głosowanie na: ZDJĘCIE LIPCA

Aparaty

Rozmowy na temat fotografii. Zdjęcia, wideo i konkursy fotograficzne.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6144
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-11-16, 15:53

dzieki za wszystkie wiesci!

wlasnie nie chce zeby to byl jakis gigant jak lustrzanka bo nie chce sie nim bronic przed niedzwiedziami tylko robic zdjecia :P zdaje sobie sprawe ze z takimi parametrami jak chce to tez nie bedzie aparat do kieszeni bo takich chyba poki co nie robia.

na razie najbardziej spodobal mi sie taki- Nikon Coolpix P610
http://www.mediaexpert.pl/aparaty-kompa ... lsrc=aw.ds

uzywal go ktos?


Buba, sprawdź, czy można nakręcić pierścień do filtrów, ja mam sx30. średnio byłem zadowolony ze zdjęć, dopiero filtr poprawił moje samopoczucie, a nie do każdego kompaktu się da zamontować....


nigdy poki co nie stosowalam zadnych filtrow, nawet nie wiem co one robia...

buba, PANASONIC robi dobre kompakty... ale nie są tanie


no wlasnie jeden z nich mam- i ogolnie jestem zadowolona, ale dosc szybko mi go szlag trafia (2 lata)

Robert J pisze:Po pierwsze nie patrz na to ile razy aparat ma zoom x30, x40, czy x50. To tylko chwyt marketingowy na który łapią się ludzie(podobnie jak na Mpx). Jeden aparat będzie mieć x40 inny x50, a i tak ten pierwszy będzie oferować większe zbliżenie ;) Najważniejszy jest i tak ekwiwalent dla małego obrazka :P


no tak- ale w takim razie czym sie tu kierowac? bo prawdy sie nie pozna poki sie aparatu nie wezmie w teren i nie uzyje? acz poki co mam w domu aparaty z zoomem 6, 16, 24 i ten ostatni zdecydowanie zbliza najlepiej

Robert J pisze:Jak Ci się nie śpieszy to porozmawiamy na ten temat na początku grudnia.


Spieszyc mi sie bardzo nie spieszy- poki co moj aparat dziala. Tylko raz z ze z racji na upackany obiektyw nie moge robic zdjec pod slonce, a dwa ze blokuje mi sie zoom, tzn jak cos zblize juz nie moge oddalic, tylko musze wylaczyc aparat i od poczatku. A czasem wylacza sie sam ni z tego ni z owego. Wczesniej tak nie mial wiec mam przypuszczenia ze niedlugo wogole moze odmowic wspolpracy. Tak naprawde to potrzebuje nowy aparat na wiosne, jak beda dluzsze dalsze wyjazdy gdzie bedzie wazniejsze zeby nie spierdzielic zdjec
Ostatnio zmieniony 2015-11-16, 16:07 przez buba, łącznie zmieniany 5 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Wiesio
Posty: 343
Rejestracja: 2015-06-22, 17:29
Kontakt:

Postautor: Wiesio » 2015-11-16, 18:08

Ponamawiałbym Cię jeszcze na bezlusterkowca Sony, np a5000.
Zalety: matryca DX, czyli taka "lustrzankowa", ale bez lustra - jak w kompakcie, jakość zdjęć świetna, wymienna optyka, jest malutki (obiektyw w sumie może być większy od aparatu :) )
Wady, hmmm - wygląda dość delikatnie i nie wiem czy nada się do otwierania konserw gdzieś na bunkrach ;)
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6144
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-11-16, 23:08

Wiesio pisze:Ponamawiałbym Cię jeszcze na bezlusterkowca Sony, np a5000.
Zalety: matryca DX, czyli taka "lustrzankowa", ale bez lustra - jak w kompakcie, jakość zdjęć świetna, wymienna optyka, jest malutki (obiektyw w sumie może być większy od aparatu :) )
Wady, hmmm - wygląda dość delikatnie i nie wiem czy nada się do otwierania konserw gdzieś na bunkrach ;)


a jaki zoom? ma funkcje manualna?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Wiesio
Posty: 343
Rejestracja: 2015-06-22, 17:29
Kontakt:

Postautor: Wiesio » 2015-11-16, 23:33

Tu masz trochę opisu: A5000

Masz tryby do wyboru jak w popularnej lustrzance: P A S M Auto.
Podstawowy obiektyw to 16-50, do tego zoom cyfrowy max x4 chyba.
I milion innych funkcji, którymi bawi się moja córcia ;)
laynn

Postautor: laynn » 2015-11-17, 07:45

Wiesio, sam byłem ciekaw jakie zdjęcia wychodzą z takich aparatów. Możesz jakieś przykładowe pokazać?
Tylko w takim też mogą dojść koszta obiektywów, co czyni je podobnym do luster. Chyba, że się mylę?
Awatar użytkownika
Wiesio
Posty: 343
Rejestracja: 2015-06-22, 17:29
Kontakt:

Postautor: Wiesio » 2015-11-17, 08:08

Po południu coś wrzucę.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2015-11-17, 08:25

Często jest tak, że jak ktoś się pyta o "zwykły" aparat to kończy się na polecaniu lustrzanki, albo bezlusterkowca. W obu przypadkach pakujemy się w duże koszty, wymienne obiektywy, spore gabaryty (bo do małego bezlusterkowca jak się dokupi parę obiektywów, to wcale nie jest mało i lekko). Dodatkowo takim sprzętem trzeba umieć robić zdjęcia. Nie chcę przez to powiedzieć, że Buba sobie nie poradzi z zaawansowanym aparatem. Pytanie tylko, czy będzie jej się chciało poświęcić więcej czasu i energii na robienie zdjęć niż dotychczas.

Pstrykanie kompaktem to czysta przyjemność - "pstryk" i jest zdjęcie. Wiem, bo sam kiedyś robiłem i byłem zadowolony. Kiedy przesiadłem się na lustrzankę przez rok miałem mieszane uczucia. Podstawowy obiektyw bardzo ograniczał, ogólna poprawa jakości zdjęć była mało widoczna, a kłopot z większym aparatem duży. Dopiero jak się nauczyłem i jak zainwestowałem to zacząłem być zadowolony z efektu. Znam wielu ludzi, którzy po przejściu na lustrzankę zmęczyli się robieniem zdjęć na tyle, że przestało ich to bawić. Znam ludzi, którzy jadą w góry, narobią zdjęć, a potem nie mają czasu i ochoty, żeby je w domu obrabiać, więc wychodzi na to samo jakby ich w ogóle nie robili.

Dlatego uważam, że kompakcik za 1000 zł może być w wielu przypadkach najlepszym wyborem. Udanym kompromisem pomiędzy ilością czasu i pieniędzy, a efektem w postaci udanych zdjęć.
Awatar użytkownika
ziaro
Posty: 390
Rejestracja: 2014-12-13, 10:46
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Postautor: ziaro » 2015-11-17, 08:51

Tutaj się zgodzę z przedmówcą. Sam albo używam już nie najnowszego Nikona P7000 lub już lecią A350. Przyznam, że w górach często używam tego pierwszego.
#ziaronaszlaku
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2015-11-17, 10:09

Wszystko zależy od tego do czego ten aparat jest potrzebny. Dla takiego "pstrykania" dla siebie - też uważam, że wystarczy kompakt. Tyle że kompakt z w miarę porządną optyką.

Też mam taki trochę lepszy kompakt - Olympus SP-57OUZ - i przy robieniu każdego zdjęcia nie trzeba pół godziny myśleć.
Wiem bo mój syn ma lustrzankę (miał też w swoim czasie bezlusterkowca) i jemu zrobienie jednego zdjęcia zabiera mniej więcej 3 x więcej czasu niż mi. Ale on robi dobre zdjęcia artystyczne, potem z około 100 wybiera jedno do publikacji.

https://instagram.com/zygmanski/

Mój Olympus ma zooma optycznego x 20, wysuwany obiektyw, jest na 4 baterie "paluszki" AA, więc w sytuacjach kryzysowych ratowałam się zwykłymi bateryjkami z kiosku.
Dość szybko łapie ostrość, chociaż nie zawsze ją łapie na to co akurat chciałam. Przy zdjęciach krajobrazu nie ma to znaczenia.
Ma też funkcje "Makro" oraz "Super Makro".
Umiem nim zrobić zdjęcia "z ręki" we wnętrzach, z czasem ekspozycji do 1/2 sek (widać na zdjęciach z Budapesztu). Do dłuższej ekspozycji mam mini-statyw.

Ten aparat kupiłam 5 lat temu za 600 zł, obecnie na Allegro widziałam za 470 zł, więc cena niewiele spadła.

Jedna poważna wada tego aparatu - nietypowa karta xD tylko 2Mb, gdyż Olympus chciał wprowadzić własny standard, który się nie przyjął i potem wrócili do standardu ogólnego.
Na razie jednak ilość zdjęć na tej karcie (około 400 zdjęć w pełnej rozdzielczości) wystarcza mi, zaś standardowe czytniki jeszcze tą kartę czytają.


edit:
Ten aparat robi tez zdjęcia w formacie RAW, ale wtedy na tą kartę mieści się ich około 70, więc z tej funkcji nie korzystam, poza tym nie jestem fanką obrabiania jednego zdjęcia przez godzinę.
Ma też funkcję robienia panoram.
Ostatnio zmieniony 2015-11-17, 10:16 przez Basia Z., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-11-17, 14:16

Powiem krótko: najlepszy kompakt (Kodak DX4330) kupiłem w lutym 2003 za całe 2.300 zł. Wprawdzie nie miał GPS i możliwości panoram, ale bardzo dobre odwzorowanie barw i jakość zdjęć o rozdzielczości 3.1Mpx /który sprezentowałem bratu po zakupie "miniaturki" - wyżej cenię wygodę niż jakość zdjęć/. O kant dupy można potłuc późniejsze zakupy typu Nikon Coolpix S9(6Mpx, malutki aparat), Sony DSC-HX5(10Mpx) lub ostatni Canon G7X (20Mpx). Pytanie prozaiczne: mamy rozwój techniki, to dlaczego 12 lat temu produkowano matryce o lepszym odzwierciedleniu barw niż dziś?/dotyczy trybu Auto/.
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6144
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-11-18, 11:12

Wiesio pisze:Podstawowy obiektyw to 16-50, do tego zoom cyfrowy max x4 chyba.


oj to nie... ja lubie aparaty szpiegowskie (co ostatnio mi powiedzieli na ukrainskiej granicy ;)

Wiesio pisze:I milion innych funkcji, którymi bawi się moja córcia ;)


no wlasnie ja 95% z nich nawet nie tyle ze nie uzywam co nawet mi sie nie snilo ze istnieja... :lol

sprocket73 pisze:bo do małego bezlusterkowca jak się dokupi parę obiektywów, to wcale nie jest mało i lekko). Dodatkowo takim sprzętem trzeba umieć robić zdjęcia. Nie chcę przez to powiedzieć, że Buba sobie nie poradzi z zaawansowanym aparatem.


zdecydowanie buba sobie nie radzi ze zmiana obiektywow jak jej wlasnie spierdziela sarna :P

sprocket73 pisze: Znam ludzi, którzy jadą w góry, narobią zdjęć, a potem nie mają czasu i ochoty, żeby je w domu obrabiać, więc wychodzi na to samo jakby ich w ogóle nie robili.


Ale zdjecia mozna po prostu wrzucic, bo co je obrabiac? jak sie fajne ujecie trafilo to przeciez nie trzeba z nim nic robic?
Ostatnio zmieniony 2015-11-18, 11:16 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2015-11-18, 11:15

buba pisze: ja lubie aparaty szpiegowskie


Żadna to nowośc, na pewno są już lepsze i bardziej "szpiegowskie" ale rzuć okiem na http://www.fotopolis.pl/n/18137/panason ... -dmc-tz55/

Mam i bardzo sobie chwalę - poza baterią ( wg opisu 300 zdjęć, da się więcej ale i tak ponarzekać można ).
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6144
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-11-18, 11:22

Dobromił pisze:Mam i bardzo sobie chwalę - poza baterią ( wg opisu 300 zdjęć, da się więcej ale i tak ponarzekać można ).


a ma zapasowe baterie? czy te zapasowe dzialaja tak samo jak glowna? (bo w moim obecnym aparacie dokupione zamienne akumulatory to jest jakas porazka... :rol

to mam juz dwa na oku co mi sie podobaja!

http://www.fotopolis.pl/n/18137/panason ... -dmc-tz55/

http://www.mediaexpert.pl/aparaty-kompa ... lsrc=aw.ds
Ostatnio zmieniony 2015-11-18, 11:23 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14536
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2015-11-18, 11:25

buba pisze:a ma zapasowe baterie?


W zestawie jest tylko jedna bateria. Planuję kupić drugą i wtedy Ci napiszę wrażenia.

O , jest i kolejny z serii: http://www.panasonic.com/pl/corporate/N ... parat.html
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5715
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2015-11-18, 11:26

buba pisze:Ale zdjecia mozna po prostu wrzucic, bo co je obrabiac?

Jeżeli masz lustrzankę i robisz zdjęcia jak zawodowiec w trybie RAW. To nie da się ich "wrzucić". Trzeba je w specjalnym programie "wywołać" i trzeba umieć to zrobić dobrze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości