U bratanków

Relacje pozagórskie ze świata.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Re: U bratanków

Postautor: Basia Z. » 2015-11-19, 15:46

Vlado pisze:Nigdy nie byłem w Budapeszcie.
Świetnie mi to miasto zareklamowałaś;)


Cieszę się. Wg mnie - Praga i Budapeszt to najładniejsze miasta środkowej Europy. Bratysława, w której byłam kilkanaście razy jest bardziej kameralna, śródmieście da się obejść za 3-4 godz. Zaś Wiedeń - piękny ale mnie trochę przytłacza.

Zaznaczam że po Wiedniu nie miałam okazji się "powłóczyć", byłam tam ze 3 razy, ale zawsze z grupami i z przewodnikiem.

Vlado pisze:A to chyba jest replika dokładnie tej korony?
Pod jego dowództwem powstańcza armia węgierska odniosła 33 zwycięstwa nad wojskami austriackimi, a Józef Bem został bohaterem narodowym Węgrów, którzy z wdzięczności nadali mu specjalne i niecodzienne odznaczenie dekorując generała gwiazdą wyjętą z historycznej korony pierwszego króla Węgier Stefana I Świętego w miejsce wyjętego diamentu wstawili oni plakietkę z nazwiskiem generała „Józef Bem”



O ile się orientuję - to tak.
Oryginał jest podobno przechowywany w Parlamencie (gmach można zwiedzać, ale tam już nie zdążyliśmy)
Całe dość skomplikowane dzieje Korony św. Stefana można znaleźć w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_%C ... go_Stefana

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2015-11-19, 15:58

Basia Z. pisze:Oryginał jest podobno przechowywany w Parlamencie

jest i nawet mogłem go zobaczyć osobiście :) Kiedyś był w Muzeum Narodowym, ale go przeniesiono. A kopii czy tam replik jest sporo, jedna m.in. w Pressburgu, na zamku.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2015-11-19, 16:03

Pudelek pisze:
Basia Z. pisze:Oryginał jest podobno przechowywany w Parlamencie

jest i nawet mogłem go zobaczyć osobiście :) Kiedyś był w Muzeum Narodowym, ale go przeniesiono. A kopii czy tam replik jest sporo, jedna m.in. w Pressburgu, na zamku.


W muzeum byłam dość dawno (z 15 lat temu) i nie pamiętam.

A ostatnio (mniej więcej dwa razy w roku) bywałam za każdym razem z wycieczkami i wycieczki nie chcą wchodzić do muzeum.

Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Re: U bratanków

Postautor: Vlado » 2015-11-20, 01:33

Basia Z. pisze:Cieszę się. Wg mnie - Praga i Budapeszt to najładniejsze miasta środkowej Europy. Bratysława, w której byłam kilkanaście razy jest bardziej kameralna, śródmieście da się obejść za 3-4 godz. Zaś Wiedeń - piękny ale mnie trochę przytłacza.

W Pradze, Bratysławie i Wiedniu miałem okazję być, każde z tych miast na swój sposób mnie zauroczyło. Tym bardziej czas na Budapeszt;)

Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-11-20, 01:38

Bratysława i Wiedeń to porażka, może po kilku piwach wygląda ciekawiej...
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.