Toruń da się lubić... :)

Relacje pozagórskie z Polski.
Vision

Toruń da się lubić... :)

Postautor: Vision » 2020-03-29, 15:29

Kiedyś tam, w sumie nawet dwa razy w niedługim czasie udało mi się zagościć w Toruniu. To akurat mój pierwszy raz, było to latem. W nocy chyba coś koło 2:00-3:00 wyjechałem polskim busem, jak jeszcze istniał z Katowic. Dojechałem tam wczesnym rankiem i poszedłem sobie zwiedzać miasto.

Na początek padł Ratusz Staromiejski i Pomnik Mikołaja Kopernika.

Obrazek

Obrazek

Po drodze też jakiegoś osiołka spotkałem...

Obrazek

Potem udałem się nad Wisłę.

Obrazek

Obrazek

Nad Wisłę doszedłem przez Bramę Mostową.

Obrazek

Tutaj widok na Dwór Mieszczański i Basztę Wartownię z nad Wisły.

Po sielance nad Wisłą, ludzi malutko, bo to wczesny ranek, pogoda piękna bo to lato, udaję się w stronę Krzywej Wieży.

Obrazek

Po drodze różne budynki z ciekawymi oknami.

Obrazek

Obrazek

I ciasne i zabudowane uliczki.

Obrazek

Jest i Krzywa Wieża.

Obrazek

Faktycznie trochę krzywa jest i pion pod ścianą ciężko utrzymać, ale nie aż tak bardzo. ;)

Idziemy dalej w miasto...

Obrazek

Obrazek

Potem mamy w teorii dom narodzin Mikołaja Kopernika.

Obrazek

Więc wchodzę do środka i się rozglądam po wnętrzu.

Obrazek

Obrazek

Chociaż dało się tam też przewietrzyć.

Obrazek

Obrazek

I potem znów wejść do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj mamy wieże Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Obrazek

Potem udaję się na zwiedzanie Ratusza, niestety Wieża Ratuszowa była zamknięta, już nie pamiętam dlaczego, ale w samym Ratuszu coś tam szło zobaczyć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu z Ratusza, w końcu jest w miarę normalna godzina, żeby udać się do hostelu. Bo miałem zarezerwowany nocleg, tylko wiadomo: doba hotelowa, więc musiałem do popołudnia czekać. Hostel całkiem sympatyczny i w samym centrum miasta. Nie wiem ile kosztuje teraz, ale 6 lat temu życzyli sobie 60 zł za osobę. Więc tragedii nie było jak na taką lokalizację. ;)

Chociaż teraz sprawdziłem i cena nadal taka sama. A wiele pokoi nawet dużo tańszych. Ja akurat potrzebowałem taki mniejszy wtedy, a zarazem droższy. Ale ceny są tam dosyć przystępne, przynajmniej wg ich strony: http://www.angelhostel.com/

Z okna miałem takie widoki. Np. po lewej na:

Kościół pw. Ducha Świętego.

Obrazek

Po prawej na Ratusz.

Obrazek

A centralnie na Rynek Staromiejski.

Obrazek

Obrazek

Tu jeszcze raz Ratusz z okna, bardziej w całości. ;)

Obrazek

Po podziwianiu widoków z okna, przyszedł czas znów wyjść na miasto.

Budynek Poczty Polskiej. Z okna też było go widać, ale to już z dołu. ;)

Obrazek

Kościół pw. Ducha Świętego, też z dołu.

Obrazek

I takie tam spacery, wąskimi uliczkami Torunia.

Obrazek

Obrazek

Tutaj ulicą Przedzamcze i okolice Ruin Zamku Krzyżackiego, ale tam udam się dopiero jutro.

Obrazek

Ja udaję się w stronę jakiegoś teatru, a po drodze takie dosyć ciekawe boisko, między starymi zabudowaniami.

Obrazek

Jest i ten Teatr Baj Pomorski.

Obrazek

Idę dalej na Rynek Nowomiejski w Toruniu. Tam akurat dosyć pusto w porównaniu do tego starego, ale co się dziwić. ;)

Obrazek

Idę więc tam gdzie tłoczniej...

Obrazek

Takie tam po drodze.

Obrazek

Potem jakaś kolacja, tzn. w sumie to była pizza w jakiejś pizzerii z tego co pamiętam i robi się ciemno. Wracam w okolice rynku i hostelu, ale jeszcze kilka nocnych ujęć z ręki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I czas spać. ;)

Drugi dzień był już bardziej spokojny i sielankowy. Ot takie spacery na świeżym powietrzu. Najpierw udałem się mostem na drugi brzeg Wisły, aby z dalsza zobaczyć tą panoramę Torunia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I opis z bliska.

Obrazek

Cudem bym tego nie nazwał, no ale trzeba przyznać, że panorama na żywo mi się podobała i robiła wrażenie. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem, powrót mostem na miasto.

Obrazek

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.

Obrazek

Przed katedrą jeszcze Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny.

Obrazek

I znów katedra z zegarem.

Obrazek

A za mną Brama Żeglarska.

Obrazek

No, ale ja udaję się w stronę Ruin Zamku Krzyżackiego. A po drodze:

Muzeum Historii Torunia.

Obrazek

I jak zwykle ciekawe ciasne uliczki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W końcu widać i ruiny zamku.

Obrazek

Szczerze mówiąc nic ciekawego, lepsze wszystko dookoła, niż tam w środku. Tak trochę dziwnie i za bardzo nowocześnie to wygląda, tzn. dużo takich elementów można tam spotkać na każdym kroku. Ale i tak było fajnie. Ludzi tam nie pamiętam. Może nikt tam nie chodzi i tylko ja dałem się skusić. ;) A wewnątrz wyglądało tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj już zdjęcia dosyć niewyraźne i zaszumione, ale strasznie ciemno tam było. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak trochę tam dziwnie. Momentami jak w jakimś domu strachu dla dzieci czy jakiejś imprezie Halloween. ;) No ale co zobaczyłem to zobaczyłem. :) Czas znów ruszyć w miasto.

Obrazek

Obrazek

Z powrotem na rynek.

Obrazek

Obrazek

I znów robi się ciemno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale czasu do autobusu mam jeszcze chyba z dwie godziny, więc jeszcze trzeba było coś zjeść. Trafiam jeszcze do Pierogarni Stary Młyn na ulicy Łaziennej. I jestem mega zadowolony. Jak dla mnie najlepsze pierogi jakie do tej pory jadłem i najadłem się do syta. Wprawdzie tanio nie jest, bo 5 pierogów, chyba coś między 25 a 35 zł. Ale są na prawdę wielkie i prosto z pieca. Jak dla mnie wypas. :D Mniej więcej tak się to prezentowało. Ciasto dosyć cienkie, więc w środku dużo farszu było. ;) W sumie to akurat była duża porcja, dla wielu starczyłby 3 szt. i taniej by wyszło i by też pojedli. ;)

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fstarymlyn%2Fphotos%2Fa.161993993814471%2F2218509968162853%2F%3Ftype%3D3&width=500" width="500" height="595" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fstarymlyn%2Fphotos%2Fa.161993993814471%2F529677267046140%2F%3Ftype%3D3&width=500" width="500" height="396" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Było też tam takie fajne romantyczne Bocianie Gniazdko dla zakochanych. ;) Po drabinie się wchodziło do góry i tam był jeden stolik i wszystkich się widziało z góry. Gorzej miały kelnerki, które musiały po tej drabinie z tymi talerzami wchodzić. Ale sympatycznie to wyglądało. :)

Na koniec przed autobusem, jeszcze o jakąś fontannę kolorową zahaczyłem.

Obrazek

I udałem się na polskiego busa do Katowic.

Podsumowując. Miasto bardzo mi się podobało. Za wiele w sumie nie zwiedziłem, pokręciłem się raczej po centrum i tyle, ale i tak mi wystarczyło. Spokojnie, bez pośpiechu i przy pięknej pogodzie. Teraz o takim spacerze to tylko pomarzyć można. ;)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2020-03-29, 18:26

Zaskoczyła mnie ta relacja - Toruń prezentuje się naprawdę dobrze.
Byłem tam raz, w latach 90-tych, w tym okresie największego marazmu, kiedy wszystko to co za komuny jako tako wyglądało już zaczęło się rozwalać, a nic nowego na europejskim poziomie jeszcze nie było. Teraz naprawdę wypas.

laynn

Postautor: laynn » 2020-03-29, 18:47

W 2004r gdy wracałem że szkolenia to wstąpiliśmy na rynek (to był ten weekend co zmarł Jan Paweł). Ludzi było tyle, co na rynku w Krakowie w weekend. Zamek Krzyżacki też mnie rozczarował, ale tylko byliśmy u góry.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-03-29, 18:52

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piękne miasto. Niech żyje ceglany gotyk !
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Vision

Postautor: Vision » 2020-03-29, 19:11

sprocket73 pisze:Teraz naprawdę wypas.


No na mnie wywarł duże i bardzo pozytywne wrażenie, chociaż przez te 6 lat mogło się sporo zmienić, mam nadzieję, że na lepsze. ;)

laynn pisze:W 2004r gdy wracałem że szkolenia to wstąpiliśmy na rynek (to był ten weekend co zmarł Jan Paweł). Ludzi było tyle, co na rynku w Krakowie w weekend. Zamek Krzyżacki też mnie rozczarował, ale tylko byliśmy u góry.


Jak ja byłem, to ludzi nie było aż tak dużo. To w sumie było lato, ale już druga połowa września. A sam Rynek całkiem, całkiem... jedynie te namioty piwne, tak trochę psują jego klimat i dziwnie to wygląda, co widać na zdjęciach z okna. ;)

Dobromił, o i na wierzę udało Ci się wejść. Mi się niestety udało, za drugim razem również, czego żałuję. Ale będzie powód, żeby tam jeszcze kiedyś zawitać.

Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12271
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-03-29, 19:11

Nie byłem, bo przejazdem się nie liczy, ale ładnie się prezentuje w Twojej relacji i na pewno zachęca do odwiedzin.
Ale co Cię tak wzięło na weekend w Toruniu? W niedalekim mieście to jeszcze bym zrozumiał, ale w Toruniu?

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-03-29, 19:20

Byłem tam w grudniu tamtego roku. Mrok gotyckich kościołów, cudowny ratusz, fajne ruiny zamku, piękny rynek. Wrócę tam .
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2020-03-29, 19:24

Toruń to jedno z piękniejszych miast. I romantycznych, bo spędziliśmy kilka nocy pod namiotem (w pobliżu mostu był camping). To pierwsze miasto na naszym szlaku z żona, dzień po odbiorze prawa jazdy, na kurs którego ... jeździłem własną skodą 120L. Na drugi brzeg Wisły płynęliśmy łódką (wte i wewte).
Następnym przystankiem na kilka dni były ... Chałupy /najsłynniejsza plaża w PL, grzechem byłoby ją pominąć/ - camping bezpośrednio przy plaży. W drodze powrotnej jeszcze kilka dni na Mazurach.Wiele razy Toruń stał nam po drodze nad morze, ale to na 3-4 godziny, podobnie Ciechocinek (ok. 2h).
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.

Vision

Postautor: Vision » 2020-03-29, 20:03

sokół pisze:Ale co Cię tak wzięło na weekend w Toruniu? W niedalekim mieście to jeszcze bym zrozumiał, ale w Toruniu?


Tak typowo turystycznie tam nie pojechałem, tylko się z kimś spotkać i przy okazji miałem przewodnika. Ale nie wnikajmy w szczegóły. ;)

Tak czy tak, ja bardzo lubię zwiedzać miasta i zawsze chciałem, tylko właśnie. Nie było z kim, a samemu mi się za bardzo nigdy nie chce. No ale może się to kiedyś zmieni, bo ja nie tylko góry lubię i wszędzie jeździć mogę, na plażę również. Ja jestem dosyć uniwersalny człowiek jak i turysta. :-o

Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12271
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-03-29, 20:08

Wpadnij kiedyś Bytom zwiedzić. Ale nie ten z relacji Buby. :D Będzie z czego relację napisać za kilka lat, jak znów jakiś wirus nastąpi.

laynn

Postautor: laynn » 2020-03-29, 20:34

Vision pisze:Jak ja byłem, to ludzi nie było aż tak dużo.

Ja byłem przejazdem, ta niedziela była ciepła, to był początek kwietnia.
Ale mi się też spodobało to miasto, a Twoje zdjęcia (jak zwykle bardzo dobre), tylko mnie utwierdza, że będzie je trzeba zwiedzić. A i żonie się podoba... :)

gar
Posty: 842
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-03-30, 00:03

Miasto świetne. Dobrych knajp sporo, zabytków wysokiej klasy sporo. Klimacik jest. Apartament w świetnej lokalizacji dla 4 osób za 160 zł w zeszłym roku był, więc cenowo strawnie. Warto !

Awatar użytkownika
kristoff73
Posty: 606
Rejestracja: 2019-05-15, 20:47
Lokalizacja: ST SD KGR TK SB

Postautor: kristoff73 » 2020-03-30, 17:11

Niezbyt lubię zgadzać się z ogółem, ale... Toruń jest piękny! Ten majowy łyk-end wspominam z dużą przyjemnością i nadzieją, że wrócę w te strony:

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/ ... steda.html
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.

Vision

Postautor: Vision » 2020-03-31, 01:28

kristoff73 pisze:Niezbyt lubię zgadzać się z ogółem, ale... Toruń jest piękny!


Ja w sumie też nie sądziłem, że tylu ludziom Toruń może się podobać. ;)

gar pisze:Miasto świetne. Dobrych knajp sporo, zabytków wysokiej klasy sporo. Klimacik jest.


No właśnie ten klimacik mi się szczególnie podobał, zwłaszcza ciepłym letnim wieczorem. :-o