Z życia zamków, kościołów, klasztorów i sal muzealnych.

Relacje pozagórskie z Polski.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Z życia zamków, kościołów, klasztorów i sal muzealnych.

Postautor: Dobromił » 2022-11-30, 18:29

Darz Rycerz na Zamku.

Człek raz za czas musi odwiedzić coś pięknego, historycznego, ponurego, masywnego, miłego dla oka i ucha miejsca. Mam to szczęście, że okolice miasta mego obfitują w takie osobniki. Oczywiście w innych częściach Polski też takie typy mieszkają, nie pisząc już o innych krajach ( swoją drogą to prawie każdy kilkudniowy wyjazd alpejski kończymy zwiedzaniem ponurego burgu ), no ale jak już tu mieszkam :D to korzystam z dobrodziejstwa okolicy.

Gdy z powodów mroku nad Żywcem odwołaliśmy Masowe Wyjście na Grojec to w sobotnie południe zadzwoniłem do kolegi Łukasza z pytaniem czy czuje się zakutym łbem w konserwie czyli rycerzem. Oczywiście. Pisząc krótko - postanowiliśmy zdobyć coś murowanego i historycznego.

Tenczyński Park Krajobrazowy zadrżał. Zamek Tenczyn w Rudnie odmówił przyjmowania gości. Muzeum Agatów podniosło ceny za bilety. Zamek w Rabsztynie wpadł w szał kolejnych "renowacji".

Mimo tych trudności ruszyliśmy w bój - w składzie czteroosobowym.

Z Żywca do Rudna nie jest daleko - to gmina Krzeszowice, około 30 kilometrów na zachód od Krakowa. Gmina ta graniczy z gminą Trzebinią - tam to malutki Dobromił spędzał wakacje w dzieciństwie. W wieku starszym też tam bywał - w końcu stamtąd pochodzi ( i do tej pory tam mieszka ) bardzo duża część mojej rodziny. I tak to wyszło, że kilka dni wcześniej też byłem w tych okolicach ale w temacie o wiele poważniejszym.

Wracajmy do zakutych łbów atakujących wapienne mury z amonitami dla ozdoby.

W rześki niedzielny poranek podjeżdżamy pod Zamek Tęczyn w Rudnie. Dobrze że jest rześko - ten zamek to zachowana ruina, poza przejściem z barbakanu do szyi i wieżą bramną nie ma tam żadnego zadaszonego odcinka :D

Zamek z parkingu.

Obrazek

Zbliżamy się.

Obrazek

Rondel vel Barbakan. Tego typu obiektów ( od zachowanych w wersji fundamentów do odbudowanych - jak w Warszawie ) mamy w Polsce maksymalnie dziesięć.

Obrazek

Na dzień dobry nabywamy bilety - po 15 zł od osobnika turystycznego. I spotyka nas nagroda - jesteśmy pierwszymi turystami tego dnia i dostajemy Panią Przewodnik do towarzystwa.

Warto dodać, że zamek został zbudowany na stożku wulkanicznym.

Początki jego historii to wiek XIV, czasy panowania na pobliskim Wawelu ( ten też leży na ciekawym wzgórzu ) obywatela Łokietka. Jak łatwo podpowiada nazwa zamku - długo rządzili tutaj Tęczyńscy ( od częstych mgieł nad pobliskimi terenami, deszcz lubił się tutaj udzielać ).

Okolice kasy.


Obrazek


Zatrzymujemy się w szyi łączącej rondel ( barbakan to późniejsze określenie na tego typu ustrojstwo obronne ) z bramą główną.

P P zwraca naszą uwagę na mieszkańców wapiennych murów.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Miło mi, Amonit jestem.

Rzut oka za mur ( oczywiście w przeszłości ten odcinek był zadaszony ) na wieżę Nawojową ( ponoć najstarszy element zamku ). Będziemy pod nią, tam jest brama, i na niej.


Obrazek

Na tej zieleni były kuchnie oddalone od zamku głównego - normalna sytuacja na zamkach. Co by częste pożary kuchni nie zaszkodziły okolicy.


Obrazek

Przed nami budynek bramny.


Obrazek

Jedna z baszt obronnych ( jeżeli w ogóle mogą być baszty nie obronne :D ).


Obrazek

No to wejdźmy.


Obrazek

Kamienne elementy zachowane z lekko zdemolowanych części zamku.


Obrazek

Jak widać - jest to kaplica. Stworzył ją Jaśko Tęczyński, zmodernizowała Agnieszka Tęczyńska z Firlejów ( miała ona takowe odchyły - ufundowała też klasztor w Czernej ).


Obrazek

Wkraczamy na zamek górny.


Obrazek

Wieża Nawojowa. Zdobędziemy ją .


Obrazek

Te ruiny to dawna część reprezentacyjna zamku.


Obrazek

A tutaj widzimy pozostałości po kolejnej baszcie - tzw Grunwaldzkiej. Nazwa ma sens - Władysław Jagieło "gościł" tam kilku Krzyżaków po 15 lipca.


Obrazek

Baszta Dorotka. Coś mi po łbie kołacze , że tak nazywano wieże więzienne.


Obrazek

P P pokazuje nam z czego budowano mury. Nie tylko z wapienia z Amonitami :) Ten "gąbczasty" kamień nie za bardzo pomagał - chłonął wodę i łatwo się rozpadał.


Obrazek

Wchodzimy na Nawojową. Rzut oka na kaplicę i basztę Małgorzatę ( ? ).


Obrazek

Wnętrze wieży. Nawet tutaj bydło musiało pomazać ściany.


Obrazek

Kiedyś to okno było podzielone na pół.


Obrazek

"Za nielegalny związek z nią
Następnych parę kratek"


Obrazek

Bardzo ładny układ kamieni.


Obrazek

Widać korytarz i basztę Grunwaldzką.


Obrazek

Na tym dziedzińcu była studnia. Podobno w okolicy tego pomnikowego drzewa.




Obrazek

Latem tutaj można leżaczki rozłożyć.


Obrazek

Rzućcie okiem na okna w murach po prawej stronie korytarza. Z nich witali gości. Ładnie też widać grubość murów obronnych. Na końcu, po prawej, resztki baszty Grunwaldzkiej.




Obrazek

Wchodzę na koronę barbakanu. Jest on zachowany w prawie 80 %. Tylko część górna jest odtworzona.


Obrazek

Co widać na tym zdjęciu. W bramie rycerz Łukasz.


Obrazek

Lubili tutaj grube ściany.


Obrazek

Tam byliśmy.


Obrazek

Barbakan od wnętrza.


Obrazek

I tak to skończyliśmy zwiedzanie zamku. Równa godzina turystyczna.

Pa , Tenczyn.


Obrazek

Obok zamku wystawione jest ciekawe zdjęcie lotnicze.


Obrazek

Historia zamku jest typowa dla wielu takich budowli w Polsce - rozkwit do połowy XVII wieku, potem Szwedzi przybyli z wizytą. Odbudowa, zmiany właścicieli - Tęczyńscy, Lubomirscy, na koniec Potoccy. Po drodze zdarzały się pożary.

Na szczęście zamek jest obecnie udostępniony dla zwiedzających jako trwała ruina. I niech tak cieszy oczy turystów przez wiele lat.

Pierwszy etap niedzieli turystyczny zakończyliśmy bez strat.
Ostatnio zmieniony 2023-03-22, 09:11 przez Dobromił, łącznie zmieniany 6 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 367
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Postautor: Lidka » 2022-11-30, 19:44

 Zamek Tęczyn w Rudnie

a ja całe życie przekonana byłam, ze to Tenczyn :rol

Dobromił pisze:Jedna z baszt obronnych ( jeżeli w ogóle mogą być baszty nie obronne )

moze jeszcze bywają baszty atakujące...
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-30, 19:48

Lidka pisze:a ja całe życie przekonana byłam, ze to Tenczyn :rol


Ha ! Sprawdzałem czujność czytelnika.

;)

Lidka pisze:moze jeszcze bywają baszty atakujące...


Na kołach.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-30, 20:29

Drugi etap rozpoczęliśmy trzy minuty później.

Muzeum Agatów w Rudnie.

https://www.muzeumagatowwrudnie.com/

Wspaniałe miejsce. Piękne eksponaty. Świadectwo do jakich pozytywnych rzeczy może doprowadzić hobby. Te rzeczy zrodziła okolica. Ciekawe czy jak bywałem blisko na wakacjach to nie miałem w rękach np amonitów, skamieniałości lub agatów :D

Oglądnijcie i jedźcie tam.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

W muzeum można kupić oryginalne agaty, amonity i inne typy. Za rozsądne ceny.

Wrócę tam latem.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-30, 20:41

Udajemy się do Młoszowy.

Naszym celem jest piękny zabytkowy zespół pałacowy ( początki to XVI wiek ) zwany Palacem Florkiewicza ( jeden z właścicieli ). Dużo by pisać o tym jak to miejsce się zmieniało. Sam pamiętam go z lat 80 tamtego wieku :D Ale nie będę dużo pisał - wystarczy Wam wiedzieć , że występuje tam Baszta Trębacka :D

Odbiliśmy się od bramy. AGH nie jest gościnne.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Miejscowy pieso.


Obrazek

Po lewej stronie tej ulicy w głębi jest dom rodzinny mojego Ojca. Do tej pory tam zamieszkuje mój ród.


Obrazek

Przemieszczamy się do Trzebini.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-30, 20:51

W Trzebini idę na cmentarz. Potem odwiedzamy restaurację Stary Młyn. Polecam. W okolicy jest budynek przedwojennej synagogi. Przetrwał Shoah. To nie udało się setkom mieszkańców tych terenów - powiat chrzanowski był w dużej mierze zamieszkany przez Polaków wiary Mojżeszowej. Moja rodzina ma malutki udział w ratowaniu ich. Oczywiście nie tylko Żydzi z okolic byli ofiarami wojny. Już na początku Trzebinia została zbombardowana i zginęło sporo mieszkańców centrum miasta. Potem z kolei były naloty aliantów - na rafinerię.

Zauważcie tutejszą faunę dachową. .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część dalsza nastąpi.
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 20:55 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Lidka
Posty: 367
Rejestracja: 2022-01-26, 14:36
Kontakt:

Postautor: Lidka » 2022-12-01, 04:35

Dobromił pisze:występuje tam Baszta Trębacka

ciekawe, czy jest obronna :D
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-12-01, 10:25

Dziękuję Ci O dzielny Łukaszu, żeś wkroczył w zamkowe mury, dzięki temu wiem co mnie czeka na wiosnę :)

I ciągle nie wiem czy Tęczyn jest tenczowy, czy Tenczyn jest tęczowy :msd ;)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-12-01, 17:30

Jak będziesz grzeczny to dam relacje z zamków z lat wcześniejszych.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-12-01, 18:39

Dobromił pisze:Jak będziesz grzeczny to dam relacje z zamków z lat wcześniejszych.


jestem, kurwa jestem :D

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-12-02, 13:28

To dostaniesz zamek w Wiśniczu.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-12-02, 13:29

Lidka pisze:
Dobromił pisze:występuje tam Baszta Trębacka

ciekawe, czy jest obronna :D


Znam jednego osobnika o nazwisku Trębacz , który przez ponad 20 lat był bramkarzem w piłce nożnej.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-12-06, 16:37

Adrian pisze:
Dobromił pisze:Jak będziesz grzeczny to dam relacje z zamków z lat wcześniejszych.


jestem, kurwa jestem :D


To poza Wiśniczem dostaniesz też Niepołomice, Wieliczkę, Tyniec i parę innych ustrojstw w poważnym wieku.

Czas na ciąg dalszy.

Z Trzebini jedziemy do miejscowości Rabsztyn co by zwiedzić ruiny zamku Rabsztyn. Inna nazwa to Krucze Skały ( ptaszyska tu masowo latały ) . Początki założenia obronnego to XIII - wiek - w budowniczego zabawił się książę Henryk Brodaty. Oczywiście w rozbudowę ( i przerobienia z drewnianego na murowany ) wplątał się Kazimierz Wielki - w końcu Rabsztyn występował wtedy bardzo blisko granicy z Czechami ( bardzo się wtedy lubiliśmy ... ) i od zachodu flankował Wawel. Do tego załoga zamku czuwała też nad traktem handlowym. Co by kasę państwa zaopatrzać. Zamek należał np do Melsztyńskich, do państwa, do znanych nam już Tęczyńskich. Jak i też do rodu Bonerów - oni bardzo długo trzymali finansowo ten kraj.

I przyjechała wycieczka ze Szwecji i Branderburgi.

Obecnie ruiny są w dużym stopniu odbudowane, co niestety rzuca się w oczy. O wiele bardziej polecam z tego dnia Tenczyn - Rumburaki z Cieszyna ! Jak ktoś lubi brzęk metalstwa to tutaj raz za czas odbywają się turnieje rycerskie. Kręcono tutaj część zdjęć do filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem". I w tym temacie Rudno jest lepsze - tam kręcono np "Czarne chmury".

Zapraszam do zdjęć.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

To by było na tyle z tego dnia.

Polecam Państwu takie wycieczki. Od kilkunastu lat staram się co roku zwiedzić kilka zamków, kościołów, klasztorów, budynków z historią.

Amen.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9529
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-12-06, 17:10

Szumny fest :)

Ładnie wkomponowany w skały i dyby całkiem ładne, pasowały Ci ;)

Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14468
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-12-06, 17:14

Skały w tym zamku są najciekawsze :)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu