grzbietem.


Obrazek

Trochę sobie przedłużam ten spacer i do Łapsz nie wchodzę przy kościele tylko trochę dalej na główną ulicę. Nic to.

Prezes czeka. Ruszamy na Litwinkę.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

To była jedna z najpiękniejszych krajobrazowo wycieczek w moim życiu. Do tego w miarę krótka ( 15 km ) i czasowo akceptowalna. Nawet rozszerzony program wcześniejszego wieczoru nie przeszkodził w turystycznym dziele.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2022-07-01, 21:23 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-07-01, 21:55

Cholernie widokowe miejsca, co miałem też kiedyś okazję stwierdzić naocznie. I nie dziwię się że uważasz wycieczke za jedną z najpiękniejszych.

A Prezes nasz Grzegorz faktycznie tam był z Tobą, czy to tylko literacki bohater widmo? :-)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-01, 22:00

Obudź się.

Prezes G został obalony.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-07-01, 22:04

A faktycznie... ale Prezesami jak z Prezydentami - do końca życia im to zostaje jako tytuł :D

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2022-07-02, 00:18

Za 2 tygodnie będę tam, widzę, że cholernie warto. Powiedziałbym, że to mało znane miejsca, a krajobrazowo TOPka Polski :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-07-02, 06:08

Tereny dla fanów pięknych widoków :)

Jednak trochę Cię ciągnie w pastwiskową turystykę, nie bój się tego, z wiekiem tak jest ;)

laynn

Postautor: laynn » 2022-07-02, 07:11

Strzępiace chmury, trawy, do tego ucieczka przed podejściem z Jurgowskich Stajni... pięknie. :)
Muszę tam wrócić, bo ja widoków tam nie miałem...

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-02, 12:34

Piotrek pisze:ale Prezesami jak z Prezydentami - do końca życia im to zostaje jako tytuł :D


Tylko pamiętaj o ironii i szyderstwie w głosie jak tak będziesz do Grzegorza mówił :)

Coldman pisze:Za 2 tygodnie będę tam, widzę, że cholernie warto.


Plus kilka innych szlaków w okolicy. Jest to kraina Punktów Widokowych.

Adrian pisze:Jednak trochę Cię ciągnie w pastwiskową turystykę, nie bój się tego, z wiekiem tak jest ;)


Rumburaku z Łopatą ! Moja rodzina pochodzi spod Tarnowa. Tam 3/4 okolicy to tylko pola i pastwiska :D

laynn pisze:Strzępiace chmury, trawy, do tego ucieczka przed podejściem z Jurgowskich Stajni... pięknie. :)


Przed nikim / niczym nie uciekałem ! To była poważnie zaplanowana wycieczka. Dzień wcześniej w Barze u Witka oglądałem z Chamem finał Ligi Mistrzów. Z dzbankiem ( poważnie, tak tam podają flaszkę ) wódki. I tam we łbie zakwitł mi pomysł szlaku.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 12:37 przez Dobromił, łącznie zmieniany 2 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-07-02, 14:04

Rumburaku z Łopatą ! Moja rodzina pochodzi spod Tarnowa. Tam 3/4 okolicy to tylko pola i pastwiska :D


Muszę się zgodzić, ponieważ dzisiaj przejeżdżałem w tych okolicach, faktycznie lekkie pagórki i pola ...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14465
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-07-04, 10:33

Adrian pisze:faktycznie lekkie pagórki i pola ...


Można popaść w lekkie szaleństwo.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2022-08-25, 20:29

O, przegapiłam relację z terenów, które lubię... Widokowo, jak zawsze, choć Grandeus trochę kapryśny, jakby pogoda się popsuła w stosunku do tej z rana.