Śladami pomników z komunistycznych czasów (zagranica)

Relacje pozagórskie ze świata.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2017-02-10, 23:49

W ostatnich latach zapanowal na Ukrainie szał na przyspieszona "dekomunizacje" wiec masowo zmieniaja niepolityczne nazwy miast, wsi, ulic, placow. Na tej fali hurtowo tez lecą z cokołow Leniny, glownie w srodkowej i wschodniej czesci kraju gdzie bylo ich najwiecej. Co ciekawe nadal maja sie dobrze inne pomniki "gierojow", rowniez takie z radzieckimi symbolami. Ba! Czesto wrecz sa obecnie odnawiane, malowane, zadbane, udekorowane kwiatkami. Lenin be i won a inny krasnoarmiejec nadal czczony i zaopiekowany z duza dozą sympatii? Byc moze powod taki, ze latwiej strącic z cokołu jakiegos kolesia z dalekich krain- a trudniej wlasnego dziadka- a czesto na komunistycznych pomnikach jest lista nazwisk poleglych z danej wioski. Czy moze powod roznego podejscia do roznych komunistycznych symboli jest jakis zupelnie inny?

Czasem pomniki dostaja jakis wkład obecny np. ukrainska flage w dłon, opaske w kolorach narodowych lub nawet tablice informujaca, ze owi panowie z pepeszkami i czerwona gwiazda na hełmie walczyli za wolnosc Ukrainy!

Ponizsze pomniki spotkalismy na tegorocznym wyjezdzie, na trasie z Iliczewska/Czernomorska po Mościska, najwiecej w srodkowej czesci kraju, gdzie krecilismy sie najdluzej. Nie sa podpisane nazwami miejscowosci bo najzwyczajniej nie pamietam juz gdzie ktory pomnik stal- nie zapisywalam na bieżąco nazwy kazdej wiochy a pamiec niestety jest zawodna.

Obrzeza miasta Krywe Ozero. Betonowa para wyłania sie z kukurydzy oswietlona zachodzacym sloncem. Pelerynka kolesia rozwiana niczym u batmana. Wokol pusto, cicho i szum wysokich upraw....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to juz w centrum. Ku czci lokalnych rolnikow. Z fachowym traktorkiem na cokole.

Obrazek

Obrazek

Nieopodal pusty cokol pomnika. Ale wciaz podpisany zlotymi literami. Obalajac takowe chyba warto zadbac o szczegoly, bo wychodzi zabawnie. A moze wodz rewolucji tylko na kawe poszedl i zamierza wrocic niebawem?

Obrazek

Krymka. Chyba jeden z mniej ciekawych pomnikow. Wzieli betonowe kostki i ulozyli w wieze. I bęc! pomnik jest

Obrazek

Tu jakas machina strzelajaca...

Obrazek

Obrazek

Ten koles strasznie mi kogos przypomina. Kogos kogo znam. Moze jakiegos aktora, algo starego znajomego sprzed lat? Ale nie moge sobie przypomniec kogo...

Obrazek

Obrazek

W jednej rece trzyma hełm, a co w drugiej?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu piersiaste kołchoznice prezentuja udane zbiory. Zwraca uwage dbalosc o ludowe desenie na odziezy niewiast. Napisy swiezo odmalowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A zaraz obok, po drugiej stronie drogi kolejny pomnik. Widac koedukacyjnosc nie byla tu w modzie. Wedle zasady "panie na lewo, panowie na prawo" ;) Mezczyzni jednak jacys mniej radosni. Moze dlatego, ze tutaj ich utozsamia sie z wojna a nie pracą?

Obrazek

Obrazek

Swiezo odnowiony, spory pomnik. Nowe klinkierowe cegiełki, zdobienia okapujące od złoceń

Obrazek

Tablice nowe, zarowno po rosyjsku jak i ukrainsku

Obrazek

Obrazek

Tu złotosci zaczynaja wpadac w pomarańcz, do tego nowe kolorowe kamyczki. Zęby troche zaczynaja bolec...

Obrazek

Obrazek

Tu dla odmiany zagubione wsrod traw i chaszczy stare pomniczki przedstawiajace szczupłe dzieci- z ksiazka, z instrumentem. Pasowaloby mi na brame do jakiejs szkoly muzycznej. Ide dalej w zarosla. Jakby zdziczaly park a dalej jakies chalupy. Ludzi brak, nie ma kogo zapytac.. Napisow nie ma..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten zasluzyl sie jakos wyjatkowo- dostawa wiencow w ilosci hurtowej!

Obrazek

Zaraz obok pomnika zapomniany grzybek. Chyba z podobnych czasow jak reszta.

Obrazek

Bojowi kołchoznicy naprzod! Jako ze poprzedni sztandar zapewne byl nie na czasie, przemalowano na obecny. "Czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach".. Nie wiem czemu ale jakos tak mi sie skojarzylo..

Obrazek

Nowoczesne kołchoznice z dojarką w dloniach. Raczej nie pomnik ale brama do jakiegos zakladu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu jakies bardzo patriotyczne miasteczko. Pomnik bohaterow WWO i poleglych w Afganistanie dostal narodowe kolorki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu pomnik oszczednosci. Po co zwalac pomniki minionych systemow i tracic kase na nowe? Wystarczy przekuc tablice. Taniej, szybciej, wygodniej. Tu pomnik w klimatach wiadomych opatrzony tablica z tryzubem, ze owi gieroje "walczyli za wolnosc Ukrainy". No coz- juz ich o to nie spytamy, co mieli w sercu idac w boj... Po co wiec zwalac Leniny? Moze wystarczy im obtluc bródke lub dorobic wąsy i podpisac nazwiskiem jakiegos obecnie czczonego bohatera?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu jeden z wyrazow na tablicy wyraznie byl zmieniany...

Obrazek

Tu obecne tendencje skupily sie na przedpomnikowym chodniczku z kolorowej kostki bauma

Obrazek

Koles patrzy z gory na ten chodniczek i chyba nic nie kuma... Mine ma niepewna.. "Lubia mnie tu czy nie lubia? wywalą mnie czy nie wywalą?"

Obrazek

Tu znow potoki zlota...

Obrazek

Obrazek

Ała... Tu juz chyba przegieli z kolorkami. Wszystko naraz! Mam oczopląs! :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tej farby mieli duzo w rejonie.

Obrazek

Tu sołdat bardziej klasyczny, szary..

Obrazek

A tu swiezutenko wybielone. Czusciutkie, chyba jeszcze deszczu nie zaliczylo!

Obrazek

Obrazek

Zastanawia mnie symbolika niebieskiej gwiazdy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu na grafitowo wsrod łanow slonecznikow

Obrazek

Tez na ciemno ale na kolorowym cokole. Dalo sie tutaj zaobserwowac specyficzny, kierunkowy opad lisci. Liscie zgromadzily sie glownie na tablicy. Chyba cudow nie ma - musial je ktos tak namieść, zeby zaslonic czesc napisow...

Obrazek

Obrazek

A tu dla odmiany ognista czerwien!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oj tu nazwisk jakos bardzo sporo... ale kwiatkow zadnych...

Obrazek

Wogole im dalej ku zachodowi tym pomniki mniej odnowione, zarosniete, dominuje szarosc, nadgryziona przez deszcze, slonce i wiatry, ubarwiona tylko wpelzajacą na beton roslinnoscia- zatem lekka zielen mchow, porostow i drobnych chwastow pojawiajacych sie miedzy palcami, pod nosem i za połami płaszcza. Czasem jakis ptaszek udekorowal, ponoc na szczescie.. Coraz mniej wiencow, zniczy i zamiatajacych teren babuszek..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie ukrainskie pomniki zostaly znalezione przypadkiem, zaobserwowane z okien skodusi bedac gdzies przejazdem...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2017-05-18, 22:48

Znalezienie tego typu pomników nie jest trudne na Białorusi. Prawie kazde miasteczko czy wies ma swoich kamiennych lub stalowych gieroi. Pomniki sa zazwyczaj zadbane, odnowione, udekorowane kwiatami. Miejscowa ludnosc uznaje je jako centralne czesci miast i z rozmow wynika, ze nie wyobrazaja sobie bez nich krajobrazu swego kraju.

Najbardziej zapomnikowanym kawałkiem białoruskiej ziemi jest chyba cydatela Twierdzy Brzesc. Pierwszy rzuca sie w oczy kamienny kolos, gdzie z jednej strony jest gigantyczny łeb

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A z drugiej rozne scenki rodzajowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W niedalekiej odleglosci mozna znalezc tez inne, dosc dynamiczne rzezby w klimacie wiadomym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na terenie twierdzy znajdujemy tez jeden pomniczek w stanie duzo bardziej zapomnianym i zarosłym trawa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice fortu litera B przy ulicy Dubrowskiej

Obrazek


Pomniki z samolotami- Linowo

Obrazek

Szczuczyn

Obrazek

Z czołgiem (Zelwa)

Obrazek

Koles ze sztandarem (na trasie z Łyskowa do Zelwy)

Obrazek

Obrazek

Tu sztandar pomalowali na odpowiedni kolor. Buty rowniez. Reszta zostala srebrna (jedna z wiosek w Lipiczanskiej Puszczy)

Obrazek

Obrazek

Tu tez czerwona farba byla w uzyciu podczas remontu. Dwa łeby lekko podmalowane.

Obrazek

Tez srebrny- na odmiane z karabinem (na trasie z Łyskowa do Zelwy)

Obrazek

Chyba mieli jakas jedna odlewnie (tu na trasie Zelwa- Krasnoselskij przez Ljachowiczi)

Obrazek

Dla odmiany giganty w odcieniu grafitu (Zelwa)

Obrazek

A tu czarny w pelerynie (Indura)

Obrazek

W Ros jest i sztandar, i karabin, i odcien starego złota

Obrazek

I jeszcze murek z napisem do kompletu

Obrazek

Na trasie Ros- Mosty postac z karabinem w pelerynce batmana

Obrazek

Szary z pepeszką, hełmem i fantazyjną falą grzywki (Szczuczyn)

Obrazek

Obrazek

Złotawy klęczący w Mostach

Obrazek

A nieopodal jakas kobita z niemowlakiem bez pieluszki

Obrazek

Szczara- tu to pomnik pełny wypas. Jest przy nim nawet ogromny parking i wiata biwakowa. Widac teren przygotowany pod rozne uroczystosci. Sam pomnik jest ogromny, ze schodkami i dziesiatkami tablic na ktorych sa wypisane regiony i ilosc pochodzacych stamtad zabitych, zaginionych, wywiezionych w niewole. Napisy sa po białorusku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jedna z wiosek w Lipiczanskiej Puszczy. Do pomnika z dwoma zolnierzami jest prawie przyklejony dedykowany nagrobek z krzyzem. Wystawiony przez brata poleglego w Berlinie. Czemu akurat on zostal wyrozniony?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Żełudku pomniczek jest akurat pucowany

Obrazek

Zwykla lesna tablica. Ale jedna z niewielu opisana po białorusku

Obrazek

Obrazek

Najbardziej nijakie rodzaje pomniczkow. Takie stawiali jak nikt nie mial weny tworczej? Albo byly najtansze a wies byla biedna?

Obrazek

Obrazek

Z wielu cokołow wciaz spogląda powazny wzrok towarzysza Ilicza. Sama głowa, popiersie albo cala postac, w lekkim wykroku, z czapką w dłoni... Do wyboru, do koloru ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Symbole, motywy i rzezby przewijają sie rowniez na slupach oznaczen rejonów czy sowchozow

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2017-07-14, 12:34

Stare pomniki z Obwodu Kaliningradzkiego.


Najbardziej przypadły mi do gustu posągi rybaków!!!!!

Rybaczij

Obrazek

Okolice Krasnoje nad Kurskim Zalewem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pobielony pomnik okalający poł placu w miasteczku Ładuszkin, pelen tablic i plaskorzezb

Obrazek

Obrazek

Uszakowo- tez placyk, taki z betonowym "uchem igielnym" otoczonym przez podrzezbiane tablice

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czterech smutnych zolnierzy patrzacych w ziemie na rozne strony swiata

Obrazek

Kaliningrad, pomnik przegladajacy sie w fosie fortu nr V

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Różówo- niebieska sciana płaskorzezb, obrazująca jakis spory tumult- karabiny, młoty, kwiaty, wszystko naraz. Ciezko okreslic czy oni ze soba walczą czy sie przytulają. W tle czolgi, samoloty, spadochrony. Co komu do glowy przyszło to wkomponował w calosc ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Smutny chłopak z orderami z wioski Rybaczij

Obrazek

Tu glowa z profilu wmurowana w kamienny, beżowy słupek

Obrazek

albo w kawał betonu

Obrazek

Obrazek

A tu z przodu

Obrazek

Obrazek

Chyba byl drogowskaz do jakiegos kołchozu

Obrazek

Tu moze nie pomnik ale tematyka zdecydowanie ta sama. Rocznica rewolucji pazdziernikowej. W tym roku mamy bardziej okragłą ;)))

Obrazek

Smutna, szczupła kobitka z Momonowa

Obrazek

Sporo pomnikow jest dosc mało ciekawych kompozycyjnie- ot kawal betonu z tabliczką.

Obrazek

Tego kolegi przedstawiac nie trzeba. Tu sobie siedzi na zarosnietym skwerku w Primoriu

Obrazek

W Czerniachowsku płaszczyk rozwiał wiatr...

Obrazek

W Polessku ma smutna minke...

Obrazek

Gdzies ustrzelony w przelocie

Obrazek

Tu dwa pomniki, do ktorych mam pewne watpliwosci- czy aby napewno sa stare? W klimacie i wymowie wybitnie sie tak kojarzą. Jednak sposob wykonania jednoznacznie sugeruje techniki wspolczesne. Moze byl stary pomnik i zostal tak pieczołowicie odrestaurowany? Zdjecia im zrobilam- coby bylo do kolekcji, ale w takich juz nie widze uroku. To juz nie stary beton z oddechem przeszlosci, pękający pod naporem wrastajacych ziół...

Jantarnyj (ten nawet jest podswietlany)

Obrazek

Obrazek

Zalesje

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-07-14, 12:59

Chociaż dowiedziałem się, kim był Aleksander Matrosow.
Kobiety bez broni (czyżby nie walczyły jak Marusia), wianek zamiast listka figowego . ;)
Kolega z Poronina wiecznie żywy.

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2018-11-13, 22:04

Kazdy nasz wyjazd na wschod to poszukiwanie (a tak naprawde to w wiekszosci trafianie przypadkiem ;) ) na pomniki, płaskorzeźby czy mozaiki z dawnych lat, z czasów minionego ustroju. Miejsca mające zaklęty w sobie klimat przeszłosci. Niektóre zasypane liśćmi i zarosłe chwastem, inne odmalowane i udekorowane kwiatami czy świecami. Wiec i tym razem nie było inaczej - na naszych lipcowych i wrześniowych, ukrainskich ścieżkach.

Dynamiczny i ludny pomnik z Chocimia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice Żurawna. Zasypiający żolnierz chroniący (chyba) dziecko dziwnym gestem dłoni.

Obrazek

I kolejny żołnierz. I teraz pytanie? Czy on ma w ręku karabin, flage czy dzide?

Obrazek

Z kolesiem w bardzo dziwnej pozie i rozmytymi napisami, jak spłukanymi kwaśnym deszczem..

Obrazek

Obrazek

Ukrywający sie z karabinem w brzeziniaku.

Obrazek

I z pepeszką na tle chmurnego nieba.

Obrazek

Bursztyn. Chyba jakis sportowy kompleks.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu mozaika przy elektrowni.

Obrazek

Z ekspresyjnym krzykiem.

Obrazek

Z ukłonem w strone “pierwszych mechanizatorow rejonu”.

Obrazek

Osobnik o gigantycznych oczach monitoruje okolice.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

“Za mundurem panny sznurem”. Takie młode tez ;)

Obrazek

Obrazek

Jakby na ceglanym kominie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Złoty. Ze skrzydłami. I długą grzywką...

Obrazek

Obrazek

Też złoto. I jakby z lekka rycersko..

Obrazek

Z armatą i wielkim betonowym placem. pewnie kiedys odbywały sie tu jakies uroczystości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takiej stojącej, przewiewnej gwiazdy jeszcze nie widziałam!

Obrazek

Ciekawe co w koszyczku, ciezko zidentyfikowac.

Obrazek

Z lekko zmasakrowanym obliczem..

Obrazek

Kolorowy...

Obrazek

Świeżo wybielony.

Obrazek

Jakaś "matka - ojczyzna"

Obrazek

Pamięci tych, którzy przeżyli… i musieli sie zmagać z niełatwym, powojennym losem..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ludowo.

Obrazek

Obrazek

“Było nas trzech, w każdym z nas inna krew” ;) Cokół uległ (zapewne niedawno) “unowoczesnieniu”..

Obrazek

Obrazek

A tym gierojom cerkiew wyrosła za karabinami..

Obrazek

Obrazek

Wygląda jak jakas sprzeczka rodzinna?

Obrazek

Wszystkie grają ale śpiewa tylko jedna!

Obrazek

Tu chronią kwiatki.

Obrazek

Na środku pola. Pomnik chleba?

Obrazek

Obrazek

Na szkole. "Pokój dzieciom planety", w roznych językach. Z gołąbkiem w tle rzecz jasna!

Obrazek

Przydrożne mozaiki ze szczęśliwymi kołchoźnicami, robotnikami czy urodzajem okolicznych pól. Piersiaste kobity, kłosy, chustki na głowach, uśmiech na ustach, młoty w dłoń!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obiekty zdekomunizowane pobieżnie ;)

Szkoła w Monastyrku - z napisem cytatem, ze trzeba sie uczyc. Troche głupio bylo chyba zamalowac napis o nauce - bo co? oznaczałoby, ze juz teraz uczyc sie nie trzeba? Dzieciaki moglyby takie zmiany opacznie zrozumiec… ;) Wiec cytat zostawili, ale autora zamazali, jako ze stał sie obecnie niepolityczny. Ale stare literki byly tłoczone, wiec farba je nie do konca zamazała ;)

Obrazek

Obrazek

Jak to mówili miejscowi - “Kazali to żesmy musieli. A ze nadal wszystko widac? Trudno. Historii tak łatwo nie da sie wymazac…”.

Charakterystyczny profil..

Obrazek

Zabetonowane.

Obrazek

Skuta mozaika. Kamyczek po kamyczku.. Ale nie wpływa to specjalnie na kompozycje calosci :)

Obrazek

Obrazek

Czerwonohrad. Przód pomnika skuty... ale tył nie! Wystarczy zapuścić żurawia z drugiej strony!

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..

Awatar użytkownika
buba
Posty: 6126
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2019-10-24, 10:58

W Estonii nie ma za dużo tego typu pomników. Nie wiem czy w ogóle było mało, czy się nie zachowały. Ale kilka udało sie napotkać - i to zupełnie przypadkiem włócząc sie po różnych zaułkach tego kraju.

Wyspa Saarema. W okolicy wioski Tehumardi na brzegu morza stoi betonowy pomnik, postawiony w miejscu wielkiej bitwy jaka miala tu miejsce w 1944 roku. W okolicy pomnika sa jakies dziwne wirujące wiatry, jak mini trąby powietrzne. Zrzucona przez kabaka czapka wiruje w powietrzu dobrą minute - jak na karuzeli. Podobnie zachowują sie zeschłe liscie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mały, pozacierany pomniczek przy muzeum na wyspie Hiuma (półwysep Takhuna)

Obrazek

Obrazek


Hiuma. Półwysep Takhuna. Przy drodze stoi pomnik poświecony marynarzom. Rzezby sa nieco… poćwiartowane… Nie wiem czy sam sie rozpadł w taki specyficzny sposob czy ktos mu pomagał - ale wrazenie robi nieco upiorne!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta tablica jest chyba calkiem nowa….

Obrazek


Turi. Pomnik w miasteczku, to jakby część parku. Szerokie aleje prowadzą do pomnika ze wszystkich stron.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Helme. Pomnik przy samej drodze, ale tak zarośnięty, że bardzo łatwo go przeoczyć. Jakby kopiec, którego zewnętrzna część jest wyłożona dookoła tablicami, a jego szczyt okala zwarte ogrodzenie z tuj i krzaków. Miejsce niby blisko drogi, a tak zupełnie zaciszne i odosobnione.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oruste. Mały pomniczek gdzieś w polach

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..