Schronisko PTTK Na Szczelińcu

Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Masyw Ślęży
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1056
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Schronisko PTTK Na Szczelińcu

Postautor: opawski1 » 2019-04-14, 22:06

Schronisko PTTK Na Szczelińcu

Obrazek

Obrazek

Drewniany budynek schroniska położony jest na wys 908 m na północno-zachodnich skalnych tarasach Szczelińca Wielkiego. W 1845 roku dzięki działaniom miłośnika Gór Stołowych Franza Pabla (pierwszy oficjalny przewodnik po Sudetach (1813r.), sołtys Karłowa i twórca trasy kamiennych 665 stopni w labiryncie skalnym na szczyt Szczelińca) wzniesiono w stylu tyrolskim schronisko-gospodę, nadając jej nazwę "Schweizerai". W 1947 r. schronisko przejęło PTT nazywając je "Szwajcarką", później właścicielem obiektu stał się PTTK.
Obiekt z racji położenia nad skalnym urwiskiem nie posiada drogi dojazdowej. Produkty do schroniska transportuje się specjalnym wyciągiem linowym. Z tarasu roztacza się niesamowity widok na Sudety po Karkonosze. Niesamowite są tutaj wschody i zachody słońca.

Strona schroniska: http://naszczelincu.pl
Ostatnio zmieniony 2020-04-14, 14:39 przez opawski1, łącznie zmieniany 3 razy.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1056
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2019-05-27, 13:21

Uważam, że to chyba najładniej położone schronisko górskie jakie dotąd odwiedziłem. Z tarasu widok na sporą część Sudetów i urwiste skalne zbocze Szczelińca. Wschody, zachody słońca, inwersje muszą być tu magiczne.
Co do schroniska na minus: tłumy jakie odwiedzają to miejsce. Na minus również bardzo wysokie ceny noclegów jak i jedzenia, piwa itd. (nie znalazłem dotąd droższych noclegów w innym schronisku PTTK!). Nawet nocleg "na glebie", którego i tak mi nie nie udzielono podczas przejścia GSS kosztuje więcej niż łóżko w innych schroniskach... Niestety obiekt mnie odstraszył ceną, choć okolica bardzo piękna... :/
Ostatnio zmieniony 2019-05-27, 13:22 przez opawski1, łącznie zmieniany 1 raz.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2019-07-09, 16:25

Wpadłem i wypadłem ...
Zgadzam się że ładnie położone, obsługa miła 😁

gar
Posty: 842
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-05-06, 21:01

Schronisko na Szczelińcu ma obecnie do dyspozycji (z powodów reżimu sanitarnego) jedynie 14 miejsc do dyspozycji (dostępne od 11 maja) w pokojach 2 - 4-osobowych w poniższych cenach (bez pościeli - ta dodatkowo płatna 10 zł):
pokój dla 2 osób – 90 zł* / 100 zł** od osoby za noc
pokój dla 3 osób – 80 zł* / 90 zł** od osoby za noc
pokój dla 4 osób – 75 zł*/ 80 zł** od osoby za noc
* nocleg od niedzieli wieczór do piątku rano
** nocleg od piątku wieczór do niedzieli rano oraz w tzw. długie weekendy
Chyba chwilowo nie skorzystam.

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-05-06, 21:52

A pomyśleć, że jak tam byłem kilka lat temu to narzekałem na 40 złotych za zbiorówkę :D Jasne, schroniska chcą się odkuć, ale niektóre tak szybko, że wkrótce zabraknie tam "zwykłych" turystów. Taniej będzie przespać się w hotelu wkrótce. Choć tych na Szczelińcu chyba ostatnio i tak było mało.
Ostatnio zmieniony 2020-05-06, 21:53 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

laynn

Postautor: laynn » 2020-05-06, 22:22

Rok temu dwójka była za 70 od osoby.
Ja mam w dupie tą ich szybką chęć zarobku i choćbym nie musiał oszczędzać to za takie zagrywki na pewno (nie tylko tego) schroniska nie odwiedzę. I nie chodzi tu o nocleg, ale również i posiłki.
Zresztą To schronisko to ostatnio bardziej modne i na topie się zrobiło niż Krupówki. A syf pod nim taki sam.
Restauracja właścicieli w Radkowie również bardziej do Warszawy pasuje niż tam.

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-11-20, 16:07

Kurde wszystko mi się ładnie ułożyło wchodzę na stronie, zobaczyć do której mają kuchnie, a tu takie info
Schronisko jest czynne w godzinach:

"poniedziałek, wtorek: zamknięte

środa, czwartek: 9-17 (kuchnia do 17)

piątek: 9-21 (kuchnia do 19)

sobota: 8-21 (kuchnia do 19)

niedziela: 8-17 (kuchnia do 17)

ZAPRASZAMY!"

Jak może być takie schronisko zamknięte ? Ehhh
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9519
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-11-20, 17:54

Coldman pisze:Kurde wszystko mi się ładnie ułożyło wchodzę na stronie, zobaczyć do której mają kuchnie, a tu takie info
Schronisko jest czynne w godzinach:

"poniedziałek, wtorek: zamknięte

środa, czwartek: 9-17 (kuchnia do 17)

piątek: 9-21 (kuchnia do 19)

sobota: 8-21 (kuchnia do 19)

niedziela: 8-17 (kuchnia do 17)

ZAPRASZAMY!"

Jak może być takie schronisko zamknięte ? Ehhh


Policzyli i wyszło, że tak się będzie najbardziej opłacać, jak w Czechach ;) pewnie ludzie pracują na zwykłym etacie i po pracy do domu, a poniedziałek i wtorek wolny ...

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8367
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2023-11-20, 19:14

To już dawno nie jest schronisko, tylko maszyna do trzepania grubej kasy. W weekendy zarabiają tyle, że w poniedziałek i wtorek mogą leżeć i nic nie robić.

Adrian pisze:pewnie ludzie pracują na zwykłym etacie i po pracy do domu, a poniedziałek i wtorek wolny ...

ten sam dzierżawca ma Pasterkę i ona chyba działa normalnie przez cały tydzień, ale... nie przy rezerwacji ;)
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!

Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1171
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2023-11-20, 19:56

Pudelek pisze:To już dawno nie jest schronisko, tylko maszyna do trzepania grubej kasy. W weekendy zarabiają tyle, że w poniedziałek i wtorek mogą leżeć i nic nie robić.

Adrian pisze:pewnie ludzie pracują na zwykłym etacie i po pracy do domu, a poniedziałek i wtorek wolny ...

ten sam dzierżawca ma Pasterkę i ona chyba działa normalnie przez cały tydzień, ale... nie przy rezerwacji ;)


Właśnie dlatego chciałem tam jechać jak będą pustki.
W Pasterce będę za 2 tygodnie na dwie nocki i ocenie.
Ogólnie zamiast tego będę załatwiał sobie miejsce w Andrzejówce, gdzie też byłem tylko kiedyś po pieczątkę.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach