Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Dąbrowa Górnicza jest całkiem zielona.

Relacje pozagórskie z Polski.
laynn

Postautor: laynn » 2016-05-30, 20:53

Mam kilka dni urlopu, więc pierwszy z nich poświęcam praktycznie cały córze.
Jedziemy do parku na drugie śniadanie. Wracam do parku Zielona, który tym razem prezentuję się na zielono.
Niestety jeszcze nie mam sprzętu, dopiero popołudniu kolega mi pożyczył swojego staruszka, więc zdjęcia robione telefonem. Jakby kto się czepiał smartfonem. Choć z drugiej strony specjalnie chciałem zobaczyć różnicę między aparatem a telefonem. No cóż...dobrze, że mam już pożyczony aparat.
Śniadanie jemy na ławce, a wokoło ptaki śpiewają...kurdę muszę częściej jeść w takiej scenerii!
Obrazek
Zaraz potem idziemy na dziuuu, ale jest za wysokie, więc idziemy nad staw. Są kaki.
Obrazek
Robimy im ładnie pa pa, wchodzimy na mostek i idziemy podziwiać fontanny
Obrazek
Obrazek
Jednak na widok kolejnej dziuuu robimy i im pa pa i z radością pędzimy na nią. Dobrze, że była pisakownica, bo i ta zjeżdżalnia jest jakaś duża.
Obrazek
Po dłuższej zabawie, stawianiu bab idziemy nad Przemszę Czarną, mijamy dawny pomost, skąd kajakami się kiedyś odpływało
Obrazek
i idziemy nad tamę. Po poznaniu nowego słowa wracamy do domu...
laynn

Postautor: laynn » 2016-05-30, 21:03

Vlado pisze:A ja znaczną część życia przemieszkałem pod Górą Bienia;)

Jakoś wcześniej źle to zdanie przeczytałem, albo nie skojarzyłem. Jeśli od zachodu to mogliśmy się kiedyś minąć. Bo kilka lat koło piekarni w blokach gospodarczej huty mieszkałem.
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2016-05-31, 19:24

buba pisze:A w tym okresie postacie tez byly pomalowane? w jakich latach to dokladnie bylo?
laynn pisze:Kurcze wydaje mi się, że były kolorowe. Ale to było w czasach mojego liceum, czyli koniec 90tych.

Najlepiej pomalowany był na początku lat dziewięćdziesiątych, kolejne wersje jakieś takie z deka kiczowate były;)

laynn pisze:i na koniec coś dla miłośników przeszłości:

Osiedle Lipskie ;)

laynn pisze:Bo kilka lat koło piekarni w blokach gospodarczej huty mieszkałem.

Po drugiej stronie torów;) a koło Ciebie przechodziłem idąc do szkoły ;)

laynn pisze:Schodząc mijam jeszcze pięć kochbunkrów, po czym wracam do domu...

Całą linię bunkrów znajdziesz też w lasach pomiędzy Ząbkowicami a Pogorią;)

Ciekawym miejscem do eksploracji była zlikwidowana jednostka na Sulnie, w której stacjonował 11 Batalion Katowickiej Obrony Terytorialnej. Służył w niej sam kwiat polskiej młodzieży;) Z tego co słyszałem obiekt niedawno został zrównany z ziemią?
Ostatnio zmieniony 2016-05-31, 19:26 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.
laynn

Postautor: laynn » 2016-05-31, 22:12

Vlado pisze:Służył w niej sam kwiat polskiej młodzieży;) Z tego co słyszałem obiekt niedawno został zrównany z ziemią?

Nie mam pojęcia.
Vlado pisze:Najlepiej pomalowany był na początku lat dziewięćdziesiątych, kolejne wersje jakieś takie z deka kiczowate były;)

No cóż, ja najlepiej wspominam koniec lat dziewiędździesiątych=czasy liceum. Z tego okresu go też kojarzę.
Vlado pisze:Całą linię bunkrów znajdziesz też w lasach pomiędzy Ząbkowicami a Pogorią;)

Wiem. Ale to temat z kolegą chcemy się kiedyś przejść. Tereny te właśnie w okresie liceum "zwiedzałem" chodząc na patelnie, czy dalej gdzie ogniskowaliśmy, na skarpie. Ale czy i kiedy ruszymy z tematem lini B2, to nie wiadomo...praca, zgranie wolnego...
Vlado pisze:Po drugiej stronie torów;) a koło Ciebie przechodziłem idąc do szkoły

aaa. ja zaś biegałem nad torami na autobus do liceum, bo w tym okresie tam mieszkałem.
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2016-06-01, 12:24

laynn pisze:No cóż, ja najlepiej wspominam koniec lat dziewiędździesiątych=czasy liceum.

W jednym się zgadzamy, najlepiej wyglądał w czasach liceum ;)
laynn

Postautor: laynn » 2016-06-01, 13:17

:)
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2016-06-01, 13:38

Ach ci młodzieńcy z pokolenia stanu wojennego ;) Nam przyszło przeżyć najgorsze rzeczy, zaś na początek lat dziewięćdziesiątych przypada okres dbania o następne pokolenie, by gatunek ludzki nie zaginął ;)
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12272
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2016-06-01, 23:12

Fajnie byłoby przenieść ten temat do działu zagranica, w końcu to za Brynicą....
laynn

Postautor: laynn » 2016-06-02, 07:41

Jest we właświwym dziale. W końcu jadąc do Ciebie muszę szykować paszport ;)
laynn

Postautor: laynn » 2016-09-03, 12:24

Kolejne miejsce, odwiedzam/y na dwa razy, a i tak jeszcze będę tam jechał na spacer po lesie.
Dzielnica Antoniów.
Pierwszy raz jadę z córą na drugie śniadanie, na początku czerwca, drugi raz jadę samemu pod koniec sierpnia.
Dzielnica leży przy drodze DK1, przy tak zwanych pięćdzięsiątkach. Nad rzeczką Trzebyczka:
Obrazek
Kiedyś były na mostku kocie łby, jednak ich nie ma, więc robię tylko zdjęcie rzeczki:
Obrazek
Są domy, jest kapliczka, jest świetlica,
Obrazek
ale mnie interesuje las i tam idziemy z córą na śniadanie:
Obrazek
Droga, las...
Obrazek
Obrazek
i kochbunkry w lesie:
Obrazek
Przy jednym z nich siadamy na kocyku i wcinamy drugie śniadanko (kto wcina, to wcina ;) )
słuchając śpiewu ptaków.
Jako, że nie wziąłem kremu na słońce, gdy robi się cieplej to zwijamy się do domu, mijając kolejne kochy:
Obrazek
Pod koniec sierpnia wracam by przejść się ścieżką nad bagnami:
Obrazek
Robię zdjęcie Trzebyczki i znów wchodzę do lasu. Są bagna:
Obrazek
ale też i kochbunkry:
Obrazek
Są też grzyby:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Szczegóły:
Obrazek
Zbierając pajęczyny, odganiając się od komarów wracam do auta i przejeżdżam krajówkę, by obejrzeć staw. Tu robię kilka zdjęć, w stronę Ząbkowic innym razem podążę.
Staw i bajoro za rzeczką:
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
By na koniec zobaczyć pod mostem po którym ciągną sznury aut tamę bobrów:
Obrazek

Został mi kiedyś do pokonania las, oraz odbić do Ząbkowic. Ale na wszystko jest czas ;)

zdjęcia:
https://get.google.com/albumarchive/100 ... liPRRPSg6w
https://www.flickr.com/photos/138543993 ... 143264901/
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2016-09-04, 19:28

Kiedyś koledzy wyciągnęli mnie na dwór, miałem wrócić za kilka minut na obiad.
Poszliśmy na te bunkry, wróciliśmy wieczorem... :D
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2016-10-02, 15:07

"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
laynn

Postautor: laynn » 2016-10-02, 20:08

Znam. Na tej drodze przeżyłem nie raz gorące chwile :D
laynn

Postautor: laynn » 2017-12-13, 16:25

Korzystając z urlopu postaram się zakończyć tą serię. Idzie mi... Ale pewnie i tak nikt tego nie będzie czytać.
Dziś miałem nadzieję, że się rozpogodzi. Więc wsiadam w auto i jadę dokończyć kolejną dzielnicę Dąbrowy - Ząbkowice. Ale najpierw zatrzymuje się w samej Dąbrowie.
Widok na bazylikę dąbrowską:
Obrazek

I na tak zwane Aleje:
Obrazek
świeżo po remoncie. Szkoda starych drzew:
Obrazek
zdj ze strony : http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/a ... id,tm.html
Ja pamiętam je jeszcze z drewnianymi słupami...tu mieszkałem w okresie podstawówki.

Następnie jadę do dzielnicy, w której mieszkałem w czasach liceum.
Staję pod stacją PKP Ząbkowice. Obok niej kamienice, droga z cegły, oraz parking z kocich łbów:
Obrazek

W innym wątku wspominałem, że mieszkałem w kamienicach z lat 90tych ale XIXw.
Tu widać okno kuchenne, mojego mieszkania:
Obrazek

Tędy przeważnie biegłem na autobus:
Obrazek
tym chodnikiem z lewej.
Następnie kładką:
Obrazek

Teren byłej Huty Szkła Gospodarczego:
Obrazek

Potem podjeżdżam pod Biedronkę, gdzie na przeciw stoi drewniany dom, przy furtce pani sprzedaje ziemniaki:
Obrazek
Obrazek

Po kinie zostało tylko tyle:
Obrazek

Przy głównej drodze stoi kilka starszych domów:
Obrazek
Obrazek

Idę następnie do starego młyna. Rzeczka jak na wsiach a nie w miastach:
Obrazek
Młyn:
Obrazek
Ulica Młyńska i kociełby:
Obrazek

To w środku Ząbkowic :D :
Obrazek

Ząbkowice, to połączenie starego i nowego:
Obrazek

Odwiedzam park, gdzie kiedyś graliśmy w piłkę, między meczami MŚ we Francji (bramka była, tam gdzie stoi huśtawka :D )
Obrazek
Jestem już po wschodniej stronie linii kolejowej. To część gdzie poza kilkoma kamienicami obok Huty Gospodarczej, stoją domy. Pełno jest starych z cegły, z kamienia, oraz z drewna. Widać niestety postęp czasu, bo spora część mocno zaniedbana.
Ulica Sikorskiego:
Obrazek
Jak się przprowadzałem pod koniec lat 90tych sporo już było zamkniętych obiektów. Choć jeszcze u fryzjera byłem, teraz to wygląda tak:
Obrazek

Pogoda siada totalnie, więc jadę poszukać byłego kamieniołomu i wracam do domu.
Zarośnięty:
Obrazek

Widok z niego:
Obrazek

Ulica Górzysta:
Obrazek

Obrazek

galeria:
https://www.flickr.com/photos/138543993 ... 031669071/
Ostatnio zmieniony 2017-12-13, 16:26 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
laynn

Postautor: laynn » 2017-12-13, 16:52

Na wschód od Ząbkowic jest Dąbrowskie trójmiasto. Łosien-Łęka-Okradzionów.
W letniej porze odwiedzam Łękę.
Obrazek
Taka wiocha otoczona łąkami.
Obrazek

Obok niej w lesie przycupnięte jest kilka domów. Okazuje się, że jeden jest spalony.
Obrazek

Drogą tą dojedziemy do Tucznawy, jednak ja chciałem dojechać do kilku drzew, gdzie za młodu z rodzicami się jeździło:
Obrazek

Rozkładaliśmy koc i pół dnia się tam byczyliśmy. Niestety, to było dwadzieścia lat temu...Teraz budują drogę:
Obrazek

Teraz wrzucę kilka zdjęć starszych.
Okradzionów:
Obrazek

Przemsza Biała:
Obrazek

Mała Wenecja Dąbrowska:
Obrazek

Płynąca tu Biała Przmsza ma swój przełom. Jego początek:
Obrazek

Za Okradzionowem jest Kuźniczka, fajne miejsce gdzie jest torfowisko, lasy, płyną rzeczki:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak wygląda Okradzionów, tzn widać dolinę, w niej się mieści wieś, oraz przełom Przemszy:
Obrazek

linki:
Łęka
https://photos.google.com/album/AF1QipM ... CfTAlfvUj3
https://photos.google.com/album/AF1QipM ... ojR0ZxDzhq
https://photos.google.com/album/AF1QipO ... fjGzi3vEYK
https://photos.google.com/album/AF1QipP ... tPqUCZEkEe
https://photos.google.com/album/AF1QipO ... ea1GBSq1hp
https://photos.google.com/album/AF1QipP ... _yoEq6Q2w4

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości