Spacery Jurajskie. I nie tylko. Te w pobliżu domu...

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 367
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Postautor: Lidka » 2022-03-21, 15:09

Na lekki ból gardła najlepsze lody :lol
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-03-21, 15:13

Aż tak marnie z kwiatkami na Jurze? Trzeba znać miejsca. Na pewno już są przylaszczki.
Na dywany zawilców trzeba jeszcze z miesiąc poczekać.

laynn

Postautor: laynn » 2022-03-21, 16:42

Dywany...ja myślałem, że choć parę będzie. A tu pusto.

Zimne piwo piłem. Też podobno ma pomagać. Jednak nie. Nie pomogło.

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10907
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2022-03-22, 19:27

Motocyklowe - fajna nazwa na bezalkoholowe piwo :)

Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2022-03-22, 19:28

Coś marnie z tymi kwiatkami, marnie... Nawet w drodze na Leskowiec więcej było. Ale te przymrozki wieczorne nie pomagają. Gdyby to ciepło się utrzymało i trochę popadało, byłoby lepiej od razu.
Fajne skałki, choć, nie ukrywam, czekam już na zieloną odsłonę wiosny.

laynn

Postautor: laynn » 2022-03-22, 21:53

No właśnie Witka kwiotki z przed kilku dni, mnie zachęciły do ich poszukiwania, ale jak już wyszło, że kwiatki to nie męska sprawa, to od razu się przyznaję, czymś musiałem żonę i córę zachęcić ;) a one były mało (męskie) ważne :D

laynn

Postautor: laynn » 2022-05-03, 19:18

Kilka zdjęć z majówki, czyli pozawędrownych zdjęć.
Zacząłem w piątek, od wymiany kół z zimowych na letnie, fachowcy robią, a ja poszedłem na krótki spacer, pooglądać zachód słońca:
Obrazek

kwiatki dla Dobromiła:
Obrazek

Komin i Żyleta dla innych:
Obrazek

Obrazek

i zachód:
Obrazek

Potem praca, Alpy Andrychowskie, praca i po pracy piwko w bazie a dziś spacer i powrót do doma.
Za płotem:
Obrazek

Obrazek

ciekawski:
Obrazek

Polowałem na motyle:
Obrazek

Obrazek

Teraz znów kwiaty dla tych co je chcą:
Obrazek

Obrazek

ptaki:
Obrazek

na spacerze spotkaliśmy boćka, ale czarnego. Podobno gniazduje tam:
Obrazek

były fajne chmury, z których potem spadła ulewa:
Obrazek

i koniec.
Obrazek

Jak pisałem w relacji z Małego, powyżej w górach, tu powyżej 600 metrów wiosna dopiero się budzi...

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-05-04, 05:48

Przy okazji zmiany kół fajny zachód Ci się trafił :)

Majówka bez napinki ... W sumie to miała być pogoda do bani, a tu proszę, słońce, kwiatki, ptaki i zwierzaki ;)

laynn

Dolinki Podkrakowskie - Bolechowicka i Kobylańska.

Postautor: laynn » 2022-05-09, 10:47

Kolejna wycieczka na popularnie zwaną Jurę.
Tym razem odwiedzamy rodzinnie dwie Dolinki Podkrakowskie.
Obrazek

O ile w majówkę prognozy zaskoczyły in plus, tym razem im bliżej weekendu, tym prognozy były coraz gorsze i ze słonecznej prognozy, rano za oknami mamy ponure kłęby kremowych chmur. Dobrze, że jest choć w miarę ciepło, więc brak słońca nie będzie doskwierał, a i słońce nas nie spali. No to...jazda ;)
Auta zostawiamy koło szkoły w Karniowicach i kierujemy się w...Góry!
Obrazek
Ale Karniowskie 😜
Krótko o Podkrakowskich Dolinkach. To osiem dolin jarowych (choć w Wikipedii jest wymienione jedenaście), które znajdują się na Wyżynie Olkuskiej, która to wchodzi w skład Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, potocznie zwaną Jurą.
Cztery lata temu odwiedziliśmy jedną z najdłuższych dolin, Będkowską, czas na odwiedzenie kolejnych.
Dość szybko schodzimy z asfaltu i kierujemy się za żółtym szlakiem "Dolinek Jurajskich" w kierunku pierwszej, którą się dziś przespacerujemy.
Mijamy fajne domy drewniane:
Obrazek

oraz nowoczesne cudaki:
Obrazek

i dochodzimy do Bramy Bolechowickiej, przekraczając strumień:
Obrazek
Piękne, ponad 25cio metrowe skały!
Dolina Bolechowicka to jedna z najkrótszych dolinek, mierzy ok km długości i poza efektowną bramą skalną, posiada jeszcze wodospad. Mijamy kurs skałkowy i ruszamy w górę dolinki. Dość szybko dochodzimy do lasu, ale jakże pięknego!
Obrazek

Obrazek

Ścieżka wiedzie wzdłuż cieku i jedną z atrakcji dziś będzie kilkukrotne przekraczanie wody.
Po chwili dochodzimy do atrakcji, jaką jest wodospad.
Obrazek

Wodospad jest dwustopniowy, na Jurze to rzadkość. Nieduży, ale ładny, choć wody płynie niewiele:
Obrazek

Po sesji przy wodospadzie, ruszamy dalej, brak słońca tworzy dość mroczny klimat, ale i tak jest tu przepięknie!
Obrazek

Następnie schodzimy ze szlaku pieszego na rowerowy, by dojść do kolejnej doliny. Wpierw trzeba jednak przejść pole rzepaku, tu też na chwilę wznoszę się dronem nad ziemię. Widać ścieżkę, którą dojdziemy do lasu, za którym widać kolejną dolinę, Kobylańską:
Obrazek

Rzepaki dopiero zaczynają się żółcić, zresztą przy dzisiejszym świetle, nie robią one żadnego wrażenia...skręcamy w las.
Wpierw jednak ostrzeżenie:
Obrazek

W lesie ścieżka kieruje się w dół i dopiero po chwili rozumiemy skąd tabliczka z ostrzeżeniem, o trudniejszym odcinku. Początkowy łagodny opad, zmienia się w dość stromy spad, a następnie wiedzie nad krawędzią głębokiego na kilka dobrych metrów jaru:
Obrazek
Oczywiście zdjęcie tego dobrze nie oddają.
Obrazek
Obrazek

To miejsce mnie zachwyca!
Obrazek

Obrazek
Dziki jar...

Obrazek

Tym pięknym odcinkiem zeszliśmy do Doliny Kobylańskiej. Ta dolinka ma długość ok 4km, my kierujemy się w dół, zostawiając górny odcinek na inny raz. Mijamy kolejne ekipy wspinaczy, którzy są na każdej skałce, przekraczamy znów potok, niestety nikt się nie kwapi do efektownego wpadnięcia w wodę, więc dość szybko docieramy do polanki, na której stoi wiata, są ławki, a wokół rozbitych jest kilka namiotów. Wpierw jednak wspinamy się do kapliczki, która znajduje się w grocie skalnej:
Obrazek

Pięknie się z pod niej prezentują skałki wokół:
Obrazek

Następnie chwile odpoczywamy, zajadamy kanapki, popijamy herbatę i ruszamy w kierunku samochodów. Rzut oka na Bramę Kobylańską:
Obrazek

Niżej kolejna brama skalna:
Obrazek

I pozostaje nam już tylko powrót. Jednak na sam koniec dostajemy po tyłku, bo podejście żółtym szlakiem jest dość strome, do tego o mało co nie wchodzimy na prywatne podwórko ;) i mijając kolorowe od kwiatów obejścia, docieramy do końca wycieczki.
Jeszcze tylko:
Obrazek

Kolejna udana wycieczka, z której wszyscy (chyba 😝 ) są zadowoleni.
Jeszcze trasa dla potrzebujących mapy ;P
Koniec.

Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 367
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Postautor: Lidka » 2022-05-09, 12:04

z mojej i Waszej wycieczki niedzielnej to mamy wspólny rzepak :)
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-05-09, 17:49

Kurczę, znajome tereny, bardzo je lubię. Kiedyś tam jeździłem bardzo często, jak byłem mały, to tata się wspinał amatorsko na Jurze - Kobylańska i Bolechowicka to był standard, zdarzało się nam nawet nocować w namiocie pod Żabim Koniem. Kiedyś Kobylańska była mniej zarośnięta niż dzisiaj, była fajna widokowa wycieczka górą po jej wschodniej stronie, teraz tam mniej widać, ale mimo to warto się tam przejść.

Ja na Pokutnikach w Dolinie Bolechowickiej w 1985 roku:

Obrazek

Tata na Żabim Koniu w Dolinie Kobylańskiej w 1986 roku:

Obrazek
koszula flanelowa, dżinsy i korkotrampki z uciętymi przednimi korkami i podklejeniem podeszwy szorstką gumą

laynn

Postautor: laynn » 2022-05-09, 19:24

Lidka pisze:z mojej

Nie widzę :gog5
Sebastian, no fakt, to kilkanaście km od Was. Zdjęcia jak zwykle super :)
Ostatnio zmieniony 2022-05-09, 19:24 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-05-09, 20:39

Bardzo dobrze się prezentuje tan kawałek Jury w twojej relacji :)

Niestety jeszcze nigdy tam nie zawitałem :(

Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 5936
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-05-09, 20:40

To masz pomysł na fajną wycieczkę.

laynn

Postautor: laynn » 2022-05-09, 21:39

Bardzo dobrze
to by się dopiero prezentował, jakby słońce z błękitnym niebem i chmurkami...miałem taką nadzieję :)

I racja, tam można naprawdę fajne wycieczki zaplanować. I naprawdę można sporo pięknych miejsc odwiedzić!