Święty z Wieży.

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Święty z Wieży.

Postautor: Dobromił » 2017-10-20, 10:21

Darz !

18 października 2017 KG Zdobywcy wznieśli się ponad Żywiec. Za pomocą nóg własnych weszli na wieżę Konkatedry Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Poczuliśmy powiew wieków - początki budowli to XV wiek, a wieża urodziła się w XVI.

Ale ważniejsze od wieży są widoki z niej. I w niej.



Obrazek

Graficiarze z dawnych lat.



Obrazek

Było wąsko i kręto.


Obrazek

Osobnik ten stoi na sklepieniu najstarszej części kościoła. W okolicach obecnego wejścia głównego i chóru.


Obrazek


Kornik wystąp !


Obrazek

Czas na drewniane schody. Tak było do końca.


Obrazek

Wiele okien jest zamurowanych, widać ślady przeróbek i remontów. Wieża była co najmniej dwa razy walnięta piorunem i raz walnięta pociskiem - z rogu Rynku i obecnej ulicy Sienkiewicza. Rosjanie zestrzelili obserwatorów niemieckich. Łącznie z jedną czwartą krużganków i hełmu wieży.


Obrazek

Mechanizm zegara. Działa.

Czas rzucić okiem na okolicę.

Widoki były lekko zakratowane :) Precz z gołębiami, nietoperzami i dronami !


Obrazek

Dzwonnica z XVIII wieku, Ratusz z XIX ( wszystkie kamiennice na Rynku , poza budynkiem PKO, to okolice 1870 - 1880; po wielkim pożarze ), w prawym górnym rogu cmentarz z Kościołem Przemienienia - obecna bryła pochodzi z XIX wieku.


Obrazek

Na środku ulica Sempołowskiej ( dawna Garbarska - niedawno odkryli piwnice garbarni i łaźni miejskiej ) z zachowanym brukiem z XIX wieku. Była to ulica kultury i męczeństwa - Lokal Szynkwas w Podwórcu. Po lewej stronie zdjęcia Szkoła Panieńska ( 1907-1909 ) obecnie SP nr 2.


Obrazek

Widok na Park i Grojec. W dole zdjęcia, po lewej, dom zły ... Przez lata było tam WKU. Historycznie to jeden z budynków powstałych za czasów Habsburgów.


Obrazek

Walka z bestiami latającymi. Poprzez siatkę widać z lewej Nowy Pałac ( początek budowy lata 90 XIX wieku, projektant Karol Pietschka , maczał palce w połowie zabytków Żywca ), z prawej Stary Zamek ( obecna bryła to wynik przebudowy zakończonej w 1870 r ).


Obrazek

Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych. Podziemia i parter mają korzenie XVII wieczne. Siedziba jezuitów ... :D


Obrazek

Widok na Park i budynki na ul. Komorowskich.


Obrazek


Dach dzwonnicy ( dokładnie to kampanily ) i budynek Ratusza. Dzwonnica w tej formie została wzniesiona w latach 1723 - 1724. Wcześniejsza, drewniana i całkowicie inna w kształcie, spłonęła kilka lat wcześniej. Wg Dziejopisu Żywieckiego w wyniku pożaru wzniecionego przez ... ucznia. Podpalił szkołę, która stała pod dzwonnicą.


Obrazek


Okna Ratusza. Widać salę narad Rady Miejskiej.


Obrazek

Nowy Zamek, Stary Zamek, Kamienica na Złotym Rogu. W tyle zabytkowy budynek Straży Pożarnej i gotycki kościół Św. Krzyża. Gmach z XIV wieku, wieża z XIX lub początku XX.


Obrazek

Kamienica na ul. Komorowskich. Chyba z 1903 ( napis nad drzwiami jest lekko zatarty )


Obrazek

Pomnik pod wieżą. Ma ciekawy, miejscowy, "opis" :dev6 ;)


Obrazek

Kościół na Przemienieniu i Cmentarz. Cmentarz powstał w okolicach 1710 roku, najwcześniejsza kaplica cmentarna w 1705. Na jej miejscu stoi obecny kościół. Cmentarz na Górze Bułgarowskiej powoli "przejmował" pochówki po likwidacji cmentarza leżącego wokół głównego kościoła miasta. Tego, z którego wieży zrobiłem te zdjęcia. Pewno do tej pory pod ulicami leżą zwłoki.


Obrazek


Kościół Św. Krzyża na rogu ulic Świętokrzyskiej i Batorego. na przeciwko niego znajduje się Mini Browar Krajcarz. Polecam.


Obrazek

Budynek wśród drzew to c. k. Wyższa Szkoła Realna, oddany do użytku w 1910 r. Obecnie to LO im. Kopernika, chodziłem tam. Na zdjęciu widać też Dom Dobroci zasłaniający budynek Starostwa Powiatowego. Widać też mój dom.


Obrazek

Wieża dawnego budynku Straży Pożarnej ( rok budowy 1910 ). Z lewej widać pomnik ku czci Żołnierzy Polskich Walczących na Wszystkich Frontach II Wojny Światowej. Zwany jest Bocianem.


Obrazek

Jeszcze raz Cmentarz.


Obrazek

Jeszcze raz Zamek Komorowskich. Pod basztą zostały odkryte fundamenty ( do zwiedzenia ) założenia z XV wieku. Ta wersja żyła krótko - Kazimierz Jagielończyk czuł potrzebę podpalania ;)


Obrazek

Widok na dzielnicę Zabłocie. Tam zawsze jest mrok ... Widać budynek szkoły. Po "dobrej zmianie" cholera wie jaka to szkoła. Na dachu szkoły widać obserwatorium astronomiczne takie same jak na dachu LO. Ufundowane przez dawnych uczniów, wykonane przez pana Uniwersała z Żywca. Na prawo od szkoły widać wieżę ciśnień.


Obrazek

Obrazek

Dzikie Zabłocie tonące w mroku. Kościół św. Floriana z XX wieku. Budowany bardzo długo, z przerwą na II światową.


Obrazek

Widok na dach kościoła. Zdjęcie zrobione z otwartego okna wieży, pod zegarem.


Obrazek

Zasieki anty gołębiowe.

I to by było na tyle. Liczę, że Wam się spodobało.

P.s. Kolega Jakub z Zabłocia po wizycie dostał olśnienia. Od tej pory zwany jest Świętym z Wieży.
Ostatnio zmieniony 2017-10-20, 11:17 przez Dobromił, łącznie zmieniany 2 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-10-20, 12:35

Pokażę jeszcze wieżę z zewnątrz:


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Uszkodzenia wojenne:


Obrazek

I dla porównania :




Obrazek


Obrazek

Na obu zdjęciach widać mój dom.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Vision

Postautor: Vision » 2017-10-20, 13:07

Dobromił pisze:Liczę, że Wam się spodobało.


Mi jak najbardziej, ładnie przedstawione i opisane. Chciałem tylko właśnie pytać wcześniej o to:

Dobromił pisze:Pokażę jeszcze wieżę z zewnątrz:


Bo tylko tego mi brakowało.

Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5636
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2017-10-20, 13:17

Piękna relacja. Promuje lokalny patriotyzm... tradycję... religię.

Vision

Postautor: Vision » 2017-10-20, 13:19

Tak w ogóle, to też chyba relacja z najbliższego miejsca od własnego domu w historii tego forum. :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-10-20, 13:23

sprocket73 pisze:religię.


Masz rację. Niektórzy idąc do Mini Browaru mówią: "Idę na jedno pod kościół".

Vision pisze:Tak w ogóle, to też chyba relacja z najbliższego miejsca od własnego domu w historii tego forum. :)


Żądam oficjalnej pochwały.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
_Sokrates_
Posty: 1604
Rejestracja: 2015-04-06, 16:35
Lokalizacja: Białystok

Postautor: _Sokrates_ » 2017-10-20, 17:41

Jedno ze zdjęć pasowałoby jak ulał na okładkę "Melancholy" Cemetery Of Scream :-o
Wiem, że nic nie wiem.

Awatar użytkownika
trotyl
Posty: 1042
Rejestracja: 2015-01-06, 00:12
Lokalizacja: Warka

Postautor: trotyl » 2017-10-20, 19:55

Nie Krajcarz a KRAJCAR mój drogi Dobromile
Ostatnio zmieniony 2017-10-20, 19:56 przez trotyl, łącznie zmieniany 1 raz.
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli

Vision

Postautor: Vision » 2017-10-20, 23:29

Dobromił pisze:Żądam oficjalnej pochwały.


Proszę bardzo.

Obrazek

Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-10-20, 23:55

Czy są jakieś puchary za "antyzasługi"? I nie dmuchane, ale cięższe w zawartości... :P
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-10-24, 07:45

_Sokrates_ pisze:Jedno ze zdjęć pasowałoby jak ulał na okładkę "Melancholy" Cemetery Of Scream :-o


Jakby ponownie nagrywali album to mogą zrobić sesję z wieżą :)

trotyl pisze:Nie Krajcarz a KRAJCAR mój drogi Dobromile


Wiedziałem, że na degustatorów można liczyć :!

Vision pisze:Proszę bardzo.


Dziękuję, może być.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

laynn

Postautor: laynn » 2017-10-24, 11:36

To jedyna interesująca mnie wizyta w kościele/kościołach. Muszą być stare, no i mieć wieżę. Innych celów wizyt w tych diabelskich miejscach nie rozumiem :P

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-10-24, 11:45

Parę tygodni temu odwiedziłem Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie. Staję się wyjadaczem.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
trotyl
Posty: 1042
Rejestracja: 2015-01-06, 00:12
Lokalizacja: Warka

Postautor: trotyl » 2017-10-24, 21:09

A ja wolę podziemia w świątyniach...
A na ziemi pokój ludziom dobrej woli

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-10-25, 07:12

Podziemia też zwiedzałem w różnych świątyniach. W żywieckiej katedrze jest to lekko utrudnione. W części byli tylko archeolodzy, w krypcie Habsburgów bywają tylko władze i rodzina.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu