11 IX 2021 czyli jak Biała się z nami witała.

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 3818
Rejestracja: 2013-07-10, 09:43
Lokalizacja: wodzisław śląski

11 IX 2021 czyli jak Biała się z nami witała.

Postautor: Mirek » 2021-09-13, 17:31

W piątek przy kolacji widzę rozbiegany wzrok żony i zamyślony wyraz twarzy.Znam to myślę sobie, zaraz z czymś wyskoczy. :haha Znamy się już prawie 40 lat, wiem o czym myśli, po chwili słyszę; Mirek a co ty na to byśmy w sobotę pojechali do Bielska-Biała?Nie próbowałem się spierać bo to było bezcelowe, zresztą plan wycieczki do Bielska spodobał mi się.Pomysł był jej lecz strona logiczna to moja działka.Co warte do zwiedzenia to proste, zostaje zaplanowanie komunikcji.Sobota o 7,00 zastaje nas w pociągu.O 9, 30 pijemy poranną kawę w ogródku kawiarni Pod Muchą o ile pamiętam przy fontannie Trzech nagich chłopców autorstwa bielskiego artysty rzeźbiarza Mieczysława Hańderka.
Obrazek

Obrazek
Pałac Sułkowskich czeka na nas.


Obrazek

Zwiedzanie muzeum trwa raptem ok, 1 h, ale warto.Zdjęcia najlepsze nie wyszły, a to z powodu zakazu uzywania lamp błyskowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na dziedzińcu zamkowym podziwiamy akwarele znanej bielskiej artystki Aleksandry Oruby.Akwarele z cyklu :Przygarnij Psa; są piękne i jakże realistyczne.

Obrazek
Zmierzamy w stronę Rynku.

Obrazek
I wreszcie sam Rynek.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nad dachami rynku góruje wieża Katedry Św, Mikołaja.
Obrazek
Po odpoczynku kierujemy się w stronę rzeki Biała, szukamy postaci bajkowych. Znajdujemy je po kolei ,

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Naszą uwagę zwraca stado misków które okupują cały fragment kamienicy.


Obrazek
Kawa, sok i wizyta w pobliskim punkcie informacji PTTK w celu zakupu pamiątek w formie magnesików.Harry jak zwykle jest zadowolony w wycieczki.

Obrazek
Rzeka Biała biegnąca przez miasto powinna być niezbyt czysta i mało zapachowo miła jak stwierdza moja żona. Błąd rzeka jest jak mówię jej jest czysta ,na kładce do Sfery pokazuję pływające rybki które błyskawicznie znikają chowając się przed duzym okazem klenia.W drodze podziwiamy przy zbiegu ulic;Wojska Polskiego i Targowej secesyjną kamienicę z roku 1903 ..Pierwotnie mieściła się tu winiarnia Rudolfa Nahowskiego.

Obrazek

Obrazek
Bielsko jest piękne i godne polecenia zwiedzania, na wiele nie moglismy więcej sobie pozwolić z powodu braku czasu.Będzie pretekst by tam wrócić.
Ostatnio zmieniony 2021-09-13, 22:27 przez Mirek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.

Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2820
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2021-09-14, 16:58

Owszem, ciekawe miasto. Choć lepiej znam część "bielską" niż "bialską". Nie bez powodu zwane przed wojną Małym Wiedniem...pewnie kwestia architektury i (tego pewien nie jestem) ówczesnej struktury etnicznej.
Ostatnio zmieniony 2021-09-14, 16:58 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 3818
Rejestracja: 2013-07-10, 09:43
Lokalizacja: wodzisław śląski

Postautor: Mirek » 2021-09-14, 17:12

Mały Wiedeń, spotkalismy się z taką nazwą, nawet na tzw, szlakowskazach w mieście.Te 10 h spędzone w mieście i tak za mało. :DD
Pożegnania nadszedł czas.

Już nie będzie wspólnie nas.

Ty osobno, ja osobno

Tak ma być lepiej, podobno.