A może zachodnie pomorze

Relacje pozagórskie z Polski.
User avatar
Coldman
Posts: 1170
Joined: 2020-05-19, 21:34
Location: Wysoczyzna Kaliska

A może zachodnie pomorze

Postby Coldman » 2024-06-10, 12:01

Cześć
Po tym całym zamieszaniu związanym z kierunkiem mojego wyjazdu, pogoda zdecydowała, że wybieram się nad morze.
Ruszyłem w Środę po pracy i pierwszym moim celem był Gorzów Wielkopolski.
Bulwary, centrum, a na końcu próbowałem wbić na Zachód Słońca do parku Siemiradzkiego
Image

Image

Image

Image
Za ten paskudny plakat w centrum powinien się nie dostać.

Image

Studnia Czarownic
Image

Oczywiście zachód słońca, był z drugiej strony punktu widokowego. Poza tym było to świetne miejsce.
Image

Image

Image

Stadion żużlowy w oddali
Image

Dzień zakończył się nocką w samochodzie pod Szczecinem, standardowe warunki spontanicznego wyjazdu :D

Dzień II
Od rana ruszyłem na Szczecin, zacząłem od wędrówki przy Odrze.
Image

Image

Image

Image

Image

Pogoda była zaskakująco dobra, a widoki jeszcze lepsze. Uwielbiam miasta portowe :D
Image

Image

North East Marina przy wyspie Grodzkiej
Image

Image

Image

Zdjęcie pod pomnikiem Paprykarza :D
Image

"Wały Chrobrego – taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry."
Image

Image

Wiele atrakcji w tym dniu było zamknietych w Szczecinie, więc pozostało mi robic zdjęcia z zewnątrz. Ratusz Staromiejski
Image

Moją tradycją podczas wycieczek jest się wbić w procesję na Boże Ciało.
Image

A to już widoki z Bazyliki Archikatedralnej, najwyższy punkt widokowy w mieście, jest winda dla chętnych :D
Image

Image

Image

Urząd Miasta Szczecin
Image

Miasto żyło w tym dniu, pełno ludzi na spacerach w parku ludzie grali w różne gry, tutaj na zdjęciu pierwszy raz widziałem jak ktoś gra w kule.
Image

Image

W skrócie ze Szczecina wyszło tyle, na pewno to miasto umieszczę dosyć wysoko na mojej liście rankingowej polskich miast.
Nie tracąc czasu wybrałem się w kierunku mojego głównego celu czyli wyspy Wolim.
Na wjeździe trafiłem do miasto Wolim i wiezy widokowej w kształcie żaglowca na którą mogą wjechać osoby na wózku. Pytanie ile taka drewniana wieża przetrwa, po roku już widać niedoskonałości.
Image

Image

Image

Wzgórza morenowe przyciągały najwięcej mojej uwagi (Tutaj Góra Zielonka i Piaskowa)
Image

Plan na wycieczkę był luźny co mi się spodobało tam pojechałem, 10km i się znalazłem w Wolińskim Parku Narodowym pod Wzgórzem Zielonką 81m n.p.m Szybkie wejście pod góre, dobrze oznaczonym szlakiem i parę widoków na wyspy
Image

Image

Kawałek szlaku i wszedłem na Górę Piaskową z widokiem na Jezioro Turkusowe.
Image

Wszystko to było robione tak na szybko z powodów zbliżającej się burzy, do samochodu ledwo zdążyłem wejść przed największą nawałnicą. 30 minut nawalało, po czym pogoda wróciła do łask. Zacząłem się rozglądać za miejscem noclegowym i przypadkowo dojrzałem przy drodze Camping Wicko. Małe pole namiotowe nad jeziorem. Udało mi się wcisnąć z namiotem za 40zł. Zaczynał się tu właśnie zlot piratów, bardzo przyjemne miejsce, tylko zabawa się szybko skończyła burzą, która trwała pół nocy. Udało mi się zrobić parę fot przed ulewą i tak się skończył dzień.
Image

Image

Dzień III
...
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

User avatar
sprocket73
Posts: 5631
Joined: 2013-07-14, 07:56
Contact:

Postby sprocket73 » 2024-06-10, 16:20

Coldman wrote:Pytanie ile taka drewniana wieża przetrwa, po roku już widać niedoskonałości.

Ona sobie zgnije na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia :)

User avatar
Adrian
Posts: 9511
Joined: 2017-11-13, 12:17

Postby Adrian » 2024-06-10, 20:50

Przyjemny w odbiorze wyjazd, gdzie Cię poniesie tam będziesz, dobry plan :D

User avatar
Pudelek
Posts: 8365
Joined: 2013-07-08, 14:01
Location: Oberschlesien

Postby Pudelek » 2024-06-10, 20:54

Kobiety go nie ograniczają, więc jedzie gdzie chce :-o
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

User avatar
Coldman
Posts: 1170
Joined: 2020-05-19, 21:34
Location: Wysoczyzna Kaliska

Postby Coldman » 2024-06-10, 22:18

To dopiero początek relacji, najlepsze jeszcze przed Wami :D

Pudelek wrote:Kobiety go nie ograniczają, więc jedzie gdzie chce :-o

Nie do końca :D
To już zaspoileruje, że na latarnie morską w Świnoujściu można się dostać tylko drogą morską, co mnie mocno zdziwiło. Trzeba wykupić rejs statkiem za 60zł (w cenie biletu bunkier i latarnia).
Ale gdzie ja samotnie będę płynąć statkiem, za dużo na to wszystko bym czasu stracił. Tak samo nie dałem zarobić setkom restauracji, bo samemu to nigdzie nie będę siedział.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

User avatar
Adrian
Posts: 9511
Joined: 2017-11-13, 12:17

Postby Adrian » 2024-06-11, 04:41

Pudelek wrote:Kobiety go nie ograniczają, więc jedzie gdzie chce :-o


Wolność panie, wolność :D ;)

User avatar
Sebastian
Posts: 5928
Joined: 2017-11-09, 17:18
Location: Kraków
Contact:

Postby Sebastian » 2024-06-11, 15:56

Płasko, ale nawet przyjemnie.

Coldman wrote:Moją tradycją podczas wycieczek jest się wbić w procesję na Boże Ciało.

Podobno procesje Bożego Ciała są zachwalane na różnych zagranicznych poradnikach / blogach / przewodnikach jako przykład pięknego miejscowego folkloru. Złoto i nieskromnie ;)

Coldman wrote:wyspy Wolim

wyspa Wolin

Burzowe zdjęcia z końca relacji ładne.

User avatar
Coldman
Posts: 1170
Joined: 2020-05-19, 21:34
Location: Wysoczyzna Kaliska

Postby Coldman » 2024-06-12, 12:03

Dzień III
Świnoujście wita!
Image

Port Wojskowy usiadłem sobie na ławce i wcinałem śniadanie z marketu patrząc jak wojskowy statek wypływa.
Image

Image

Image

Image

Wiele ludzi sobie spało na swoich łódkach i dopiero wstawali
Image

Fort Anioła, który był jeszcze zamknięty.
Image

Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że dostęp do latarni jest tylko łodzią :D
Image

A to symbol Świnoujścia - Stawa w kształcie wiatraka z 1874 roku
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Jak widać trochę pochodziłem po plaży porobiłem foty i wróciłem się pozwiedzać forty. Najpierw Fort Zachodni. Ogólnie wszystkie atrakcje nieźle się cenią, tutaj bodajże 30zł chcieli.
Image

Image

Image

Image

Ogólnie wszystko tutaj poniemieckie, opisy też w części po niemiecku i turyści też niemieccy. Ale jak na tego typu obiekt, jest gdzie tutaj chodzić.
Image

Image

Image

Image

A to już Fort Anioła, bar mają bogaty, ale eksponatów znacznie mniej, dużo wolnej przestrzeni, nawet mają sklep z antykami w środku :D
Image

Image

Image

Przeszedłem się po promenadzie, ludzi zaczęło przybywać, a ja nie tracąc czasu ruszyłem z powrotem do auta po drodze zahaczając o wieżę kościoła Marcina Lutra, najwyższy punkt obserwacyjny Świnoujścia, na dole ładna kawiarnia stylizowana na okres międzywojenny.
Image

Image

Image

Image

Image

Tu miałem zamiar podskoczyć do latarni w Świnoujściu, ale jak dowiedziałem się, że można tylko statkiem to odpuściłem. Pojechałem do Międzyzdrojów. Molo zawalone restauracjami, nie ma przyjemności z spaceru na nim. Plus taki, że jest za darmo.
Image

Image

Image

Tu też ludzi dosyć sporo, pochodziłem sobie i pozwiedzałem parę pierdół. W pewnym momencie przyszła burza, schowałem się do auta i przesiedziałem pół godziny.

Image

Image

Image

Na zdjęciu Kawcza Góra, oraz Gosań, kolejne cele na dziś.
Image

Całość znajduję się w Wolińskim Parku Narodowym. Dlaczego takich automatów nie zrobią w górach?
Image

Zrobiło się lekko górsko, podejście chwilowe i widoki z góry na morze.
Image

Z Kawczej Góry niewiele było widać :D
Image

Za to schody na nią robiły wrażenie
Image

Widokówka znad Bałtyku :D
Image

Image

Image

A to już Gosań 93m n.p.m
Również szybkie wejście z parkingu i widok na morze.
Image

Przepaść robiła wrażenie.
Image

A to już droga do latarni morskiej Kikut. Zamknięta dla turystów, ale podejście na nią najbardziej strome z wyjazdu :D
Image

Image

Image

Dzień miał się ku końcowi, a ja dotarłem do Międzywodzie, zabrałem sprzęt i ruszyłem na zachód słońca. Ludzie jak zobaczyli mnie, że ktoś robi zdjęcia ze statywem, to podchodzili z telefonami i prosili, żebym im zrobił jakieś fajne xD
Sam zachód był miarę ok, chmury popsuły najlepszy moment.
Image

Image

Image

Image

Nocleg na parkingu leśnym :D

Dzień IV
Ruszyłem dalej na wschód do Pobierowa. Tak zatrzymywałem się co jakiś czas w miejscowościach i szukałem atrakcji.
Image

A to duża ciekawostka ruiny kościoła w Trzęsaczu. Kościół powstał na przełomie XIV i XV wieku. Zostawał stopniowo podmywany przez morze i stopniowo niszczał. Ostatnie osunięcie nastąpiło 1994r. po czym podłoże odpowiednio zabezpieczone. Image

Image

W tym miejscu zbudowano kładkę widokową.
Image

Co to za dzikie atrakcje :D
Image

Dalej kolejna latarnia morska tym razem w Niechorzu.
Image

Coś nad morze przywiało sporo mgły. Wstęp na latarnie jak wszędzie 15zł.
Image

Image

Park miniatur latarni, nie trzeba było wchodzić, żeby coś podejrzeć :D
Image

Zaraz obok budowy jest skansen, w przyszłości będzie to ciekawa atrakcja.
Image

Pojechałem dalej - Taras widokowy w Dźwirzynie
Image

Ostatni punkt na trasie - Kołobrzeg
Nie pamiętam kiedy tak długo szukałem miejsca parkingowego, w końcu udało się znaleźć i to nawet darmowe :D
Ludzi tłum w każdym miejscu.
Image
Przy molo jakieś zawody koszykówki.
Image

Byłem wielce zdziwiony, że na latarnie brak kolejki, 15zł wstęp, latarnia w remoncie, ale bez problemu można wejść na górę. Widok naprawdę piękny, chociaż ta mgiełka przeszkadzała.
Image

Image

Image

Image

Najlepsza forma reklamy, lot samolotem wzdłuż plaży
Image

Bardzo podobają mi się te falochrony
Image

Na tym zakończyłem swoją podróż po zachodnim wybrzeżu.
Tak wyglądała moja trasa:
Image

To była 3 moja taka większa wycieczka w te rejony, było naprawdę spoko, kolejny rejon Polski zaliczony, ale jakbym miał komuś polecić to lepsza dla mnie jest wschodnia część wybrzeża.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

User avatar
Dobromił
Posts: 14463
Joined: 2013-07-09, 07:33

Postby Dobromił » 2024-06-12, 13:45

Coldman wrote:patrząc jak wojskowy statek wypływa.


Jak wojskowy, to okręt :)

Ten "Lublin" to okręt transportowo - minowy projektu 767. Ze Stoczni Północnej w Gdańsku - pięć sztuk.

Chciałbym takiego na żywo zobaczyć. Masz jeszcze jakieś jego zdjęcia ? Poza nim fotografowałeś trałowce. I chyba kutry desantowe ...
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

User avatar
Pudelek
Posts: 8365
Joined: 2013-07-08, 14:01
Location: Oberschlesien

Postby Pudelek » 2024-06-12, 18:08

Dziwna sprawa z tą latarnią, na mapach jest normalne podejście, obok niej nawet znajduje się przystanek, parking i szlak pieszy...

Aaa, SG kazała zamknąć z powodu terminalu. To na pewno powstrzyma szpionów i innych...
Last edited by Pudelek on 2024-06-12, 18:10, edited 2 times in total.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

User avatar
Adrian
Posts: 9511
Joined: 2017-11-13, 12:17

Postby Adrian » 2024-06-12, 20:25

Sporo ciekawych i ładnych widoków, podoba mi się :)

User avatar
Coldman
Posts: 1170
Joined: 2020-05-19, 21:34
Location: Wysoczyzna Kaliska

Postby Coldman » 2024-06-13, 10:33

Dobromił wrote:
Coldman wrote:patrząc jak wojskowy statek wypływa.


Jak wojskowy, to okręt :)

Ten "Lublin" to okręt transportowo - minowy projektu 767. Ze Stoczni Północnej w Gdańsku - pięć sztuk.

Chciałbym takiego na żywo zobaczyć. Masz jeszcze jakieś jego zdjęcia ? Poza nim fotografowałeś trałowce. I chyba kutry desantowe ...


Trzymaj to!
Image

Image

Image


Pudelek wrote:Dziwna sprawa z tą latarnią, na mapach jest normalne podejście, obok niej nawet znajduje się przystanek, parking i szlak pieszy...

Aaa, SG kazała zamknąć z powodu terminalu. To na pewno powstrzyma szpionów i innych...



No własnie tak samo myślałem oglądając mapę :D
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

User avatar
Dobromił
Posts: 14463
Joined: 2013-07-09, 07:33

Postby Dobromił » 2024-06-13, 11:26

Dzięki.

Ten 642 to ORP "Hańcza", a 511 to, w skrócie, "Czernicki".
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

User avatar
Sebastian
Posts: 5928
Joined: 2017-11-09, 17:18
Location: Kraków
Contact:

Postby Sebastian » 2024-06-13, 16:37

Całkiem przyjemnie się oglądało :)

Coldman wrote:Ludzie jak zobaczyli mnie, że ktoś robi zdjęcia ze statywem, to podchodzili z telefonami i prosili, żebym im zrobił jakieś fajne

Też tak mam, jak ludzie widzą, jak robię zdjęcia lustrzanką.

User avatar
Adrian
Posts: 9511
Joined: 2017-11-13, 12:17

Postby Adrian » 2024-06-13, 20:21

Sebastian wrote:Całkiem przyjemnie się oglądało :)

Coldman wrote:Ludzie jak zobaczyli mnie, że ktoś robi zdjęcia ze statywem, to podchodzili z telefonami i prosili, żebym im zrobił jakieś fajne

Też tak mam, jak ludzie widzą, jak robię zdjęcia lustrzanką.


A wiadomo że z telefonu wyjdzie fajniej :lol