Kraków na pograniczu dnia i nocy

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6112
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Kraków na pograniczu dnia i nocy

Postautor: Sebastian » 2018-02-11, 08:15

Styczniowy krótki dzień, niewiele dłuższy od ośmiogodzinnego dnia pracy. Wydawać by się mogło, że jedziemy do pracy - jest szaro, wracamy z pracy - robi się już ciemno i że to nas trochę męczy i tak rzeczywiście jest, tym bardziej, jak się mieszka w Krakowie, gdzie pochmurne zimowe dni nie są rzadkością, a do tego swoje trzy grosze dokłada męczący smog. Jednym z moich sposobów na podniesienie poziomu endorfin w te krótkie dni w mieście są poranne i popołudniowe przejażdżki rowerem przed i po pracy w poszukiwaniu kadrów z pogranicza dnia i nocy. Pracuję w godzinach 8-16 w centrum Krakowa i w związku z tym wybranie się w ten krótki dzień nad Wisłę czy na Wawel nie stanowi problemu, tym bardziej, że jak stali czytelnicy bloga dobrze wiedzą, nie mam problemów z porannym wstawaniem.

Styczniowy krótki dzień, niewiele dłuższy od ośmiogodzinnego dnia pracy. Wydawać by się mogło, że jedziemy do pracy - jest szaro, wracamy z pracy - robi się już ciemno i że to nas trochę męczy i tak rzeczywiście jest, tym bardziej, jak się mieszka w Krakowie, gdzie pochmurne zimowe dni nie są rzadkością, a do tego swoje trzy grosze dokłada męczący smog. Jednym z moich sposobów na podniesienie poziomu endorfin w te krótkie dni w mieście są poranne i popołudniowe przejażdżki rowerem przed i po pracy w poszukiwaniu kadrów z pogranicza dnia i nocy. Pracuję w godzinach 8-16 w centrum Krakowa i w związku z tym wybranie się w ten krótki dzień nad Wisłę czy na Wawel nie stanowi problemu, tym bardziej, że jak stali czytelnicy bloga dobrze wiedzą, nie mam problemów z porannym wstawaniem.

[center]Dzień pierwszy[/center]

Zdjęcia robione o poranku oraz wieczorem po dwóch dniach silnych wiatrów, które rozwiały unoszący się nad Krakowem smog i zapewniły dobrą przejrzystość powietrza. Rano przejechałem przez Rynek i pod Wawelem i potem Bulwarami Wiślanymi pod Zabłocie.

Obrazek
Sukiennice

Obrazek

Obrazek
Kościół Mariacki na Rynku Głównym

Obrazek
ul. Grodzka

Obrazek
nad Wisłą pod Wawelem

Obrazek
nad Wisłą pod Wawelem

Obrazek
Bulwary Wiślane, kościół na Skałce i hotel Forum

Obrazek
poranny jogging

Obrazek
Bulwary Wiślane na wysokości Zabłocia

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Most Kotlarski

Po południu wybrałem się w rejon Galerii Plaza i Decathlonu.

Obrazek

Obrazek

Wracając do domu zahaczyłem o Park Strzelecki, w którym postawiona była świetlna dekoracja bożonarodzeniowa, z krakowskimi elementami (Lajkonik). Postanowiłem trochę poeksperymentować z bokehem i zabawić się z nieostrością, tworząc lekko odrealnione zdjęcia. Efekt poniżej, w postaci zbliżeń na Lajkonika i jego czapkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[center]Dzień drugi[/center]

Mgliste pejzaże nadwiślańskie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[center]Dzień trzeci[/center]

Ponownie przejażdżka przez Stare Miasto i nad Wisłę, ale tym razem trochę dalej, w rejony Dąbia. Budzący się dzień na Rynku i piękny wschód słońca nad Wisłą.

Obrazek
Rynek Główny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W rejonie Grzegórzek codziennie o świcie i zmierzchu przelatują stada ptaków. Ptaki te nocują na drzewach nad Wisłą, rano lecą na północ, a wieczorem wracają na nocleg na nadwiślańskie drzewa. Nie latają o ściśle określonych godzinach, lecz dostosowują się do pory dnia, jakby miały wbudowany "wyłącznik zmierzchowy". Zimą, gdy dzień jest krótki, przelatują właśnie około godziny 16.

Obrazek

[center]Dzień czwarty[/center]

Na koniec zdjęcia z poranka nad Wawelem. Pochmurne niebo i płonący horyzont, a na deser Tatry widoczne ze wzgórza wawelskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kościół Bożego Ciała

Sebastian Słota
laynn

Postautor: laynn » 2018-02-11, 11:21

Taki Kraków jest..ładny. Fajne to zdjęcie ze słupem wysokiego napięcia :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości